Roj

• český

Smrtící roj

(neoficiální název)

Thriller / Sci-Fi / Horor / Katastrofický

USA, 1978, 116 min (SE: 156 min)

Irwin Allen nechal po úspěchu Poseidona a Skleněného pekla hlavu v oblacích a natočil jeden z největších propadáků filmové historie - Roj. Jedná se o skutečně obrovský megafilm. Vystupuje zde !7 držitelů Oscara!, rozpočet je vysoký a ambice byly určitě také. Je zde opravdu plno hloupých dialogů, nelogického chování atd. a já ani nevím proč, ale tu atmosféru sedmdesátých let v kombinací s katastrofickým tématem miluju. U filmu jsem se velmi bavil, ať už u (pro mě) kvalitní scény s vlakem, nebo některého z hloupých dialogů (např. ke konci filmu když hlavní hrdiny uvězní roj v budově se ptá hlavní hrdina: "Slyšíte to? Ano, co to je? Včely!") a nemůžu dát jinak než za 70%. Viděna SE verze - 156 min.(10.1.2010)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Kostýmy(15.4.2004)

Film láká na jména jako jsou Michael Caine a Richard Chamberlain. Prvního jmenovaného si užijete více než dost, ale druhý se filmem jen proletí. Všechno zůstane na bedrech Caina a ten se snaží jak může, ale jemnou alegorii souboje člověk příroda nedokáže ukormidlovat.(31.8.2006)

Rozpočet $21miliónovTržby USA $10,000,000Tržby Celosvetovo $-(26.3.2010)

• Karlos80

Ano to herecké obsazení bylo snad jediné malé plus tohoto jinak až příliš zdlouhavého a toporného filmu, kde než se pro něco společnými silami rozhodli tak dřív byl konec:-)) Hvězdy jako Richard Chamberlain nebo Henry Fonda, nebyli skoro vůbec vidět, a když už byly tak akorát na konci svých životů:-(( Co se týče triků-v tehdejší době byly určitě dobré (ale ne jak u jiných třeba o mnoho starších snímků), dnes už víceméně k pousmání-jedině co se mě líbilo tak to bylo to vykolejení rychlíkového vlaku-příčina agresivní včely jak jinak..Co se týče samotného filmů a jeho námětu tak snímků na téma "zvířecí nebo hmyzí horor" bylo stále ještě o mnoho lepších a propracovanějších..Ale neříkám že TV Prima zase nezvykle překvapila, vytahováním starých snímků ze sedmdesátých let, kvalit leckdy na pokraji propadáků. Ty dvě hvězdy jso víceméně za těch pár v uvozovkách dobrých triků (helikoptéra, máma s tátou a jejich synek), a za hlavní roli dr. emtologa Bradforda Craneho.(29.7.2007)

• dobytek

Včely se zblázněj a začnou vražidt všechno živý, co se jim připlete do cesty. Je to 100× ohraný téma a film nepřináší nic novýho. No ty včely aspoň vypadaly trochu hrozivěji, než Hitchcockovi ptáci...(29.12.2006)

V roku 1974 vydal americký spisovateľ Arthur Herzog svoj najúspešnejší román "Roj". Je to ani nie dvesto stránkové literárne dielo, ktoré sa stalo svetovým bestsellerom. Podľa námetu tohto Herzogovho románu natočila v roku 1978 hollywoodska spoločnosť Warner Bros. rovnomenný kino film. Pojali to vskutku vo veľkolepom štýle. Vznikol z toho dva a pol hodinový snímok, ktorý sa svojim dramatickým dejom blíži k horroru. Obrovský roj agresívnych, afrických zabijáckych včiel zahájil útok na USA. Je takmer nemožné zastaviť ich inváziu. ***(1.4.2015)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů tohoto žánru. Obzvlášť jedna scénka s Henrym Fondou se vryje do paměti. A Michael Caine je ostatně jako vždy bezchybný... Stejně jako Jerry Goldsmith.(12.1.2010)

