Stejně jako v případě jiných adaptací je i zde skvělá knižní předloha velkým problémem. Text románu je totiž navýsost literárním útvarem. Jeho převod na filmové plátno není zcela špatný, rozhodně ale mohl dopadnout lépe. Pochopitelně bylo nutné odsekat některé dějové linie, ovšem ztratila se také hlubší charakteristika postav. Především Fleischmanova osobní minulost ve filmu citelně chybí. Je také škoda, že se ztratila subjektivnost celého vyprávění, které je v knize v podstatě Fleischmanovým osobním deníkem. Subjektivnost románu tak nahradila filmová popisnost, v níž například projevy osobních fobií hlavního hrdiny vyznívají značně pitomě. Totéž lze říci i o Fleischmanových rozhovorech s majitelem hotelu. Vyplatí se srovnat s obsahově v mnohém podobnými Příběhy obyčejného šílenství, aby bylo jasné, jak přirozeně lze natočit to co v Grandhotelu vypadá pouze jako (ne)chtěná (?) trapnost. Taclík sice svým zadrháváním a zdánlivou nechápavostí, studem, neschopností mluvit, hraje svého "blázna" vcelku dobře, ale především v první polovině filmu působí dosti nepřesvědčivě. Nelze se zbavit dojmu, který v závěru filmu Fleischman dokonce jakoby potvrdí, že jeho divnost je pouze chytrou stylizací, nikoli diagnózou. To je ovšem zásadní posun oproti románové předloze a také je to citelná ztráta. Klára Issová je zcela přirozená, uvolněná, nebojím se říci krásná a také Ladislav Mrkvička předvedl skvělý výkon. I další herci hrají velmi slušně. Dokonce se dá říci, že v tomto případě jejich filmová podoba odpovídá knižní předloze. Dialogy však opravdu, zvlášť na počátku filmu, působí hodně jalově. Zde se stoprocentně potvrzuje poučka, že literární text jednoduše nelze bez úpravy vzít a vložit hercům do úst. Nejde to stejně tak, jako nelze opačně přepsat přirozený tok lidské řeči do psané podoby a myslet si, že jsme tím získali literární skvost... Vizuální stránka filmu je ovšem zcela bezchybná a Ondříček nezapře, že je synem skvělého kameramana. Zcela profesionálně působí i střih. Také hudba se skutečně povedla. Je nevtíravá, minimalistická, ale přitom výrazná... Největším problémem tohoto filmu ovšem nejsou tolikrát zmiňované dialogy, nýbrž režisérovo nepochopení základní charakteristiky celého příběhu. Pominu-li to, že některé dějové a významové linie předlohy ve filmu zcela ztrácí čitelnost (a tím v zásadě i opodstatnění), došlo totiž k podstatnému žánrovému posunu. Zatímco předloha mluví v subjektivně pojatých metaforách, používajíc přitom hojně nadsázku kombinovanou s takřka magickým sledem událostí, Ondříček točí hořkou komedii. Ne, že by v ní metafory nebyly, ovšem zcela ztrácejí metafyzičnost. Rozsypávání popela v supermarketu se tak mění v komické číslo, stejně jako závěrečný let balonem. Příchod "rosničky" (který je mimochodem filmovým doplňkem) přesně ve chvíli, kdy prší a v hotelu není ani místečko nepůsobí magicky, nýbrž nepřesvědčivě... Ondříček Rudišovy básnivé metafory "bezpečně" poutá k zemi a ze zázraků činí běžné denní lapálie. Měla to být pohádka nebo snad pověst prošpikovaná novodobými mýty (asi jako jako Wendersův Million Dollar Hotel (což ovšem zjevně taky mnozí nepochopili)), ale na plátně běží hořká komedie. Jakoby režisér nahrazoval básnivost náladou, nadsázku bral smrtelně vážně a magii preventivně rovnou vypustil, což je rozhodně škoda. Také dějové posuny románové předlohy a natočeného filmu vyznívají většinou v neprospěch filmu (pláštěnky, cesta na koupaliště, msta Zuzany, šarvátka v hotelové kuchyni), přestože místy jsou i obohacením (setkání obou "úspěšných samců" v čekárně na sexuologii, setkání Patky a Zuzany v nemocnici, Iljina jízda na kole za odlétajícím balonem). Instruktivní je také shlédnutí vystřižených scén. Opět si dovolím srovnání se Zelenkou, kde člověk zpravidla lituje vystřižení zajímavého filmového materiálu a sní o nějakém "directory cut". Ne tak u Grandhotelu. Na jednu stranu jsem opravdu rád, že ty scény jsou definitivně vystřižené (a to všechny do jedné), na druhou stranu si kladu otázku, proč je vlastně vůbec někdo umisťoval na dvd... Celkový dojem: 68% Zajímavé komentáře: Cival, Lateef, Bluntman, swamp, regulusw(1.3.2008)

• Opferlamm

Přehnaně ujeté a divné postavy, dialogy "jako prostě" na pěst a místy docela nechutné momenty. Moc bych si přál, aby se točilo více NORMÁLNÍCH filmů z českého prostředí. Naopak těžce intelektuální kopie Samotářů by se už konečně mohly začít omezovat.(10.8.2012)

