Bezva finta

• slovenský

Senzi finta

Komedie / Krimi

Kanada / Francie, 1985, 114 min

Klauny nemusím, nevyhledávám a ani se jim nesměji. Z červeného nosu a kudrnaté paruky mi běhá mráz po zádech. Belmonda jsem se v klaunském převleku sice nebála, ale jeho postava se mi v první části zdála chvílemi spíš maniakální než legrační. Když se děj a postavy přesunou dále od banky dále, najednou máte pocit, že sledujete jiný film. Belmondo se začne chovat normálně (= lézt po autech a podobně), a s vytrvalým spoluvězněm Laskym za patami a mladší verzí Samanthy Jones na krku se snaží ukrýt i s lupem někam do závětří. Rozjetý vlak se drží v zajetých kolejích žánru, vzhledem k úrovni jiných Belmondovek to ale až zas taková jízda není.(30.7.2012)

Neudusi se ? Ne sul jenom konzervuje.. Jen jedna z tuny skvelych hlasek, ktere si budu pamatovat do konce zivota a ten vsivackej lidskej faktor mi ho navic pekne rozvratil. Jako malej jsem tenhle film hrozne zral a zacal na jeho tema programovat i hru v Basicu. A miluju ho dodnes, s Muzem z Acapulca nejoblibenejsi Belmondo, diky skvele hudbe, honickam prakticky se vsim (od taxiku po autobus), panoptiku komickych postav - Robina Hooda Grimma, vseho neschopneho George, krasne mrchy Lisy (dokonce i Kim Cattrall byla pred davnymi casy krasna), krasne nesympatickeho komisare a taxikare Jeremieho. Sakra, neni tu napsan vubec herec jedne z nejdulezitejsich postav - Laskyho. On a Jeremie delaji druhou pulku filmu. Ano, prvni je genialni, ale druha je diky nim take skvela. 95%. Roky 1985-86 byly nesmirne urodne na skvele komedie (BTTF, ShCir, ST-IV, Brazil) a toto je jeden z tech nejlepsich plodu.(9.5.2009)

Kdyby Belmondo zůstal v obleku strašáklauna a hrál si s policií pomocí rukojmích, namísto toho utíkání, byla by Bezva finta skutečně "bezva"! Avšak, když tvůrci měli nutkavou potřebu od začátku trochu pozměnit průběh a scénář, provést by to museli jinak než tak, jak to provedli. Bez pochyby ale i přes to všechno vznikla velmi dobrá komedie, která člověka nejednou pošimrá na bránici. {80%}(15.1.2015)

Bebel shledal, že přepadení banky je dost nudná rutina a rozhodl se v převleku klauna ukázat policajtům i rukojmím, co je ta pravá taškařice. A je to pravá taškařice i pro diváka. Ty hnidopišské řeči o slabší druhé půlce jsou mimo mísu. Vám by snad nešlo pod vousy ujíždět před biřici s větrem o závod v taxíku Jacquese Villereta, po boku s (tehdy ještě) mladinkou Kim, ustrašeným debilem a s Laskym v patách?(12.12.2011)

Belmodo je sice alfa-omega filmu, ale co už. Vždyť proto na to taky koukáme, ne? Komedie, která nezklame, i když v druhé půlce trošku ztrácí dech, je klasikou svého žánru, ale humorem převyšuje Belmondův průměr. Námětem byla ona "finta", kterou neprozradím, dovedená k dokonalosti a zbytek filmu trochu trpí tím, že nás první půlka hodně bavila. To ale filmu nic neubírá. Naopak klaun sundá masku a je stále komediantem s vážnou tváří 75% = 4/5(13.9.2014)

• - Při scéně s auty Belmondovi rozbil železný hák hlavu a museli mu ji sešít 12ti stehy. (Sifaka)

• - Když se policisté dostanou do banky, zástupce policejního šéfa Fox (Jean-Claude de Goros) říká: "Ten starý pán a těhotná žena řekli špatné adresy, opuštěný pozemek a hřbitov!". Starý pán (Jean-Paul Belmondo) však policistům adresu neřekl. (Pepy)

• - Belmondo vzal roli ve filmu, protože si konečně mohl zahrát poprvé klauna. (Locksley)