Zapomeňte na zemětřesení, sopky, hurikány a tornáda. Největší katastrofou která všechno pohltí jsou Africký zabijácký včely! Já teda nevím, ale asi jsem zase viděl jinej film než vy všichni ostatní a ano dal jsem si pěkně tu více jak 150 minutovou verzi a rozhodně se nedá říct, že bych se nějak extra nudil nebo něco podobnýho. Film jak jsem se dozvěděl se stal ve své době nejdražším propadákem což teda upřímně nechápu, ale co už já jsem asi opravdu ufon a většina zdejších hodnocení je pro mě záhadou No nevadí mě to baví jít proti davu obzvlášť pokud se mi danej film opravdu líbil. Tohle je prostě taková klasická stará katastrofická škola z dílny Irwina Alena se vším co k tomu patří. Klasický mechanický triky (na tu dobu opět vynikající) a fascinuje mě jaký dokážou bejt včely svině a produktivní zabijáci. Jako předkrm si nejprve dají vojenskou základnu, pak jako hlavní chod zlikvidují půlku města a krátce na to i vlak ve kterým se nachází ta druhá půlka města a jako zákusek zlikvidují i atomovou elektrárnu! Pro mě je to prostě jeden z klasických filmů v žánru a proto dávám 90%(11.5.2014)

Slušné triky, film na katastrofickém scénáři postavený s dobrým hereckým obsazením.....(29.7.2007)

• dr.horrible

[SE] "Smithi, je tu včela!" "Včela? Hlavne nič neriskuj!" "Možno, že chce jablko..." Dĺžka nevadí, vadí scenár. Neuveriteľne stupídny film. 30%(13.6.2015)

• Snorlax

Caine, Chamberlain a Fonda, pánové, jak jste mohli? Scénář z dílny človíčka s rozvinutým CMP nemohlo zachránit ani dobré herecké obsazení.(18.5.2011)

• Campbell

Tak tohle je celkem masivní průser, film neuvěřitelně drahý, a při tom hodně špatný. Moc jsem nepobíral o co ve filmu jde, je tu plno scén které nedávají moc smysl, a plno scén bylo naprosto zbytečných, třeba vyšetřování bylo naprosto úmorný pro celý film. Navíc délka(viděl jsem tu téměř 3 hodinovou verzi) byla fakt úděsná. Možná bych dal vyšší hodnocení kdybych viděl tu kratší ale tu jsem neviděl. Caine mi byl poměrně nesympatický, což nechápu protože ho mám jako herce poměrně rád. A ostatních herců jsem si vůbec nevšímal. Průser který mě udržel jen a díky efektům, a i když tomu dávám jen 2* tak si myslím že se jedné o jeden z nejlepších filmů se včelama(kdy se tohohle tématu chopí někdo schopnější?)(14.1.2013)

Tak ono je to sklamanie skôr pri porovnaní so Skleneným peklom a Dobrodružstvom Poseidonu, inak je to pomerne pozerateľná a zábavná ultra-blbosť, pričom zábavnosť pramení práve z tej dementnosti. Slabé dialógy, absolútne zbytočné a príšerne napísané vzťahové omáčky v malomeste, na druhú stranu celkom nepredvídateľný dej, pretože ono pôjde do tuhého nielen tam, kde to budete očakávať a finále je ako z iného filmu. Tvorcovia sú k postavám nemilosrdní a neplatí tu pravidlo o nevraždení detí. Akcia je bohužiaľ nakrútená značne chaoticky, bez premyslenej kauzality, ale to je len ďalší zábavný aspekt smrteľne vážne sa tváriacej snímky.(22.7.2018)

• 5150

"Kdo by si pomyslel, že včely budou první cizí armádou, která napadne Ameriku."____Dnes již víceméně nechtěně zábavný katastrofický film, který vcelku solidně pobaví (hlášky, akce) a protože ho v hlouposti překonává CONCORDE - LETIŠTĚ 1979, hodnotím za 2*.(15.8.2007)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)(12.7.2018)

• SOLOM.

