Obrovský roj "Afrických včel" letí jihem USA. Vojenská základna, nedaleké městečko, tam všude již zabil spoustu lidí a pomalu se blíží k Houstonu... Je sestaven vědecký tým, který má za úkol najít způsob, jak roj zastavit... (5150)

Djkoma

Film láká na jména jako jsou Michael Caine a Richard Chamberlain. Prvního jmenovaného si užijete více než dost, ale druhý se filmem jen proletí. Všechno zůstane na bedrech Caina a ten se snaží jak může, ale jemnou alegorii souboje člověk příroda nedokáže ukormidlovat. ()

tron

Kniha ma nebavila. Film mi pripadal o čosi lepší. Je síce nečakane dlhý (dve a pol hodiny), ale nenudil ma a to zrejme najmä vďaka hercom ako Caine (pozeral som česky dabovanú verziu a pobavilo ma, ako radikálne dvíha hlas pomaly aj pri odpovedi na otázku, či chce do kávy cukor), Chamberlain, Fonda a Katharine Ross. Miestami pripomína klasický zvierací horor (čo bolo v tej dobe v móde vďaka trháku Čeľuste). Miestami katastrofický veľkofilm (detto, viď. Sklenené peklo alebo Dobrodružstvo Poseidona, kuriozitou je, že Roj natočil producent Skleneného pekla a režisér Dobrodružstva Poseidona). A miestami prekvapivo vzťahovú romantiku. Jediné, v čom mi knižná predloha pripadala vydarenejšie, bolo apokalyptické finále. Táto mrazivá koncovka mi vo filmovom spracovaní chýbala. Hoci som sa bál, že film po trikovej stránke drasticky zostarol (prvý raz som ho videl v r. 2022), napokon to nebolo až také zlé. Film mal na svoju dobu tučný rozpočet 21 miliónov (na porovnanie: Sklenené peklo stálo 14, Dobrodružstvo Poseidona 5 a štvrtá epizóda Star Wars 11). Michael Caine Roj vraj označil za najhorší film, v ktorom kedy hral. Ja by som na jeho mieste nebol taký prísny (mne sa ale páčili aj Čeľuste 4, takže asi nie som vhodný adept na hodnotenie týchto vecí). ()

Karlos80

Ano to herecké obsazení bylo snad jediné malé plus tohoto jinak až příliš zdlouhavého a toporného filmu, kde než se pro něco společnými silami rozhodli tak dřív byl konec:-)) Hvězdy jako Richard Chamberlain nebo Henry Fonda, nebyli skoro vůbec vidět, a když už byly tak akorát na konci svých životů:-(( Co se týče triků-v tehdejší době byly určitě dobré (ale ne jak u jiných třeba o mnoho starších snímků), dnes už víceméně k pousmání-jedině co se mě líbilo tak to bylo to vykolejení rychlíkového vlaku-příčina agresivní včely jak jinak..Co se týče samotného filmů a jeho námětu tak snímků na téma "zvířecí nebo hmyzí horor" bylo stále ještě o mnoho lepších a propracovanějších..Ale neříkám že TV Prima zase nezvykle překvapila, vytahováním starých snímků ze sedmdesátých let, kvalit leckdy na pokraji propadáků. Ty dvě hvězdy jso víceméně za těch pár v uvozovkách dobrých triků (helikoptéra, máma s tátou a jejich synek), a za hlavní roli dr. emtologa Bradforda Craneho. ()

dobytek

Včely se zblázněj a začnou vražidt všechno živý, co se jim připlete do cesty. Je to 100× ohraný téma a film nepřináší nic novýho. No ty včely aspoň vypadaly trochu hrozivěji, než Hitchcockovi ptáci... ()

MM_Ramone

V roku 1974 vydal americký spisovateľ Arthur Herzog svoj najúspešnejší román "Roj". Je to ani nie dvesto stránkové literárne dielo, ktoré sa stalo svetovým bestsellerom. Podľa námetu tohto Herzogovho románu natočila v roku 1978 hollywoodska spoločnosť Warner Bros. rovnomenný kino film. Pojali to vskutku vo veľkolepom štýle. Vznikol z toho dva a pol hodinový snímok, ktorý sa svojim dramatickým dejom blíži k horroru. Obrovský roj agresívnych, afrických zabijáckych včiel zahájil útok na USA. Je takmer nemožné zastaviť ich inváziu. *** ()

