Mýtus

Nathan Wang

Chi-Wai Yau

Kostýmy:

Thomas Chong

Je to skvelý akčný dobrodružno-historický film s Jackie Chanom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o uznávanom archeológovi, ktorý sa rozhodne pomôcť svojmu priateľovi preskúmať tajomnú hrobku, čo by mu mohlo pomôcť k výskumu sily brániacej gravitácii, ale archeológ aj tak najviac túži zistiť tajomstvo svojich snov, v ktorých je generálom čínskej armády. Lenže situácia sa skomplikuje a pomocou toho sa dostane na stopu svojho minulého života. Spracovanie je vynikajúce, film je rozdelený na dve línie, historická s generálom a súčasná s archeológom v dobrodružnom štýle, ktoré sa prvé dve tretiny filmu ideálne striedajú a dopĺňajú. Viac si ma získala tá historická, v ktorej je mimoriadnu radosť pozerať na ten vzťah medzi generálom a konkubínou, zaujal ma nápad s nesmrteľnosťou, ale vlastne aj všetko ostatné, tu skutočne len jedna nezabudnuteľná situácia strieda druhú. Súčasná je trochu slabšia a napríklad výskum antigravitačnej sily ma vôbec nezaujímal, ale tiež si drží vysokú úroveň, hlavne kvôli snom a pátraniu po stopách minulosti. A v záverečnej tretie sa to celé perfektne prepojí, takže som skutočne veľmi spokojný. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Na pomery hong kongskej produkcie Jackieho Chana sa jedná rozhodne o výrazný podpriemer, vidno, že už má svoj vek a tak akcia nie je až tak dychberúca a ani nápaditá, ale v rámci žánru si stále drží vysokú úroveň. Nájde sa tu pár dobrých súbojov a kvôli historickej línii dokonca nechýba ani zabíjanie vo veľkých množstvách a tak sa je na čo pozerať, len si mohli odpustiť tých niekoľko nadbytočných prvkov, ako napríklad bojujúci kôň. Najviac sa mi páči originálna scéna na lepiacom páse, ale poteší aj súboj v hrobke, prípadne bojové scény v minulosti. Herecké obsadenie je skvelé, pričom zaujme aj jeho medzinárodné zloženie, takže výborný Jackie Chan v hlavnej úlohe, k tomu očarujúca Kim Hee-Seon, ktorá je tu dokonalá po všetkých stránkach, poteší aj Tony Leung Ka Fai, postava indickej priateľky, no bavili ma prakticky všetci. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuálna stránka trochu zaostáva a miestami to pôsobí silno béčkovo a prakticky až tak naivne, ale všetko to vynahradzuje perfektná atmosféra, hlavne ten príjemný rozprávkový nádych. Jackie Chan je môj obľúbený herec, preto som videl aj všetky jeho filmy a nemôžem si pomôcť, práve Mýtus mám z celej jeho tvorby najradšej. Je síce úplne iný a po stránke akcie tu na jeho pomery nie je až tak moc o čo stáť, ale pre mňa je to jednoducho krásna rozprávka o odvahe, cti, obetavosti a večnej láske. 87%(4.4.2007)

Jestli to byla snaha natočit něco jako Božská relikvie, tak se to povedlo pouze zpola, pokud to měl být něco jako Hrdina, tak tomu to nesahá ani po paty, komedie to není, akční pouze skoro, tak co to k sakru je??? Film je jakoby soustavně dělen na dva příběhy (generála, který ve starých dobách chrání princeznu a bojuje proti zrádcům císaře, a archeologa, kterému se v současnosti zdají sny právě o generálovi a vydává se po jeho stopách, pátrá po princezně a artefaktech z té staré doby), ani v jednom není pořádně zabydlen a ty soustavné stmívačky mě fakt málem uvedly do stavu nepříčetnosti. Na druhé straně je tu výpravný i slušně choreograficky zvládnutý film, sem tam je i trocha švandy, na Jackieho film nebývale krásných slečen a jedna naprosto dokonalá scéna z pásu s lepidlem, kterou zde chválí všichni a která opravdu nemá chybu. Ale jinak jde o naprostý průměr a hooodně divný film na Chana.(8.4.2007)

• Adrian

Jackieho "lifting" tváre žial vyhladil aj takmer celý film od zábavy a bojového eskamotérstva Jackieho formátu z minulosti (výnimkou je iba výborná scéna na bežiacom páse potretého lepidlom) a namiesto toho do filmu napustil ten najgýčovitejší výpredaj lacnej ázijskej filmovej exotiky, nezvládnutých trikov a obšlahnutých klišé takmer z každého známejšieho dobrodružného filmu. Výsledkom je desať minút výbornej zábavy, cca 15 minút ako-takej zábavy, zvyšok ledva pozerateľná kŕč. Jackie toto už vážne nemáš za potreby. 50%(19.10.2005)

Naprosto paradni oddechovka, nechapu ty nizky hodnoceni. Film se odehrava bud v pritomnosti, kde je hozenej spis do komedie, ale Jackie se nastesti do nakejch prehnanejch exhibici nepousti a nejlepsi je scena na lepicim pase, ta nemela chybu. Nebo v minulosti, kde zadnej humor neni, jde tu o bitvy armad, lasku generala k princezne a to je natoceny taky paradne. Zde je vrchol naprosto paradni rubaci scena Jackie versus asi 100 vojaku, kdy nasekava jednoho za druhym a nakonec je z neho king of the hill, kdo to videl, tak pochopi. No a tyhle dve linie se docela slusne propletaj, akorat ke konci uz je z toho krapet fantasmagorie. Co se tyce hudby, ta je paradne velkolepa, choreografie bezchybna a triky slabsi a celkove jsem se ty dve hodinky paradne bavil.(10.3.2008)

• anais

Nepovedený film. Snaží se zavděčit divákům čínských historických opusů, fanouškům Indiana Jonese a v neposlední řadě Jackieho Chana. Z těch prvních tu zůstávají jen kostýmy. Bitvy jsou natočeny nenápaditě, za použití trapných digitálních efektů. Závěrečná řežba mohla vypadat úplně jinak, kdyby se tvůrci nebáli ukázat víc krve a trochu propracovali choreografii. Reminiscence na Indianu Jonese zažene vzpomínka na nezdařenou první Božskou relikvii, jejíž infantility je The Myth příležitostným klonem (a to mám Jackieho vážně rád!). Samotný Jackie tu má jednu perfektní scénu (jedoucí pás s lepidlem se stane dějištěm typicky Chanovské komiky - bojovníci jsou nuceni se neustále svlékat z přilepených šatů). Plus musím ještě zmínit chaos při přecházení z jedné časové roviny do druhé, z jedné lokality do druhé - Čína, Indie. Jedna dobrá scéna. Nic víc. Jen nuda.(13.2.2006)

• - Hee-seon Kim v době natáčení neuměla čínsky, všechny repliky si proto musela zapamatovat foneticky. (Raztubyl)

• - Během natáčení spadl Jackie Chan z koně a po zbytek dne nebyl schopný pohnout rukama. Kromě toho si během jedné scény zabodnul do ruky nůž. (Raztubyl)

• - Znělku pro film „Endless Love“ nazpívali Jackie Chan and Kim Hee-sun. Jackie své sloky zpíval v mandarínské čínštině, Kim Hee-sun v korejštině a duety byly zpívány v mandarínské čínštině. (Rominator)