Roj

Smrtící roj

(neoficiální název)

The Swarm

Thriller / Sci-Fi / Horor / Katastrofický

USA, 1978, 116 min (SE: 156 min)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)(12.7.2018)

V roku 1974 vydal americký spisovateľ Arthur Herzog svoj najúspešnejší román "Roj". Je to ani nie dvesto stránkové literárne dielo, ktoré sa stalo svetovým bestsellerom. Podľa námetu tohto Herzogovho románu natočila v roku 1978 hollywoodska spoločnosť Warner Bros. rovnomenný kino film. Pojali to vskutku vo veľkolepom štýle. Vznikol z toho dva a pol hodinový snímok, ktorý sa svojim dramatickým dejom blíži k horroru. Obrovský roj agresívnych, afrických zabijáckych včiel zahájil útok na USA. Je takmer nemožné zastaviť ich inváziu. ***(1.4.2015)

• Karlos80

Ano to herecké obsazení bylo snad jediné malé plus tohoto jinak až příliš zdlouhavého a toporného filmu, kde než se pro něco společnými silami rozhodli tak dřív byl konec:-)) Hvězdy jako Richard Chamberlain nebo Henry Fonda, nebyli skoro vůbec vidět, a když už byly tak akorát na konci svých životů:-(( Co se týče triků-v tehdejší době byly určitě dobré (ale ne jak u jiných třeba o mnoho starších snímků), dnes už víceméně k pousmání-jedině co se mě líbilo tak to bylo to vykolejení rychlíkového vlaku-příčina agresivní včely jak jinak..Co se týče samotného filmů a jeho námětu tak snímků na téma "zvířecí nebo hmyzí horor" bylo stále ještě o mnoho lepších a propracovanějších..Ale neříkám že TV Prima zase nezvykle překvapila, vytahováním starých snímků ze sedmdesátých let, kvalit leckdy na pokraji propadáků. Ty dvě hvězdy jso víceméně za těch pár v uvozovkách dobrých triků (helikoptéra, máma s tátou a jejich synek), a za hlavní roli dr. emtologa Bradforda Craneho.(29.7.2007)

• Lacike

Katastroficky film o utoku vciel? Namet mi pripadal ako blbost a aj samotny film proste nefunguje. Vsetky tie utoky nepôsobia ani prilis hrozivo a po vizualnej stranke nejak pôsobivo. Proste je to dost natahovana nuda. Asi bola chyba pustit si 156 minutovu verziu. Postavy ma tiez nicim nezaujali, takze mi bolo ukradnute kto prezije a ako sa to skonci. Spickove hviezdne obsadenie je uplne nevyuzite a ocividne tu zarabali len na najom pripadne na novy dom. Zaujme len kvalitna technicka stranka pri par scenach ale je ich prilis malo, aby film stal za to vidiet aspon raz. Vysledkom je nudny film a zasluzeny prepadak. 3/10.(7.8.2016)

Tak ono je to sklamanie skôr pri porovnaní so Skleneným peklom a Dobrodružstvom Poseidonu, inak je to pomerne pozerateľná a zábavná ultra-blbosť, pričom zábavnosť pramení práve z tej dementnosti. Slabé dialógy, absolútne zbytočné a príšerne napísané vzťahové omáčky v malomeste, na druhú stranu celkom nepredvídateľný dej, pretože ono pôjde do tuhého nielen tam, kde to budete očakávať a finále je ako z iného filmu. Tvorcovia sú k postavám nemilosrdní a neplatí tu pravidlo o nevraždení detí. Akcia je bohužiaľ nakrútená značne chaoticky, bez premyslenej kauzality, ale to je len ďalší zábavný aspekt smrteľne vážne sa tváriacej snímky.(22.7.2018)

• - Podľa údajov produkcie sa natáčania "zúčastnilo" okolo 22 milióna včiel. (beso74)

• - Prípravné práce na filme trvali 3 roky a samotné natáčanie ďalších 65 dní. (beso74)

• - V hudbe k filmu boli využité zvuky francúzskeho rohu, aby evokovali zvuky bzučania včiel. (beso74)