• Cival

Ach jo. V Ondříčkových filmech by se nemělo mluvit. Zvlášť zkraje je hodně vidět, že co do natáčení "cool" záběrů pro mainstream dneška se Ondříčkovi v Čechách nikdo nevyrovná. Jenže dialogy jsou často hrozně kostrbaté (první Taclíkovo "jako prostě" mě rvalo za uši), upachtěné a šroubují se na sebe, aby vyplnily díru po příběhu. Nevím jestli jsem viděl příliš amerických nezávislých romantik o vymanění z maloměsta, ale Ondříček, Rudiš a spol. znovu jen povařují ingredicence, které jsem už před dvěma lety při pohledu na Garden State považoval za obehrané. Místo normálních lidí čeká za každým rohem úzce typizovaný freak s nějakou tou úchylkou a mezi nimi se protahuje jednoduchá romantická linie. Dojem naprosté neoriginality (dvě hodiny čekání na překonání vlastní slabosti a životní nejistoty) u mě podtrhuje i funkční hudba Jana P. Muchowa, jejíž klavírní motiv podle mých sluchovodů příliš čerpá z neméně funkčních melodií od Jona Briona, využitých ve Věčném svitu neposkvrněné mysli. Ale samozřejmě, možná jde jen o náhodnou podobnost.(21.9.2006)

• Houdini

Český Lev 2 : Zvuk, Hudba + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herečka HR - Klára Issová, Herec VR - Jaroslav Plesl, Kamera(15.2.2007)

Troška poetiky, troška humoru, troška lásky, ale celkově nemastné-neslané. Všechno to má prostě jen "náběh." Příběh Fleischmana a Ilji na pořádnou lovestory, depresivní stavy Franze na pořádné psycho a tak dále. Snad jen Ještěd, kopce a mraky byly snímány bez chybičky. Klára Issová je sladká, o tom žádná, ale na nadprůmer to fakt nemá. Ale neurazí vás to.(27.11.2006)

On má hlavu v oblacích, ona srdce na zemi a oba neví, co si s tím počít. Milý příběh dvou duší, které touží překročit svůj vlastní stín, jemuž sice mírně škodí epizodnost děje (způsobená škrty oproti předloze), ale jinak se může pochlubit poetickou atmosférou, která nabízí tak sympatickou romanci dvou „podivínů“, že je těžké jim to společné štěstí nepřál. Vynikající hudba v kombinaci s okouzlujícím prostředím Liberecka formálně Grandhotel vyvyšují, sem tam něco škobrtne díky přílišné strojenosti (především „patka“ mi lezl na nervy víc, než jakým způsobem to tvůrci zamýšleli). Nicméně (nejen) v rámci domácí produkce, pokud mluvíme o „divných romantických filmech“, jednoznačný nadprůměr…(18.5.2008)

Mám rád Rudišovy knižní post-punkery i Ondříčkovy vizuály jdoucí na volnou úroveň schengenského prostoru. Ale tahle fúze libereckých divnolidí drhne jak tramvaj na nebroušené koleji. Prvoplánové hlášky i chladně vysoustružená romance prostě nezakryjí, že pod povrch to jde jenom s německým oficírem a zbytek tím pluje jak ručně šitý balón. Ladně, ale pěstí na oko.(13.2.2017)

• Malarkey

První a přesto nádherné záběry na Ještědskou věž jsou opravdu hezké, ale na nich se to bohužel také zasekne a jestli to je komedie nebo ne si nechám na potom. Hlavní je, že poetika samotného příběhu je patrná už od začátku a namísto lyriky se všecko odsápe do vod epiky a já jen sleduju obrázky a krajinu a čekám, kdy už bude samotný konec. Sice to není nikterak špatné, ale věřím, že české filmy dokáží být zajímavější a svým způsobem plnohodnotnější než právě Grandhotel i když jsem se na něj docela těšil. Každopádně nejsem zklamán. Není to žádný zázrak, ale stále je to český film a takovýchto českých filmů je u nás pomálu a i když se pokusil o něco neobvyklého povedlo se mu to. Já spokojen nebyl, ale přesto jsem se zájmem sledoval okolí. I když znuděn a s očekáváním samotného zdlouhavého konce. --- Lidi jsou jako mraky, nikdy neví, kdy se srazí a zase roztrhnou, taky je něco žene...(19.4.2008)

Vizuálně okouzlující (a v českých podmínkách) stylotvorný film (urban art). Doslova obrazová pastva pro oči, ne nadarmo David Ondříček nosí příjmení možná nejlepšího českého kameramana české filmové historie... Ondříček se zajímavou obrátkou ve své tvůrčí evoluci přehoupl od moderních městských komedií pro mladé k osobitě meditativnímu evropskému městskému velkofilmu, něco na způsob Tykwerova snímku Princezna a bojovník... A jestli měla česká Nová vlna jako příznakový rys civilnost, pak typický Ondříčkovův hrdina je freak, nějak vyšinutý, něčím nenormální... Pakliže ale Grandhotel má nějaké slabiny, tak je to jeho estetika modelového světa reklamního prostoru, až videoklipový (pseudo-indie) charakter, koncepční absence nosné dějové linky a (do této chvíle bych nevěřil, že to někdy vyslovím) místy hodně rušivé (myšleny ony industriálně-elektronické zvukové experimentální předěly) hudby Jana P. Muchowa, která ovšem v jiných pasážích (zejména těch romantických) byla nádherná.... Naopak potěšil comeback Ladislava Mrkvičky, stejně jako typově přesně obsazení dalších rolí... Každopádně za to krásné vizuálno a vysoce sofistikovanou formální stránku si tahle moderní romantika vysoké hodnocení bezesporu zaslouží...(18.5.2008)

Miluji ten snímek... miluji hudbu Honzy Muchowa, kterou D. Ondříček použil, miluji jeho stylizaci ala Milion Dollar Hotel a Blízko nebe, případně In America. Miluji tu jemnost, se kterou je film představen, ztvárněn, miluji herce, kteří se ukázali v jiném světle, miluji celkově celý snímek od první vteřiny...(9.3.2009)

Mě se Ondříčkův styl prostě zamlouvá. Sice nijak originální, ale přesto fajn příběh je obohacen o krásné záběry z a na Ještěd, takže je na co koukat i když zrovna není na scéně Klára Issová. Dost lidí tu haní scénář a mě tam právě dost hlášek pobavilo a perverzní Dulava nemá chybu.(21.8.2007)

• Bluntman

Grandhotel je bezpochyby nejlepší lvový snímek za rok 2006, na druhou stranu ale nejhorší film Davida Ondříčka, stylisticky zručného filmaře, ve skutečnosti špatného vyprávěče, který zde selhává i v tom, co mu tolik šlo - určení si cílové divácké skupiny. Komu je vlastně čtvrtý celovečerní film syna slavného kameramana určen, koho chce oslovit? Vzhledem k tomu, že vypadá jako zfilmované Bravo Girl, které je jenom o malý kousíček duchaplnější, zjevně submisivní dívky, které jsou tak trochu divné a chtějí to v životě někam dotáhnout, jenže na to nejsou dostatečně zralé._____ Česká variace na Wendersův Million Dollar Hotel, která sklouzává k turistickému výprodeji a nikdy není spirituální, i když se o to až úpěnlivě snaží, je navíc zajímavá z hlediska ztvárnění mužských postav. Muži jsou zde apatické a převážně pasivní typy, silně psychicky labilní a s vážnými problémy se svou maskulinitou, jinými slovy: jeden zakomplexovaný homosexuál vedle druhého. V Grandhotelu se to hemží falickými symboly, chlapskými řeči o "strky frky" a neustálými narážkami na onanii, přesto zde ona není ukázána a jediný milostný akt nám zůstane zbaběle skrytý. Ženy na tom nejsou o nic líp, jsou to nedospělé a iracionálně jednající slepice, které touží bláhově po tom pravém, i kdyby ho to mělo stát život. Divák tak ztrácí s postavami kontakt a nezajímají ho (a ne kvůli absenci sociálního či kulturně-historického pozadí, poskytnutého na konci...), muži jsou zde losery jenom tak, ze scénáristické svévůle, a ženy jsou natolik vedlejší či nezajímavé, že jejich snažení není komické, ani tragické. A napomáhají k tomu i silně nepovedené dialogy, v nichž snaha o hovorovou řeč prostřednictvím užívání slůvka "prostě" nefunguje a navíc takhle nikdo nemluví a ani nereaguje (viz popelnice, viz balón...)._____ Mucha je sebevykrádačský, kamera Richarda Řeřichy sice vzletná, ale nenavozuje ten správný dojem, a Ondříček zatěžuje nezvládnuté vyprávění a neschopnost stvořit koherentní fikční svět sadou scén, které není schopný zahnat ad absurdum, nebo aspoň si na nic nehrát. Pokud se ve filmu objeví něo originálního a pro český film osvěžujícího, jako je tomu u scény v kuchyni, je to špatně nasnímáno, zabito dementními dialogy a špatným herectvím zúčastněných._____ Ondříčkovi chybí odvaha, není schopen dotáhnout vše do konce (nebo aspoň ne do nehappyendového a nekýčovitého konce) a navíc... mohl by si najít scénáristu, jehož kouzlo spočívá v chytrém řetězení gagů, které tak umí, bez snahy o rychlé zkultovnění hlášek, protože začíná kameňákovatět...(6.3.2007)

,,A kdybys večer jako někam chtěla, tak si vem pláštěnku. Bude pršet“..... Českej film o lidech, o vztazích, ale jinak! Vztahy jako počasí, čekající na ten správnej vítr, kterej rozežene tu spoustu mraků v duši. ALE CO KDYŽ TO POČASÍ OVLIVNUJEME SAMI? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět výbornýho J. DULAVU, M. TACLÍKA a nemocnou popelnici. 2.) Ještě jsem neviděl Ještěd (ani zprava, ani od Boleslavi, ani od Růžodolu...). 3.) Jsem Liberečák. 4.) Nevím, jakej se v Liberci připravuje elixír lásky. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(9.11.2010)

• novoten

Uťápnutá, podivín, erotoman, psychouš. Ještěd je plný nesnesitelně mikroplošných postav, které otravují natolik, že jsem se nakonec těšil na ty nicneříkající dlouhé záběry na vysílač se zírajícím Taclíkem, na jejichž pozadí se občas Muchow utrhne do krásných melodií. Jinak mě ale štve tenhle náhled na svět, kde jsou všichni buď sobečtí nebo hloupí a ti, kteří si opatrně schovávají nějakou zvláštnost, si zaslouží štěstí.(14.12.2007)

Ale jo, me se to docela libilo. Film ma hlavne dve chyby, kdyz teda nepocitam, ze pribeh je tradicne o nicem, jak je u ceskejch filmu zvykem. Prvni chyba, ktera se projevuje jen obcas, je silena hudba, nastesti ale fakt jen misty. Druha chyba je, ze film vypada dost lacine a pusobi to dojmem, ze predstava tvurcu koncila u "juu mame Jested". Co se tyce hercu, tak ty jsou vybrany slusne. Taclikovi toho krapet magora clovek veri, ale zaroven neni nesympatickej. Issova tu ukaze kozy, takze taky dobry. Pak tu mame Plesla, kterej ma obcas slusny kecy. No a nejlepsi nakonec, neskutecnej prasak Jaromira Dulavy, kterej pokazdy, kdyz otevre hubu, tak to stoji za to a vzdycky me rozesmal. Celkove se o nic extra nejedna, ale jsou tu obcas dobry vtipy a hlasky a slusny herci, takze lepsi 3*.(15.3.2008)

• Karlos80

Dulava na ránu ale docela jsem mu roli věřil, Tacík hrající jak Liška celkem překvapil, Issová odvedla svůj standard a prsa má fakt pěkný, Mrkvička nevýrazný. Další z řady zahořklých a trpkých komedií na kterou chvíli po její shlédnutí zapomenete a téměř nic si z ní neodnesete. Dialogy jsou místy opravdu těžko stravitelné a prkenné, stejně tak nic neříkající prdloušské charaktery, ze samotného námětu šlo možná vytěžit víc, ale on byl tak špatný že se na něm mnoho stavět fakt nedalo. Nuda, tohle se Ondříčkovi moc nepovedlo. Hudba a Issová za dva puntíky a chtěl jsem dát jednoho fleka i za kameru ale zas takový zázrak to nebyl..(10.10.2010)

Od českých filmů toho nikdy moc nečekám. Tohle je ale sympatické , s přehlídkou skvěle napsaných postav a příběhem! A navíc hezká hudba od Muchowa.(16.10.2006)

Ondříčkův snímek je stejně působivý jako první filmové záběry na Ještěď, který obeplouvají kumuly, cirry a straty. Tyto mraky a vůbec celá meterologie je životní cestou pro podivína Fleischmana, hodného zarputilého samotáře, jenž má z žen stejnou panickou hrůzu jako z překročení pomyslných hranic města Liberec... Nebudu zapírat, že před shlédnutím jsem měl trochu obavy, připadá mi, že česká kinematografie posledních měsíců mě míjí dosti velkým obloukem. Grandhotel mě překvapil. Kromě Marka Taclíka, který svého Fleischmana ztvárnil výborně (s výjimkou nuceného, kostrbatého a křečovitého "jako prostě"), je tu spousta legračních a svým způsobem zajímavých figur: zastydlou pubertou stižený recepční, resp. šéf hotelu Jégr, posedlý Němec a rádoby pilot Franz, nešťastně zamilovaná uklízečka Zuzana, nešťastně zamilovaná servírka Ilja a číšník Patka, velebící si v amerických frázích, jimiž prokládá svojí češtinu. Impozantní a vyšší nadmořskou výškou načichlé obrazy a situace doprovází skvělá melancholická hudba. Zvláštně atmosférický film, kterému vévodí Taclík,Issová, láska, samota, odlišnosti a změny.(19.7.2007)

Kdybych nečetl krásnou Rudišovu knížku, tak bych Grandhotel asi nerozdýchal. Těžko bych chápal podivné postavy, jejich záhadné motivace a ještě divnější činy. Atmosféru ani smysl vyprávění se opravdu vystihnout nepodařilo (třeba Mrkvičkova postava v rámci filmového příběhu úplně postrádá opodstatněnost, nijak výrazně se nepodařilo vystihnout výjimečnost místa, kde se příběh odehrává). I tak filmový Grandhotel disponuje několika klady, které mi nedovolí jít pod tři hvězdičky - zejména jsou to krásné oči Kláry Issové a Muchowova hudba.(23.10.2006)

• Arx

Další český film, na který si hodinu po projekci ani nevzpomenete.(2.3.2008)

Na film jsem dostal doporučení, ale moc mě to nenadchlo. Ze začátku mi to přišlo docela dobrý, ale tak po půl hodině si řikám, že se to pořád nějak nerozjelo a děj se nikam neposunul. Co jsem viděl filmy od Davida Ondříčka, tak ono to všechno bylo dějově dost o ničem. Ale zatimco třeba u Samotářů jsem se opravdu zasmál a u Šeptej to zase zachránila muzika a atmosféra, tak tady těch vtipnejch míst zase tak moc nebylo, atmosféra žádná a minimalistická hudba od Muchowa tentokrát taky nic moc. Celkově ten film neni úplnej průser, dá se na to koukat, ale zároveň taky nic, co bych musel vidět znovu. Slabý 3 hvězdy.(7.5.2014)

• Jara.Cimrman.jr

"Kam to bude? - Kamkoliv. - Takže Varšava, 830,- Kč." Tak nakonec na to došlo. Já jsem se zasmál. Došlo k tomu však jen jednou a to u snímku, který se honosí čistokrevným označením komedie, není žádný velký důvod k vypouštění rychlých špuntů. Ještěže to občas zachraňovaly záběry na Ještěd či z Ještědu a nadržený recepční Jégr. Se samobrusičem Fleischmanem totiž moc zábavy nebylo, i když jeho zasílání upozornění na chyby Rosniček do televize nebylo špatné a každodenní vyhazov z práce taky neměl chybu. Ale u komedie bych se fakt chtěl zasmát a v tomto směru mi personál Grandhotelu evidentně nehodlal vyjít vstříc.(22.12.2016)

Jako prostě, takhle to nefunguje... Grandhotel už od samotného začátku jeví známky snahy o "artovější snímek pro masy". Nemá cenu nijak pohlížet na děj, ten totiž absentuje, jedná se o starou známou taktiku záznamu z úseku života. Z širšího hlediska ovšem Grandhotel opravdu špatný není, tedy minimálně jeho nápad. Minimálně hotel, jakožto místo děje se totiž nesmírně osvědčuje. Jedná se o jednou z nejvděčnějších filmových lokací, neboť nabízí neomezené množství možností. Postavy se mohou objevit jen za určitým účelem a během několika sekund opět zmizet, není žádný problém dotáhnout na místo děje zajímavé situace od jinud a těch možností je víc... Ondříček jich však bohužel příliš nevyužívá. Jediné k čemu zde hotel slouží je umístění jednotlivých postav na jedno místo. Grandhotel nemá problém s vizuálem, jak tomu u českých filmů bývá, ale se strašným scénářem, kterému moderní režie z bůhví jakých důvodů nejde kupředu, ale všemožně jej ignoruje. Grotesktní sbírka absurdně degradovaných charakterů totiž nemá čím zaujmout, čemuž napomáhá záhadná absence hrdiny, se kterým bychom se mohli identifikovat.(2.3.2008)

Co dodat... Velmi nevyvážený, ale jinak vcelku milý a nekonfliktní film... a s nádhernou hlavní rolí, kterou je vyjímečný a krásný Ještěd(21.6.2007)

Okrem podarených hereckých kreácií (pri charakteroch postáv tohto typu to inak nazvať nemôžem) a asi troch štyroch naozaj pointových vtipných scénach sa nad týmto filmom znáša obrovský otáznik nespokojnosti. Ako čistokrvná komédia mi to teda určite neprišlo. Dráma a romantika hrali dosť dôležitú rolu. Kvalita týchto žánrov kolísala ako zmeny počasia počas filmu, ale inak som sa nenudil, hlavne od druhej polky, kde som si konečne privykol Ondříčkovej filmovej náture. Nabudúce to snáď bude lepšie. 55%.(9.7.2008)

• Bebacek

Prostě jako o ničem. Třeba.(8.3.2008)

Přestože je to v té lepší polovině filmů, co teď vznikají, je to pořád takové nijaké a bez šťávy. Existuje důvod, proč na takový film vůbec koukat? Já ho neznám.(11.12.2009)

Chvílemi dobré, chvílemi se to zase vyhouplo někam úplně jinam. Prozatím mé hodnocení nechávám na 4 a časem uvidíme.(18.5.2008)

• Lavran

Proč tvůrci podobných nesmyslů raději neinvestují do něčeho nefilmového?(10.3.2008)

• NinadeL

Další česká óda na malost, ale k čemu je Ještěd s mraky? Když smysluplně se tu rozehrává jen Ladislav Mrkvička a Jaromír Dulava? A přitom ani jeden z nich není Schmeling... A co to cameo Tatiany Vilhelmový? Jinak se unudím nad neživotností nahoty Kláry Issový a nechtěně retro působícími interiéry hotelu. Fascinující je vystřižená linie s Vandou Hybnerovou.(18.8.2009)

Grandhotel od Ondříčka je trošku někde jinde, než Grandhotel od Rudiše, ale pro obojí platí prostě jako žádný slunce v duši. Kašlat na happy life a rychle zmizet.cz. Nebo naopak?(12.10.2013)

„Kdybys večer někam chtěla jít…tak si vem pláštěnku, bude pršet.“ Pro mě osobně jde o Ondříčkův žánrově nejproblematičtější film. Jistě, v základu to je tragikomedie, dostatečně vtipná (i když méně než jindy v porovnání se standardem režiséra) a také mile„posmutnělá“, ovšem místy se tu objevují až překvapivě vážné scény, které byly podle mě zbytečné (třeba takový Franzův odchod ze scény), přitom některé z nich stačilo jen odlehčit. A také je tu vyšší koncentrace hlušších míst (nejdebilnější je pasáž v kuchyni). A to je škoda, protože tyhle detaily to všem těm kladům Grandhotelu kazí. Myslím jimi tu nezaměnitelnou atmosféru (spolu s hudbou a pěknými záběry), řadu vtipných scén (revizor, sedačka, popelnice, obchoďák, nemocniční čekárny, tykání) a hlášek, stejně jako vcelku fungující romantickou linku (nejvíc se mi líbila ta momentka se zvířaty, přišla mi nádherně přirozená) a v neposlední řadě casting a postavy (vydařili se zejména hajzlíci Dulavy a Plesla, no a samozřejmě Taclíkův nesmělý podivín). Vychází mi to ještě na slabší 4*, ale docela „fousově“. „A fakt je to i na mravence?“ – „No jasně, to je úplně na všechno. All in one.“(8.8.2015)

