Bezva finta

Hold-Up

Super finta

Komedie / Krimi

Kanada / Francie, 1985, 114 min

Ja neviem, komédia je to zábavná, ale naivita scenáristu je niekedy zarážajúca. Pôsobí ako dieťa, ktoré má bujnú fantáziu, plno nápadov, ale pri ich realizovaní nemyslí na kopu faktorov, ktoré by mu nehrali do karát. Tým pádom je to napísané síce inšpiratívne, ale nedomyslene. A že by som takéto veci nemal riešiť v prípade komédii, vážne ako argument neberiem. Ostatne, prirovnanie scenáristu k dieťaťu mi pripomína jedno veľké klišé, ktorému sa nepodarilo predísť ani tu. Tie prehnane inteligentné deti vo filmoch! Určite viete, o čom rozprávam. Lupič má pred rukojemníkmi rešpekt, z polície zábavu, jej šéf si s ním nevie rady, ale na úteku musí podplatiť chlapca z ulice, aby nevyzradil jeho identitu, pretože on jediný ho rozpoznal v tom "geniálnom" prestrojení... Ale určite to má svoje čaro, hlavne vďaka smutnému klaunovi v podaní charakterného Belmonda, "bond girl", ozdobe filmu a (spoiler!) transportu peňazí v jednom - Kim Cattrall a ich vzájomnej chémii. No prihadzovať hviezdy z nostalgie nemienim, buď som na to mladý alebo zábudlivý, každopádne film som pozeral v rámci dobiehania zameškaných klasík, nie ako pripomenutie starých dobrých čias, kedy sa robili filmy a dabingy tak neporovnateľne lepšie, chleba stál korunu a deti sa mali kde hrať. :)(4.3.2015)

No tak k tomuhle filmu nemám moc co bych na to řekl. Asi jen tohle: Supr, supr, dobrý. Dobrý sem volil z toho důvodu, protože ta druhá polovina už není tak dobrá. Ta první je fakt supr a supr... ale ta druhá polovina. jednak nuda, a příjde mi to zdlouhavý. Ale každopdáně film jako celek nemůžu ohodnotit míň než plným počtem :-)(6.2.2008)

Jedna z nejlepších belmondovek, která nezestárla. Byl jsem na tom někdy jako děcko v kině a dneska bych na to šel klidně znova (což se nedá říct třeba o takový Policejní akademii). V tomhle filmu jsem si taky poprvý všiml Jacquese Villereta, kterej je jako ňouma taxikář nezapomenutelnej. Zato mi neutkvěla Kim Cattrall, která bylo pro mě vždy jen Samantha ze Sexu ve městě a teprve nedávno jsem s úžasem zjistil, že hrála i v Bezva fintě tu kočku.(24.7.2012)

Vynikající komedie možná místy až s prvky grotesky. Po celou dobu jsem se skvěle bavil. Legrační vystupování mnoha herců dodává snímku na jeho atraktivitě. Takhle nějak si předsdtavuji kvalitní zábavu na úrovni. Zkrátka velice zábavná a především vkusná oddechovka, na kterou se vždy rád znovu podívám.(16.6.2011)

Tentokrát se neshodnu s ostatními, mě přišla druhá polovina filmu lepší než ta první ve které mě bohůžel to co mělo, vůbec nerozesmálo (to se týká hlavně kolečka.) Druhá půlka není moc originální, ale příjde v ní na scénu Jacques Villeret který překvapivě na plné čáře válcuje Belmonda. Jinak je pro mě Bezva finta trochu zklamáním. Chybí jí francouzský nádech, je prostě moc Kanadská.(17.4.2016)

• - Belmondo ve filmu předvádí 24 kaskadérských čísel, nejvíce ze všech svých filmů. (Sifaka)

• - Belmondo vzal roli ve filmu, protože si konečně mohl zahrát poprvé klauna. (Locksley)

• - Když se policisté dostanou do banky, zástupce policejního šéfa Fox (Jean-Claude de Goros) říká: "Ten starý pán a těhotná žena řekli špatné adresy, opuštěný pozemek a hřbitov!". Starý pán (Jean-Paul Belmondo) však policistům adresu neřekl. (Pepy)