Roj

• český

Smrtící roj

(neoficiální název)

Thriller / Sci-Fi / Horor / Katastrofický

USA, 1978, 116 min (SE: 156 min)

Irwin Allen nechal po úspěchu Poseidona a Skleněného pekla hlavu v oblacích a natočil jeden z největších propadáků filmové historie - Roj. Jedná se o skutečně obrovský megafilm. Vystupuje zde !7 držitelů Oscara!, rozpočet je vysoký a ambice byly určitě také. Je zde opravdu plno hloupých dialogů, nelogického chování atd. a já ani nevím proč, ale tu atmosféru sedmdesátých let v kombinací s katastrofickým tématem miluju. U filmu jsem se velmi bavil, ať už u (pro mě) kvalitní scény s vlakem, nebo některého z hloupých dialogů (např. ke konci filmu když hlavní hrdiny uvězní roj v budově se ptá hlavní hrdina: "Slyšíte to? Ano, co to je? Včely!") a nemůžu dát jinak než za 70%. Viděna SE verze - 156 min.(10.1.2010)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)(12.7.2018)

• SOLOM.

V době vzniku toho filmu by se snad našlo jen velmi málo skeptiků, kteří by nevěřili v další fenomenální kousek režiséra Allena. A zřejmě i on sám po úspěších svých dvou filmů The Poseidon Adventure a The Towering Inferno o svých schopnostech nepochyboval. Jenže se tentokrát chlapec dost přepočítal a svým způsobem si opravdu značně poškodil svou kariéru. Přitom měl k dispozici solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení, které mu mohl leckdo jen tiše (nebo i hlasitě) závidět. Jenže poté co tento film zcela propadl na všech frontách, jakoby se neúspěch promítl i do jeho dalších filmů a již nikdy se nedočkal opětovné slávy a uznání. Což byla samozřejmě velká škoda, protože jistý potenciál by se tu našel, jenže negativní prvky zcela převyšovali vše ostatní. Samozřejmě musím začít slabým scénářem a hlavně přemrštěnou délkou filmu (já viděl tu delší verzi), která vás pomalu ale jistě začne zhruba od polovinu filmu uspávat. Navíc se zde dá narazit na tolik nelogických momentů, hloupého chování postav, nezáživných dialogů a místy až naivního tvůrčího přístupu, že se mi chtělo skoro až brečet. Vzhledem k tomu že v tomto případě jde spíše o katastrofický film (než o horor, bych očekával alespoň slušně propracované zkázonosné scény, ale kromě útoku na rodinku, to byla docela bída a místy neskutečně trapná podívaná. Pádem vlakového „modelu“ to začalo a plamenometnou show v ulicích města – následně v budově, tohle trápení skončilo. Vždyť to šlo natočit mnohem lépe a důvěryhodněji. To snad nemohl Allen myslet vážně…Vlastně mohl a podle toho to taky dopadlo. Jediným světlejším bodem se tak stali herecké výkony některých zúčastněných, kteří se ze všech sil snažili prodat své zkušenosti, aby alespoň trochu navýšili credit tomuto filmu, jenže s tímhle špatným scénářem to prostě nebylo nic moc platné. 40%(4.1.2018)

• Martin741

Teda Irwin Allen sa po kultovom filme Towering Hell nijako nepredviedol, ked natocil tuto zlataninu. Vcely su digitalne az strach, rozpocet bol neskutocne nafuknuty /a film v kinach zhorel/. Plus dialogy sa nedaju pocuvat, exteriery spatne a hercov ako Michael Caine /Italian Job a Bitva o Britaniu -oba 1969/, Richard Widmark /Judgment at Nurenberg/ a Henry Fonda /Warlock 1959, 12 rozhnevanych muzu, Firecreek/ to evidentne nebavilo. Plus logicke kyxy, spusta logickych kyxov. 5 %(9.6.2015)

• corpsy

Úvodné minúty sú nastavené strhujúco a začínajú veľkolepo. Akonáhle sa prehovorí prvý dialóg a začne herecká akcia, všetko sa to podobne spektakulárne zrúti. Scenár plný infantilnosti, nelogičností a stupídnych replík až sa divák čuduje, že sa do toho dalo zlákať toľko slávnych a herecky zdatných hviezd. No, peniaze sú hold peniaze. A aj napriek veľkému rozpočtu, vo väčšine prípadov technická stránka tomu nenasvedčuje.(12.4.2013)

• - Irwin Allen bol rozčúlený do nepríčetnosti kvôli sume, ktorú na filme prerobil, a tak zakázal svojím zamestnancom to čo i len spomenúť. Ak sa niekto pri rozhovore s ním na to neopatrne spýtal, režisér interview ukončil. (beso74)

• - Film je uvedený v Top 100 najhorších filmoch všetkých čias v knihe zakladateľa cien Zlatých Malín Johna Wilsona s názvom "The Official Razzie Movie Guide". (beso74)

• - Keď stojí Brad (Michael Caine) s Helenou (Katharine Ross) na brehu Mexického zálivu, je možné vidieť pred nimi útes. V tejto oblasti Texasu však žiadne útesy nie sú. (beso74)