I přes velmi slabé ohlasy jsem byl s Ondříčkovým dítkem vesměs spokojený. Na naše poměry to bylo vizuálně bohaté, mimořádně čisté dílko, čisté ve smyslu asijsky jednoduché. Outsider, hotelový poskok, sušenkář a amatérský meteorolog Fleischman se vyhýbá lidem a raději v hliníkovo-laminátovém hotelu nad Libercem sleduje mraky a zapisuje stav počasí. Marek Taclík se ho zhostil výtečně, skloubil podivínství s chcípáckým vystupováním, kterým si možná získá diváka. Stejně jako další ztroskotanci, rozuměj zaměstnanci, hotelu, kteří si ale i přes odbyté psychologické vykreslení svoji beznaděj oproti Fleischmanovi relativně uvědomují. Tady potěší nemalý herecký talent Kláry Issové, která coby servírka Ilja snad jako jediná dokázala vybruslit z figurkaření, které ostatní setřást nedokázali. Věkově jde o třicátníky, mentálně ovšem o nevyzrálé losery, kteří přešlapují na místě – ne proto, že se bojí změny, ale proto, že nic jiného by ani nesvedli. Vadí tu víc věcí: žánrová nevyhraněnost, absence umělecké vize, vykonstruované motivace, nepřirozené reakce většiny zúčastněných.. a našlo by se toho víc. Prostě čím víc se mluví, tím je to horší. Ostatně dialogová nemohoucnost je asi největším problémem celého ještědského vyprávění. Právě Ondříčkova poetika by mi s přispěním skvělé hudby Jana P. Muchowa bohatě stačila, škoda, že se na plátno neustále snaží tlačit vtipné momenty, které ne vždy fungují. Protože jistá tajemná magičnost tu z plátna bezesporu čiší..(13.10.2009)

• Ony

Fleischman mi svým stylem života okamžitě někoho připomněl. Mám říct koho? Asi ne. A stejně je to jedno. Každopádně mě tato postava díky tomu dost zajímala. Stejně interesantní je i myšlenka situovat film do nějakého konkrétního českého města (a ne Prahy) a obkroužit kamerou Ještěd. Ale pak už se všechno mocně vzpírá mým zkušenostem s reálným životem a dobrými filmy. Scénář je napytel, o dialozích darmo mluvit, nad chováním postav jsem si mohla hlavu ukroutit. No prostě uf.(21.6.2008)

Střídavě oblačno. Mnoho vtipu do ještědských výšin nedoválo, místo toho se tam - patrně kvůli řidšímu vzduchu - lidé mění na podivně pokroucené maňásky s křečovitým slovníkem...Ale nutno uznat, výhled je odtamtud krásný... ___ Typický Ondříček, jen už poněkud vyčpělý.(8.10.2008)

Z českých novinek je tato asi nejpovedenější, bohužel i zde se nuda v Česku projevuje výrazněji, než by měla. Přehrávané scény, liškovské frázování hlavní postavy, podivné, nikam nevedoucí zápletky...vlastně jen díky přímé konfrontaci s ještě blbějším Medvídkem a umístění děje na oblíbené místo zvedá hodnocení o jednu hvězdu. Btw. že by se konečně Issová naučila nějakou jinou figuru? Největším pozitivem je určitě výborná hudba J.P.Muchowa(8.10.2007)

P.Ondříček sa jednoducho rád rýpe v medziľudských vzťahoch, životných peripetiách a tak celkovo v mozaike interpersonálneho prostredia. Kamera vynikajúca, zábery vychytávkové. Hlavné postavy akoby odchytili zo psychiatrického oddelenia - kumulácia nie príliš normálnych protagonistov vyznieva nenormálne a umelo. Na hudbu som si musela trochu zvyknúť, ale vyjadrila, čo chcela. V celku priemerný filmový zážitok.(19.6.2007)

"To se hnedka pozná dobrá micina. Že jí ty koziny tak trčej, co? To mi neříkej, že jí tak rajcuje to počasí. Jestli ona v sobě nemá takový ty kuličky japonský, jako ty gejši. Slyšels to? To cinklo. Ty vole, to cinklo." Jaromír Dulava přímo neskutečný. Grandhotel sice nedosahuje kvalit Samotářů nebo Jedné ruky, ale určitě se nejedná o špatný film. 70%(1.12.2014)

Vtipný a zajímavý příběh z Liberce a hotelu Ještěd. Na Kláru bylo radost pohledět. (( ::(17.11.2007)

jako prostě 55% ...a klárka má pěkný kozičky(23.3.2008)

Hvězda navíc za Bílý Tygři Liberec, jelikož jim taky fandím =)(10.11.2012)

• cheyene

Jiný humor než narážky na sex a sebeukájení se zde nevyskytuje, takže víc jak 2* to rozhodně nebudou...Jediné, co zde za něco stojí, jsou záběry na Ještěd, což mi ale přijde u komedie docela málo. Chyba: Na začátku filmu, ve scéně, kdy Marek Taclík smrká, mu kapesník odfoukne silný vítr doprava. V záběru z větší dálky ovšem letí na opačnou stranu, tj. doleva.(1.9.2009)

Je to takový...takový hezký film, vtipný a poetický, vizuálně krásný! Velmi příjemné překvapení!(13.3.2008)

• hippyman

protivné postavy, scénář děravý jako balón ztroskotá už na první scéně, dialogy vyumělkované, děj nijaký... a co se týče "komedie", tu si teda předtavuju úplně jinak... krásné scénické obrazy a celkem příjemná hudba mi na film bohužel nestačí... 30%(5.6.2008)

• Mi Nü-Chai

Neoriginální a klišovitý příběh plný neuvěřitelných postav a trapných scén, které spějí (a bohužel i dospějí) k vpravdě děsivému závěru . Jediné, co se mi místy na filmu docela zamlouvalo, byla hudba, ale ani ona nevyváží velmi špatný dojem, který přináší vše ostatní.(21.9.2006)

„Tak trochu“ jiní Samotáři. David Ondříček (filmařsky) vyzrál, posunul se o parník dopředu a šest let po jeho „kultu“ brnká na mnohem vážnější (čti civilnější, intimnější, upřímnější) strunu. Hlavní postavou je Fleischman (amatérský meteorolog), který za celý svůj dosavadní život nepřekročil ceduli Liberec, přičemž celý snímek je jedna velká metafora. Přitom dotyčný (skutečně) žije mnohem víc (opravdověji) než valná většina (z) nás. Občas není na škodu zvolnit tempo (popř. se úplně zastavit) v tom našem každodenním shonu a nasávat vuni(ě) života. Mně se to díky D. Ondříčkovi a „jeho týmu černých koní“ (kdo viděl film o filmu, ví o čem mluvím) i s notným přispěním Jana P. Muchowa na dobu 100min povedlo. Úplně jsem (v těchto přicházejících mrazech) pookřál a člověk dostane opravdovou nefalšovanou chuť rozjet se do Liberce, do hotelu Ještěď, ubytovat se „nahoře ve věži“ a pozorovat „cvrkot těch dole“. Nejeden se tak neubrání myšlenkám (otázkám), kdo je větší blázen, jestli Fleischman nebo „ti dole“. Pokud bych měl jednou větou napsat, o čem, že tento snímek D. Ondříčka je, neváhal bych ani vteřinu. Grandhotel je intimní příběh o překonávání mantinelů uvnitř každého z nás. p.s. tenhle snímek je takový balzám na duši. A NE, nevyšlo mi to v testu, ale přišel jsem na to zcela sám. p.p.s po předloze od Jaroslava Rudiše bezpochyby sáhnu. Už pouze pro fakt, že si od ní slibuju, doplnění informací z Fleischmanovi minulosti (dětství, mládí)... tedy podstatné detaily, které ho (do)vedli k tomu, „proč je takový, jaký je“.(17.10.2011)

• WANDRWALL

Takoví lidi reálně neexistují. Blbina.(12.8.2010)

Když jsem se na Grandhotel začal dívat poprvé, v polovině jsem ho musel vypnout, nudil mě tak, že jsem ho přestal vnímat. Přesto jsem mu dal druhou šanci ('Film od Ondříčka přece nemůže být tak špatný,' říkal jsem si:)..a udělal jsem dobře. Přiznávám, že jsem se i podruhé místy nudil, musel přehlížet teatrální výkony herců (zvláště Jaromíra Dulavy), nevšímat si nespojitostí v ději a vůbec celkové nekonzistentnosti filmu..jenže najednou bylo vše zapomněno, na tváři zvláštní úsměv, tragikomické postavy (trochu připomínající Švankmajerovy Spiklence slasti) mi byly stále blíže a má empatie vůči nim se zvyšovala, posmutnělý konec mě dojal a šedivá první polovina Grandhotelu byla tatam. Celou atmosféru pak GRANDiózně (avšak nepřekvapivě) podtrhl Jan P. Muchow svými tklivými klávesovými melodiemi. David Ondříček sice na kvalitu svých třech předchozích filmů nenavázal (ano, mně se líbil i snímek Jedna ruka netleská:), vydal se trochu jinou cestičkou, a ta když není vyšlapaná, chodí se po ní těžce..ale příště bude jistě schůdnější.(13.6.2007)

Ondříček má u mě velký plus, že dokáže naservírovat českým divákům film, který není prvoplánová tuctová komedie. Grandhotel má především duši, poetickou hudbu od Jana Muchowa a promyšlené charaktery postav. Příjemně jsem si u filmu odpočinul. Rozhodně ale nepopírám drobné mouchy, které se ve filmu vyskytují. Pro mě ta největší moucha byly rozhodně dialogy, na těch by se dalo zapracovat. To co má vyznít poeticky je často bezduché, to co má vyznít vtipně je občas bez pointy. A postava Patky je taky na zabití. Jinak Grandhotel působí nadprůměrně, jenom si patrně bude hůře hledat české obecenstvo.(3.2.2012)

Průměrná adaptace nadprůměrného románu.(28.7.2007)

• Sinecod

:-@ tohle se mi vážně nelíbilo. Jedna hvězda za Ještěd, ke kterému cítim opravdu hluboké city. Joo a taky když vyjdou z toho obchoďáku a on jí podá plášťenku a ona si jí beze slov oblékne, to je taky milý..(14.8.2008)

42nd KVIFF 2007 - CZECH FILMS 2006-2007 - České filmy 2006-2007 - 85%(13.1.2009)

• Vitason

Jako prostě co to má být? To má Jako prostě být pokus o českou verzi Million Dollar Hotel ? Jako prostě to ten Ondříček neumí natočit něco o normálních lidech. To Jako prostě musí docházet do Bohnické léčebny pro předobrazy svých postav. V Grandhotelu máme Marka ,,Jako prostě" Tacíka, který svojí frázi mnou již několikrát zopakovanou v komentáři přivádí k šílenství. Je zde krásná Klára Issová, která vždy pozná, když je některá žena těhotná. Je zde oplzlý šéf, který dá Tacíkovi každý den padáka. Tyto a některé další postavy se protloukají na Ještědu od nule k nule, takže o ději se prakticky nedá mluvit. Vysloveně trapná je pak i vložená epizoda s televizní rosničkou. Jako prostě mě se ani ta hudba nelíbila. Takže 1* dávám za hezké záběry libereckého okolí a půvabnou Kláru Issovou. Grandhotel je hovadina na entou. Za ,,n" si dosaďte třeba takové číslo, kolikrát jsem v tomto komentáři použil frázi: Jako prostě.(18.6.2007)

Vlastně je to další variace na téma „každej je nějak divnej“, podobně jako třeba Samotáři. Jinak je to v podstatě romantická komedie z vizuálně úžasného prostředí Ještědu se zajímavými postavami (obzvlášť sexem posedlý Dulava byl perfektní). Chápu, že to nemusí sednout každému, ale u mě dobrý!(18.5.2008)

Ďalší Ondříčkov "cool" produkt, avšak druhý Samotári sa ani zďaleka nekonajú. Technicko-vizuálnej stránke je málo čo vytknúť, to je fakt. Postavy sú špecifické, prakticky nikto tam nie je normálny- čo je fajn, no nepredýchal som tie umelé dialógy "akože o niečom". Nie je to zlé, je to však len na jedno použitie.(18.6.2007)

Nezapomenutelný P. A. T. K. A. (pí ej tý kej ej) v podání Jaroslava Plesla.(15.5.2008)

• anais

Na Grandhotelu je příjemný způsob jakým si pohrává s ještědským vysílačem a jeho symbolikou coby zhmotnění touhy dotknout se oblohy, která je vlastní i hlavnímu hrdinovi Fleischmanovi. Vizuálně film taky má co říci, neustále převalující se mraky, modrá a bílá, dávají filmu výraznou tvář, která člověku utkví v paměti. Za zmínku stojí i hudba, v níž Muchow chytře kloubí elektronickou hudbu s vážnou. Tak, a teď proč se mi film nelíbil. Ondříček upadl do stereotypu, v němž postavy přeříkávají ty nejméně pravděpodobné věty, působí jako ufoni, se kterými se nijak nedokážu ztotožnit. Celý film působí neživě, uměle, jako bych si ho koupil zabalený do igelitu někde v Albertovi. Nepomáhají ani klady, které jsem zmínil na začátku. Je mi líto.(27.10.2006)

Na celém snímku je nejkrásnější prostředí, které je snímáno kamerou velmi skvěle. Hudba od Muchowa má jednoduchý motiv, ale je docela zajímavý :o). Dialogy jsou jednoduché, ale zas je pravda, že jsou jednoduše lidské a proto se hlavnímu příběhu dá i věřit. Film o lidech, kteří nejsou uplně normální:)).(4.7.2008)

Pro mě nejslabší Ondříčkův film, kterého táhne k zemi především debilita všech zúčastněných postav – taková přehlídka se snad ani na tom Ještědu nedá najít :-) Pozitivně hodnotím Muchowovu hudbu, ostatně jako ve všech Ondříčkovo filmech. Celý film působil strašně nudně a zpomaleně. Asi se budu muset vrhnout na knižní předlohu, abych pohnutky hlavních hrdinů lépe pochopila...(19.5.2008)

• Adam Bernau

Co tohle jako prostě mělo bejt? Nebo proč to mělo bejt? Reichenberg, Ještěd, nebe, mraky, ženy, happy life a sympatický magor s počasím, co opustí Liberec jedině po větru – to všechno bych jako prostě bral. Ale nesmělo by to být jako prostě v rámci podbízivé hloupé prázdnoty. Pěkné obrázky, občas hezký nebo vtipný moment uprostřed bleděmodré nudy, to jako prostě nezabírá. Hezoučky natočený dementní scénář nebo chytře bláznivý, ale prázdně natočený scénář? To jako prostě neumím posoudit. Za závěr bych možná měl přidat hvězdičku – tím nemyslím sladkou Ameriku, ale návrat do Reichenbergu spojený se slavným přeletěním cedule Liberec, Iljino „miluji tě Fleischmane“ a jako prostě ten finální pohled na hory. Ale jako prostě nepřidám. (Mimochodem, oficiální text distributora: "...v městečku na česko-německo-polských hranicích..." - co vy na to, Liberčíci?)(6.9.2011)

• duklak2

„Lidi jsou jako mraky, nikdy neví, kdy se srazí a zase roztrhnou, taky je něco žene...“ Absolutní nuda a dokonalá uspávačka. Sice jsem moc nečekal, ale zklamán jsem byl. Když se vám v noci nebude chtít spát, tak si puste tento film. Přišlo mě také divné, takto propagovat liberecký Ještěd. Ta jedna hvězda je jen za hudbu a Kláru Issovou...(20.7.2008)

Další z českých, ničím výjimečných, filmů. Pár kvalitních záběrů a úchylný recepční sice potěší, ale na Ondříčka je to málo.(25.3.2008)

• BoPo

Jednorázovka. Za dva dni človek ani nevie, že to vlastne pozeral. Teda čo sa týka príbehu. Grandhotel však disponuje dvomi postavami, ktoré dojem ako tak zachraňujú a sú schopné dačo vydlabať do pamäte. Patka v podaní Plesla a Issová ako Ilja. On je typický cool boy z malej prdele a ona je typická chlapmi nedocená peknosť. Inak málokedy sa stane, že mi vo filme vadí hudba, ale tu som si ju v negatívnom zmysle často uvedomoval, vôbec nekorešpondovala. Miestami ako keby robená pre thriller, ktorým Grandhotel nie je ani omylom.(24.2.2010)

Stejně jako v případě jiných adaptací je i zde skvělá knižní předloha velkým problémem. Text románu je totiž navýsost literárním útvarem. Jeho převod na filmové plátno není zcela špatný, rozhodně ale mohl dopadnout lépe. Pochopitelně bylo nutné odsekat některé dějové linie, ovšem ztratila se také hlubší charakteristika postav. Především Fleischmanova osobní minulost ve filmu citelně chybí. Je také škoda, že se ztratila subjektivnost celého vyprávění, které je v knize v podstatě Fleischmanovým osobním deníkem. Subjektivnost románu tak nahradila filmová popisnost, v níž například projevy osobních fobií hlavního hrdiny vyznívají značně pitomě. Totéž lze říci i o Fleischmanových rozhovorech s majitelem hotelu. Vyplatí se srovnat s obsahově v mnohém podobnými Příběhy obyčejného šílenství, aby bylo jasné, jak přirozeně lze natočit to co v Grandhotelu vypadá pouze jako (ne)chtěná (?) trapnost. Taclík sice svým zadrháváním a zdánlivou nechápavostí, studem, neschopností mluvit, hraje svého "blázna" vcelku dobře, ale především v první polovině filmu působí dosti nepřesvědčivě. Nelze se zbavit dojmu, který v závěru filmu Fleischman dokonce jakoby potvrdí, že jeho divnost je pouze chytrou stylizací, nikoli diagnózou. To je ovšem zásadní posun oproti románové předloze a také je to citelná ztráta. Klára Issová je zcela přirozená, uvolněná, nebojím se říci krásná a také Ladislav Mrkvička předvedl skvělý výkon. I další herci hrají velmi slušně. Dokonce se dá říci, že v tomto případě jejich filmová podoba odpovídá knižní předloze. Dialogy však opravdu, zvlášť na počátku filmu, působí hodně jalově. Zde se stoprocentně potvrzuje poučka, že literární text jednoduše nelze bez úpravy vzít a vložit hercům do úst. Nejde to stejně tak, jako nelze opačně přepsat přirozený tok lidské řeči do psané podoby a myslet si, že jsme tím získali literární skvost... Vizuální stránka filmu je ovšem zcela bezchybná a Ondříček nezapře, že je synem skvělého kameramana. Zcela profesionálně působí i střih. Také hudba se skutečně povedla. Je nevtíravá, minimalistická, ale přitom výrazná... Největším problémem tohoto filmu ovšem nejsou tolikrát zmiňované dialogy, nýbrž režisérovo nepochopení základní charakteristiky celého příběhu. Pominu-li to, že některé dějové a významové linie předlohy ve filmu zcela ztrácí čitelnost (a tím v zásadě i opodstatnění), došlo totiž k podstatnému žánrovému posunu. Zatímco předloha mluví v subjektivně pojatých metaforách, používajíc přitom hojně nadsázku kombinovanou s takřka magickým sledem událostí, Ondříček točí hořkou komedii. Ne, že by v ní metafory nebyly, ovšem zcela ztrácejí metafyzičnost. Rozsypávání popela v supermarketu se tak mění v komické číslo, stejně jako závěrečný let balonem. Příchod "rosničky" (který je mimochodem filmovým doplňkem) přesně ve chvíli, kdy prší a v hotelu není ani místečko nepůsobí magicky, nýbrž nepřesvědčivě... Ondříček Rudišovy básnivé metafory "bezpečně" poutá k zemi a ze zázraků činí běžné denní lapálie. Měla to být pohádka nebo snad pověst prošpikovaná novodobými mýty (asi jako jako Wendersův Million Dollar Hotel (což ovšem zjevně taky mnozí nepochopili)), ale na plátně běží hořká komedie. Jakoby režisér nahrazoval básnivost náladou, nadsázku bral smrtelně vážně a magii preventivně rovnou vypustil, což je rozhodně škoda. Také dějové posuny románové předlohy a natočeného filmu vyznívají většinou v neprospěch filmu (pláštěnky, cesta na koupaliště, msta Zuzany, šarvátka v hotelové kuchyni), přestože místy jsou i obohacením (setkání obou "úspěšných samců" v čekárně na sexuologii, setkání Patky a Zuzany v nemocnici, Iljina jízda na kole za odlétajícím balonem). Instruktivní je také shlédnutí vystřižených scén. Opět si dovolím srovnání se Zelenkou, kde člověk zpravidla lituje vystřižení zajímavého filmového materiálu a sní o nějakém "directory cut". Ne tak u Grandhotelu. Na jednu stranu jsem opravdu rád, že ty scény jsou definitivně vystřižené (a to všechny do jedné), na druhou stranu si kladu otázku, proč je vlastně vůbec někdo umisťoval na dvd... Celkový dojem: 68% Zajímavé komentáře: Cival, Lateef, Bluntman, swamp, regulusw(1.3.2008)

