Roj

• český

Smrtící roj

(neoficiální název)

Thriller / Sci-Fi / Horor / Katastrofický

USA, 1978, 116 min (SE: 156 min)

V roku 1974 vydal americký spisovateľ Arthur Herzog svoj najúspešnejší román "Roj". Je to ani nie dvesto stránkové literárne dielo, ktoré sa stalo svetovým bestsellerom. Podľa námetu tohto Herzogovho románu natočila v roku 1978 hollywoodska spoločnosť Warner Bros. rovnomenný kino film. Pojali to vskutku vo veľkolepom štýle. Vznikol z toho dva a pol hodinový snímok, ktorý sa svojim dramatickým dejom blíži k horroru. Obrovský roj agresívnych, afrických zabijáckych včiel zahájil útok na USA. Je takmer nemožné zastaviť ich inváziu. ***(1.4.2015)

• Lacike

Katastroficky film o utoku vciel? Namet mi pripadal ako blbost a aj samotny film proste nefunguje. Vsetky tie utoky nepôsobia ani prilis hrozivo a po vizualnej stranke nejak pôsobivo. Proste je to dost natahovana nuda. Asi bola chyba pustit si 156 minutovu verziu. Postavy ma tiez nicim nezaujali, takze mi bolo ukradnute kto prezije a ako sa to skonci. Spickove hviezdne obsadenie je uplne nevyuzite a ocividne tu zarabali len na najom pripadne na novy dom. Zaujme len kvalitna technicka stranka pri par scenach ale je ich prilis malo, aby film stal za to vidiet aspon raz. Vysledkom je nudny film a zasluzeny prepadak. 3/10.(7.8.2016)

Tak ono je to sklamanie skôr pri porovnaní so Skleneným peklom a Dobrodružstvom Poseidonu, inak je to pomerne pozerateľná a zábavná ultra-blbosť, pričom zábavnosť pramení práve z tej dementnosti. Slabé dialógy, absolútne zbytočné a príšerne napísané vzťahové omáčky v malomeste, na druhú stranu celkom nepredvídateľný dej, pretože ono pôjde do tuhého nielen tam, kde to budete očakávať a finále je ako z iného filmu. Tvorcovia sú k postavám nemilosrdní a neplatí tu pravidlo o nevraždení detí. Akcia je bohužiaľ nakrútená značne chaoticky, bez premyslenej kauzality, ale to je len ďalší zábavný aspekt smrteľne vážne sa tváriacej snímky.(22.7.2018)

Americký snímek „Roj“ by jednoznačně potřeboval zkrátit stopáž, aby to bylo únosnější, ale hlavně by potřeboval, aby se nebral tak vážně. Přece jen, tohle by mělo být béčko, které má lidi bavit a ne se je snažit přesvědčit, že tohle všechno by mohla být pravda. Jasně, že tomu normální člověk neuvěří. Není moc čemu věřit, ale právě to, jak se snímek bere moc vážně, mu nesmírně ubližuje.(30.7.2019)

• Jello Biafra

Tieto katastrofické filmy sú všetky na jedno kopyto. Čo na tom že tu hraje Michael Caine ked je film doslova nacpaný nelogickosťami a za vlasy pritiahnutými scénami. Už to že tu roj jedovatých včiel "sundá" letku helikoptér a neskôr zaútočí na mesto pôsobí smiešne. Ja osobne som sa moc pobavil u scény kedy na jednu slečna útočí "obrovská" včela a každý jasne vidí že sa jedná o včelu nasnímanú zblízka a záber následne pridaný do scénky aby pôsobila obrovsky. A ked sú včielky nakoniec porazené absolútne banálným spôsobom, tak sa len chytáte za hlavu nad stupiditou tohto snímku. Myslím že film sa kludne môže zaradiť do B-kategórie.(20.2.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Arthura Herzoga. (Hans.)

• - Irwin Allen bol rozčúlený do nepríčetnosti kvôli sume, ktorú na filme prerobil, a tak zakázal svojím zamestnancom to čo i len spomenúť. Ak sa niekto pri rozhovore s ním na to neopatrne spýtal, režisér interview ukončil. (beso74)

• - V hudbe k filmu boli využité zvuky francúzskeho rohu, aby evokovali zvuky bzučania včiel. (beso74)