Obrovský roj "Afrických včel" letí jihem USA. Vojenská základna, nedaleké městečko, tam všude již zabil spoustu lidí a pomalu se blíží k Houstonu... Je sestaven vědecký tým, který má za úkol najít způsob, jak roj zastavit... (5150)

Lacike

Katastroficky film o utoku vciel? Namet mi pripadal ako blbost a aj samotny film proste nefunguje. Vsetky tie utoky nepôsobia ani prilis hrozivo a po vizualnej stranke nejak pôsobivo. Proste je to dost natahovana nuda. Asi bola chyba pustit si 156 minutovu verziu. Postavy ma tiez nicim nezaujali, takze mi bolo ukradnute kto prezije a ako sa to skonci. Spickove hviezdne obsadenie je uplne nevyuzite a ocividne tu zarabali len na najom pripadne na novy dom. Zaujme len kvalitna technicka stranka pri par scenach ale je ich prilis malo, aby film stal za to vidiet aspon raz. Vysledkom je nudny film a zasluzeny prepadak. 3/10. ()

corpsy

Úvodné minúty sú nastavené strhujúco a začínajú veľkolepo. Akonáhle sa prehovorí prvý dialóg a začne herecká akcia, všetko sa to podobne spektakulárne zrúti. Scenár plný infantilnosti, nelogičností a stupídnych replík až sa divák čuduje, že sa do toho dalo zlákať toľko slávnych a herecky zdatných hviezd. No, peniaze sú hold peniaze. A aj napriek veľkému rozpočtu, vo väčšine prípadov technická stránka tomu nenasvedčuje. ()

curunir

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu) ()

kaylin

Americký snímek „Roj“ by jednoznačně potřeboval zkrátit stopáž, aby to bylo únosnější, ale hlavně by potřeboval, aby se nebral tak vážně. Přece jen, tohle by mělo být béčko, které má lidi bavit a ne se je snažit přesvědčit, že tohle všechno by mohla být pravda. Jasně, že tomu normální člověk neuvěří. Není moc čemu věřit, ale právě to, jak se snímek bere moc vážně, mu nesmírně ubližuje. ()

Kreeki

Tenhle film jsem viděl pozdě v noci někdy, když mi bylo asi tak okolo sedmi, strašně jsem se bál. Zvláště ve mně utkvěla scéna s chlapcem v nemocnici, kdy mu doktor říká, ať se zkusí té vosy dotknout. Několik nocí jsem nemohl spát =)) ()

janek85

Vynikající film, který se mi natolik líbil, že bych si nemohl odpustit dát něco jiného než 5*. Kvalita tohoto filmu už vypovída sama o sobě, pač veškeré filmy o záhubě Země se mi hodně moc líbí. Šíleně dramatický děj s dobrými efekty. Výkony herců byly úžasné, obzvlášť výkon hlavního hrdiny. Atmosféra byla taková, že jsem se od toho nemohl ani odtrhnout, protože mě to fakt natolik vzalo.90%Přístupnost:přístupný ()

Martin741

Teda Irwin Allen sa po kultovom filme Towering Hell nijako nepredviedol, ked natocil tuto zlataninu. Vcely su digitalne az strach, rozpocet bol neskutocne nafuknuty /a film v kinach zhorel/. Plus dialogy sa nedaju pocuvat, exteriery spatne a hercov ako Michael Caine /Italian Job a Bitva o Britaniu -oba 1969/, Richard Widmark /Judgment at Nurenberg/ a Henry Fonda /Warlock 1959, 12 rozhnevanych muzu, Firecreek/ to evidentne nebavilo. Plus logicke kyxy, spusta logickych kyxov. 5 % ()

cariada

Solidní film nesoucí se ve znamení filmů jako Skleněné peklo, či Zemětřesení v L.A. a pod katastrofických kousků ze 70.let. Což je na výsledku docela dost znát , zvláště v dnešní době, kdy už to vše působí spíš komicky. Zvláště hlavní postava, která je k neutahání a vyskytuje se snad všude ve všech místech naráz, že by ho naklonovali nebo je z trojčat? 2a půl hodiny je prostě moc, naštěstí rychlo projekce to zkrátila na mím jak polovinu. Včelky si chtěli jen tak trochu bodnout a oni toho nadělali. ()

4daPeace

Možná před těmi třiceti lety na tom bylo něco Akční / Sci-Fi / Hororového, ale dnes už opravdu ne. Navíc k tomu přičtěte přehnanou délku filmu a vzejde Vám jediný verdikt - nedívat se. ()

Deverant

Jednu hvězdičky si včelky za to že vyhodily atomovou elektrárnu určitě zaslouží. Jak to asi udělaly? Že by sosáčkem? ()