• Marthos

Kýč převlečený za film ze života. Být Liberečákem, naplival bych Jaroslavu Rudišovi do tváře. Tfuj!(18.7.2009)

Grandhotel je přesně ten typ filmu, po kterém bych chtěl být podivínským meteorologem na Ještědu, mít zvláštní zájmy, nemoci nikdy opustit Liberec, zkrátka mít svůj bezrozporný svět. Tenhle pocit mám na filmech snad vůbec nejradši. Zároveň si ale uvědomuju nereálnost takové touhy, protože Fleischmanem (a ani žádnou jinou filmovou figurkou) se nemůžete stát, tím prostě musíte už být. Taky mám rád Jaroslava Rudiše včetně jeho cameo role.(1.8.2011)

No prostě jako počkejte!!!!Dobrá hudba od Muchowa, dobrej Taclík, jinak takový mdlý a po Samotářích a Jedný Ruce velký krok zpátky. 60%.(2.3.2008)

LFŠ 2007 ... Přemýšlím kdy mě naposledy dokázal nějaký film takhle dostat...to už bude víc jak rok...a i tak se ten zážitek nepodobal tomu z pondělí 23.7. z Masarykova náměstí... Andělé všehomíra mě uchvátili beznadějí, Magnolia odhalením jakési "životní pravdy", Shawshank zase úžasným příběhem...ale až v Grandhotelu jsem měl pocit, že jsem se zhlédl jak v tom nejčistším zrcadle...během celého filmu jsem měl otevřenou pusu a koukal na ty dokonalé a přesto čitelné metafory...které jakoby mi někdo ukradl z hlavy...a ještě mnoho desítek minut po skončení závěrečných titulek jsem tu pusu nezavřel...pro mě jednoznačný emocionální vrchol letošního slováckého festivalu, navíc umocněný tím, že tohle jsem od filmu fakt nečekal... vstávám a vestoje tleskám...a tleskám...tleskám..........(29.7.2007)

Příjemné, vtipné a jednoduché :)(29.6.2013)

Veľmi obyčajný filmík s celkom slušným potenciálom , ktorý ku koncu začal riešiť viacej ako bolo potrebné a samotná potreba šokovať ho zatiahla s nadpriemeru do priemeru pretože ak niečo nemám rád je to keď sa režisér aj scenárista snaží o výpoveď plus sa snaží šokovať čo v konečnom dôsledku a vzhľadom o aký film ide vôbec nefunguje. Fleischman je ale napriek tomu asi najlepší hrdina , ktorého som v českom filme mohol vidieť a keby ku koncu nejednal tak ako jednal to znamená prešiel len tak zmenou , ktorá bola síce očakávatelná ale nie až tak rapídne ako tomu bolo tu. Každopádne jeho podivínstvo je skvelo zahraté a má aj pár dobrých miest. S hercov poznám iba Kláru Issovú ale žiadny z hercov nehral zle a každý mal svoje svetlé momenty. Hlavne šéf a hlavný recepčný. Úplne zbytočná bola postava starého pána, ktorého samovražda podčiarkla celý dej na taký čudný zlepenec zakončený čudnou absurditou ale aj určitou dávkou emócií a poetickosti. to je prelet nad mestom a roztrúsenie popola. Takže aj napriek výčitkám je to film o čudákoch na čudnom mieste v celku neobyčajných situáciach a čudným zmyslom pre humor. Im happy come on lets go.(18.5.2008)

Díky traileru jsem film vypustila z hlavy:), ale poté, co běžel na hbo a nic jiného na programu nebylo, jsem se odhodlala a dokonce neusla. Žádný převrat v české kinematografii se nekoná, ale pár lepších okamžiků jsem zaznamenala. Hlavně oceňuji výborně typizované postavy, samozřejmě nejlepší je Taclík coby zarytý Liberečák:), dále ale i Zábranská, která je klasickou ukázkou ženské pomstychtivosti, jakmile se jí nedostává toho, co chce. Na druhu stranu ale drží se svou kamrádkou, která se stala sokyní..."Kam to bude?" "To je jedno." "Tak Varšava. 830 korun."(27.5.2008)

• Terva

CHYBA VE FILMU - Na začátku filmu Marek Taclík smrká do kapesníku a vítr mu ho odfoukne směrem doprava. Z dalšího záběru je vidět, že kapesník letí doleva. CITÁT - Lidi jsou jako mraky, nikdy neví, kdy se srazí a zase roztrhnou, taky je něco žene........ Scénář : Jaroslav Rudiš a Pavel Jech. Kamera : Richard Řeřicha. Hudba : Jan P. Muchow. Ve filomu hraje Marek Taclík jako Fleischman.(28.4.2011)

Můj oblíbený režisér Ondříček opět nezkamal. Troufám si říci, že Grandhotel je dle mého jeho nejlepší kousek vůbec a navíc doprovázen skvělou hudbou J.P. Muchova. Třicetiletý nezkušený, plachý a samotářský portýr a nadšený meteorolog Fleischman v podání Marka Taclíka mě opravdu nenechal chladnou. Obzvláště jeho fóbie z opuštění hranic města Liberce mě velice pobavila. Klára Issová v roli „zakřinuté“ servírky, její „free“ anglicky mluvící ale jinak naprosto otravný přítel Patka, úchylný až oplzlý recepční, který Fleischmanovi neustále dává „kvalitní“ rady a neustále mu dává padáka a pokojská zoufale hledající lásku…toť opravdu povedený personál. Výborné dialogy, nevtíravý humor...pro mě bezchybná podívaná. 5/5(9.2.2012)

Tak docela slušný pokus, i když dopředu se dá očekávat, o co go, Taclík je jen kopie pavloliškovských variací a Klára Issová hubne a hubne, až ani ta prsa nejsou k pohledu... Ale zas hezké a moc hezké záběry Liberce, Ještědu, počasí, využití zvuku kapek, deště, to se mi moc líbilo. ------------ Recenze pro Filmpub: Samotáři o čtyřech až šesti lidech z Liberce? Inu, proč ne? V režii Davida Ondříčka a podle předlohy Jaroslava Rudiše opět ožívají podivné vztahy současných mladých lidí, tentokrát na Ještědu. Protože u poslední mé recenze na Krásku v nesnázích se vyrojila spousta dohadů, hned na úvod říkám jasně a srozumitelně, že se mi nakonec Grandhotel líbil a že jej doporučuji. Čímž prosím všechny, kteří nevědí, že mezi recenzí, popisem děje a kritikou jsou určité žánrové rozdíly, aby již dále nečetli a zašli na film do kina. Pro filmové znalce a řekněme i odborníky si dovolím níže pár filmařských poznámek, v nichž se nevyhnu samozřejmě i kritice, jak už to tak holt u kritik bývá. Podívejte, v celosvětovém, ani v evropském měřítku není Grandhotel žádným veledílem. Ale má vynikající kameru Richarda Řeřichy, který podle mne musí mít proti závratím nějaký specifický recept, vynikající hudbu Jana P. Muchowa, a ostatně i dostatečně nosnou předlohu, které ani sem tam stupidní nově napsané dialogy nemohly celkově ublížit – takže v českém měřítku jde o nadprůměr. Příběh se skutečně soustředí jen na čtveřici, respektive šestici postav – je zde třicetiletý podivín Fleischman v podání Marka Taclíka, který na Ještědu slouží jakožto recepční, ale více ho zajímají povětrnostní podmínky; pak dvě servírky a uklízečky pokojů, z nichž jednu hraje Klára Issová (Holka, prosím, přestaň už hubnout, ta žebra by se na tobě dala počítat, a když si sundáš triko, tak ani ta prsa nejsou, co bývala. I když fakt už by Issová nemusela ukazovat kozy v každém filmu, leda by si časem chtěla udělat časosběrný materiál?); je zde i číšník a prodejce Happy Lifu Patka, a konečně skutečný recepční v podání Jaromíra Dulavy, který myslí jen na to, jak zasunout, a neustále někoho vyhazuje z podniku, aniž by k tomu měl oprávnění. A ještě nutno zmínit Čechoněmce Franze, hraje jej dokonalý Ladislav Mrkvička, připomínající vizáží naprosto Eduarda Cupáka, jenž se vrací do rodných míst vzpomínat nejen za sebe, ale i svého ve válce padlého přítele... Osudy všech se navzájem prolínají a dotýkají, každý má nějaké cíle a směřování, a divák může po celý film dešifrovat jejich pohnutky a důvody chování. A tvůrci zcela správně různá odhalení dávkují po troškách, takže třeba o rodičích dvou hlavních postav se dozvíme ony podstatné informace až v závěru. Škoda ale, že se s většími charaktery postav nepracuje opět již od počátku, aby se do nich člověk mohl vcítit a mít tak svého „hrdinu“ či „hrdinku“. A opět se zde setkáváme kdovíproč s českým neuvěřitelným klišé – hlavním hrdinou je opět člověk – pitomec. Nebo jinak řečeno ne zrovna normální člověk. Který v životě neopustil Liberec a má problém dostat za hranice města, aniž by způsobil nějaký poprask. Z této fóbie pak vzniklo množství neuvěřitelných scének na jedno jediné téma – jak se o překročení hranice města pokouší, ale nepovede se mu to. Navíc Marek Taclík občas hraje – včetně zakoktávání se – jako by se učil z nejhloupějších hereckých rolí Pavla Lišky, přičemž některé grimasy odkoukal od jistého Jirky Macháčka. Snad nejnormálnější postavou celého příběhu je služebná a číšnice Zuzana ve skvělém podání Dity Zábranské – obyčejná holka odkojená Cosmáčem, která přesto hledá svoje životní štěstí, přes všechnu tu smůlu, co si sama nadrobí, nebo se na ni řine sama. Taková řeklo by se obyčejná holka, jakých potkáváme dnes a denně desítky, a která má svoje malé, ale problémy, a řeší pro nás, malé, ale pro ni velké životní prohry. Chtělo by se říci – ejhle, konečně v českém filmu nějaká životná postava z masa a krve! Příštipkaření Jaromíra Dulavy, vtípky s „rosničkou“ apod. jsou jen poplatné režisérovým touhám po hláškách a vtipech za každou cenu,a tentokrát to až tak moc nefunguje, nebo dokonce vůbec. Ostatně, dialogy, jak jsem již naznačil, jsou skutečně často šroubované, ne zrovna životné, šustí papírem a mladí lidé by je asi z úst nevypustili. Stejně tak různé náhody (schválně si spočtěte, kolikrát se Fleischman s Iljou setkají čistě čirou náhodou?) děj filmu poněkud shazují, i když dejme tomu bychom mohli na ně zkusit aplikovat mystérium schopnosti předpovídat do detailů počasí, jež Fleischman tak dobře ovládá. Nutno však podruhé zmínit obrazovou stránku filmu, která je dokonalá a z genius loci Liberce a potažmo Ještědu vytahuje to nejlepší a ještě v dokonalém hávu. Viktor Polesný, který něco podobného nezvládl s Ústím nad Labem u Milenců and Vrahů (nebo jak zní nakonec český název tohohle filmu), by se mohl učit. A také různá mrknutí okem – např. role Kláry Issové a štěk Tatiany Vilhelmové jakoby udělal jakýsi most a nabídl nám Indiánské léto po dvaceti (nebo kolika?) letech – působí v kontextu „porevolučního“ českého filmu (myšleno po roce 1989) zajímavě. Ani tento snímek se nevyhnul figurkaření, viz postava recepčního v podání Jaromíra Dulavy, která nemá žádný další či větší rozměr, nebo při návštěvě herny figurky hráčů a bodyguardů. Přesto jde alespoň o nějaký, a kupodivu slušný, pokus o nějaké poselství, posílení nějakých pozitivních hodnot v člověku a povzbuzení v hledání toho dobrého v druhých, ačkoliv ti se zdají velmi podivní a podivínští. Tož tak.(4.10.2006)

• MoiJe

Hm, ale majú v Liberci peknú rozhľadňu:-)(19.10.2006)

5/10 Čistý průměr, který upadne v zapomnění. Na druhou stranu musím Ondříčka pochválit za snahu natočit svým způsobem tak trochu novátorský film. Možná to je první vlašťovka, kterou budou následovat další kousky se vzrůstající kvalitou.(21.5.2007)

• katasta

Nechápu, jak někdo může vyhodit peníze za film jako je tento, naprosto bez děje, příběhu nebo nějakého většího smyslu. Je to jen změť obrázků, nic víc. Byla by z toho docela dobrá povídka, ale to by se to muselo prostříhat alespoň na třetinu. Pak by vám aspoň možná přišlo, že se tam něco málo děje. Vůbec mě to neoslovilo, a vůbec nic si z toho nepamatuju. Líbit by se to mohlo snad jen milovníkům Liberce.(11.5.2009)

Kdybych to bral z pohledu realističnosti, problém celého filmu je, že tam je každý nějakým stylem ujetý a prakticky se v něm nevyskytuje normální běžná postava. Ale v komedii se to docela ztratí a faktem je, že právě tato stránka (vada) filmu je hlavně v první části strůjcem mnoha velmi humorných situací. Druhým negativem je pak fakt, že se Ondříček nesnažil natočit jen komedii, ale i jakési romantické drama, a to filmu (hlavně v jeho závěru) trošku škodí a ubírá na zajímavosti a poutavosti. Zkrátka, stahuje to film do docela poměrně něvábně zavádějících zatuchlých vod kýčovitého mainstreamu. Oprostit ten film od tohoto, byla by to na české poměry poměrně dobrá velmi zábavná komedie. Taclík je poměrně křečovitý. Issová tradičně zajímavá. Ovšem Jaromír Dulava je naprosto kulervoucí. Mám toho herce fakt rád, ale tohle bych od něj snad nikdy nečekal. Ten jeho hláškující zastydlej puberťák mě fakt rozválcoval a snad jen díky němu, a vlastně taky Patkovi v podání Jaroslava Plesla dávám hvězdy čtyři a ne jen tři. Dulava je king!(22.4.2012)

Muchowova hudba byla to nejkrásnější na celém tomto docela milém ,trochu poetickém ,ale od začátku jasném příběhu z Ještědu....(11.1.2008)

Je to takový film o ničem. Přišlo mi to skoro tak, jako že děj je násilně poslepován z jednotlivých příběhů hlavních postav. To, že to je komedie, jsem se dočetl až na ČSFD. Já jsem se u filmu nejen nezasmál, ale ani nepousmál, a to bych asi při sledování komedie měl, že? Hudba je na mnoha místech hlasitá natolik, že bez dálkového ovládání, kterým se dal ztišit zvuk, jsem film nemohl sledovat. Skoro jsem se přikláněl k hodnocení odpad. Musím však uznat, že film má i své pozitivní stránky. Předně se mi líbilo, že byl natáčený v Liberci a na Ještědu. Nejsem povoláním filmový kritik, ale musím přiznat, že se mi velice líbily herecké výkony všech hlavních postav. Už samotný výběr herců pro jednotlivé role byl skvělý. Podle mě se herci ke svým rolím velmi hodili. Všichni hráli velmi přirozeně, nenuceně a tím pádem přesvědčivě. I když jsem si zhlédnutím filmu neodnesl žádný nezapomenutelný kulturní zážitek, který by se vztahoval k ději, byl jsem plně spokojen, ba přímo nadšen, ztvárněním hereckých postav. (Pátek 20.08.2010)(20.8.2010)

"Tak kam to bude ??" - "To je jedno !!" - "Tak Varšava.. 830,- korun !!" - "To néé !!" ;)(4.12.2013)

• Anderton

Po dvadsiatich minútach som si povedal, že je to blbosť a Michálek je taký grand, že túto moju domnienku udržal do konca v každej scéne. To je myslím obdivuhodný konštantný výkon, aspoň môžem napísať, že Grandhotel je konzistentný film. Vlastne je to to isté, ako keď sme pred časom hovorili, že každá scéna v Samotároch je sama o sebe kultová. U mňa je to tu presne naopak. Ku koncu mi film začínal byť celkom sympatický, vlastne jeho postavy, aby to ale Michálek vždy niečím zabil. Cesta balónom je krátka, obálka sa lepí semenom, SPOILER: na pohreb príde jeden človek, aby sa zvýraznila jeho osamelosť, a tak ďalej. Melanchóliou sa kvalitný scenár nahradiť nedá.(5.2.2015)

Grandhotel je jasně odlišitelný od ostatních filmů, je originální, má své kouzlo, svou vlastní poetiku, početnou galerii výrazných a zapamatovatelných postav (Dulavův Jégr, Pleslův Patka, to jsou úžasní exoti). Když jsem film viděl poprvé, bylo to na tři hvězdičky, po druhém zhlédnutí jednu přidám, nějak jsem tomu přišel na chuť. Možná k tomu přispělo i to, že jsem si mezitím přečetl i knižní předlohu, kde jsem našel vysvětlení některých momentů, které mi ve filmu nebyly jasné.(19.5.2008)

Náladou se to vrací sice k Šeptej, ale zůstaly tomu psychologicky jednorozměrné a ploché figurky ze Samotářů a z Ruky. Tam to fungovalo, u melodramaticky střiženého kousku to drhne...(3.10.2006)

Mám tenhle film moc rád a o to víc si asi uvědomuju jeho nedostatky. Je to krásné, je to poetické, ale místy poněkud o ničem, vytržené z kontextu, který snad ani neexistuje. Jakoby se film postupně rozplýval větrem na ještědsko-kozákovském hřebeni. Škoda. Ale krásná.(8.5.2012)

• blackrain

Nenašla jsem na filmu nic, z čeho bych se mohla rozplývat samou radostí a básnit o nezaměnitelném kouzlu, kterým by mě omráčil. Jediné, co mě dokázalo nějakým způsobem udržet u televizní obrazovky, byly záběry Ještědu, okolní krajiny a Liberce a pak také Fleischman s svojí zapáleností pro počasí.(11.10.2010)

Chtělo by to rozpohybovat . Škoda není to hloupej film.(24.5.2014)

Osobně nechápu tak nízké hodnocení, v záplavě mizerných filmů naší produkce je Grandhotel po delší době hodně povedený snímek. Ondříčkův styl mi prostě sedí.(7.6.2007)

• YURAyura

2/10 Tak to byl poradny Ondrickuv ukrok do strany, ale verim, ze vsem ze severu Cech udelal dobre. Mne ne.(13.8.2007)

• Aleee89

Na české filmy se dívám s despektem, jestli se ročně objeví jeden dva, u kterých si řeknu, že se mi líbí, je to úspěch. Bohužel Grandhotel mě rozhodně nepřesvědčil. Byla to pro mě neskutečná nuda a já pořád koukala po hodinkách a odpočítávala minuty do konce. Když začaly běžet titulky, ulevilo se mi. Podivín, kterého hrál Taclík, byl zahrán skvěle, hudba se mi také líbila, ale spousta hluchých míst, naprosto nesympatické postavy, ke kterým jsem si nedokázala najít vztah, všechno takové mdlé a nijaké... Ne, Grandhotel není pro mě, víckrát se nepodívám.(25.5.2012)

