L'amour par terre

Love on the Ground

Komedie / Drama / Fantasy

Francie, 1984, 125 min (Director's cut: 170 min)

Jacques Rivette

Marilù Parolini

Arthur Cohn

Zvuk:

Pierre Gamet

Scénografie:

Roberto Plate

Viděna Director's cut verze: 170 minut.(18.6.2015)

V mojí malé cinefilní pouti po Rivettových dílech má L´Amour par terre postavení toho, kdy jsem si jasně uvědomil celou jednu větev jeho filmů: jde vždy o příběh dvou (a více ženách) se silnou vzájemnou vazbou (a v dobrém případě i chemií hereček) a zároveň příběh s okultními/pohádkovými motivy, odehrávající se alespoň z části ve velkých domech uprostřed zahrad. Poslední aspekt je příjemně lineární dramaturgie velmi pozvolných příběhů bez hollywoodských vyústění, s rafinovaně rozmisťovanými zrcadly mezi tím, co je míněno jako reálné a co jako fiktivní.. Zbytek Rivettovi v téhle linii zajišťuje hypnóza pomalostí a taky vibrování dvou samiček u kterých cítíme, že by se mohly těžko snést (a taková princezna Měsíce a princezna Slunce z Duelu se teda fakt nemohly vystát, hehe). V L´Amour par terre tedy nejde opět skoro o nic, než o výňatek ze života dvou žen, které jakože drží spolu, a případně o to, jak se jejich realita promítá do divadla, které hrají - a divadlo do filmu v němž hrají... Narozdíl od čistého, ale trochu akademického řešení divadla ve filmu u Resnaise (Můj strýček z Ameriky, Mélo atd.) bavilo Rivetta účastnit se procesu vzniku divadla - s opakováním replik, s alternativními formami divadelnictví, ale i s aspekty šmíry - přepísknutým projevem, teatrálností - vivat Geraldine!(8.11.2014)

Zhlédnuta 170 minutová režisérova verze. Komentáře: http://seul-le-cinema.blogspot.cz/2009/01/love-on-ground.html http://homepages.sover.net/~ozus/loveontheground.html http://www.imdb.com/title/tt0086889/reviews?ref_=ttexrv_sa_3(4.6.2016)