Film který je typickou ukázkou lidských tužeb, ctností a neřestí. Už dopředu víte, kdo k sobě patří a kdo k sobě nepatří. Marek Taclík se herecky docela velmi začíná podobat Pavlu Liškovi - mohl by si hned zahrát Návrat idiota 2. Dávám 3 hvězdy, film o kterém se dá chvíli přemýšlet.(14.8.2012)

Pro mě určitě jedna z nejlepších českých komedií! Doporučuji! :)(27.8.2013)

Film prakticky o ničem. Je to jedna z posledních věcí, kde se objevuje i Láďa Mrkvička, jehož roli zde vůbec nechápu. Tady jednoznačně vítězí forma nad obsahem. Kdo má rád horský hotel Ještěd, lanovku, ale i město Liberec, nostalgickou vzpomínku na již zbouraný obchodní dům Ještěd architekta Karla Hubáčka, tak tomu se to musí líbit aspoň trochu.(7.12.2013)

David Ondříček a další z jeho výborných filmů. Pobaví a nezklame. Musíš si vytrhnout tři chlupy z pt*ka... :)(16.12.2013)

• Sattiens

Prostě jako většinou sprostej nejsem ale takovouhle sračku sem už hodně dlouho neviděl!! Ano, prostě jako sem to napsal, fakt sračku. Několik let sem se na tenhle film prostě jako vážně těšil, ale i přes dlouhou dobu čekání mě dokázal během pár minut prostě jako totálně znudit.. I přes to jsem to zkusil překonat a prostě jako sem vydržel do půlky. A výsledek? Žádná změna!! Neustále se opakující deep song a zápletka jako z levnýho seriálu pro ženy. BTW: Štve Váš v mym komentáři spojení PROSTĚ JAKO? Okay, v tom případě si tenhle film snad ani nepůjčujte ;)(17.3.2014)

Kam to bude? To je jedno. Tak Varšava, 830 korun. :D To mě odrovnalo. Dlouho jsem se tak nezasmál. Jinak je to jen průměrný film s pár vtipnými scénami. Skvělý Dulava a Plesl. Scénář je dost nevýrazný a především se zde objevují velmi špatné dialogy. Jen semtam to stojí za to. Viděl jsem Grandhotel už třikrát, ne že by to byl tak dobrý film, ale kupodivu ho dávájí poměrně často a já jsem se na něj vždycky podíval (snad mě přitahuje ta zvláštní atmosféra...). To se hnedka pozná dobrá micina. Že jí ty koziny tak trčej, co? To mi neříkej, že jí tak rajcuje to počasí. Jestli ona v sobě nemá takový ty kuličky japonský, jako ty gejši. Slyšels to? To cinklo. Ty vole, to cinklo. Bohužel kvalit Samotářů nebo filmu Jedna ruka netleská to ani náhodou nedosahuje. 60%(5.2.2015)

Velice zdařilý kousek od Davida Ondříčka. Marek Taclík stále překvapuje a Klárka Issová umí pořád skvěle hrát. Film o tom, jací my lidé, dovedeme býti hnusní, když jde o otázky týkající se sexu. Fleischmann je ve 30 stále panic. Nikdy ho to netrápilo a třeba by to tak zůstalo dál, nebýt nepříjemných lidí kolem něj, převážně v práci od kterých musí denně slýchávat různé posměšky. Největší kouzlo Grandhotelu je, že budete Fleischannovi ,,jako prostě" fandit, děj se děj a to i navzdory menším trhlinkám, které jemu a i ostatním hrdinům scénář přichystal. Z jasného outsidera Fleischmanna, který je pro mnohéo dost divný, se nakonec přeci jen stane skutečný muž a díky svým znalostem s meteorologie, se pokusí odletět pryč svým vlastnoručně sestrojeným horkovzdušným balónem. ,,Jako prostě" Grandhotel se povedl. Svůj podíl na tom má určitě i atraktivní prostředí Ještědu, skvěle zvládnutá kamera a dynamická hudba od J. P. Muchowa a dobře vybraní herci v hlavních úlohách. No a esli někomu na Grandhotelu přijde humor a dialogy trapný, tak by se měl někdy zamyslet sám nad sebou sednout si ke stolu, zkusit napsat scénář a uvidíme, jak vám to půjde. Koneckonců, ne každý má stejný smysl pro humor...(1.12.2006)

• Meleth

Jen pro tu kameru, hudbu a kouzlo Jestedu.... jinak bych nedala ani ty 2*(1.5.2007)

Jako prostě docela dobrý, no. Akorát že ty dialogy jsou fakt jako prostě místama trapný. Ještěd hraje ze všech herců nejlépe, o tom nemůže být sporu. Nejspiš proto, že mu autoři nepřisoudili žádné krkolomné texty. A protože mám rád Liberec, Ještěd a docela se mi líbí Klára Issová, přidávám hvězdičku navíc.(22.7.2007)