• Mr.Hawkeye

... snad proto že jsem z Jablonce, kam ten blbec Fleischman skoro dojel...(7.1.2008)

David Ondříček zkusil nový styl vedení příběhu a dle mého názoru dopadl velmi dobře. Grandhotel je hlavně zase o "samotářích". O lidech, kteří zůstávají z nejrůznějších vnitřních důvodů sami. O lidech, pro které je složitější navázat bližší citový vztah nebo alespoň umět vyjádřit city k druhému nahlas. A právě proto má film volnější a pomalejší tempo, pro někoho nudné, jako může někomu připadat nudný život člověka, co žije sám a nějakým alternativním způsobem hledá smysl své existence. Po prvním zhlédnutí čtyři hvězdičky, po druhém jich možná bude víc...(12.10.2006)

Velice hezky citlivy film (trochu mi pripominal Forresta Gumpa).Krasne prostredi kolem Jestedu, i velice pekne zahrane(predevsim duo Taclik - Issova). Krasnou linii filmu mi jen brzdi zbytecne charaktery postav(predevsim postava v podani J.Dulavy mi pride dost zbytecna). A jeste jedna vec moc neladila k tomuto filmu. Co se tyce hudby, jsem v tomto dost kriticky. Mozna s tim nebude vetsina souhlasit, ale byt tam podmanivejsi a melodictejsi a mozna i romantictejsi hudba, dostalo by to ode mne daleko lepsi hodnoceni.(12.10.2006)

Povedená forma a nápad, který naráží na neuvěřitelně ploché postavy, které Ondříček utopil v prvoplánové "originálnosti". I přesto se však Grandhotel nesledoval špatně, ale noví Samotáři se bohužel nekonají.(19.5.2008)

Ondříčkovy lehce ujeté filmy jsou takovým bizardním výletem mezi prapodivné existence, já osobně je však mám velice ráda. Pomalá a snová atmosféra Grandhotelu mě vtáhla do svých sítí a snímek mě nečekaně příjemně naladil. A nebýt té hrůzostrašné postavy recepčního v podobě Jaromíra Dulavy (proč?! proč?! ptám se), která mě z té melancholie až příliš často! vyrušovala, byla by to krásná harmonie. Mrkvičkova postava byla sice také trochu mísu, ale alespoň snesitelná. Ostatní postavy jsou jako z panoptika:o), ale neměnila bych na nich ani kousíček, dokonce i Taclíkovo "jako prostě" mi nelezlo tolik na nervy jako ostatním divákům, Fleischmana zahrál opravdu výborně, což je určitý zázrak, vezmeme-li v úvahu, jak pomatená postava to je. I přes nějakou tu vyskytující se křeč, kdy scénáristé zbytečně podrazili svým hrdinům nohy, se jedná o příjemně "jiný" zážitek.(16.8.2007)

David Ondříček točí rád filmy s divnými lidmi, se spoustou hlášek a v podstatě o ničem. Jen si vybavme Samotáře, Jednu ruku, ale i jeho prvotinu Šeptej. Čím se tyto filmy vyznačují? Jednoznačnou snahou zaujmout diváka a to jak po obrazové stránce, tak i po stránce jednotlivých postav, které jsou povětšinou bizardní, plné komplexů a nočních můr či přehnaně suveréní. Ani jeden z filmů se v tomto smyslu od sebe příliš neliší. Čím to tedy je, že Samotáři zaujali, kdežto Grandhotel a zbytek se ztratily kdesi v pozadí? Jedna ruka byla přeci jen už moc šílená, proto se nemusela zalíbit upnutějším divákům, poprvadě mi také přišla jako hovadina. Šeptej je zase málo známé. A Grandhotel? Grandhotel je dle mého v kontextu české kinematografie setsakra nedoceněným dílem. Nakolik se liší postavy Macháčka a Taclíka? Aby se o jedné dalo říci, že hláškuje trapně. A o druhé, že ovlivnila mluvu většiny teenagerů roku dva tisíce? Pro mne příliš ne, samozřejmě je to osobní názor, ale dokonce bych řekl, že ta Taclíkova karikaturka je uvěřitelnější. Nakolik je obraz Liberce horší obrazu Prahy? Nevím přijde mi, že když se spojil Ondříček a Rudiš, vyšel z toho obstojný, zábavný a koukatelný film, kterému pohodovky typu Bobulí nesahají ani pod kotníky. Vím, že čtyři hvězdičky jsou pro grandhotel asi více, než si zaslouží, na druhou stranu, proč jednou nejít proti davu :)(7.10.2008)

Celkem příjemnej českej film. A světe div se, nehraje tu Liška, Trojan, Holubová ani Vilhelmová...(9.8.2010)

No tak nevim, od Ondříčka jsem čekal něco víc. Příběh sice nic moc a herci se taky dvakrát nepředvedli. Po technické stránce je to ale výborný. Kamera, nádherné scenérie a hlavně hudba se dosti povedly. No a u Ondříčka je to tak napůl. Některý scény jsou dost dobrý, ale u některejch jsem si zase nebyl jistej jestli tohleto jako fakt myslí vážně (většinou za to mohli dosti blbý dialogy). Suma sumárum je to další ze série současných českých filmů, který sice měl potenciál, ale nakonec to je pouze průměr.(30.4.2007)

Jemne vykonstruovany maly indie film. Takych by to viac u nas chcelo.(15.8.2007)

Příjemné, velice příjemné večerní pohlazení po duši. Atmosféru doplňují romantické záběry na Ještěd a okolní přírodu.(18.8.2008)

• MartinNDL

S Davidem Ondříčkem sem měl rande třikrát. Poprvé Samotáři a byl to úspěch. Humor, originalita, herecký výkony a hudba. Podruhé Jedna ruka netleská a dalo by se opakovat předchozí, ale o jednu hvězdičku méně. Grandhotel má dobrou hudbu (Moucha je prostě bomber), některý záběry sou nádherný, stejně tak Klára Issová. Ale....teď to přijde...příběh je neoriginální, místy nudný, hlášky přehnané a k neuvěření a hlavní "hrdina" si ani omylem nezískal mé sympatie. Takže Davide Ondříčku: Talent pořád máš, točit umíš, ale koukej zapracovat na scénáři, vole.(29.8.2008)

• Maq

Film s vysokými ambicemi, ale rozpačitým výsledkem. --- Příběhů, ve kterých handicapovaní lidé hledají a nacházejí lásku, bylo u nás zfilmováno víc, a leckdy velmi dobře (Nuda v Brně, Návrat idiota). V tomto případě vidím dva nedostatky. Charaktery jsou načrtnuty docela dobře, ale bez dostatečné péče. Takže úroveň dialogů kolísá, místy je odbytá. Druhou slabinou jsou herecké výkony vedlejších postav, zejména v komických polohách. Vůbec by nevadilo, kdybychom se nad jejich slabostmi mohli občas rozesmát, a ve scénáři vtipné situace jsou. Ve finální podobě to ale moc nevychází. --- Mám z toho pocit, že režisér umí líp pracovat s věcmi, než s lidmi.(17.8.2010)

Po jednorukém zklamání se David Ondříček vypravil trochu jinou cestou a nabídl nám, na pozadí velmi krásných ještědských exteriérů, tragikomický příběh o životě, lásce a domovu. Ke kvalitě snímku nadprůměrně přispívá již zmíněné prostředí, dobré herecké výkony, kvalitní kamera a vynikající hudba Jana P. Muchowa. Na druhou stranu, aby se film prodal musel se otevřít prostor, pro někdy až zbytečné, i když legrační, komediální situace. Rozhodně ale doporučuji návštěvu kina, hlavně tehdy, když dorazí na premiéru i samotní tvůrci.(23.10.2006)

Ne, ze by se mi Grandhotel nelibil - obrazove je to vazne nadhera, stejne tak hudebne. Jen me napada, jestli je vazne porad tak nutne vytvaret umyslne nerealisticke postavy a ozvlastnovat jejich pritomnosti jinak zcela skutecny dej. Bud by to chtelo vic pridat a vytvorit opravdovou magickorealistickou atmosferu, ktera by Jestedu urcite moc slusela, nebo naopak zcivilnit a natocit obycejnej lidskej pribeh. Takhle stoji Grandhotel nekde na pomezi, a to je proste nuda. A taky by stalo za to zamestnat nekoho, kdo dokaze napsat aspon trochu normalni dialogy. Dal bych tri hvezdy, jednu ale pridavam za Klaru Issovou a hlavne za Marka Taclika, na kteryho byla radost se koukat.(15.7.2007)

"A na to's přišla sama?" "Ne, vyšlo mi to v testu..." Mně se Grandhotel líbil. A moc.(2.3.2008)

• Crawler-D

Prázdný a povrchní.(21.5.2008)

• Columbus

Za kameru.(12.10.2006)

Verdikt: Velice povedene a zrejme nedocenene filmove dilko s podmanivymi zabery, netypickym pribehem a nadhernou hudbou. Vsechny postavy jsou vytecne napsany, Taclik misty svym projevem pripomina Pavla Lisku. Jak tohle mohlo videt jenom 232lidi na CSFD???(1.5.2007)

• messiah

Slyšel jsem spoustu chvály - byl jsem zklamán. Průměrný film po všech stránkách.(22.3.2008)

Celkem vtipný film a záběry okolí mě uchvátily. Nespíše bych dal 3*, ale jakožto Liberečák, poznávající místa natáčení, přidávám jednu hvězdu.(26.8.2007)

Konečně trochu jiná komedie.(4.3.2008)

• cinemag

Viděno v kině. Znovu to už vidět nechci. Blbost. Ještěď a prostředí skvělé, to však ale nestačí. Film zachrańuje Klára Issová za ní * hvězdu a * hvězdu za Ještěď. Toť šmitec.(16.3.2012)

pí ej tý kej ej okej? pro tenhle film mam velkou slabost.(28.3.2013)

Ondříčkovo filmy mám rád, ale tentokrát mi něco chybělo. Velmi se mi líbil příběh, který je tak trochu typický, poetický a zároveň lidský. Velmi dobře pojato, hudba skvělá a herci taktéž.(29.2.2008)

• gjjm

Liberec mám rád, Ještěd taky, ale klišoidní sentimentnální historky ne. Nechť David Ondříček promine, až na pár pěkných vtipů se mi to nelíbilo. A nevím, čemu tady chcete říkat vizuální stylizace.(5.5.2009)

Za Ještěd****(2.2.2012)

Na jednom místě je tolik podivných postaviček, že to vytváří zajímavou a vlastně i krásnou mozaiku osudů, která je v konečném důsledku velmi pozitivní. Herci předvádějí takové výkony, jaké se od jejich rolí očekávají, a já jsem si tenhle film užil. Popravdě jsem vůbec nevěděl, co od něj čekat, no a on mě jen mile překvapil.(16.5.2016)

Je to takový spíš poetický a docela podívný pohled na život několika lidí v hotelu na Ještědu.(10.3.2008)

• eJacques

...Pěkná hudba a vizuální stránka, jinak nic...(28.10.2008)

• GrooveJump

Krom toho, že sem měl tehdá drobnou vazbu na Liberec, tak tam nebylo vůbec nic.(10.6.2009)

• Decker

Slaboucke, prazdne, naprosto promarene a co je nejhorsi - plitke a nudne. Dve hvezdicky za obcasne vynikajici zabery Liberce, Jestedu, hor a prirody, dale za scenu s zelizky a za obcasnou hudbu Muchowa.(19.9.2009)

Neoslovil....(20.4.2011)

Liberec ještě nikdy nebyl tak krásný jako v tomhle filmu... Dávám čtyři hvězdičky (i když z patriotismu). Bílí tygři jóó, zase sem to těm Pražákům nandaly :o)(25.3.2008)

• Mylouch

O Ještědu, bohužel vařeno z mlhy šlukované z pohodlí pražské kavárny. Naivní hra na postavy a příběh, potěší jen zachycení místeček na počátku proměn centra Liberce a Muchowova schopnost přispět k atmosféře. "Kdybys večer chtěla někam jít, ... vem si pláštěnku, bude pršet."(4.2.2015)

"Haló, bude jako prostě pršet!" Šel jsem do kina na komedii a dostal jsem ji. Mám rád Ondříčka, Taclíka i Liberec a tak jsem se nechal bavit partnerskou rošádou, maloměstskou svázaností i trochu přepísknutou postavou majitele hotelu. Jestli ale někdo hledal hluboký psychologický film s odpověďmi, nedivím se, že je zklamaný...(25.10.2006)

• -dRaGoN-

Jako prostě...po kultovních Samotářích a povedené ruce, která netleskala jsem se dočkal zklamání. Pořád přemýšlím kde byla chyba, jestli v prapodivném scénáři, nebo vcelku nemastných neslaných hereckých výkonech nebo jinde Jako prostě...jediný kdo vyčnívá a hraje je J.Dulava, sice je to dáno jeho postavou, ale musím uznat že se jí chopil dobře. Jako prostě...něco k hudbě Muchov nefunguje. Hudba může být zajímává, ale prostě nesedí, neladí a vůbec. Jako prostě..řekli jsme ne. Bohužel jsem se nudil a to pár povedených scének nezachrání. Prostě Happy Lajf díky tomuhle filmu nezažijete, na to je málo krejzy (i když snahu o zaujmutí nelze upřít, tak takhle by to teda nešlo) A kdybyste si přeci jen chtěli tenhle film půjčit na DVD ... nezpomeňte si vzít pláštěnku :](25.4.2007)

• Endyis

Nijak zvlášť dobrý film; 1*je za hudbu Jana P. Muchova, 0,5*za kameru a 1*za Kláru Issovou....; jinak film má opravdu prachmizerný scénář, postavy i dialogy. Je to celé takové divně divné. Může to být i positivní označení, ale v tomto případě není. Tady působí, že by David Ondříček by rád v tomto filmu byl takovým jakoby "českým Jarmuschem", ale zde není ani Vorlíčkem. Taclík určitě umí hrát, ale tahle role mu neseldla vytvořil takový nijaký charakter .. 55%(23.5.2007)

Není to nic světoborného, ale kamera je úžasná a hodně scén na mě udělalo dojem, Dulava nemá chybu :)(12.12.2007)

• LordSnape

Tenhle film potvrdil dvě věci. První je, že Muchow umí dobrou hudbu a že Ještěd je fakt krásný. Víc ani ťuk.(10.10.2010)

"Mám nápad. Kluk by se mohl jmenovat Ilja a holka Vlasta."(16.11.2010)

• geklon

Snaha o navázání úspěchu Samotářů a Jedný ruky, Ondříčka těžce svázala do kozelce, ze kterého se až do poslední klapky tohoto snímku, nebyl schopen vyprostit. Scénař dojíždí na nudné a křečovité povídkové pointy v jednotlivých scénách a příběhových linkách. No a v křečovitých pointách se svíjí i křečovité herecké výkony. v čele s Taclíkem a Issovou. Pleslův debut mi nepřišel tak tragickej, jak se jeho výkonu traduje. Pan Mrkvička, Dulava a okolí Ještědu je důvod pro třetí hvězdu...... ale těch důvodů proč jí neudělit je víc něž průměrně.(9.5.2014)

• rtybebi

Dělá se mi špatně z výšek.(6.1.2007)

A mně se to líbilo. Bylo to milé, pěkně napsané i zahrané a ta hudba byla prostě sqělá.(3.5.2007)

Hodne slusny scenar, podobne je to i s hereckymi vykony a hudbou.. Pravda, pribeh hlavne ze zacatku tahne jak smrad, a je typicky "Ondrickovsky" poloabsurdni, ale me se to celkove libilo.. To ale nemusi platit pro vsechny, obcasni divaci se mohou nudit.(4.9.2007)

Celkem vtipně pojatá česká komedie o sexu, něco slušnějšího na způsob amerických prciček.(19.5.2008)

• farmnf

Vystihl to Arx. Smyšlená ptákovina o smyšlených nereálných problémech nereálných lidiček reálného Liberce. Klára je skvělá ale tím to taky končí. Takových blbostí se prostě v Čechách točí spousty. Nepouštějte to panu Krejčíkovi, protože se obávám, že by při svém naturelu někoho umlátil. Holí !!(23.12.2008)

Že ten život není žádná sranda a může být hůř i lépe to už víme.David Ondříček mne ale i přesto mile překvapil. Nádherné záběry doplňující úžasnou scenérii Liberecka a Ještědu, vynikající výkon M.Taclíka a "nemastné,neslané" K.Issove to tak příjemně a nenuceně dokresluje. Do boje proti jednotvárnosti příběhu vytáhl Ondříček lovce žen J.Dulavu a "frajírka dealera" J.Plesla. Ti zde předvedli super výkon, který to tak krásně celé roztříštil vtipem a nadsázkou. Podrženo sečteno jde o oddychovku, námět ze života, sny, smich i depka, krásné exteriéry a skvělá hudba od J.P.Muchowa, která si zaslouží čtyři a půl *(11.10.2010)

Atmosférický pohled na prázdnotu.(18.9.2012)

Za mě nejlepší Ondříčkův film. Herecké obsazení je prvotřídní a bylo skvělé, i když některé z těch ksichtů ještě nebyly tak profláklé. Bezvadný humor. Hlavně v dialozích se scénáristé vyřádili. Jinak pěkný příběh, občas slušná myšlenka a celkově i potřetí slušně strávený čas při sledování. V neposlední řadě pěkné liberecké prostředí (např. již zbouraný obchodní dům Ještěd).(21.2.2014)

No jako prostě máme plno. . . .. Některé momenty se dají předpokládat a někdy jsou rozhovory docela strojené, ale celkový dojem je velmi dobrý. Navíc krásná hudba.(6.2.2007)

• jatamansi

Ta * je za kameru a pohledy na Ještěd a hory, ale jinak děs a hrůza. Neumím si představit sílu, která by mne donutila se na takový film dívat ještě jednou. Taclík mluvil jako Liška, jeho „prostě jako“ bylo úděsné a škoda, že mne nenapadlo dělat čárky, kolikrát mu tu stupiditu dali do pusy. Děj byl nedotažený, otázky nezodpovězené. Dulavu znám z divadla a je fakt dobrý, ale tady neskutečně přehrával, a těch sprosťáren vážně mohlo být trochu míň. Kdo a proč se jak choval nám tvůrce nevysvětlil a je to jen další důhaz toho, že skutečně dobrý český film stoná na úbytě.(19.5.2008)

• Honzíno

Sám nevím, jestli jsem tři hvězdičky nepřepálil. Ale Ondříček má prostě cit pro perfektní záběr, kterým se zde nejokatěji snaží zamaskovat plytkost scénáře a v podstatě obyčejný příběh, viděný už nesčetněkrát. Herecké výkony jsou místy vyloženě špatné, až na po celý snímek excelentínho Jaromíra Dulavu. Ale každý z herecké enklávy má ve stopáži své světlé místo. Čili více elementů filmu považuji za špatné, ale pár za úžasné (režie, zvuk, kamera). Jenže Grandhotel mi je celkem sympatický, i když si ho asi nepustím znovu. 50-60%_Přepálil, musím po čase sundat dolů. V porovnání s ostatní Ondříčkovou filmografií je Grandhotel jasně nejslabší.(22.9.2008)

Tento film ma uchvátil. Myslel som si, že to bude jedna z novodobých českých blbostičiek, ale tento skvost bol fakt úžasný. Krásna hudba, príbeh o dvoch, ktorí sa hľadajú síce nie je originálny, ale tak nádherne pojatý, že to bolo fakt poetické a príjemné. Cítil som pri ňom príjemný pocit pri srdiečku. Neviem, či aj ja som taký rojko ako hlavný hrdina, ale odletieť na balóne zo spodného prádla by bolo celkom fajn :)(24.9.2009)

Poměrně zajímavý film o jednom bláznivém fyzickém geografovi...:D(17.10.2010)

Reziserka tvorba Ondricka /Jedna ruka netleska, Ve stinu ..../ je klasickou sinusoidou : raz natoci lepsi film, raz zase ciry priemer. Ako Grandhotel. Ciry priemer : 50 %(31.3.2013)

