Roj

The Swarm

Thriller / Sci-Fi / Horor / Katastrofický

USA, 1978, 116 min (SE: 156 min)

Vynikající film, který se mi natolik líbil, že bych si nemohl odpustit dát něco jiného než 5*. Kvalita tohoto filmu už vypovída sama o sobě, pač veškeré filmy o záhubě Země se mi hodně moc líbí. Šíleně dramatický děj s dobrými efekty. Výkony herců byly úžasné, obzvlášť výkon hlavního hrdiny. Atmosféra byla taková, že jsem se od toho nemohl ani odtrhnout, protože mě to fakt natolik vzalo.90%Přístupnost:přístupný(16.3.2007)

Tak ono je to sklamanie skôr pri porovnaní so Skleneným peklom a Dobrodružstvom Poseidonu, inak je to pomerne pozerateľná a zábavná ultra-blbosť, pričom zábavnosť pramení práve z tej dementnosti. Slabé dialógy, absolútne zbytočné a príšerne napísané vzťahové omáčky v malomeste, na druhú stranu celkom nepredvídateľný dej, pretože ono pôjde do tuhého nielen tam, kde to budete očakávať a finále je ako z iného filmu. Tvorcovia sú k postavám nemilosrdní a neplatí tu pravidlo o nevraždení detí. Akcia je bohužiaľ nakrútená značne chaoticky, bez premyslenej kauzality, ale to je len ďalší zábavný aspekt smrteľne vážne sa tváriacej snímky.(22.7.2018)

• SOLOM.

V době vzniku toho filmu by se snad našlo jen velmi málo skeptiků, kteří by nevěřili v další fenomenální kousek režiséra Allena. A zřejmě i on sám po úspěších svých dvou filmů The Poseidon Adventure a The Towering Inferno o svých schopnostech nepochyboval. Jenže se tentokrát chlapec dost přepočítal a svým způsobem si opravdu značně poškodil svou kariéru. Přitom měl k dispozici solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení, které mu mohl leckdo jen tiše (nebo i hlasitě) závidět. Jenže poté co tento film zcela propadl na všech frontách, jakoby se neúspěch promítl i do jeho dalších filmů a již nikdy se nedočkal opětovné slávy a uznání. Což byla samozřejmě velká škoda, protože jistý potenciál by se tu našel, jenže negativní prvky zcela převyšovali vše ostatní. Samozřejmě musím začít slabým scénářem a hlavně přemrštěnou délkou filmu (já viděl tu delší verzi), která vás pomalu ale jistě začne zhruba od polovinu filmu uspávat. Navíc se zde dá narazit na tolik nelogických momentů, hloupého chování postav, nezáživných dialogů a místy až naivního tvůrčího přístupu, že se mi chtělo skoro až brečet. Vzhledem k tomu že v tomto případě jde spíše o katastrofický film (než o horor, bych očekával alespoň slušně propracované zkázonosné scény, ale kromě útoku na rodinku, to byla docela bída a místy neskutečně trapná podívaná. Pádem vlakového „modelu“ to začalo a plamenometnou show v ulicích města – následně v budově, tohle trápení skončilo. Vždyť to šlo natočit mnohem lépe a důvěryhodněji. To snad nemohl Allen myslet vážně…Vlastně mohl a podle toho to taky dopadlo. Jediným světlejším bodem se tak stali herecké výkony některých zúčastněných, kteří se ze všech sil snažili prodat své zkušenosti, aby alespoň trochu navýšili credit tomuto filmu, jenže s tímhle špatným scénářem to prostě nebylo nic moc platné. 40%(4.1.2018)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)(12.7.2018)

Zapomeňte na zemětřesení, sopky, hurikány a tornáda. Největší katastrofou která všechno pohltí jsou Africký zabijácký včely! Já teda nevím, ale asi jsem zase viděl jinej film než vy všichni ostatní a ano dal jsem si pěkně tu více jak 150 minutovou verzi a rozhodně se nedá říct, že bych se nějak extra nudil nebo něco podobnýho. Film jak jsem se dozvěděl se stal ve své době nejdražším propadákem což teda upřímně nechápu, ale co už já jsem asi opravdu ufon a většina zdejších hodnocení je pro mě záhadou No nevadí mě to baví jít proti davu obzvlášť pokud se mi danej film opravdu líbil. Tohle je prostě taková klasická stará katastrofická škola z dílny Irwina Alena se vším co k tomu patří. Klasický mechanický triky (na tu dobu opět vynikající) a fascinuje mě jaký dokážou bejt včely svině a produktivní zabijáci. Jako předkrm si nejprve dají vojenskou základnu, pak jako hlavní chod zlikvidují půlku města a krátce na to i vlak ve kterým se nachází ta druhá půlka města a jako zákusek zlikvidují i atomovou elektrárnu! Pro mě je to prostě jeden z klasických filmů v žánru a proto dávám 90%(11.5.2014)

• - Irwin Allen bol rozčúlený do nepríčetnosti kvôli sume, ktorú na filme prerobil, a tak zakázal svojím zamestnancom to čo i len spomenúť. Ak sa niekto pri rozhovore s ním na to neopatrne spýtal, režisér interview ukončil. (beso74)

• - Film je uvedený v Top 100 najhorších filmoch všetkých čias v knihe zakladateľa cien Zlatých Malín Johna Wilsona s názvom "The Official Razzie Movie Guide". (beso74)

• - Keď stojí Brad (Michael Caine) s Helenou (Katharine Ross) na brehu Mexického zálivu, je možné vidieť pred nimi útes. V tejto oblasti Texasu však žiadne útesy nie sú. (beso74)