D.Moore

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů tohoto žánru. Obzvlášť jedna scénka s Henrym Fondou se vryje do paměti. A Michael Caine je ostatně jako vždy bezchybný... Stejně jako Jerry Goldsmith. ()

Wacoslav1

Zapomeňte na zemětřesení, sopky, hurikány a tornáda. Největší katastrofou která všechno pohltí jsou Africký zabijácký včely! Já teda nevím, ale asi jsem zase viděl jinej film než vy všichni ostatní a ano dal jsem si pěkně tu více jak 150 minutovou verzi a rozhodně se nedá říct, že bych se nějak extra nudil nebo něco podobnýho. Film jak jsem se dozvěděl se stal ve své době nejdražším propadákem což teda upřímně nechápu, ale co už já jsem asi opravdu ufon a většina zdejších hodnocení je pro mě záhadou No nevadí mě to baví jít proti davu obzvlášť pokud se mi danej film opravdu líbil. Tohle je prostě taková klasická stará katastrofická škola z dílny Irwina Alena se vším co k tomu patří. Klasický mechanický triky (na tu dobu opět vynikající) a fascinuje mě jaký dokážou bejt včely svině a produktivní zabijáci. Jako předkrm si nejprve dají vojenskou základnu, pak jako hlavní chod zlikvidují půlku města a krátce na to i vlak ve kterým se nachází ta druhá půlka města a jako zákusek zlikvidují i atomovou elektrárnu! Pro mě je to prostě jeden z klasických filmů v žánru a proto dávám 90% ()

darkrobyk

„Kdo by si pomyslel, že včely budou první cizí armádou, která napadne Ameriku." Mix katastrofického filmu a ekohororu nabízí i dnes podněty k přemýšlení. Člověk si často za své problémy s přírodou může sám, a co udělá špatně, za to zaplatí. Doktor Craine je postaven před nelehký úkol - jak zastavit miliardy zabijáckých včel a nezpůsobit tak ještě větší katastrofu. Spolupráce s armádou se nedaří na sto procent, jelikož generál Slater má jednak své představy, a pak pohrdá civilisty. Lidé umírají a včely postupují dál. Přes svoji délku je snímek napínavý, čemuž nejvíce napomáhají Goldsmithova hudba a řada vypjatých scén - raketová základna po útoku, přepadení rodiny na pikniku, otec hledající syna v márnici, děti umírající před školou, napadený vlak či ohrožení atomové elektrárny. Ledově chladný Craine (M. Caine) se během filmu jen párkrát pousměje. Řada hlavních postav umírá. Temný a řekl bych nedoceněný film, kterému jsem po letech hodnocení zvýšil. „Vědci, co se modlí, nevěřím." „Já bych zase nevěřil vědci, co by se nemodlil." ()

Snorlax

Caine, Chamberlain a Fonda, pánové, jak jste mohli? Scénář z dílny človíčka s rozvinutým CMP nemohlo zachránit ani dobré herecké obsazení. ()

dr.horrible

[SE] "Smithi, je tu včela!" "Včela? Hlavne nič neriskuj!" "Možno, že chce jablko..." Dĺžka nevadí, vadí scenár. Neuveriteľne stupídny film. 30% ()

Anderton

Tak ono je to sklamanie skôr pri porovnaní so Skleneným peklom a Dobrodružstvom Poseidonu, inak je to pomerne pozerateľná a zábavná ultra-blbosť, pričom zábavnosť pramení práve z tej dementnosti. Slabé dialógy, absolútne zbytočné a príšerne napísané vzťahové omáčky v malomeste, na druhú stranu celkom nepredvídateľný dej, pretože ono pôjde do tuhého nielen tam, kde to budete očakávať a finále je ako z iného filmu. Tvorcovia sú k postavám nemilosrdní a neplatí tu pravidlo o nevraždení detí. Akcia je bohužiaľ nakrútená značne chaoticky, bez premyslenej kauzality, ale to je len ďalší zábavný aspekt smrteľne vážne sa tváriacej snímky. ()