Tak Ondříček se v tom pozná to je jasný, charaktery postav a i způsob jejich vyjadřování je hodně podobný, ne-li stejný, jako v Samotářích či Jedna ruka netleská. Komedii od toho ale nečekejte, samozřejmě že mnohé scény úsměvné jsou, ale k charakteru filmu to moc nepatří. Film bohužel padá na jedné věci a to je i přes pěkný příběh nezáživnost. V předešlých filmech toto Ondříček zachraňoval několika malými vedlejšími zápletkami, ale zde nic takového nenajdete. 3,5(22.5.2007)

• Krysa SPK

Jedna hvězda za Ještěd.(28.12.2007)

Jaroslav Rudiš je pro mne spisovatel, jehož nejsilnější doménou jsou pohraničí. Ta zeměpisná a s nimi i ta lidská. Přistupte ke Grandhotelu jako k filmu o přestupování pomyslných hranic a pokud na tuto hru přistoupíte, řekl bych, že si můžete směle přidat jednu dvě hvězdičky. Pokud hledat odmítnete, budou tu pro vás nádherné záběry, za které bych ale nevzdával hold kameramanovi, ale architektovi, pár postav a asi posledních 15 minut, kde i Marek Taclík funguje jako normální člověk, který dokáže vést jakoprostě normální dialog... no... Jako sorry, ale tenhle film se vám tím jak je divný buď zasekne pod kůži, anebo budete jen kroutit hlavou... Jako prostě tak...(26.2.2008)

• jitrnic

Nejvíc jsem se obával Kláry Issové a jejího snaživého přehrávání, ale byla naopak nejmilejším překvapením filmu (a také jí to tu hrozně slušelo) - poprvé na mně působila naprosto přirozeně a její postava byla jednoznačně nejuvěřitelnější. Daleko hůř jsou na tom mužské postavy - Marku Taclíkovi přikázal nejspíš režisér prošpikovat svůj text výrazy "jako" a "prostě" a Taclík to asi úplně správně nepochopil a vkládá je do svojí řeči na úplně nevhodných místech a ještě k tomu strašně křečovitě. V sekvencích, kde je mu dovoleno mluvit plynule, je vidět, že je schopen daleko lepšího výkonu, je-li mu ponechán prostor ke spoluvytvoření postavy. Jaroslav Plesl pro změnu jalově prokládá svojí řeč anglickými výrazy (i Hanák v Cestě z města to dělal přesvědčivěji). Postavy Jaromíra Dulavy a Ladislava Mrkvičky jsou do příběhu namontovány tak nějak podivně a řekl bych, že se staly oběťmi scénáristického škrtání. Knihu Jaroslava Rudiše jsem nečetl, ale četl jsem Nebe pod Berlínem a znám i příběhy nádražáka Aloise Nebela a obojí se mi dost líbí a dovedu si představit, že v knize Grandhotel může třeba postava hoteliéra milujícího čuňačinky a neustále vyhazujícího hlavního hrdinu z práce působit dost vtipně, ve filmu ale jeho promluvy zní hodně uměle (také díky nevhodnému obsazení - určitě by se našel oslizlejší herec, než zrovna Dulava). Podobně to asi bude s postavou sudetského Němce. Hudba Jana P. Muchowa je pěkná, ale daleko spíš by se hodila do filmu se skutečnými emocemi a dějovými zvraty a ne do této nedomrlé podivnosti. 40% - s tím, že kvůli Issové stojí za to se na to podívat.(2.9.2009)

Předchozí dva Ondříčkovy filmy na dialozích stavěly. Grandhotel je měl ale slabšího rázu, někdy až trapné. Světlou výjimkou byla pro mě postava Jaromíra Dulavy, taková sranda mi prostě sedí. Koho jsem ale nemohl vystát, byl představitel Patky, Jarda Plesl. Pro mě suverénně nejhorší herecké představení (ze scénáře pro tuto postavu se dalo určitě vytěžit víc, tohle bylo jak z dramatického kroužku ZUŠ). Dal bych i o hvězdu víc, ale film na mě působil neuceleně, místy nudil. Přitom tenhle žánr mám rád. Plus parádní záběry. (70%)(26.2.2012)

"Proč jíš ty Kinder-killy? Abych nebyla tlustá. Ale ty nejsi tlustá! Jsem, vyšlo mi to v testu..." A spousta dalších skvělých hlášek... Místy je film trochu nudný až stereotypní, ale mě se to jako celek líbilo. Fleischman, Recepční, Ilja, starý "esesák" a především PATKA (pý ejdž tý kej ejdž)- skvělé postavy.(11.10.2006)

• Burdock

Tak o tomhle filmu se tolik mluvilo?? Hrůza děs!! Nejen, že je strašně nudnej, ale na každým kroku vykrádá o několik úrovní lepší filmy, a pokusy o cool hlášky vyznívaj jak od marťanů. Prostě si Syner vybral špatně, co zasponzorovat:) A to jako že sem z Liberce, by se mi to mělo líbit... tohle fakt ne, pane Ondříček!(7.9.2007)

Docela milý film, který asi nesedne každému, ale když přistoupíte na hru o neškodné zábavě budete se bavit.(19.5.2008)

• standsiller

Pár skutočne skvelých záberov, no zbytočne veľa a fádnych slov. Keby to celé bolo nemé, vypustili by sa zbytočné postavy a zasadilo by sa tam viac logiky, tak by to nabralo úplne iný rozmer.(15.2.2013)

Grandhotel není tolik extravagantní jako Jedna ruka netleská, ani tolik podmanivý jako Samotáři, přesto z něj Ondříčkova absurdní poetika rozpustile vyskakuje s nenucenou přirozeností. Ondříček dokázal vytvořit charakterové typy postav, na které narážíme v běžném životě při každém kroku. Jsme vězni v osamění se strachem z minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Upřímnost a otevřenost jsou slabostí a prohřeškem, osamělost je důsledkem a výsměch je léčivým balzámem na vlastní bolestivé rány. Trauma minulosti a dětství sterilizují osobní schopnosti i nadání a omezují nás v pohybu vpřed. Bojíme se otevřeně hovořit a hýčkáme si poslední zbytek iluze o cestě za štěstím, byť nás zavádí na opačnou stranu do nechtěných krajin věčné kocoviny. Do prohlubující se propasti osamělé bezradnosti. Máme problém přijmout skutečnost a všemu vládne absurdní poetika Davida Ondříčka a horkovzdušné kalhotky brázdí po zjizvených duší svérázných zatracenců. Hlavní postavou jízlivého příběhu je zanícený pozorovatel proměnlivosti počasí Fleischman (dobrý Marek Taclík). Strach i odhodlání v každodenním zápase přináší křivdy i záblesk naděje. A volit lze pouze ze života, či polosmrti. Lidi nahání strach i možnost vykoupení. Hlavní ženskou postavou je servírka Ilja (velmi dobrá Klára Issová) v područí nevyváženého vztahu, kdy se těžce hledá alespoň ždibec odvahy. Výraznou postavou je nerudný hotelový vedoucí Jégr (skvělý Jaromír Dulava) s hystericky světáckou přehlíživostí ke svým podřízeným. Z dalších rolí: osobitý německý důchodce na poslední vojenské misi Franz (dobrý Ladislav Mrkvička), povrchně standardizovaný jedinec nového věku a Iljin přítel s jasným plánem na budoucí prosperitu Patka (zajímavý Jaroslav Plesl), z osamělosti k smrti vyděšená servírka Zuzana (zajímavá Dita Zábranská), či atraktivní televizní rosnička v partnerské protiakci Helena Rákosová (Věra Havelková s hlasem Zuzany Stivínové). Osamělost je kurva, citové strádání a svébytnost útěků bizarnosti jsou prohlubujícím se fenoménem, který ruku v ruce kráčí v náboženském uspořádání konzumních hodnot. Upřímnost není žádoucí, volání o pomoc nerozumíme a David Ondříček za pomoci své absurdní poetiky vdechl život společenské satiře.(1.6.2017)

Očekával jsem hodně. Možná až moc. Nástupce Samotářů po hříčkovité Jedné ruce. Ale zklamán jsem z kina rozhodně neodcházel. Hotel má své mouchy a místy je až nehezky prvoplánový a křečovitý (rosnička). Největší výhrady mám k postavě recepčního Jaromíra Dulavy - slizký je úspěšně, ale šroubované prupovídky a laciné vtípky bohužel nezabírají, drtivá většina jeho scén je napsaná "ať se zasmějou", šup a je z toho křeč. Postavičkovost proklamovaná recenzemi mi nepřišla přehnaná a prakticky všichni do podmračného světa zapadají. Muchow odvedl dobrou práci - skoro bych přísahal, že ho jednoho dne Ondříček vzal za ruku, přivedl na Ještěd a nechal pár dní poslouchat zvuky plechu a větru. Na rozdíl od soundtracku k Jedné ruce - odlidštěným chladným baladám - dodává prostředí melancholicky opuštěnou uklidňující atmosféru. Liberec jako takový mě hodně bavil. Issová standart, Taclík boží prosťáček. I jeho hláška "jako prostě" má své opodstatnění pokud přijmeme fakt, že Fleischman je lehce retardovaný. Časem si ho jednoznačně zamilujete. Sečteno podtrženo matematická kritika mi dává výsledek **** (nechci srovnávat se světovým měřítkem, takže čtyři na české poměry.)(15.10.2006)

Zajímavě pojatý film (na české poměry). Trochu mě to připomnělo asijský styl, jakási čistota a jednoduchost. No, prostě to působí mírně odtažitě a chladně, jsou tam zvláštní postavy, zvláštní dialogy atd. Zasazení filmu do Liberce a hlavně tedy na symbol města Ještěd jen umocňuje výše zmíněné pocity. Vše však poměrně slušně drží pohromadě a atmosféra spolu s velice povedenou kamerou, nervně skvělou hudbou vytváří dojem něčeho trochu nového v českém filmu (tedy až na to, že nám asi polovina filmů bude končit letem v balónu....). Nemůžu si pomoct, pokud by se film odehrával někde v Soulu a nesl nálepku "Asia", bude hodnocení o deset bodů výše... ehmm. nebo o dvanáct. Do Grandhotelu se vyplatí vstoupit.(4.5.2007)

Ve filmu Grandhotel se určitě více mluví, než by se slušelo. Nebýt ale té krásné melancholie, vznášející se nad celým filmem, dokonalé formy (na české poměry), překrásné hudby a docela charismatických herců (Issová, Plesl a i Taclík), Fleischmanovo "Jako prostě", Dulavovo "Hulibrka" a podobně bych scénáristovi neodpustil. Grandhotelu podkopuje nohy pilíř, na kterém by měl každý film stát. Tím je scénář a dialogy.(14.6.2007)

geniální Plesl..to, co se se mnou dělo pří scéně, kdy nahání Issovou po kuchyni, to se snad ani nedá popsat:) - ale to je tak asi vše. Celkově vzato je to takový ten český popcorn se spoustou laciných fórků a svérázných postaviček, na který tady asi nejlíp sedí ono profláklé; nenadchne, ale ani neurazí.(18.5.2008)

• manonfire

Zase jsme se to chtěli pěkně po česku dojmout příběhem dobrého, leč naivního človíčka s pokud možno těžkou ale neotřelou retardací, či alespoň v tomto případě fóbií, který svůj svět žije pro zcela nepochopitelný zájem. K tomu ve výčtu lidí žijících okolo nesmí chybět přízemní sexistický hulvát v podání Jaromíra Dulavy nebo konzumně ziskuchtivý "kamarád" Jaroslav Plesl, abychom dali vyniknout bezprostřednosti hlavního hrdiny, kterému na pomoc podle předpokladu přikvačí prozřivší Klára Issová. Jenže tentokrát to nemělo hloubku a originalitu si to kompenzovalo v naprostých nesmyslech ale skopčák Pana Mrkvičky. Nudné, bez silných momentů a k tomu to nebylo ale ani trochu zábavné. 30%(18.5.2008)

Marek Taclík opět jako podivím a opět v Ondříčkově filmu. Tentokrát o řád hůře než s Jednou rukou, ovšem stále koukatelně.(14.9.2008)

• sskrblik

Nenapadá mě zhola nic co by pro mě v tomto snímku mělo nějakou hodnotu. Jedna hvězdička za snahu upoutat.(9.7.2010)

I navzdory nízkému hodnocení se mi film moc líbil. Dialogy byly sice místy úletové, ale výstižně vyjadřovaly vnitřní svět každého z aktérů. Všichni tak trochu trpěli nějakou úchylkou a maskovali ji různým způsobem - rafinovaným nebo zcela průhledným. Výběr hotelu zajímavý, jeho vnitřek hodně socialistický:-) Herecky výrazný byl J. Plesl, J. Dulava a L. Mrkvička.(14.10.2010)

Příjemnej film, sedlo mi to. Tak trochu mě film připomínal americký nezávislý filmy s ňákým ujetým hlavním hrdinou, což Fleischman rozhodně je. Atmosférou a výraznou kamerou se tenhle biják vyčleňuje od běžné české kinoprodukce. Nejlepší Ondříčkův film.(7.2.2015)

Někdy je sice Grandhotel mažná až zbytečně dotažený do extrému, ale jinak se mi překvapivě tenhle film o podivínech a pro podivíny celkem líbil, a to přestože nejsem fanda do počasí, nemám patku, nebyl jsem ve 2. sv. válce a ani jsem nikdy neletěl balónem.(29.11.2015)

Ondříček, patřím ¨mezi mé oblíbence a jeho filmy mi jdou pod kůži. Nejinak tomu bylo i u Grandhotelu, zajímavě nakreslené postavy, nenucené dialogy, příjemná atmosféra, fascinující kamera a příjemná hudba. Z kvalitativního poklesu tvorby české kinematografie tento snímek silně vybočuje. Dávám 4* i kvůli první větší roli mého nejlepšího kamaráda, výborného brankáře, ale jak vidno i talentovaného herce v roli ochranky Tesca - Péti Pelce. ;-) A také za další herecký objev na našich plátnech, Jardu Plesla...(1.11.2006)

Přesně tento typ filmů mám rád: zdánlivě se nic neděje, ale přitom je zachycena výborně každodennost života. Pro Ondříčka začínám mít slabost a tento snímek se opravdu povedl.(5.8.2007)

Film o hledání překonat sebe samého v podání Marka Taclíka se myslím povedl. Jenže jen od každého trochu. Chybělo mě trochu víc akce i humoru. Ten vhodně dělal Jaromír Dulava v roli recepčního. Vše pěkně doplňovala vynikající hudba. Právem za ni Český Lev. Ale to je tak vše, zbytek se nějak tak ztrácel v dáli...(16.8.2007)

K Ještědu a Jizerkám mám prostě osobní vztah, čili tři za film a čtvrtá za krásné záběry.(5.11.2007)

• ArdathBay

Jednu za Dulavu - špica. Druhou za Ještěd.(26.12.2007)

• Piggsy

Prostě blbost.(28.4.2008)

Od tohoto filmu jsem moc nečekal a právě proto jsem byl ve výsledku mile překvapen.Sympatický Marek Taclík alias Fleishman, který si žije ve svém vlastním světě, netají se láskou ke Kláře Issové a vášnivě se věnuje meteorologii mě dostal hned od začátku.Navíc je to poetický příběh s nádhernými obrazy Ještědu a okolí a hudbou J.P.Muchowa.Jako každý český film natočený v poslední době se nevyhne chybám, ale přesto patří k tomu lepšímu co se v českých luzích a hájích vyskytuje.(26.8.2008)

Taková nedochucená polévka. Škoda. Tajně jsem doufal že by se mi to mohlo líbit.(18.10.2008)

Davam pet hvezd skoro az na truc... Protoze mi pripada ze tendle film se u tech dvaceti dosavadnich hodnoticich setkava s neporozumenim... Ondricek chtel natocit pomaly snovy film plny imprese a melancholie... Ne vtipnou klasickou ceskou komedii ala hrebejk... A tak se na film take musime divat... Ano je misty velmi vtipny ale to neni jeho hlavnim smyslem ani planem... Ondricek vychazi z jineho konceptu ktery jak vidno nema prilis uspech a vazne prilis nechapu proc... Pripada mi ze je to snad i jakasi averze vuci jeho osobe a nebo cele ceske kinematografii... Kdyby neco takoveho natocil kim ki duk tak jsou vsichni odvareni... Proto jsem z kritik pomerne rozpacity... Ano je pravda ze scenar obcas skripe a na to nasledne skripou herecky vykony avsak techto slabych mist je ve filmu daleko mene nez tech dobrych a obcas velmi vtipnych... Samotny vyber hercu svedci o tom ze ondricek vazne chce ozivit ci trosku "proluftovat" cesky film... A herci jsou dobri... Nikdo (az na Patku v podani Ladislava Mrkvicky ktery je vazne o kousek nad ostatnimi) prilis neexceluje ale nikdo nepropadava... Je to jak rikam dobry vykon... Rozhodne si u ondricka cenim prave toho ze nesazi na stare ohrane kone (viz ostatni cesti reziseri... ne vsichni samozrejme) ale zkousi jak budou na platne vypadat nove tvare... Co me ale na filmu uchvatilo nejvice byla kamera spojena s hudbou... Ondrickovi se podarilo natocit zabery ktere vazne nemaji v cechach obdobu... Muchow jim nasledne dodal hudbou zbyvajici kus atmosfery kterou nenajdeme ani v leckterych oslavovanych dilech... Vazne kombinace zaberu monumentalniho jestedu ci prilehle krajiny a minimalisticke avsak uzasne hudby dava dohromady celek ktery dojima svou krasou a harmonii... Ondricek s rudisem muchowem taclikem a dalsimi nas vedou do liberce zalite mlhou ci dlouho trvajicim destem... Ano mozna si musite vzit plastenku aby se povrchni nedostatky od vas odrazili a abyste mohli shlednout dilo v cechach vazne nevidane... Dekuji za cteni... Dekuji za divani...(13.10.2006)

Kdybych nečetla knížku asi bych byla vážně mimo a moje hodnocení by bylo ještě o třídu níž. Naprosto nepochopitelně a nevysvětlitelně působí některé pasáže a činy představitelů...No, ty tři * jsou za kameru, hudbu a ty krásné pohledy na Ještěd....(5.8.2007)

Nevím proč prostě 5*.(26.10.2007)

Cesky film pochybneho vyzneni a vyznamu nepatrici do zadne predem definovane kategorie. 45%(31.5.2008)

Grandhotel ničím nezaujal, na druhou stranu neurazil, poměrně rychle se vypařil z hlavy, jediný důvod se na něj podívat je asi Muchowova hudba, která zvedá hodnocení na 3 hvězdičky.(18.11.2008)

• mirkaaa

Film je trochu zvláštní. Asi jsem nepochopila děj. Líbily se mi pouze záběry na Ještěd a okolí.(30.6.2009)

Od tohoto filmu jsem očekával více humoru. Spíše jsem se dočkal poetiky a romantiky, ale rozhodně ne smíchu. Až na trapný smích nad tím, jak Jaromírovi Dulavovi nejde být sprostý, jemu jdou opravdu lépe slušňáci. Vydzvihnout musím určitě projev Marka Taclíka, který v mých očích herecky roste. Jen aby měl příležitost ukázat, že může být dobrým hercem.(6.7.2010)

Jedna z těch komedií, kde se ani jednou nezasmějete. Má to docela atmosféru (už tím úžasným místem, kde se film odehrává), ale dialogy jsou jakoby poskládané z toho, co se zachytí v regionální sámošce. Na kino to prostě nějak není.(4.8.2012)

Rozhodně zajímavý počin. Nejlepší jsou asi hlášky hlavního hrdiny :). Místy může působit dost uzavřeně, jelikož se skoro celý děj odehrává na jednom místě. Celkově ovšem hodnotím pozitivně. Stojí za shlédnutí.(29.10.2006)

