Síť

The Net

Sieť

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1995, 110 min

Sandra Bullock a její počítačové eskapády - to je to jediné, na čem tenhle film stojí a to je bohužel velká chyba. Bullock je nepřesvědčivá a jednoduše není dobrá herečka (nebo alespoň tady ne) a počítačová problematika sama o sobě je tady řešena skutečně interesantně pitomým způsobem. Nejen že mnoho provedených operací je prakticky nemožných (jak může během několika kliknutí spustit protipožární systém ve špičkově zařízeném mrakodrapu ? Jak může na výstavě počítačů poslat mail na centrálu FBI ?), ale i způsob jakým jsou prováděny je maximálně neuvěřitelný. Jedinou variantu vidím v tom, že v době vzniku nebyla technologie počítačů ani zdaleka tak rozšířená (myšleno prostá domácnost), tudíž se dalo tak nějak oblbnout diváky. Bohužel dnes to jaksi nefunguje.(7.3.2007)

Když jsem tento film viděl v kině, docela se mi zamlouval a dosti prohloubil mojí paranoiu z moci státních institucí. A to byly v roce 1995 možnosti internetu a počítačových sítí v Čechách docela omezené. Toto nebezpečí mně občas straší dodnes, jinak je film jen standartní americký produkt, který ani příliš nenadchne, ale ani neurazí.(8.1.2008)

Programátorka Angela Bennettová (Sandra Bullock) tráví všechen svůj čas na počítači. Zde našla svoji práci, své (virtuální) přátele, celý svůj život. I ona si ale potřebuje odpočinout, tak se rozhodne po letech strávit jednu opravdickou dovolenou. Seznámení se sympatickým Jackem Devlinem (Jeremy Northam) má ale do romantiky hodně daleko. Navíc má obrovský problém - někdo vymazal celou její identitu z počítačové sítě (policejní záznamy, sociální pojištění, vše), a nahradil jí virtuální Ruth Marxovou. Proč se to všechno děje, a proč právě jí? A kdo chce převzít vládu nad celou Sítí?... Jasně, z dnešního pohledu film působí docela směšně, ale ve své době to byl rozhodně trhák. Dneska - než by se někomu podařilo vymazat celou elektronickou stopu někoho, všechny ty fejsbuky, twitry, flikry a další, tak by se pěkně zapotil. Před dvaceti lety, kdy k síti měl přístup jen sem tam někdo, to vše působilo docela reálně (možná až na ten Escape, který zničí přesně jen to, co Angela potřebuje). Ani po filmové stránce nemám co vytknout - snad jen herectví Sandry Bullock nikdá nebylo nic extra, a ani tady mne nepřesvědčila (jak má vypadat správná hackerka se může podívat na Angelinu Jolie do Hackerů). Kladné body ale zase dávám za výborného Jeremy Northama. Takže z nostalgie za 4*, reálně 3*..(4.6.2013)

• solskjaer

Ještě mám v paměti ty megalomanské reklamy na tento projekt, které běželi všude od televize přes kino a lákali na nadupaný thriller ze skvělou Sandrou Bullock.Bohužel, hned ve dvou věcech tvůrci oněch upoutávek lhali, nadupaný thriller to není ani omylem a Sandra Bullock skvělá také není a nikdy nebyla. Jde jen o průměrný film, který když neuvidíte tak se vůbec nic nestane.(24.11.2004)

Být počítačovým mágem, pracovat v poklidu domova a určovat si pracovní dobu sám je snem spousty lidí, kteří s oblibou mačkají ALT+64. Angela si svůj virtuální život vesele užívala až do chvíle, kdy její identifikační údaje byly v evidencích státních institucí přeřazeny k jiné fotografii a z ní, se po stisknutí patřičné klávesy někým nadstandartně informovaným, stala Ruth Marxová - zákonu unikající drogová dealerka. Angele nepomůže ani těch pár jedinců, kteří by mohli dosvědčit její totožnost, protože se z důvodu své přílišné mrtvosti k identifikaci nemohou dostavit. A tak Angele nezbývá než usednout za klávesnici svého pracovního nástroje a svést se svým neviditelným soupeřem nelítostný souboj po datových linkách.(5.9.2009)

• - Hra, kterou hraje Angela (Sandra Bullock) na začátku filmu, je Wolfenstein 3D verze od Applu. (HappySmile)

• - Operační systém, který používá Angela, je MAC OS 7. (HappySmile)

• - Na seznamu na Angelině počítači je napsáno "Kup magazín 2600", což je hackerský časopis. (HappySmile)