Campbell

Tak tohle je celkem masivní průser, film neuvěřitelně drahý, a při tom hodně špatný. Moc jsem nepobíral o co ve filmu jde, je tu plno scén které nedávají moc smysl, a plno scén bylo naprosto zbytečných, třeba vyšetřování bylo naprosto úmorný pro celý film. Navíc délka(viděl jsem tu téměř 3 hodinovou verzi) byla fakt úděsná. Možná bych dal vyšší hodnocení kdybych viděl tu kratší ale tu jsem neviděl. Caine mi byl poměrně nesympatický, což nechápu protože ho mám jako herce poměrně rád. A ostatních herců jsem si vůbec nevšímal. Průser který mě udržel jen a díky efektům, a i když tomu dávám jen 2* tak si myslím že se jedné o jeden z nejlepších filmů se včelama(kdy se tohohle tématu chopí někdo schopnější?) ()

Flego

Film sa nesie na vlne vtedy populárnych katastrofických snímkov, ale nedosahuje ich úroveň. Zaujme tak len excelentné herecké obsadenie. ()

Ivoshek

takhle určitě ne. Když odečtu body za strašně špatný triky, pak za nablblej scénář a pak za herecký výkony, kde je dobrý jen Caine, mírně nadprůměrné včely a pak všichni ostatní, zůstane mi jedna hvězdička. A i ta je dost stedra. ()

jonyyy

Irwin Allen nechal po úspěchu Poseidona a Skleněného pekla hlavu v oblacích a natočil jeden z největších propadáků filmové historie - Roj. Jedná se o skutečně obrovský megafilm. Vystupuje zde !7 držitelů Oscara!, rozpočet je vysoký a ambice byly určitě také. Je zde opravdu plno hloupých dialogů, nelogického chování atd. a já ani nevím proč, ale tu atmosféru sedmdesátých let v kombinací s katastrofickým tématem miluju. U filmu jsem se velmi bavil, ať už u (pro mě) kvalitní scény s vlakem, nebo některého z hloupých dialogů (např. ke konci filmu když hlavní hrdiny uvězní roj v budově se ptá hlavní hrdina: "Slyšíte to? Ano, co to je? Včely!") a nemůžu dát jinak než za 70%. Viděna SE verze - 156 min. ()

SOLOM.

V době vzniku toho filmu by se snad našlo jen velmi málo skeptiků, kteří by nevěřili v další fenomenální kousek režiséra Allena. A zřejmě i on sám po úspěších svých dvou filmů The Poseidon Adventure a The Towering Inferno o svých schopnostech nepochyboval. Jenže se tentokrát chlapec dost přepočítal a svým způsobem si opravdu značně poškodil svou kariéru. Přitom měl k dispozici solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení, které mu mohl leckdo jen tiše (nebo i hlasitě) závidět. Jenže poté co tento film zcela propadl na všech frontách, jakoby se neúspěch promítl i do jeho dalších filmů a již nikdy se nedočkal opětovné slávy a uznání. Což byla samozřejmě velká škoda, protože jistý potenciál by se tu našel, jenže negativní prvky zcela převyšovali vše ostatní. Samozřejmě musím začít slabým scénářem a hlavně přemrštěnou délkou filmu (já viděl tu delší verzi), která vás pomalu ale jistě začne zhruba od polovinu filmu uspávat. Navíc se zde dá narazit na tolik nelogických momentů, hloupého chování postav, nezáživných dialogů a místy až naivního tvůrčího přístupu, že se mi chtělo skoro až brečet. Vzhledem k tomu že v tomto případě jde spíše o katastrofický film (než o horor, bych očekával alespoň slušně propracované zkázonosné scény, ale kromě útoku na rodinku, to byla docela bída a místy neskutečně trapná podívaná. Pádem vlakového „modelu“ to začalo a plamenometnou show v ulicích města – následně v budově, tohle trápení skončilo. Vždyť to šlo natočit mnohem lépe a důvěryhodněji. To snad nemohl Allen myslet vážně…Vlastně mohl a podle toho to taky dopadlo. Jediným světlejším bodem se tak stali herecké výkony některých zúčastněných, kteří se ze všech sil snažili prodat své zkušenosti, aby alespoň trochu navýšili credit tomuto filmu, jenže s tímhle špatným scénářem to prostě nebylo nic moc platné. 40% ()

5150

"Kdo by si pomyslel, že včely budou první cizí armádou, která napadne Ameriku."____Dnes již víceméně nechtěně zábavný katastrofický film, který vcelku solidně pobaví (hlášky, akce) a protože ho v hlouposti překonává CONCORDE - LETIŠTĚ 1979, hodnotím za 2*. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)