• Pennyzka

Nechápu, jak toto drama může být považováno za komedii, není tam ani jedna vtipná chvíle. Taky nechápu, jak se hodnocení tohohle filmu může vyšplhat až na 61%. Bylo to hrozně nezáživné a nudné. Možná, že až budu starší, tak to budu vnímat trochu jinak, ale teď, když je mi 13 nepřipadá mi to nijak fenomenální. A navíc Klára Issová je mi hrozně nesympatická, ani nevím proč... vždycky, když ji vidím, tak mám takovej divnej pocit...nepopsatelné.. :D , ale hraje dobře to nepopírám.(18.5.2008)

Pěknej film s výbornými hereckými výkony.Hlavně Taclík suprově zahral pošahanýho meteorologa který ma strach opustit Liberec.Výbornej byl i Dulava jako nadsamec recepční který si myslí že dostane každou kost ale opak je pravdou.(21.5.2008)

Film obsahuje plno vtipných momentů a celkově působí zajímavým dojmem. Zároveň je ovšem až příliš vykonstruovaný a postavy jsou v některých chvílích příliš odcizené od reality.(12.6.2009)

• sona123

Monumentální stavba na Ještědu a krásné velké oči Issové, to je jediné, co má v Grandhotelu hodnotu. Ondříčku, tohle se nepovedlo.(10.10.2010)

Tenhle film je hezký ... a to je všechno. Na zadek jsem se z něj neposadil. Na druhou stranu tohle asi není snímek, ze kterého bych měl být paf. Kniha působila smutně, film přeměnil její příběh prakticky v komedii a já jsem rád, že jsem ten hezký film viděl.(1.12.2011)

• Autogram

Film pre amatérskych a možno aj profesionálnych meteorológov. Keď sa počasie prenáša do lásky, vzniká zvláštny príbeh, prvý sex na vysielači a dobrodružstvo s balónom. Nič z toho nie je dostatočne zaujímavé pre natočenie filmu, a tak by som ho mohol považovať za takmer zbytočný počin.(5.12.2013)

• Asmodin

Je vidět, že režisér chtěl mít velmi obsáhlý film. No a podařilo se. Film je plný všeho (lásky a samoty, nudy, naděje, rozebírá složitou povahu hlavních postav). Některé scény mi přišli jen na nafouknutí samotného děje.(5.12.2013)

• alenka

emotivne i vypravecsky je to slaby fil. jedina jeho deviza je ve vizualni krase. ovsem co by to bylo bez jestedu? odtrzenost od mainstreamoveho sveta je uplbe bez citu a zajimavosti pro divaka. ani muchow nezamakal. snazil se, ale tak nejak divne.(25.6.2007)

Zvlášní směsice postav vytvořila dobrou atmosféru filmu Grandhotel. Film nehodnotím ani jako celek spíš uděluji hvězdy hercům, momentům, prostředí a samozřejmě Liberci. Proto 4* a celkem 70%.(7.4.2008)

Ústřední dvojice Taclík-Issová by byla docela sympatická, ale zbytek je sbírka tak trapně napsaných a zahraných postav, že se na to chvílemi opravdu nedalo dívat. Jelikož jsem ale z Liberce, tak ty 3* dat musim :-)(20.6.2008)

• zigíš

neveril som, že je možné prekonat ´šeptej´ ...(5.3.2009)

Romantický a poetický film odehrávající se v krásném prostředí Ještědu. Výkony Marka Taclíka a Jaroslava Plesla se mi zde velice líbí.(11.7.2011)

Obyčejný příběh o obyčejných lidech a reklama na ještědskou rozhlednu, nic víc, nic míň....................moje hodnocení = 5,5 z 10.(12.2.2015)

Takovej oddychovej průměrnej filmeček. Přišlo mi to spíš jako hořko-sladká komedie, ale bez nějaký větší myšlenky a hlavního děje. O žádný velký herecký výkonech se tu nedá diskutovat, ale na druhou stranu se zasmějete vtipným narážkám a dialogům. Velkým pozitivem je velice dobrá hudba, která v některých pasážích až leká a zamrazí. 50 %(23.3.2008)

• Se7enteen

3/10(18.9.2008)

• Radek.SCH

Rozpočet: 35 milionů Kč(9.2.2009)

Hodně lidí nebavil,mne ale potěšil. Jako Liberečák mám ovšem výhrady na nějaké scény,ale jinak jsem spokojenej..(8.1.2010)

Místy opravdu dost slabé. Občas je ale potřeba přivřít oči.(11.10.2010)

Hlavní problém filmu je že má příběh který jsme už několikrát viděli:Milá dívka chodí s absolutním kreténem načeš se objeví milí trouba a prožívá sním něco jako vztah.Fakt je že ke konci zjistíme proč sním vlastně chodila ale stejně.Dialogy jsou občas příjemně bizardní ale často jsou tam dány proto aby si divák uvědomil že všichni sou divní.Herci hrajou dobře(hlavně Plesl) i když mi často vadilo že mluví dost divně(možná záměrně).Iritovala mě Muchowa hudba.Průměrný film který si hraje na něco co není.(9.8.2012)

Ondříček odviedol taký príjemný štandard. Jednotlivé postavy sú divné tak akurát, zvlášť sympatická bola Klára. V každom prípade sa musím konečne vybrať na výlet a navštíviť Ještěd, takže svoj účel film splnil. :)(8.2.2014)

užásné záběry...skvělá hudba...(27.5.2007)

Film ** - Hudba ***** Honza Muchow natočil parádní soundtrack. Co mě drželo při obrazovce byl vlastně ten ještěd a Jaromír Dulava společně s Jaroslavem Pleslem, který si svoje role asi velice užívali. Jinak nevím co film jako celek měl divákovi říct. Funguje pro mě pouze jako komedie když je na plátně výše zmíněna dvojce.(2.7.2007)

Po druhém shlédnutí tohoto snímečku musím uznat, že to balzámek.(7.12.2007)

Hezké záběry, sympatický příběh, vtipné i dojímavé okamžiky, nijak zvlášť uchvacující...(19.5.2008)

50%(3.8.2008)

Čím víc ten film vidím, tím víc se mi líbí a je škoda, že se nestal kultovním. I když pro Liberečáky asi jo. A hlavně pro ty, co z města nevytáhnou paty. Proč taky, že jo...(3.9.2011)

• arkie

O hviezdičku naviac za hudbu (Muchow sa naozaj prekonal) a ďalšiu za vizuálne-technickú stránku filmu - tieto dve veci nahrávali na smeč skvelému príbehu, ktorý nakoniec neprišiel. Viacero sľubných scén vyšumelo do prázdna, nedotiahnuté postavy, bezzubý scenár, slabá réžia. Prečo tá posadnutosť českých režisérov autistickým prejavom? Jediné, čo ma na tom filme nadchlo, bola Klára Issová (jej hranie, ikeď hore bez je tiež skvelá :).(16.10.2006)

Typicka ceska komedia, trochu kostrbate dialogy, ale inak celkom slusna zabava s vybornou hudbou od Muchowa.(2.8.2007)

Celkom ma Ondříček prekvapil. Trochu zvláštna, ale komorná atmosféra. Rozhodne film z lepšej českej produkcie:-) Vec vkusu!(25.5.2009)

• Olík

Kdo vyhraje nakonec, Bílí Tygři Liberec :) Trocha humoru, trocha poetiky, trocha lásky, trocha ještědského aroma, trocha vzestupných proudů v atmosféře a hodně Davida Ondříčka.(11.10.2010)

• yamk5

Vlastne toto som presne čakal. Súčasná česká komédia, ktorá je (opäť) príliš art na komédiu a príliš dramatická plná mátoh, divných dialógov v pekných exteriéroch. Nič viac, bohužiaľ.(29.9.2011)

Už tenkrát jsem si Taclíka prostě zamilovala... :-) Prostě mě to bavilo, teď čtu knihu a baví mě to znovu. Nějak mám asi slabost pro tyhle divný hlavní hrdiny...(27.6.2013)

• danny_21

Ondříčkovi záběry Ještědu a pár Muchowových not, to je tak asi jediné co tomuhle kusu nedá vytknout. Jinak je to všechno plytké, předvídatelné a hlavně postavy, které se nám představují ve vší své obludnosti nesympatické, a neříkejte mi, že takoví lidé si jako mají zasloužit můj obdiv nebo soucit - 35 %(26.2.2014)

Vysílač na Ještědu miluji! Film je koukatelný i kdyby měl být jen lákadlem turistů. Ono i podvysílačí (Liberec) je dokonalé město. Kolik znáte jiných, kde se jak na hory, tak na přehradu dostanete MHD?!(6.2.2015)

Myslím, že u tohoto filmu se tvůrci pěkně sekli se žánrem v popisu ... On člověk čeká komedii a pak dostane něco podobného jako je Grandhotel. Ono je to totiž tak trochu od každého něco a vlastně nic ... Námět filmu se mi docela líbil, jenomže se z něj vyklubal další průměrný film, který dlouho v paměti bohužel nezůstane. Herecké obsazení i výkony byly sice úžasné, ale to je asi tak vše, co může Grandhotel nabídnout ...(18.2.2017)

Kdybych dal za ctyri, tak by to bylo nefer vuci ctyrhvezdickovym filmum. Mozna teda tri a pul. Cekal jsem vic. Neco tomu vazne chybelo...(30.10.2006)

Podle mě naprosto nedoceněný film. Pravda, je trochu zvláštní, což se nemusí nutně všem líbit, ale rozhodně má něco do sebe. Námět není nic světobornýho, je to film o obyčejnejch lidech (tedy v rámci možností, ale kdo je vlastně dneska normální?) a jejich starostech a snaze se s nima vyrovnat. Je tady Fleischman amatérský meteorolog, zamilovaný do servírky Ilji a naprosto neschopný opustit Liberec. Ilja chodící s číšníkem Patkou, nadšeným amerikáncem prodávajícím HappyLife. Další zoufalá servírka zamilovaná do Fleichmana, neurotický a věčně nadržený majitel hotelu a také starý invalida milující válku, ve které nikdy nebyl což si kompenzuje vymýšlením příběhů. Není to nijak akční snímek, který plyne sice poklidně ale člověk se nenudí. Podle tvůrců je to komedie, já bych spíš řekla, že je to takový ten typicky český styl, který se nedá najít v žádné zahraniční tvorbě. Jde o směs komedie a dramatu, má v sobě trochu ironie, lítosti, bezmoci ale i naděje, že jednou to bude (aspoň o něco málo) lepší. A kromě toho velice zajímavá hudba.(29.6.2007)

Príbeh nič moc, ale niektoré hlášky stáli za to a aj som sa zasmial...Videl som na Bažant kinematograf.(30.8.2007)

Příjemné na podívání, ale až příliš pomalé.(12.5.2008)

Další z Ondříčkových "komedií" o zvláštních lidech. Škoda že postavy tak nějak visí ve vzduchoprázdnu, a nejsou v příběhu více usazeny. Vizuálně (to je Ondříčkova silná stránka a asi u nás nemá konkurenci) a hudebně velmi dobré, škoda že si nedali o trochu víc práce se scénářem, pak by to mohlo výt za 4*. Takhle se Ondříčkovi pořád Samotáře překonat nepodařilo.(22.5.2008)

Za Ještěd a skvělého Dulavu... Strky frky voe...(3.2.2009)

Trochu nuda a Taclík je mi děsně nesympatickej. 60%(23.10.2010)

Docela věrně převedená kniha Jaroslav Rudiše. Film je o neschopnosti opustit jedno místo (tady Liberec), o počasí a o lidech...(3.4.2011)

Viděla jsem to několikrát a vždy mě to pobaví.(26.8.2011)

• safety

dávám jednu hvězdu za hlášku "strky frky" .... jinak by to bylo za odpad(3.12.2011)

Poeticky samotářsky příběh, jemuž podraží nohy záplava zcela zbytečných fóru. A herci? Marek Taclík v hlavní roli má jedinou chybu: ,,jako prostě".(28.1.2014)

Žlutá limonáda mi nikdy nechutnala :( Zklamání. Šel jsem do kina celý natěšený na romantiku a poetiku a ty rádoby příběhy mě hodně vadily - rušily. Přitom v tom námětu byl tak obrovský kus potenciálu, třeba jen kvůli prostředí. Škoda nevyužité šance!(24.10.2006)

Ale vždyť to byla dobrá bláznovina. Sice nereálná, dialogy nesmyslné, konec předvídatelný. Ale něco mě na tom přece jen zaujalo. Trojku nebo čtyřku dávám filmům, na které jsem schopný se ještě někdy podívat, ale k dokonalosti mají i přesto trochu daleko. Váhám nad tou čtyřkou, ale za tu zcela jasnou a chvílema nudnou předvídatelnost to má u mě tři, ale zas ta hudba a občas povedené vtipy. No tak dobře nakonec tomu dám za čtyři. Jo a ještě něco, i když mě film pobavil, tak jsem nepochopil, co chtěl básník říct. Ale to už je jen taková menší vada na kráse, ono u většiny českých filmů o nic nejde, prostě jen různý pohled na mezilidské vztahy.(15.11.2007)

Po druhom zhladnutí zvyšujem na 3*, keďže na rozdiel od iných filmov sa na to dá pozrieť aj opakovane. +(1.3.2008)

• winstonik

Herecké etudy adeptov filmovej vedy. Nevydarené, klišéovité, frázovité. A veľmi nevydarený výber Mareka Taclíka, ktorý v tom filme vlastne ani nehral. Asi tak.(19.5.2008)

Filmařsky je to jednoznačný průměr (a Taclík se mi fakt neposlouchá dobře). Tak proč to hodnotím jako nadprůměr? Asi jsem si u toho příjemně odpočinul a navíc mám k Liberci tak trochu citový vztah. Stačí Vám? Mně stačilo. Ale jen jednou...(3.1.2009)

třetí hvězu dávám jen za panoramatické pohledy kamery...(26.4.2010)

Dobrá hudba J.Muchowa, dobrej M.Taclík, občas dobrá hláška ("Umíš plavat?-Jako ve vodě?- Jo, jako ve vodě"; "Kam to bude?- Kamkoli- Takže Varšava 830"), no a Ještěd je fotogenickej. Solidní průměr.(10.6.2011)

Klady: Nádherné, nádherné záběry, krásná, fakt krásná hudba. Zápor: pod úroveň karikaturní figurka Sudeťáka, který - byť důchodce - tam pobíhá s pistolkou; příběh z Liberce by si zasloužil lepší zobrazení své německé historie. I když ten film, kromě hudby a obrazu, není úchvatný, přesto ho mám raději než většinu další novější české tvorby.(24.7.2011)

Celkově to nebyl vůbec špatný film, dost mi připomínal Jednu ruku, která netleská, i když se jí nevyrovnal. Dialogy byly skutečně jako prostě hrůza, prostě. Ale pár vtipných scén se opravdu povedlo (rozsypávání popele nebožtíka v Tescu do mixéru a šálečků na místě, kde kdesi stála jeho rodná chalupa, Fleischman vyskakující za jízdy z tramvaje připoutaný k sedačce...)(6.9.2011)

Několik opravdu výrazně povedených scén sice ještě jaro nedělá, ale i při druhém shlédnutí to nebylo špatné. Hodnocení je sice jaksi v čistě českých měřítkách... bavily mne především herecké výkony a pak také nálada snímku podtržená poněkud psychedelickou hudbou. No a patka - to se ví! Jen kvůli němu to stojí za to vidět!(30.11.2012)

• Hank

Průměrný film, průměrný příběh, podprůměrní herci a celé jen a pouze opřeno o genia loci Ještědu. A to nestačí. PS: prosím přestaňte už s obsazováním Taclíka, je to děs!(1.5.2007)

U něj to mám tak půl na půl. Atmosféra filmu, kterou vykouzlili režisér David Ondříček, kameraman Richard Řeřicha a autor hudby Jan P. Muchow, mě bavila. Ale stejně to občas drhlo, hlavně když některý z hrdinů promluvil. Zkrátka příjemná podívaná, která mě nechala chladným. Chtělo to ještě asi dopilovat. Rudišovu literární předlohu jsem nečetl, ale po shlédnutí filmu bych po ní nesáhnul. Někdy je té „trendovosti" až moc.(18.5.2008)

Zajímavý film, sice mi chybí nějaký dějový zvrat na konci, ale jinak je to opravdu dobrý film k zamyšlení (o tom, že každý něco chceme).(18.5.2008)

Jako prostě bylo to dobrý, docela jsem jako prostě bavil , navíc jako prostě studuju v Liberci, takže záběry Ještědu mi jako prostě přišly takový příjemně nostalgický a jako prostě Dulava v roli recepčního byl jako prostě krutej :o)(18.5.2008)

• Cortesz

Nevím jak ostatním, ale mě se tento film zdál naprosto o ničem. Jestli je i knižní předloha také taková tak to nestačí ani za tu námahu si ji shánět. Jediné co zde bylo ke koukání byla celkem zajímavá kamera, Ještěd a okolí občas i Klára Issová, která by, ale mohlá trošku hrát a další herci taky. Zkrátka se mi zdálo, že zde hráli nic moc herci a ten Taclík mě iritoval od první minuty co jsem ho viděl a hlavně co jsem ho slyšel promluvit (prostě jako). Jediný Dulava a ten co hrál Patku mě ve filmu trochu bavili, sice nevím proč se tak oba chovali, ale mě pobavili. Zbytek ne a proto hodnotím jak hodnotím. Prostě 100 minut téměř o ničem.(19.5.2008)

Po delší době zase "pěkný český film" skorozeživota. Taclík je prostě týpek.(25.5.2008)

Šablonka? :D minimálne tento režisér. Zober nejakých podivných typov spoj ich láskou vymysli nejaký fajn happening + musí byť ujetá postava staršieho pána alebo nejakého perverzáka a film je na svete:D ale zase sa to príjemne pozerá a usmieva nad tým :D(10.6.2008)

Mám ráda dialogy z Rudišových knížek (potažmo scénářů), miluju město, ve kterém prší horizontálně a jmenuje se Liberec a zbožňuju hudbu od Muchowa. To už máme tři hvězdičky! Další dvě jsou za to, že jsem od Grandhotelu vůbec nic extra nečekala a že mě jednoduše zasáhl. Líbí se mi, že každá vedlejší postava tam má svůj smysl, i když to tak zpočátku nevypadá (až na východní němce na výletě, ale ti nám zase ukázali, jak vypadá autor scénáře...), líbí se mi, že každý Ondříčkův film je blíž a blíž tomu, jak si představuji český film. Grandhotel se mi líbí. A moc!(3.9.2009)

• Marwinek

Hmm, až když jsem to viděl podruhé v televizi, došlo mi jak moc špatný je to film. Mrkvička, Dulava - zoufalství. Snad jen ta Klára Issová je za hvězdičku.(10.10.2010)

• PaRi

Proboha, pro koho a proč se tohle natočilo? Jedinému herci nevěřím jeho postavu. O co tu vlastně jde, pokud nejde o nic či jen o to, aby se točilo? Nejpůsobivější z celého filmu je Ještěd a Hubáčkův hotel.(10.10.2010)

• Luk Skywalker

Nudný film, ale jisté aspekty k zamyšlení tam byly. Jaromír Dulava hrál cholerika, kdy pořád někoho propouštěl, to bylo nejzábavnější z celého filmu.(12.10.2010)

Moc se i do Grandhotelu nechtělo ale nakonec jsem do toho šel. Nakonec musím říct že očekávání jsem neměl žádné a proto to dobře dopadlo. Zachraňuje to Taclík a Dulava hraje taky solidního debila . Pokud od toho nic nečekáte, dá se to dokoukat. Nejlepší scéna je recepce s němcema. 65%.(30.1.2012)

Úplne iný ako ostatné ondříčkové filmy a zrejme vôbec nie taký dobrý. Ale asi som si ho proste pozrel v ten správny čas. Mierne si mi vylepšil náladu, grandhotel.(9.8.2012)

Mám Grandhotel celkem rád. Nejvíc mě samozřejmě bere recepční v roli Jaromíra Dulavy, ten chlap je neskutečný netvor. A pak mě hodně baví Mrkvičkův "pilot" od Luftwaffe a jeho mise pohřbívání starých kamaraden. No a jak již je v Ondříčkových filmech asi pravidlem, vytáhl opět na světlo další talent z Dejvického divadla - Jaroslava Plesla. Jeho Patka je opravdu dobře zahraný debílek, kterých jsou bohužel malá města plná. A abych nezapomněl, Jan P. Muchow tady zamakal a muzika je skvostně emo melancholická. V kombinaci se záběry na nebe a Ještěd to je síla...(20.4.2015)

