Eden - Zlatá karta (TV film)

Krimi

Česko, 2005, 77 min

• #47

Nemůžu si pomoct, ale poté co Jiří Svoboda během roku 2005 nasadil laťku české krimi poměrně vysoko díky Sametovým vrahům a Ráně z milosti, jsem od tohoto snímku čekal mnohem mnohem víc. Scénář je celkem jednoduchý a někdy má naproso šílené mezery, samotné vyšetřování je silně neuspokojivé (...asi už jsem se moc namlsal Kriminálky Las Vegas :-)...), akční scény zavání spíš trapností (...Ondra Vetchý rozbíjející pěstí okno ala Arnold Schwarzenegger...) a srovnání s německými kriminálkami je tady celkem na místě. Třeba se tvůrci Edenu při natáčení dalších dílů zlepší, ale já zatím zůstanu s hodnocením při zemi.(28.12.2005)

• kleopatra

Při sledování této krimi jsem si připadala, jak když stojím na židličce se smyčkou na krku, ale ta židlička má jen tři nohy, takže balancuji a pořád řikám : "ještě je to dobrý, ještě je to jde, ještě ........", ale posledních deset minut, za které by se nemuseli stydět ani kreativci z Dallasu, mi vratkou židličku pěkně podtrhlo.(3.10.2005)

ACHTUNG - SPOLIERS! Pro mě není důležitá realističnost akčních scén, ale třeba to, že postava Jana Potměšila je psychologicky opravdu věrohodně napsaná - jsem rád, že tak kvalitnímu herci dali opět příležitost. Ondřeji Vetchému jdou role chlapáků s přehledem a detektivní zápletka ušla. Jen se bojím režie dalších dílů seriálu, které, narozdíl od pilotu, režíruje Jiří Chlumský. PS jo a ten konec...přece nikoho nemohlo napadnout, že šlo o zázrak... ;-)(10.1.2007)

No, je vidět, že tvůrci viděli hodně německých krimi seriálů, pak jistý film s Angelinou Jolie a Denzelem Washingtonem, a chtěli to napasovat na české reálie. Ale chtělo to jiného režiséra (Petr Nikolaev není špatný, ale přece jen Viewegh mu jde líp) a jiného střihače - natočit a sestříhat takhle zvěrsky úvodní přestřelku, to chtělo hodně necitu. Samotný nápad (když odmyslíme ten americký originál) není špatný, jsem rád, že Honza Potměšil dostal novou příležitost, ale přece jen to chtělo něco jiného, nějak jinak a tak trochu svého, a ne opajcnutého.(4.10.2005)

Byl jsem na tento pilotní díl nového seriálu ČT zvědav, čekal jem něco jiného v záplavě současných mýdlových oper. A jak to u mne dopadlo - dobře - tedy za tři . Čekal jsem možná trochu více, ale mohlo to dopadnout i hůř. Jan Potměšil a Ondra Vetchý hrají své parťáky - policajty dobře, našlápli si na další spolupráci dvou nesourodých partnerů, dobře se svých partů zhostili i ostatní - můžu jmenovat Janu Švandovou v roli "mrchy" Jarušky. Ale na celém díle mně připadalo, že jsem jednotlivé situace či vyústění už někde viděl, že nejsou originální. Ale jinak dobré, jsem zvědav na další díly.(2.10.2005)