V době vzniku toho filmu by se snad našlo jen velmi málo skeptiků, kteří by nevěřili v další fenomenální kousek režiséra Allena. A zřejmě i on sám po úspěších svých dvou filmů The Poseidon Adventure a The Towering Inferno o svých schopnostech nepochyboval. Jenže se tentokrát chlapec dost přepočítal a svým způsobem si opravdu značně poškodil svou kariéru. Přitom měl k dispozici solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení, které mu mohl leckdo jen tiše (nebo i hlasitě) závidět. Jenže poté co tento film zcela propadl na všech frontách, jakoby se neúspěch promítl i do jeho dalších filmů a již nikdy se nedočkal opětovné slávy a uznání. Což byla samozřejmě velká škoda, protože jistý potenciál by se tu našel, jenže negativní prvky zcela převyšovali vše ostatní. Samozřejmě musím začít slabým scénářem a hlavně přemrštěnou délkou filmu (já viděl tu delší verzi), která vás pomalu ale jistě začne zhruba od polovinu filmu uspávat. Navíc se zde dá narazit na tolik nelogických momentů, hloupého chování postav, nezáživných dialogů a místy až naivního tvůrčího přístupu, že se mi chtělo skoro až brečet. Vzhledem k tomu že v tomto případě jde spíše o katastrofický film (než o horor, bych očekával alespoň slušně propracované zkázonosné scény, ale kromě útoku na rodinku, to byla docela bída a místy neskutečně trapná podívaná. Pádem vlakového „modelu“ to začalo a plamenometnou show v ulicích města – následně v budově, tohle trápení skončilo. Vždyť to šlo natočit mnohem lépe a důvěryhodněji. To snad nemohl Allen myslet vážně…Vlastně mohl a podle toho to taky dopadlo. Jediným světlejším bodem se tak stali herecké výkony některých zúčastněných, kteří se ze všech sil snažili prodat své zkušenosti, aby alespoň trochu navýšili credit tomuto filmu, jenže s tímhle špatným scénářem to prostě nebylo nic moc platné. 40%(4.1.2018)

Tenhle film jsem viděl pozdě v noci někdy, když mi bylo asi tak okolo sedmi, strašně jsem se bál. Zvláště ve mně utkvěla scéna s chlapcem v nemocnici, kdy mu doktor říká, ať se zkusí té vosy dotknout. Několik nocí jsem nemohl spát =))(14.6.2008)

• Lacike

Katastroficky film o utoku vciel? Namet mi pripadal ako blbost a aj samotny film proste nefunguje. Vsetky tie utoky nepôsobia ani prilis hrozivo a po vizualnej stranke nejak pôsobivo. Proste je to dost natahovana nuda. Asi bola chyba pustit si 156 minutovu verziu. Postavy ma tiez nicim nezaujali, takze mi bolo ukradnute kto prezije a ako sa to skonci. Spickove hviezdne obsadenie je uplne nevyuzite a ocividne tu zarabali len na najom pripadne na novy dom. Zaujme len kvalitna technicka stranka pri par scenach ale je ich prilis malo, aby film stal za to vidiet aspon raz. Vysledkom je nudny film a zasluzeny prepadak. 3/10.(7.8.2016)

Vynikající film, který se mi natolik líbil, že bych si nemohl odpustit dát něco jiného než 5*. Kvalita tohoto filmu už vypovída sama o sobě, pač veškeré filmy o záhubě Země se mi hodně moc líbí. Šíleně dramatický děj s dobrými efekty. Výkony herců byly úžasné, obzvlášť výkon hlavního hrdiny. Atmosféra byla taková, že jsem se od toho nemohl ani odtrhnout, protože mě to fakt natolik vzalo.90%Přístupnost:přístupný(16.3.2007)

Americký snímek „Roj“ by jednoznačně potřeboval zkrátit stopáž, aby to bylo únosnější, ale hlavně by potřeboval, aby se nebral tak vážně. Přece jen, tohle by mělo být béčko, které má lidi bavit a ne se je snažit přesvědčit, že tohle všechno by mohla být pravda. Jasně, že tomu normální člověk neuvěří. Není moc čemu věřit, ale právě to, jak se snímek bere moc vážně, mu nesmírně ubližuje.(30.7.2019)

<< předchozí 1 2 3