Maty85

Dějově velice pomalé až nudné chvílema - příliš mnoho řečí kolem o nepodstatných věcech, čímž se sice snaží příbližit diváka k filmu aby se do něj tak trochu vcítil, ale čeho je moc, toho je příliš. Dále na úkor toho všeho málo akce. Některé scény jako např. útoky včel na lidi byly pořád dokola jako přes kopírák. Něco z toho zachraňovali herecké výkony. Jinak ale na rok 78 slušnej výkon. ()

noriaki

V roce 1975 vzal stále ještě neznámý Spielberg knižní bestseller a natočil podle něj přelomový eko horor. Vydělaná omračující půlmiliarda dolarů změnila dějiny kinematografie. "Co dokáže on, dokážu taky", řekl si Irwin Allen, režisér veleúspěšného Dobrodružství Poseidonu a ještě úspěšnějšího Skleněného pekla. Jako základ mu posloužil taktéž bestseller a taktéž eko horor. Utratil velkorysý rozpočet a po roce práce se vytasil s touhle hloupoučkou, utahanou a k uzoufání nudnou podívanou, na níž byly katastrofické především tržby. Michael Caine je jediné nezpochybnitelné pozitivum celého filmu. Někteří by zmínili i Katharine Ross, jejíž krása uvadala znatelně pomaleji než její filmová kariéra. Jedenáct let po Absolventovi ještě zvládla omluvit mdlý výkon ve špatně napsané roli. ()

VanTom

Hrozně pitomý scénář (v němž po náletu roje vybuchuje i atomová elektrárna), hloupé dialogy a - občas až úsměvně - špatná režie dohánějí k tristnímu výkonu i herce formátu Michaela Cainea. Inteligentní zabijácké africké včely se prostě nedají brát vážně, ne-e. Snímek se velice vleče a katastrofické akce nabízí překvapivě málo, hodně se totiž zaměřuje na vedlejší postavy a jejich nikam nevedoucí mikropříběhy. Což jistě znásobila o půl hodiny rozšířená verze, kterou jsem bohužel viděl a šíleně se při ní nudil. ()

JohnSmith

Vidina blockbusteru jako byl předchozí film Irwina Allena Skleněné peklo, přilákala řadu hvězd a nutno uznat, že to bylo slušné o lákadlo. Nicméně všichni do jednoho podávají neskutečně špatné výkony. To by ani tak nevadilo, kdyby měl film spád a byl zajímavý, ale bohužel je strašně roztahaný a nudný, krom několik málo okamžiků. ()

pfa

Jeden z těch lepších "zvířecích" hororů, a na to jak je starý, tak scény útoků jsou velmi dobré. [7/1O] Zkuste také třeba: Ptáci(9/10), nebo Červi(7/10). ()

Jello Biafra

Tieto katastrofické filmy sú všetky na jedno kopyto. Čo na tom že tu hraje Michael Caine ked je film doslova nacpaný nelogickosťami a za vlasy pritiahnutými scénami. Už to že tu roj jedovatých včiel "sundá" letku helikoptér a neskôr zaútočí na mesto pôsobí smiešne. Ja osobne som sa moc pobavil u scény kedy na jednu slečna útočí "obrovská" včela a každý jasne vidí že sa jedná o včelu nasnímanú zblízka a záber následne pridaný do scénky aby pôsobila obrovsky. A ked sú včielky nakoniec porazené absolútne banálným spôsobom, tak sa len chytáte za hlavu nad stupiditou tohto snímku. Myslím že film sa kludne môže zaradiť do B-kategórie. ()

Han22

Výborných zvířecích filmů není moc a tenhle měl slušně nakročeno. Irwin Allen si zkušeně z pozice režiséra dvou blockbusterů ohlídal veškeré akce a díky solidnímu rozpočtu vznikl spíše než klasický horor velkolepý katastrofický film. Včelí útoky jsou na rok 1978 naprosto perfektní a nálet na městečko, zničení vlaku či závěrečné ohnivé peklo nemají chybu. Jenže zásadní chybou je že film má dvě a půl hodiny a obsahuje něco jako děj a postavy. Postavy se chovají naprosto idiotsky (hlavní hrdina odmítající použít pesticidy, protože by zabil obyčejné včely je jen prvním z příkladů) až sebevražedně a když režisér neví co s nimi, tak je nechá umřít. Zařvou tu prakticky všechny vedlejší postavy, což mě docela nasralo. A děj radši škoda mluvit, až uvidíte s čím přijdou hrdinové po dvou hodinách filmového času věnované výzkumu, spláčete s nimi nad výdělkem. Jinak Michael Caine v hlavní roli překvapivě nevýrazný a nesympatický. Takže i když jsem se skvěle bavil, více než tři hvězdičky fakt dát nemůžu. ()

iXtr3m3

Nevyužitý potenciál a zároveň až príliš infantilná myšlienka, aj keď nikto netvrdí, že nie nepravdivá... Ale na svoju dobu fajn. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)