• Pitryx

Dalo se na to dívat, ale nebyla tam žádná mi sympatická postava. Také jsem zaslechl několik zdlouhavějších dialogů. Jinak je to celé v takové víceméně poklidné atmosféře, kde je snad jen jedna nebo dvě scény, které trochu rozčeří hladinu.(26.8.2016)

Hodně příjemný, i když ne nadprůměrný film. Trochu smutný, ale se šťastným koncem.(2.7.2007)

no... tento film vo mne zanechal viac pocitov.... bol som celkom poteseny z tejto "oddychovky" ale trosku mi prekazal az velmi predvidatelny dej, velmi divne dialogy, aj ked Taclikovo proste jako bolo dost vtipne. no tri hviezdicky najma kvoli predvidatelnosti deja... v podstate sa od zaciatku dalo tusit kto s kym skonci a ako to skonci.... skoda na ukor nadhernych zaberov... 70%(2.8.2007)

• Miloško

Opäť jeden z tých českých filmov,kde som sa desne nudil. Jediným plusom je prostredie Jestedu a zaujímavá hudba.Inak je to melancholický film plný prázdnych fráz.[DVD](8.1.2008)

Docela pěkný film až na pár úchyláren, třeba ten recepční, to přehnali. Klárka Issová vždy potěší:-)78%(6.2.2008)

Úžasný film. Milý příběh, typický styl Jaroslava Rudiše, přesná hudba. Můj oblíbený.(30.4.2008)

Po nějaké době jsem konečně viděl český film ze současnosti, který má něco do sebe, nehrajou v něm pořád dokola ty samé "známé tváře", má zajímavé hudebně vizuální ztvárnění, trochu nenásilného vtipu... Parádní je zasazení do prostředí Ještědu. Naposledy jsem měl podobně pozitivní pocity z českého filmu asi u Restartu, co tak pátrám v paměti. Akorát bych chtěl viděl Marka Taclíka s Klárou Issovou, jak v reálu táhnou na Ještěd dvě plné propan-butanové lahve a nahoře si ještě prozpěvujou :)(20.5.2008)

• Bigfuckman

Jednu za Issovou a její odhalená ňadra a druhou za Dulavu, ktereého znám doposud z rolí slušňáku a gentlemanu, ale je vidět, že zahrát si úchyla pro něj není vůbec žádný problém.(20.5.2008)

• JohnnyBoy

Poetika Samotářů vybledla, zpupkatěla a začala být k smíchu...je mi to trochu líto...(30.9.2008)

Generační film o nejistotách a tápání dnešních třicátníků. Patřím do stejné generace a na Ještěd koukám z okna, tudíž mne tento film silně oslovil. Svým humorem a nadhledem vystupuje z šedé masy současné české kinematografie. Podařený kousek, i když k dokonalosti toho dost chybí.(18.12.2009)

5.3.2010 Nejspíš se mi ten film tolik líbil, protože jsem z Liberce a bavilo mě koukat, jak si tvůrci hrajou s místy (jak jet na Prahu a havarovat u výjezdu na Děčín :D ). I když teda některé postavy a průpovídky byly decent divné.(5.3.2010)

Teprve na druhý pokus mě film docela zaujal a naladil. Příběh vcelku jednoduchý, ale herecké obsazení a hudba je fajn. Sympatický počin.(10.10.2010)

Nechápu nepochopení tohoto skvělého filmu. Nádherně poetický.(30.6.2011)

• Opferlamm

Přehnaně ujeté a divné postavy, dialogy "jako prostě" na pěst a místy docela nechutné momenty. Moc bych si přál, aby se točilo více NORMÁLNÍCH filmů z českého prostředí. Naopak těžce intelektuální kopie Samotářů by se už konečně mohly začít omezovat.(10.8.2012)

Film který je typickou ukázkou lidských tužeb, ctností a neřestí. Už dopředu víte, kdo k sobě patří a kdo k sobě nepatří. Marek Taclík se herecky docela velmi začíná podobat Pavlu Liškovi - mohl by si hned zahrát Návrat idiota 2. Dávám 3 hvězdy, film o kterém se dá chvíli přemýšlet.(14.8.2012)

Pro mě určitě jedna z nejlepších českých komedií! Doporučuji! :)(27.8.2013)

David Ondříček a další z jeho výborných filmů. Pobaví a nezklame. Musíš si vytrhnout tři chlupy z pt*ka... :)(16.12.2013)

• Sattiens

Prostě jako většinou sprostej nejsem ale takovouhle sračku sem už hodně dlouho neviděl!! Ano, prostě jako sem to napsal, fakt sračku. Několik let sem se na tenhle film prostě jako vážně těšil, ale i přes dlouhou dobu čekání mě dokázal během pár minut prostě jako totálně znudit.. I přes to jsem to zkusil překonat a prostě jako sem vydržel do půlky. A výsledek? Žádná změna!! Neustále se opakující deep song a zápletka jako z levnýho seriálu pro ženy. BTW: Štve Váš v mym komentáři spojení PROSTĚ JAKO? Okay, v tom případě si tenhle film snad ani nepůjčujte ;)(17.3.2014)

Kam to bude? To je jedno. Tak Varšava, 830 korun. :D To mě odrovnalo. Dlouho jsem se tak nezasmál. Jinak je to jen průměrný film s pár vtipnými scénami. Skvělý Dulava a Plesl. Scénář je dost nevýrazný a především se zde objevují velmi špatné dialogy. Jen semtam to stojí za to. Viděl jsem Grandhotel už třikrát, ne že by to byl tak dobrý film, ale kupodivu ho dávájí poměrně často a já jsem se na něj vždycky podíval (snad mě přitahuje ta zvláštní atmosféra...). To se hnedka pozná dobrá micina. Že jí ty koziny tak trčej, co? To mi neříkej, že jí tak rajcuje to počasí. Jestli ona v sobě nemá takový ty kuličky japonský, jako ty gejši. Slyšels to? To cinklo. Ty vole, to cinklo. Bohužel kvalit Samotářů nebo filmu Jedna ruka netleská to ani náhodou nedosahuje. 60%(5.2.2015)

Velice zdařilý kousek od Davida Ondříčka. Marek Taclík stále překvapuje a Klárka Issová umí pořád skvěle hrát. Film o tom, jací my lidé, dovedeme býti hnusní, když jde o otázky týkající se sexu. Fleischmann je ve 30 stále panic. Nikdy ho to netrápilo a třeba by to tak zůstalo dál, nebýt nepříjemných lidí kolem něj, převážně v práci od kterých musí denně slýchávat různé posměšky. Největší kouzlo Grandhotelu je, že budete Fleischannovi ,,jako prostě" fandit, děj se děj a to i navzdory menším trhlinkám, které jemu a i ostatním hrdinům scénář přichystal. Z jasného outsidera Fleischmanna, který je pro mnohéo dost divný, se nakonec přeci jen stane skutečný muž a díky svým znalostem s meteorologie, se pokusí odletět pryč svým vlastnoručně sestrojeným horkovzdušným balónem. ,,Jako prostě" Grandhotel se povedl. Svůj podíl na tom má určitě i atraktivní prostředí Ještědu, skvěle zvládnutá kamera a dynamická hudba od J. P. Muchowa a dobře vybraní herci v hlavních úlohách. No a esli někomu na Grandhotelu přijde humor a dialogy trapný, tak by se měl někdy zamyslet sám nad sebou sednout si ke stolu, zkusit napsat scénář a uvidíme, jak vám to půjde. Koneckonců, ne každý má stejný smysl pro humor...(1.12.2006)

• Meleth

Jen pro tu kameru, hudbu a kouzlo Jestedu.... jinak bych nedala ani ty 2*(1.5.2007)

Jako prostě docela dobrý, no. Akorát že ty dialogy jsou fakt jako prostě místama trapný. Ještěd hraje ze všech herců nejlépe, o tom nemůže být sporu. Nejspiš proto, že mu autoři nepřisoudili žádné krkolomné texty. A protože mám rád Liberec, Ještěd a docela se mi líbí Klára Issová, přidávám hvězdičku navíc.(22.7.2007)

Po zcela dokonalých Samotářích u mě Ondříček celkem dost klesl nepodařenou Jednou rukou.Grandhotelem si sice úplně stejné renome nevydobil,ale značně si ho vylepšil. Grandhotel jsem dlouho odkládal i díky docela dost nepříznivým kritikám.Jako severočech zpod Liberce jsem ho však musel vidět už jenom kvůli Ještědu. Jsem rád,že jsem tak učinil.Letecké záběry Ještědu ve spojení s atmosferickou hudbou Jana P. Muchowa by snad učarovaly každému. Získal si mě i Vlasta Fleischman v podání M.Taclíky.Úžasné jsou jeho přechody z nekňuby v tvrďáka.Ač bych to nečekal,tak jsem dost nasmál při výstupech Dulavova perverzního recepčního.A v neposlední řadě mě zaujaly ohromné, hnědé oči K.Issové. Většině diváků se to bude zdát asi nemyslné,ale už jen pro tyto čtyři až pět důvodů nemohu dát méně než 4*.(31.10.2007)

Nie som z tých ktorý nadšene tlieskajú pri každom českom filme. Skôr ich ani nemám rád, no Grandhotel sa mi páčil. Má skvelú hudbu, nádherné scenérie a vtipne vykreslené charaktery postáv. Milé prekvapenie, ktoré som nečakal.(14.1.2008)

Příjemné překvapení, filmařsky velmi zručně a umně natočeno, zajimavý příběh, atraktivní prostředí, nádherné záběry, zkrátka velmi dobré. Jen ta hudba mi vůbec neseděla a na rozdíl od jiných se mi ani trochu nelíbila, jako od člověka, který ani neumí noty a ještě je na to pyšný...(10.3.2008)

Naprosto úžasný je recepční v podání Jaromíra Dulavy, toho si vždy vychutnávám. Moje drahá polovička ho označila za slizkého - ale ona tomu vůbec nerozumí.(15.3.2008)

• krivkin

Jedna * je za záběry Ještědu a okolí a druhá * ...eee, ani nevím čemu připnout tu druhou *, protože film ve mě moc pozitivní dojem nezanechal - celé mi to přišlo tak uměle našroubované na sebe, plné otřesných rádobyhlášek a fakt dost divné hudby - vůbec mi tam místy hudební doprovod nepasoval, takové jamování opilých muzikantů... další český film, který mě zklamal....koukal jsem na to teprve včera, ale vzpomínka je to velmi mlhavá a pozvolna se rozpouštějící - prostě prázdný film ve mě zanechal prázdný dojem...(5.4.2008)

Nejprve bych vyzdvihl vizuální a hudební složku tohoto snímku. Nádherně nasnímaná krajina okolí Ještědu společně s poklidnou hudbou Muchowa to vskutku potěší. Ostatní prvky už tak dobré nejsou. Což o to, výkony herců jsou obstojné ( jenom ten Dulava coby starej prasák mi moc nesedl ), nicméně charaktery postav byly na můj vkus až moc "nenormální". Ono to už tak ale v Ondříčkových filmech chodí, takže to nebylo víceméně překvapení. Dialogy občas drhnou o podlahu a to ...."prostě jako".... časem omrzí. Tak jako tak, celkový dojem nezanechal Grandhotel vůbec špatný, Láďa Mrkvička si po čase střihl menší roli ve filmu a Klára Issová taky není škaredá holka a pěkně se nani kouká. Podtrženo sečteno, dávám 3 a půl *, ale páč měl rád Fleischman počty, tak mu to zaokrouhlím na hvězdy 4.(8.1.2009)

Panoptikum alegorických postav s dost nepochopitelnými pohnutkami a rituály na úžasném pozadí Ještědu. V některých momentech mi to celé velmi zavánělo pokusem o takový malý český špičatý Million Dolar Hotel. Nevěřil jsem, moc nebavilo.(4.3.2009)

• EnneX

David Ondříček, do kterého jsem vkládal naději, že zlepší úroveň českého filmu začal upadat. Nic moc neříkající a nudný snímek, mě opravdu zklamal.(15.9.2009)

• damdamh

Zajímalo by mě, jestli ještě v životě uvidím český film, který by mě neunudil k smrti... Dal bych bůhvíco, kdyby někdo natočil skutečně kvalitní žánrový film. Proč se ročně točí přes 30 podobných Grandhotelů? Řemeslo není problém... Problém je ve tvůrcích a v odvaze se o něco takového pokusit (Jeden Janák - ač nejsem příznivcem jeho filmů - je prostě málo).__Navíc je většina scén nešikovně nasnímaná. Tam, kde chceme vidět hercům do tváře a o něco skutečně jde, je zabito buď statickou kamerou (pětiminutové rozhovory s několika málo střihy a žádným pohybem, scéna v kuchyni) nebo stylistickou svévůlí (sebevražda Němce). O dialozích radši nemluvě...(19.3.2010)

Když tu bydlíš, tak se ti to prostě musí líbit.(7.8.2010)

Každý jsme nějakým způsobem ujetí, tak se za to nestyďme :o)(4.12.2010)

Viděno podruhé po šesti letech: Série trochu křečovitých (a je fuk, jestli záměrně či ne) skečů nabere v poslední třetině spád, stane se z ní něco jako film a dokonce směřuje k nevšední lovestory. Taclík mi po letech nakonec nějak přestává vadit.(25.7.2012)

Tento film si klidně pustím za pět let znova. Přestože jsem mu dal jen 3 hvězdy, Marek Taclík a Jaroslav Plesl mě zde baví stále.(20.8.2012)

• jack_scott

Snimek totálně o NIČEM, kdo nečetl knihu (která je prý daleko lepší), tak vůbec netuší nic. Postavy, nějaké ty nuance...ve filmu se nic nevysvětluje a nepopisuje, a pak to působí neuvěřitelně prázdně. Ztráta času par excellence. Jedinou hvězdičku dávám za práci kameramana, který asi jako jediný věděl, co dělá - a taky jak to udělat dobře. Přeji mu tímto hodně štěstí, a hlavně lepší projekty. 1 rudá hvězdička - 15%.(26.10.2012)

Před sedmi lety jsem tomu udělil 3 hvězdičky a po včerejší repríze to tak asi nechám. Přitom jsem si dlouhou dobu říkal, že by to mohl být nejlepší film o autistovi všech dob. To by platilo tak do času 1:05. Pak se do něj, totálního podivína, heftnou všechny tři micky, který se v tomhle filmu mihly, a z českýho, naprosto nenásilnýho Rain Mana se stala tahle blbina. Jenomže o Fleischmanovi coby o autistovi tvůrci nehovoří. V tom případě je to tedy příběh ichtyla, do kterýho se 2 celkem pěkný holky heftnou a jedna moc pěkná si to s ním chce mermomocí rozdat. A to je přinejmenším trochu zvláštní..? Prostě to považuju za něco naprosto nereálnýho, stejně jako na mě marťansky působil Mrkvičkův česky hovořící nácek rozsypávající popel přátel například po různých zákoutích jakési prodejny. Do očí bijící bylo taky dělení lidí na hodňoučký a ty druhý, hnusný bestie. To podle mě něco vypovídá o scénáristově, když ne přímo určité neschopnosti, tak alespoň přinejmenším o řemeslné nejistotě. Ovšem nevím, proč ho tak šetřím, když vyplodil doják o absolutním outsiderovi, kterej svou věčnou nepřítomností na tomhle světě nakonec všem vytře zrak. Celkem brak, co říkáte? Ale nějaký pecky si to zaslouží, i když s těmi třemi je to taková střelba od boku. P.S.: ta moderátorka se tak usmívá, protože má mezi nohama takový ty japonský kuličky. ty, vole, teď to cinklo! vono to cinklo - tohle se fakt povedlo!(2.8.2013)

mě tento film oslovil už od začátku..krásné záběry Ještědu,úžasná hudba a naprosto nekonfliktní děj,vtipy jsou vybroušené a v pravý čas..slzy smíchu vám netečou,ale pokud chcete zažít chvíle pohody u pěkného filmu,kde komplikovaný děj není to nejdůležitější,tak doporučuji tento oddechový snímek...vidím ho asi po sté a pořád na mě působí stejně hezky..(4.12.2013)

Film prakticky o ničem. Je to jedna z posledních věcí, kde se objevuje i Láďa Mrkvička, jehož roli zde vůbec nechápu. Tady jednoznačně vítězí forma nad obsahem. Kdo má rád horský hotel Ještěd, lanovku, ale i město Liberec, nostalgickou vzpomínku na již zbouraný obchodní dům Ještěd architekta Karla Hubáčka, tak tomu se to musí líbit aspoň trochu.(7.12.2013)

Podivíni v Liberci.. ještě nedávno jsem si s nimi mohla podat ruku! To město a Ještěd mě lákají dát víc, ale stačí jednou a už po tom ani pes u nás neštěkne..(10.3.2014)

Grandhotel je film o třech dějstvích, dějství první ukazuje šest postav s různými většími či menšími úchylkami. Tady je zajímavé, že polovina postav miluje statistiku a každý si vykresluje své grafy. Dějství druhé je zvrat, či turbulence v myšlení postav, bohužel je to velice krátký okamžik na to, aby si člověk vůbec uvědomil, co se na plátně děje. Dějství třetí náprava. Najednou se všichni rozhodnou vyřešit své problémy, i když každý po svém. Pěkné záběry Ještědu, příjemná hudba nejsou všechno, chtělo by to příště dát postavám nějaký příběh a nenechat je jen tak poflakovat na plátně. No, čekal jsem, že film bude horší a celkem mě překvapil.(7.3.2007)

tenhle film = NÁDHERNÝ záběry, klid postav i děje, jednoduchost příběhu i to jak je vyprávěn = paráda... 85%(12.6.2007)

Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Uniká mi důvod kritik tohodle dílka. Pokud by ho nenatočil Ondříček, ale kterýkoliv režisér od Ukrajiny na východ tak by z něj byla zbožňovaná hvězda alternativní kultury. Slušný scénař a hlavně na Ondříčka solidní a jistá režie dávají základ k dobývání mého srdce. Vynikající Marek Taclík, který ukáže, že není jen komik a ozembouch, o hlavu převyšuje i Issovou. Pro mě nečekaný je výkon Jardy Plesla - Český lev - VR šel bohužel zase špatným směrem. Škoda jen, že J. Dulava se s rolí nepopral lépe. Jan P. Muchow se konečně rozhodl skládat i filmovou hudbu a spolu s vynikající kamerou ladí atmosféru. Resumé: Pro mě osobně zážitek roku 2006. Už dlouho (možná nikdy) jsem z kina neodcházel v tak spokojené náladě.(9.7.2007)

Proč se mi to líbilo? Nevím, asi na to bylo správné počasí.(2.8.2007)

Film který neurazí, ale ani neohromí.(14.1.2008)

Standartní český film, kterých se rodí pořád víc a víc. Nevím, ale asi české produkci nerozumím. Pokud bych byl cizinec a podíval bych se na pár českých filmů tak by mi asi připadalo, že tady nežije nikdo normální. Nevím takové starosti jako většina hrdinů těchto typů filmů nemám tak tomu asi nerozumím. Myslím, že se tímto filmem Ondříček po skvělých Samotářích a dobré "Ruce" zařadil do průměru. A ty dialogy?!!(16.3.2008)

Nevím čím, ale tenhle film mi hodně sednul...možná tím, že si potrpím na dobrou kameru a českou krajinku...možná hudbou...možná některými neokoukanými herci...(23.5.2008)

• aronofsky

Ondříček je bez Zelenky jako ryba bez H2O. Fádní a nudné.(18.6.2008)

Krásný filmeček z Libereckého prostředí a na samotném vrcholu Ještědu. Jako mladší jsem si kupoval nanuky Ještěd a byly moc dobrý jako tento film. Pan Dulava - hrál velice dobře. Naše cíle a snažení vždy podporuje prostředí - to pomohlo abych se lehce nadechnul a dotkl mráčků, tak děkuji(23.7.2008)

• bonovox

Nemastné a neslané, ako turistická pozvánka do Liberca perfektné ale ako fungujúci film slabé.(25.12.2008)

