Smutek paní Šnajderové

Sadness of Mrs. Snajdrova, The

Drama / Romantický

Česko / Albánie / Řecko, 2008, 100 min

• NinadeL

Čech, Slovák, Albánec + Aňa, Bára a FAMU = ? Aneb další promarněná šance, aneb příběh koprodukčního filmu, který se do širšího povědomí nedostal. Nicméně sledovat zákulisí natáčení studentského filmu Eso (1961) je samo o sobě atraktivní, a o to více, že je vyprávěno zpětně tehdejším kameramanem filmu. Nicméně chybí výraznější herecké obsazení, v malých rolích máme jen Štěpánovou a Töpfera a samotná Geislerka to v hlavní roli má s amatéry velmi těžké. Zprvu jsem nebyla nadšena dalším příběhem ze zlatých šedesátých, teď oceňuji námět, který se bohužel nepodařilo realizovat tak, aby se film vymanil z šedi nostalgického vzpomínání, jakých tu míváme tucet do roka. A skutečnost, že na DVD chybí titulky ve scénách, ve kterých se nemluví česky, je jen malým hřebíčkem do rakve. Větším hřebíčkem je pak marné očekávání, že spolu se Smutkem paní Šnajderové uvidíme také onen studentský film... :((23.12.2009)

• Bluntman

Měl jsem možnost vidět předpremiéru filmu, který se dle oficiálního textu distributora snaží působit sofistikovaně co do vyprávěcí struktury, ale poslední věta ("Tehdy se Leke Seriani vrací do Čech už jako renomovaný albánský filmař a vydává se po stopách svých vzpomínek i osudové lásky.") je lež a nic banálnějšího a hloupějšího byste těžko pohledali._____ Těšil jsem se na autotématický film, přičemž by se toho dalo vytěžit z námětu tolik - hlavní hrdinové filmaři natáčející dokument o výrobě silného socialistického stroje motorky ukazují strojovost a umělost systému a tím i filmu a jeho výroby jako takového. Jenže SMUTEK PANÍ ŠNAJDROVÉ natočil jako svou autobiografii albánský filmař, v 60. letech student FAMU, který je "albánským Menzelem" - váženým, staromilským a bohužel žijícím._____ Problém je, že klasický styl a celková čistota vyprávění i stylu působí jako vzpomínka na krásnou tvář socializmu. Neustálé mentorování a deklamativnost dialogů, otravnost hudby jak z červené knihovny či německého fekálního porna, televizní záběrování a střih s výkony ve zcela jiných polohách a KATASTROFÁLNĚ nezvládnutými post-synchrony dávají upomenout na zlo formátu OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE._____ Zaslouží si film, na kterém je nejlepší Bára "oceňuji, že nestrká kozy do kamery" Štepánová jednu hvězdičku, když je to na 10%? Ne, a vyhněte se tomu ZLU velkým obloukem. Zvlášť když jde do kin povedená žanrovka (nečekal jsem, že to kdy řeknu u Hřebejkova filmu!) U MĚ DOBRÝ.(17.5.2008)

• gombarix

Extrémně naivní film z kategorie "vyhozené peníze" (ještě že jsem ho viděl zadarmo), který by šlo bez větších zásahů prezentovat jako slušnou absurdní komedii. A dostal mě herecký projev představitele studenta-režiséra. Mohl by z fleku ve Sklepě dublovat Vávru. :D - - - Novomanželka (vedlejší role) vystupuje v nepokrytě placatých brýlích.(16.7.2008)

Rebelove na chmelu po albánsku a vůbec ne tak špatně, jak se zdá z místního hodnocení. Politické pozadí je velmi důležité, romantická linka nakonec důležitější. Žánrová roztříštěnost je značná, začínáme letním filmem o studentech na břehu Sázavy, soudružsky pokračujeme v kanceláři ředitele továrny, dáme si tam sauničku s pěticí Rychlých šípek jak v remaku tichých jiter a pak už přesouváme pozornost na nešťastnou policajtskou paničku. Tentokrát mě ale ani Aňa moc neštvala, Bára Štěpánová vyloženě v milé roli, a Nik Xhelilaj jako velký sympaťák, který by Jana Revaie s klidem strčil do kapsy a Zuzku utáhl na nudli. Léto, Sázava, studenti, Corrado Cattani nadabovaný Kanyzou, pěkné spolužačky, já byl spokojen.(9.11.2015)

• BathoryMan

U tohto filmu mám ten istý problém ako u nedávno vydených slovenských Malých Osláv!Film mal potenciál ísť tým správnym smerom , ale to iba naznačuje v niektorých scénach,aby to v dalších (hlavne vďaka nepochopitelne stupidnej réžii alebo absolutne nehrajúcim nehercom) potopil hlboko na dno žumpy!A nezachránia to ani krásne lokácie Českého Štemberka,kde sa dej filmu odohráva a kde sa aj skutočne točilo a ani solidné výkony niektorých ozajstných hercov(Topfer,Geislerová,Kollarik),ktoré tu v kombinácii s nehercami vyznievaju naozaj smiešne!A o tom odpornom a absolutne nesediacom hudobnom doprovode,ktorý my znásiľnoval ušné bubienky hlavne na začiatku sa radšej nebudem ani vyjadrovať!Keby to možno chytil doruky nejaký schopný Čech(Hřebejk má záľubu v retro drámach/komediách) tak ztoho mohol byť celkom solidný film!Ale zasluhou absolutne neschopných Albánských zástupcov je z tohto filmu tak trochu nepodarok( aj keď si stále stojím za tým že potenciál na dobrý film tu skrytý bol)!!!(25.12.2009)

• - Natáčelo se v Praze a Českém Šternberku. (Cheeker)

• - Natáčení se týká studentského filmu Eso (1961). (NinadeL)