Mýtus

Nathan Wang

Chi-Wai Yau

Kostýmy:

Thomas Chong

Je to skvelý akčný dobrodružno-historický film s Jackie Chanom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o uznávanom archeológovi, ktorý sa rozhodne pomôcť svojmu priateľovi preskúmať tajomnú hrobku, čo by mu mohlo pomôcť k výskumu sily brániacej gravitácii, ale archeológ aj tak najviac túži zistiť tajomstvo svojich snov, v ktorých je generálom čínskej armády. Lenže situácia sa skomplikuje a pomocou toho sa dostane na stopu svojho minulého života. Spracovanie je vynikajúce, film je rozdelený na dve línie, historická s generálom a súčasná s archeológom v dobrodružnom štýle, ktoré sa prvé dve tretiny filmu ideálne striedajú a dopĺňajú. Viac si ma získala tá historická, v ktorej je mimoriadnu radosť pozerať na ten vzťah medzi generálom a konkubínou, zaujal ma nápad s nesmrteľnosťou, ale vlastne aj všetko ostatné, tu skutočne len jedna nezabudnuteľná situácia strieda druhú. Súčasná je trochu slabšia a napríklad výskum antigravitačnej sily ma vôbec nezaujímal, ale tiež si drží vysokú úroveň, hlavne kvôli snom a pátraniu po stopách minulosti. A v záverečnej tretie sa to celé perfektne prepojí, takže som skutočne veľmi spokojný. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Na pomery hong kongskej produkcie Jackieho Chana sa jedná rozhodne o výrazný podpriemer, vidno, že už má svoj vek a tak akcia nie je až tak dychberúca a ani nápaditá, ale v rámci žánru si stále drží vysokú úroveň. Nájde sa tu pár dobrých súbojov a kvôli historickej línii dokonca nechýba ani zabíjanie vo veľkých množstvách a tak sa je na čo pozerať, len si mohli odpustiť tých niekoľko nadbytočných prvkov, ako napríklad bojujúci kôň. Najviac sa mi páči originálna scéna na lepiacom páse, ale poteší aj súboj v hrobke, prípadne bojové scény v minulosti. Herecké obsadenie je skvelé, pričom zaujme aj jeho medzinárodné zloženie, takže výborný Jackie Chan v hlavnej úlohe, k tomu očarujúca Kim Hee-Seon, ktorá je tu dokonalá po všetkých stránkach, poteší aj Tony Leung Ka Fai, postava indickej priateľky, no bavili ma prakticky všetci. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuálna stránka trochu zaostáva a miestami to pôsobí silno béčkovo a prakticky až tak naivne, ale všetko to vynahradzuje perfektná atmosféra, hlavne ten príjemný rozprávkový nádych. Jackie Chan je môj obľúbený herec, preto som videl aj všetky jeho filmy a nemôžem si pomôcť, práve Mýtus mám z celej jeho tvorby najradšej. Je síce úplne iný a po stránke akcie tu na jeho pomery nie je až tak moc o čo stáť, ale pre mňa je to jednoducho krásna rozprávka o odvahe, cti, obetavosti a večnej láske. 87%(4.4.2007)

• Falko

Mozno si Jackie Chan myslel, ze by to mohol byt film, ktory by mohol jeho fanusikov bavit a ja mam jeho filmy celkom rad, ale tentokrat mu to podla mna nevyslo. Nejake to skakanie z historie do sucasnosti ma skor vyrusovalo a ta fantasmagoria na konci filmu s nepodarenymi trikmi ma tiez sklamala. Avsak par bojovych scen bolo slusnych a bola tam pekna hudba, ale to je malo....... 25.05.2008(24.5.2008)

• haj

Film má dvě naprosto odlišný dějový linie. Jednu ze současnosti, která je typickou Jackieho akční komedií s pár průměrnýma bojovýma scénama a několika vydařenými vtipy (asi nejpovedenější je scéna na pohyblivém lepícím pásu). Bohužel ta druhá se bere zcela vážně, ale příběh není moc dobrý, takže místy působí poněkud komicky. Ve výsledku ani jedna z částí nedostala dostatek prostoru, aby mě příliš zaujala a vždycky jsem byl zklamaný, když se film přesunul zpět do minulosti. A už vůbec nechápu trikový zakončení filmu se spoustou spec.efektů, kdy se obě části propojí. Marně jsem doufal, že se film ponese v duchu Armour of God. Tak třeba příště.(14.3.2006)

• maverick10

Krasny priklad toho jak se da potencial zmrsit typicky americkym scenaristickym patosem, reziserovou schyzofrenii, Jackie Chanem a nedostatkem citu. Rozeberme si to: Kapitola 1 Scenaristicka nuda: Nedovolim aby se vam neco stalo, budu vas na vzdy ochranovat . . . . nikterak oslnive a hodne zaka pate tridy. Kapitola 2 Reziserova schyzofrenie: Jako by se do sebe vklinili dva filmy, dva zanry. Na strane jedne klasicka akcni komedie z dilny Jackieho Chana na strane druhe romanticka epicka vypravecka nevalne urovne bez kouska jiskry. Trochu se to panu reziserovi hold pomotalo a nevzniklo z toho nic. Tomu se rika poradna nevyvazenost. Kapitola 3 Jackie Chan: Kdyby to zustalo v linii Jackieho akcni komedie, nemam problem a naopak se tesim. Bohuzel v roli epickeho milovnika velka tlusta nula. Hold skatulka je skatulka a z ni se Jackie nedostane. Kapitola 4 Rozum a cit Natocit epickou sladarnu neni lehke a uz vubec ne pro nekoho, kdo s timhle zanrem nema zkusenosti a honosi se filmem Pan Magor. K tomu je zapotrebi vic, nez jen otrepane hlasky a dobove obleky.(14.12.2009)

Ne tak špatné jak se povídá, na druhou stranu nic, co bych si potřeboval zopakovat. Svlékací souboj na lepícím pásu je výborný a zábavný, včetně třešničky v podobě Jackieho spodků, pohled na Jackieho, který jako umírající Meng stojí na hromadě mrtvol je také nezapomenutelný, ve výsledku však pokus smíchat historický epos Hrdiny s klasickými Jackieho vylomeninami nedopadl zrovna nejlépe, protože se tyto dvě roviny navzájem výrazně neutralizují. Výsledek je tak horší než blahé paměti tematicky podobná Legenda o zlaté perle i když, na druhou stranu, má zase Jackie po boku krásnou Hee-seon Kim a to je víc než jakákoliv perla.(20.9.2011)

• - Znělku pro film "Endless Love" nazpívali Jackie Chan and Kim Hee-sun. Jackie své sloky zpíval v mandarínské čínštině, Kim Hee-sun v korejštině a duety byly zpívány v mandarínské čínštině. (Rominator)

• - Během natáčení spadl Jackie Chan z koně a po zbytek dne nebyl schopný pohnout rukama. Kromě toho si během jedné scény zabodnul do ruky nůž. (Raztubyl)

• - Hee-seon Kim v době natáčení neuměla čínsky, všechny repliky si proto musela zapamatovat foneticky. (Raztubyl)