Ondříček zfilmoval sen. Atmosféra města pod Ještědem je v Grandhotelu dokonalá, přesně takhle jsem to tam vždycky vnímal. Asi je to tou zvláštní hranicí, která je vlastně všude okolo. Film, který mi přirostl k srdci jako žádný jiný.(30.8.2009)

Úžasně ztvárněnej ten sudeťák a "mise" kdy s Fleischmanem rozsypávají bývalého kamaráda na místě jeho rodného domu - dnes obchoďáku ...na podlahu ne, tady by ho hned zametli(14.12.2009)

Fleischman (Marek Taclík) je 30-letý podivín, který nikdy nepřekročil hranici města Liberce a který pracuje v hotelu Ještěd. Tajně si staví létající balón, díky kterému by se konečně vydal do míst kde v životě nebyl. Při tom se stýká se servírkou Iljou (Klára Issová) do které je zamilovaný...Filmy Davida Ondříčka nejsou pro každého. Většinou se jedná o melanchonické černé komedie,což Grandhotel svým způsobem je. Příjemný,ale místa dosti nudný příběh. 50%(5.2.2010)

Třetí hvězdičku dávám jenom za těch pár vtipných hlášek a pár dobrých nápadů, co se filmem mihlo a za ten Liberec... Jinak mi připadal Grandhotel místy až trapně naivní a občas mi unikalo, co tím chtěl básník vlastně říct.(4.8.2010)

Dnes jsem po čtyřech letech přehodnotil svoje hodnocení a z 1* zvyšuji na 3*. Uvidím zda za další čtyři roky mu přidám na plný počet:)(10.10.2010)

Jaromir Dulava exceluje v roli prostorekeho recepcniho! Hvezdu zaslouzil i Marek Taclik a Jaroslav Plesl.(14.3.2011)

David Ondříček točí filmy, ktoré ma vždy pobavili a ostali mi v hlave dlhšiu dobu. Čo sa mu darí dokonale, tak to je načrtnutie postáv, ktoré by sme v bežnom živote označili prinajlepšom za čudákov, ale sledovať ich počínanie je nezvykle zábavné. Konkrétne v tomto kúsku zatienil Jaroslav Plesl Marka Taclíka nehoráznym spôsobom.(4.5.2012)

"Kdybys večer někam chtěla jít..... .... tak si vem pláštěnku. Bude pršet." Rudišovi rozumím. Je dobrej. Dostalo mě to. Možná i proto že na ještěd bezděčně pohlédnu každý den a s mou ženou jsem tehdy poprvé spal právě tam. Taky jsem rád, soudě podle množství pozitivních kometářů, že si tento citlivý snímek bez ambicí přecijen našel své obecentsvo(9.8.2012)

• teseth

Celkově nemastně-neslaně napsaná lovestory pár ujetých lidí, jejichž dialogy vám neustále rvou uši a mažou mozek. A přitom má vše tak krásný náběh!! Snímání oblohy, které je doplněno skvělou hudbou je naprosto skvělé ale pak přijde první rozhovor a přijde první WTF. Snaha o pobavení rádoby cool hláškama mě fakt neoslovilo. Ty dvě hvězdy jsou za kameru a hudbu. Zbytek nestojí za hodnocení.(17.8.2012)

• honzzaq

Už jsem si zvykl, že postavy v Ondříčkových filmech řeší pseudoproblémy, ale dokud se vyjadřovaly jako normální, případně lehce vyšinutí lidé, dalo se to snét. Dialogy v Grandhotelu jsou jedna velká křeč.(29.11.2012)

Knihu jsem nečetla, a možná je tohle jediná výjimka, kdy se o to asi ani nepokusím. Mně film naprosto vyhovuje, tak jak je. Krásný příklad toho, že všichni jsme svým vlastním způsobem magoři (tak já například ujíždím na propiskách a balzámech na rty :) ) a že celý život je o tom, najít podobně naladěného magora k sobě. Nádherné záběry, nádherná hudba, výborně vybraní herci... pět hvězd jednoznačně!(21.1.2013)

Na tomhle filmu jsem byl kdysi v kině a pamatuji si, že se mi moc nelíbil, ale nyní, po druhém zhlédnutí, mi to až tak špatné nepřišlo. Hezké záběry na Ještěd, příjemná muzika, i ten příběh se dá přežít..(7.5.2013)

Pri druhom zhliadnuti tohoto filmu som si uvedomil, ze existuju filmy, pri ktorych sa moze clovek kludne s niekym nachvilku zakecat a hlavnu nit ani dojem z filmu to nijak vyrazne nenarusi. Myslim si, ze Grandhotel je dostojnym reprezentantom tohoto typu filmov - oddychovy, neurazi, neohuri a miestami dokaze sposobit aj prijemne zasmiatie alebo zachvevy zamyslenia. :)(5.12.2013)

• migl

V roku 2006 asi všetci zúčastnení fičali na nejakých halucinogénoch,lebo s čistou hlavou nemohli túto divnú zlátaninu nominovať na najlepší film. Jedna hviezda pre K.Issovú a jej fakt pekné prsia:)(10.12.2013)

• stefaton

Celkově slabé, lidské typy a situace zcela předvídatelné - že dojde na úlet balónem v závěr filmu mě napadlo po prvním záběru na šicí stroj v ještědské věži. Nemohu si nevzpomenout na Liškův výkon v Návratu idiota, Taclík byl jenom odleskem. Issová na kole projíždějící Libercem připomíná Amelii z Montmartru. Hodně ztuha sešitý a vykalkulovaný, autoři vsadili na atraktivní lokalitu.(10.9.2014)

1* navic za Dulavu.(4.2.2015)

Zpočátku rozpačité, ale nakonec se ukázalo jako pěkné, lidské, ze života. Ano, není to úplně běžný život, ale i takový je. Někdo snímek miluje (AngelAngie), někoho nenadchne ani neurazí (Tosim), někoho spíš zklame (Cival). Já se nyní řadím mezi první dva - 75%, 5.2.2015.(5.2.2015)

• Slahy94

Jeden z těch českých antidiváckých filmů. Žasl jsem nad prázdností scénáře a zvláštností postav, které jakoby žili úplně v jiném světě, chovají se podivně a nepřirozeně. Celý film jsem přemýšlel, o čem to vlastně je. Dějová linka je velmi slabá. Poetický film určený spíše pro ty "náročnější" diváky. Dvě hvězdy dávám za skvělou kameru, nádherné záběry Liberce a především Ještědu (Grandhotelu), a také za hudbu.(7.2.2015)

• Ardath

Umělé, záměrně podivné drama s rádoby přesahem - tedy jako Samotáři - jen stokrát tak otravné. Bravo.(7.2.2016)

Strašně zvláštní film o strašně zvláštních lidech, zasazený do nádherné krajiny Liberecka (Ještěd hraje sám za sebe), doplněný skvělou hudbou Honzy Muchowa. Těžko hodnotitelný, přesto pro mě zvláštní a už asi 10x viděný. BTW, životní role J. Dulavy:). Mimo procenta, čistá pocitovka.(10.3.2017)

• Habaan

Stejne jako vzdycky. Ondricek si z predlohy vybral jen zakladni pozadi, na kterem si prehrava vice ci mene povedene vtipky. Film zachranili jen herci, kteri, ac neni vetsinou co hrat, prece jen neco ukazali. Zvlaste ve scenach, kde neni videt tak urputna snaha o okamzitou vtipnost, coz je bohuzel pripad jen tech, kde se skorro nemluvi.(6.11.2006)

• Shidlo

Tak nevím, ale po shlédnutí tohoto filmu mám o našem národu takové rozpoluplné mínění...Oceňuji herecký výkon pro mě doposud neznámého Marka Taclíka...ovšem to je asi tak vše. Příběh, pokud to nějaký mělo, se nedá zcela přesně popsat(je možné, že zůstal nepochopen pouze mnou), ale ono zde vlastně o ten příběh, jak už to bývá zase ani tak moc nešlo...šlo o "duši" filmu, o pocity, myšlenky...Rozhodně bych to neohodnotila jako komedii, nebo jestli měly pro mě pervérzní výrazy Jaromíra Dulava coby Jégra býti vtipné...Začínám mít pocit, že jsme národ lidí, kteří pořád něco hledají, žijí ve svých snech a láska je pro ně pouze nenaplněnou touhou. Musím říct, že jsem film dokoukala jen proto, že jsem byla zvědavá, jak se to celé završí...a bohužel konec, kdy se Fleischman potácí v moři mnou opět nebyl zcela pochopen...tak já nevím, jestli je to ve mně...(7.7.2007)

Grandhotel je film plný vulgarismů a sexuálního tématu, což přirozeně patří do našeho života, ale nemělo by se to přehánět. Zajímavý podivín Fleischman, který stále sleduje počasí a co se týče intimního života, neví nic! Ale i jeho časem zasáhne amorův šíp a neví jak svoji lásku dát najevo. Takové rady jako, utrhnout tři chlupy z přirození a hodit do jídla tomu dotyčnému - no fuj, nezlobte se na mě, ale to je moc! Jinak chvílema humorné scénky a dobré efekty.(22.7.2007)

Někdy nechápu, že jsou některé filmy tak špatně přijaty a já jsem z nich téměř nadšený. Grandhotel je právě tím jedním. Dulava, Plesl a konečně i Taclík. To jsou ESA. Příjemná atmosféra, Ondříček prostě umí. Z kina jsem odcházel s výborným pocitem a s přítelkyní jsme našli spoustu okamžiků, o kterých jsme si dokázali vyprávět a znovu se jimi bavit. "No, jo, zalepeno semenem."(9.10.2007)

Jsem z Liberce...(3.11.2007)

• Leila75

Film mě nenadchl,Taclík se mi líbil a hudba byla zajímavá,ale K.Issovou jsem v roli zadumčivé chudinky viděla mnohokrát!Horší průměr.Patka byl snad nějakej omyl?!(27.1.2008)

• lehrak

jen za hudbu(19.4.2008)

• Hach

Podivný neslaný a nemastný knedlík nabodnutý na špičce Ještědu.(29.4.2008)

• em.redrum

Překrásná meditativní seance o lidské odlišnosti. Místy působí film trochu křečovitě (hlavně postava L. Mrkvičky), ale jinak si myslím, že na české poměry celkem zdařilé dílko - minimálně po technické stránce. Hláškař Patka je přesnou kopií pseudomanažerských frustrovaných ubožáčků dnešní doby. Snímek dobře pracuje s kontrasty. Pohodová, místy náramně vtipná studie lidské jedinečnosti a snobismu..(7.9.2008)

Mám prostě rád takhle "divný" lidi. tak nějak rozumim, proč se takhle chovají. J. Dulava je zde opět dokonalý, jako ostatně vždy.(18.2.2009)

Film je trochu trapný, hodně divný a plný nepochopitelných postav. Líbil se mi. Byl nepředvídatelný. Nejlepší je, když Marek Taclík vyskočí z tramvaje.(20.2.2009)

Moc jsem si od tohoto filmu nesliboval....ale jak bývá pravidlem, o to víc je pak člověk překvapen. Zdařilý, milý, poetický..prostě povedený film. Co na tom, že se ve filmu nesetkáme s jediným "normálním" člověkem...ono taky kdo je vlastně normální člověk.... A existuje vůbec?(6.4.2009)

Mohl by to být povedený film, kdyby Fleischman v podání Taclíka ošklivě řečeno nebyl až takový debil. Takhle je příběh docela těžko uvěřitelný. Kamera OK; Hudba OK; Issová, Mrkvička, Dulava OK a bohužel Taclík KO (i když možná ne jeho vlastní vinou).(17.4.2009)

Hezký příběh, krásné prostředí Ještědu, i dialogy bych Ondříčkovi odpustil, ale nepochopím, jak mohl tento film získat Českého lva za hudbu, která doslova degraduje celou náladovost příběhu. Na diváka dýchá spíše deprese, když se poněkud roztržitý Fleischman snaží získat Ilju, protože u toho hraje ta brnkavá ústřední "melodie", která se neustále přelejvá ze strany na stranu. Možná jsem jako divák tenhle počin autora nepochopil; možná šlo o zvýraznění pocitů Fleischmana při "namlouvání", avšak v takovém případě mi nezbývá nic jiného, než si myslet, že Fleischman je chudáka a tuto postavu musím litovat. Tím se ale celý film dostává do roviny propadáku.(12.9.2009)

• matik_one

Dost velke sklamanie a celkove hodnotenie zodpoveda nude, ktora trvala 90minut..(28.11.2009)

Nevadí, že charaktery jsou přitažené za vlasy, a že jejich chování je více než nepravděpodobné, protože ten snímek na člověka může působit i jinak. Mě to bavilo, líbilo se mi spoustu hlášek, i když mi teda lezlo na nervy Fleischmanově "jako prostě". Výborný byl Jaromír Dulava jako úchylný recepční, kdežto mě štval český "američan" coby Jaroslav Plesl. A postava Německého nácka je skvělá perla. Pokud jde o samotné hraní, nemám výtky - zejména Fleischman jako tak blbá postava je Taclíkem zahrán výborně. "Tak člověk se tady snaží, abysis nehonil až do smrti ptáka po vokolí a ty si budeš dělat prdel?"(17.2.2011)

Napoprvé mě to až tak úplně nedostalo, ale po druhým zhlédnutí už nemůžu dát jinak. Ondříček umí!(18.3.2011)

Příjemný film o jednom podivínovi, který radši hledá v oblacích správé počasí než aby se zkusil vyrovnat se svým prázdným životem. Snaží se oddělit od ostatních tím, že žije ve vrcholu vysoce postaveného hotelu, který vyhledává jen pár ztroskotanců. Poznáváme věčně nadrženého šéfa, číšníka Patku, servírku, co by i s Fleishmanem randila, kdyby pořád nepokukoval po nové kolegyni v podání krásné Kláry Issové. Odpočinkové, chvílkami úsměvné a chvilkami nutnící k zamyšlení.(1.7.2012)

Pět hvězd, protože tam je Ještěd, protože tam je ex-Ještěd (obchoďák), protože tam je Liberec, protože tam hraje moje kočka (tlačí vozík ve scéně, kde Patku vezou na sál). Krom toho je to pěkné vizuálně, hudebně a taky lidsky.(9.8.2012)

• cienfuegos

Film Grandhotel spáchali Jaroslav Rudiš coby autor předlohy a režisér David Ondříček, syn svého otce. Doteď jsem jen o filmu věděl z dřívější recenze v Právu. Včera jsem teprve tohle veledílo viděl poprvé a zjistil jsem tak, jaká je to neskutečná kravina o ničem. U televize jsem včera večer až do konce filmu nevydržel, nedalo se na to koukat. Moje partnerka to nevydržela o mnoho déle a radši jsme si šli před spaním něco přečíst, co má hlavu a patu. Pánové stvořili neoriginální a hloupý, klišovitý rádoby příběh plný neuvěřitelných postav a momentů. Tolik jalových a trapných či hluchých míst nemá ani Šeptej nebo Václav. Hudba Honzy P. Muchowa je dobrá, ostatně jako vždy, ale to film nemá šanci zachránit. Rudiš, novinář píšící pro deník Právo a spisovatel plus syn slavného kameramana Ondříček natočili zbytečný a hrozně nudný film o ničem. Nadšení některých hodnotitelů zde na ČSFD ve stylu: Tenhle film prostě miluju a podobně mne vyděsilo. Možná to ještě tak sledovat zkouřenej, to by se mi tahle zpatlanina taky líbila stejně jako Odcházení absurdního dramatika Václava Havla-Veškrny, humanitárního bombarďáka Srbů v BaH a tehdejší SRJ. Šalom!(10.8.2012)

film jako takovej mně moc nezaujal, ale absolutně geniální Dulava táhne moje hodnocení nahoru :D(10.12.2013)

60 procent - asi nejslabší práce, co jsem od Ondříčka viděl, ale i přesto jsem tam našlo několik velice vtipných momentů.(26.3.2014)

Povedená adaptace povedeného románu J. Rudiše. Skvěle ujetí Marek Taclík jako prostě Flajšman, kleptomanka Ilja Klára Issová a Jaroslav Plesl coby Pí Ej Tý Kej Ej, tedy Patka. Flajšmanovy marné pokusy opustit osudové město Liberec. Brutální Jaromír Dulava a správný úlet s televizní rosničkou. Splněný sen sudeťáka v podání Ladislava Mrkvičky Všemu vévodí atmosféra exteriéru i interiéru geniální stavby inženýra Hubáčka, které toto dílko vzdává hold.(27.3.2014)

Tenhle film měl vysokou návštěvnost, ale asi jenom v Liberci, kde byli lidi zvědaví, jak vypadá jejich město ve filmu.(1.4.2014)

V tomto filmu jsem uviděl zajímavá klišé, která dohromady dávají příčinu polského úsloví: "Je to jak český film" ve smyslu čehosi divného, zvláštního či nepochopitelného. (údajně, žádného Poláka na ověření této informace z tisku nemám po ruce). Zdá se mi, že každý moderní český film musí mít postavu blázna - hledajícího životní cíl, úchyla - který básní či touží po sexu, blbku - která po někom marně touží a filutu- svým způsobem taky blázna, který hledá jak na něčem vydělat. Dejte je dohromady a při absenci hlubšího příběhu máte český film. Gratuluji, na zabití času to bohatě stačí.(24.8.2014)

• Ekdahl

Ne, ne, ne, ne... NE! Co je to za trapárnu? Stačí čtvrt hodiny, aby člověk věděl, na čem je: Taclík artikulující jak po deseti pivech, Dulava, který si asi myslí, že je v Činoheráku, křeč (dialog v recepci), rádoby ujetost, která je ale jen trapná. Rudiš trapnej, Ondříček trapnej (fakt se nepotatil). Muchow je zkušenej autor hudby, budiž, ale ten to nezachrání. Dobrá je jen architektura toho hotelu, ale to věru není zásluha těch rádoby filmařů. Prostě další česká sra.čka.(4.2.2015)

Přemýšlím proč tomuto filmu dávám čtyři hvězdičky - není to proto, že by mě bavil svým dějem a zápletkou, ale spíše mě baví tou atmosférou a vizuální stránkou, hudbou, svobodou prostoru ...(2.6.2015)

Fantastickej Ještěd, postavy se svýma zvláštnostma, to se mi líbí. Dobří herci jako Klára Issová, Marek Taclík hrající pošuka, chlípák hranej Dulavou, Plesl a jeho Happy Life. Tenhle mix mě moc bavil, navíc když je podpořenej hezkou hudbou a dobrou kamerou.(18.6.2015)

Když ho miluješ, není co řešit:-)(31.7.2015)

• Necrophobic

Krávovina co se tváří jako veledílo a nutí zdejší pseudointelektuály dávat astronomická hodnocení .Tím získají pocit ,že oni jsou ti co filmům rozumí a v podstatě asi všemu.Já na to půjdu zdruhé strany .1,5 hvězdy uberu ,abych vrátil hodnocení filmu tam kam patří.To je rozhodně pod 50%.A už to nikdy nechci vidět.(28.12.2015)

Jako prostě, já mám tuhle partičku zoufalců ráda ☺(8.6.2016)

Dívám se, že jsem byl na první shlédnutí okouzlen Ještědem, nejspíš mým nejoblíbenějším místem v naší matičcce zemi, natolik, že jsem dal tomuto tříhvězdičkovému hotelu dokonce čtvrtou hvězdu. V reálu by si jich místo tří zasloužil pět, protože ubytování na Ještědu je silný zážitek na celý život. Jediné, co mi jej trochu zkazilo, bylo, že jsem se rozhodl pustit si na Ještědu pro dotvoření atmosféry po letech právě film Grandhotel. No nebýt právě kouzla místa, topil by se film v těžkém podrůměru. Tak dlouhých 100 minut jsem zažil naposledy při některých přednáškách na vysoké. Snůška klišé a prázdných dialogů. Pár vtipných momentů stačí tak akorát na to, aby se z nich dal poskládat poutavý dvouminutový trailer. Škoda. Ještěd by mohl posloužit jako kulisa mnohem lepšího filmového příběhu.(12.11.2016)

Baví mě ta atmosféra... scénář nic moc, ale výborná hudba. Parádní záběry na Ještěd, jednou stojí za mrknutí ;-)(17.3.2017)