Režie:
Irwin AllenScénář:
Stirling SilliphantKamera:
Fred J. KoenekampHudba:
Jerry GoldsmithHrají:
Michael Caine, Katharine Ross, Richard Widmark, Richard Chamberlain, Olivia de Havilland, Ben Johnson, Lee Grant, José Ferrer, Patty Duke (více)VOD (1)
Obsahy(2)
Obrovský roj "Afrických včel" letí jihem USA. Vojenská základna, nedaleké městečko, tam všude již zabil spoustu lidí a pomalu se blíží k Houstonu... Je sestaven vědecký tým, který má za úkol najít způsob, jak roj zastavit... (5150)
Recenze (55)
Kniha ma nebavila. Film mi pripadal o čosi lepší. Je síce nečakane dlhý (dve a pol hodiny), ale nenudil ma a to zrejme najmä vďaka hercom ako Caine (pozeral som česky dabovanú verziu a pobavilo ma, ako radikálne dvíha hlas pomaly aj pri odpovedi na otázku, či chce do kávy cukor), Chamberlain, Fonda a Katharine Ross. Miestami pripomína klasický zvierací horor (čo bolo v tej dobe v móde vďaka trháku Čeľuste). Miestami katastrofický veľkofilm (detto, viď. Sklenené peklo alebo Dobrodružstvo Poseidona, kuriozitou je, že Roj natočil producent Skleneného pekla a režisér Dobrodružstva Poseidona). A miestami prekvapivo vzťahovú romantiku. Jediné, v čom mi knižná predloha pripadala vydarenejšie, bolo apokalyptické finále. Táto mrazivá koncovka mi vo filmovom spracovaní chýbala. Hoci som sa bál, že film po trikovej stránke drasticky zostarol (prvý raz som ho videl v r. 2022), napokon to nebolo až také zlé. Film mal na svoju dobu tučný rozpočet 21 miliónov (na porovnanie: Sklenené peklo stálo 14, Dobrodružstvo Poseidona 5 a štvrtá epizóda Star Wars 11). Michael Caine Roj vraj označil za najhorší film, v ktorom kedy hral. Ja by som na jeho mieste nebol taký prísny (mne sa ale páčili aj Čeľuste 4, takže asi nie som vhodný adept na hodnotenie týchto vecí). ()
Zapomeňte na zemětřesení, sopky, hurikány a tornáda. Největší katastrofou která všechno pohltí jsou Africký zabijácký včely! Já teda nevím, ale asi jsem zase viděl jinej film než vy všichni ostatní a ano dal jsem si pěkně tu více jak 150 minutovou verzi a rozhodně se nedá říct, že bych se nějak extra nudil nebo něco podobnýho. Film jak jsem se dozvěděl se stal ve své době nejdražším propadákem což teda upřímně nechápu, ale co už já jsem asi opravdu ufon a většina zdejších hodnocení je pro mě záhadou No nevadí mě to baví jít proti davu obzvlášť pokud se mi danej film opravdu líbil. Tohle je prostě taková klasická stará katastrofická škola z dílny Irwina Alena se vším co k tomu patří. Klasický mechanický triky (na tu dobu opět vynikající) a fascinuje mě jaký dokážou bejt včely svině a produktivní zabijáci. Jako předkrm si nejprve dají vojenskou základnu, pak jako hlavní chod zlikvidují půlku města a krátce na to i vlak ve kterým se nachází ta druhá půlka města a jako zákusek zlikvidují i atomovou elektrárnu! Pro mě je to prostě jeden z klasických filmů v žánru a proto dávám 90% ()
„Kdo by si pomyslel, že včely budou první cizí armádou, která napadne Ameriku." Mix katastrofického filmu a ekohororu nabízí i dnes podněty k přemýšlení. Člověk si často za své problémy s přírodou může sám, a co udělá špatně, za to zaplatí. Doktor Craine je postaven před nelehký úkol - jak zastavit miliardy zabijáckých včel a nezpůsobit tak ještě větší katastrofu. Spolupráce s armádou se nedaří na sto procent, jelikož generál Slater má jednak své představy, a pak pohrdá civilisty. Lidé umírají a včely postupují dál. Přes svoji délku je snímek napínavý, čemuž nejvíce napomáhají Goldsmithova hudba a řada vypjatých scén - raketová základna po útoku, přepadení rodiny na pikniku, otec hledající syna v márnici, děti umírající před školou, napadený vlak či ohrožení atomové elektrárny. Ledově chladný Craine (M. Caine) se během filmu jen párkrát pousměje. Řada hlavních postav umírá. Temný a řekl bych nedoceněný film, kterému jsem po letech hodnocení zvýšil. „Vědci, co se modlí, nevěřím." „Já bych zase nevěřil vědci, co by se nemodlil." ()
Ano to herecké obsazení bylo snad jediné malé plus tohoto jinak až příliš zdlouhavého a toporného filmu, kde než se pro něco společnými silami rozhodli tak dřív byl konec:-)) Hvězdy jako Richard Chamberlain nebo Henry Fonda, nebyli skoro vůbec vidět, a když už byly tak akorát na konci svých životů:-(( Co se týče triků-v tehdejší době byly určitě dobré (ale ne jak u jiných třeba o mnoho starších snímků), dnes už víceméně k pousmání-jedině co se mě líbilo tak to bylo to vykolejení rychlíkového vlaku-příčina agresivní včely jak jinak..Co se týče samotného filmů a jeho námětu tak snímků na téma "zvířecí nebo hmyzí horor" bylo stále ještě o mnoho lepších a propracovanějších..Ale neříkám že TV Prima zase nezvykle překvapila, vytahováním starých snímků ze sedmdesátých let, kvalit leckdy na pokraji propadáků. Ty dvě hvězdy jso víceméně za těch pár v uvozovkách dobrých triků (helikoptéra, máma s tátou a jejich synek), a za hlavní roli dr. emtologa Bradforda Craneho. ()
V roku 1974 vydal americký spisovateľ Arthur Herzog svoj najúspešnejší román "Roj". Je to ani nie dvesto stránkové literárne dielo, ktoré sa stalo svetovým bestsellerom. Podľa námetu tohto Herzogovho románu natočila v roku 1978 hollywoodska spoločnosť Warner Bros. rovnomenný kino film. Pojali to vskutku vo veľkolepom štýle. Vznikol z toho dva a pol hodinový snímok, ktorý sa svojim dramatickým dejom blíži k horroru. Obrovský roj agresívnych, afrických zabijáckych včiel zahájil útok na USA. Je takmer nemožné zastaviť ich inváziu. *** ()
Galerie (44)
Zajímavosti (11)
- Keď stojí Brad (Michael Caine) s Helenou (Katharine Ross) na brehu Mexického zálivu, je možné vidieť pred nimi útes. V tejto oblasti Texasu však žiadne útesy nie sú. (beso74)
- Michael Caine během návštěvy Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary v roce 2021 prozradil, že kdysi natočil snímek, na který kývnul pouze na základě slavných jmen, jako Olivia de Havilland nebo Henry Fonda, které byly součástí projektu, aniž by si přečetl scénář. Film, který označil za to nejhorší, co kdy natočil, je právě Roj. (filmovyfan)
- Podľa údajov produkcie sa natáčania "zúčastnilo" okolo 22 milióna včiel. (beso74)
Reklama