Írsky dramatik a prozaik Oscar Wilde /1854 - 1900/ napísal jediný román "Portrét Doriana Graya", príbeh mladíka krásnej tváre a nepoškvrnenej duše, ktorý podľahne túžbe po večnej mladosti, čo mu prinesie morálny pád. Upúta problémom zodpovednosti človeka za svoje činy, podobenstvom o nepodplatiteľnosti svedomia, ktoré napokon víťazí nad všetkými pokusmi o jeho umlčanie. Autor presne, stupeň po stupni ukazuje, kam až klesne človek, ktorý stratí zábrany vyplývajúce z porušovania prirodzených etických zákonov. Kritický pohľad na anglickú spoločnosť viktoriánskej epochy. Maliar Basil Hallward dokončuje portrét Doriana Graya,osemnásťročného mladíka krásnej tváre a nepoškvrnenej duše. Dorian sa v jeho ateliéri zoznámi s lordom Henry Wottonom, ktorý zdôrazní pred ním pominuteľnosť mladosti a fyzickej krásy a nabáda ho využiť naplno krátkyčas ich trvania. (oficiální text distributora)

majo25

Dvojdielna televízna inscenácia podľa známej fantasy predlohy Oscara Wilda. Samozrejme, televízna hra nemôže mať také tempo ako kinofilm a kto videl najprv zahraničné kinoprodukcie, ide to iba veľmi ťažko porovnávať. Viac mi ale vadili príliš filozofujúce dialógy a občasná domýšľavosť postáv. Môže však stavať na veľmi dobrých hereckých výkonoch, z ktorých by som vyzdvihol Milana Kňažka, ale s postupom času som si navykol aj na Višňovského v hlavnej úlohe. Z postupným prerodom jeho postavy sa zlepšoval i jeho výkon. No a v neposlednom rade musím vyzdvihnúť obrazy použité v inscenácii, ktoré boli perfektne namaľované. Neviem, kto ich maľoval, ale palec hore za ne. ()

Autogram

Dobre zahraná inscenácia, to musím uznať. Hlavne Kňažkova postava Henry, ten keď hovorí, to sa musí hltať, aj keď je až treťou hlavnou postavou. Zapredanie svojho svedomia za získanie inej výhody je myšlienka večne aktuálna, nielen v dobách minulých. Táto dvojhodinová inscenácia sa mi zdala prehnane rozvláčna, často až zamrznutá, pričom boli miesta, keď by sa dal dej viac rozvinúť. Takmer štyri hviezdy. –––– Užívajte si mladosť, kým ju máte, pretože to potrvá krátko. –––– Hovorí sa, že každý človek, s ktorým sa spriatelíš, je stratený. –––– Toto nie je môj obraz, to je tvár diabla! –––– Človek by nikdy nemal urobiť niečo, o čom by nemohol hovoriť pri večeri. ()

Hombre8

Příliš nechápu, proč byl vlastně tento remake natočen. Vyznělo to úplně stejně jako u předchůdce. Možná méně chyb, ale snad ještě rozvláčnější. ()

a-ja

O něco svižnější než černobílá slovenská verze z roku 1969, i tak ale zbytečně filozofující, aniž bychom se ovšem o pohnutkách hlavní postavy dozvěděli něco víc... Portréty byly opravdu děsivé, všechna čest malíři. ()