Po zcela dokonalých Samotářích u mě Ondříček celkem dost klesl nepodařenou Jednou rukou.Grandhotelem si sice úplně stejné renome nevydobil,ale značně si ho vylepšil. Grandhotel jsem dlouho odkládal i díky docela dost nepříznivým kritikám.Jako severočech zpod Liberce jsem ho však musel vidět už jenom kvůli Ještědu. Jsem rád,že jsem tak učinil.Letecké záběry Ještědu ve spojení s atmosferickou hudbou Jana P. Muchowa by snad učarovaly každému. Získal si mě i Vlasta Fleischman v podání M.Taclíky.Úžasné jsou jeho přechody z nekňuby v tvrďáka.Ač bych to nečekal,tak jsem dost nasmál při výstupech Dulavova perverzního recepčního.A v neposlední řadě mě zaujaly ohromné, hnědé oči K.Issové. Většině diváků se to bude zdát asi nemyslné,ale už jen pro tyto čtyři až pět důvodů nemohu dát méně než 4*.(31.10.2007)

Nie som z tých ktorý nadšene tlieskajú pri každom českom filme. Skôr ich ani nemám rád, no Grandhotel sa mi páčil. Má skvelú hudbu, nádherné scenérie a vtipne vykreslené charaktery postáv. Milé prekvapenie, ktoré som nečakal.(14.1.2008)

Příjemné překvapení, filmařsky velmi zručně a umně natočeno, zajimavý příběh, atraktivní prostředí, nádherné záběry, zkrátka velmi dobré. Jen ta hudba mi vůbec neseděla a na rozdíl od jiných se mi ani trochu nelíbila, jako od člověka, který ani neumí noty a ještě je na to pyšný...(10.3.2008)

Naprosto úžasný je recepční v podání Jaromíra Dulavy, toho si vždy vychutnávám. Moje drahá polovička ho označila za slizkého - ale ona tomu vůbec nerozumí.(15.3.2008)

• krivkin

Jedna * je za záběry Ještědu a okolí a druhá * ...eee, ani nevím čemu připnout tu druhou *, protože film ve mě moc pozitivní dojem nezanechal - celé mi to přišlo tak uměle našroubované na sebe, plné otřesných rádobyhlášek a fakt dost divné hudby - vůbec mi tam místy hudební doprovod nepasoval, takové jamování opilých muzikantů... další český film, který mě zklamal....koukal jsem na to teprve včera, ale vzpomínka je to velmi mlhavá a pozvolna se rozpouštějící - prostě prázdný film ve mě zanechal prázdný dojem...(5.4.2008)

Nejprve bych vyzdvihl vizuální a hudební složku tohoto snímku. Nádherně nasnímaná krajina okolí Ještědu společně s poklidnou hudbou Muchowa to vskutku potěší. Ostatní prvky už tak dobré nejsou. Což o to, výkony herců jsou obstojné ( jenom ten Dulava coby starej prasák mi moc nesedl ), nicméně charaktery postav byly na můj vkus až moc "nenormální". Ono to už tak ale v Ondříčkových filmech chodí, takže to nebylo víceméně překvapení. Dialogy občas drhnou o podlahu a to ...."prostě jako".... časem omrzí. Tak jako tak, celkový dojem nezanechal Grandhotel vůbec špatný, Láďa Mrkvička si po čase střihl menší roli ve filmu a Klára Issová taky není škaredá holka a pěkně se nani kouká. Podtrženo sečteno, dávám 3 a půl *, ale páč měl rád Fleischman počty, tak mu to zaokrouhlím na hvězdy 4.(8.1.2009)

Panoptikum alegorických postav s dost nepochopitelnými pohnutkami a rituály na úžasném pozadí Ještědu. V některých momentech mi to celé velmi zavánělo pokusem o takový malý český špičatý Million Dolar Hotel. Nevěřil jsem, moc nebavilo.(4.3.2009)

• EnneX

David Ondříček, do kterého jsem vkládal naději, že zlepší úroveň českého filmu začal upadat. Nic moc neříkající a nudný snímek, mě opravdu zklamal.(15.9.2009)

Generační film o nejistotách a tápání dnešních třicátníků. Patřím do stejné generace a na Ještěd koukám z okna, tudíž mne tento film silně oslovil. Svým humorem a nadhledem vystupuje z šedé masy současné české kinematografie. Podařený kousek, i když k dokonalosti toho dost chybí.(18.12.2009)

• damdamh

Zajímalo by mě, jestli ještě v životě uvidím český film, který by mě neunudil k smrti... Dal bych bůhvíco, kdyby někdo natočil skutečně kvalitní žánrový film. Proč se ročně točí přes 30 podobných Grandhotelů? Řemeslo není problém... Problém je ve tvůrcích a v odvaze se o něco takového pokusit (Jeden Janák - ač nejsem příznivcem jeho filmů - je prostě málo).__Navíc je většina scén nešikovně nasnímaná. Tam, kde chceme vidět hercům do tváře a o něco skutečně jde, je zabito buď statickou kamerou (pětiminutové rozhovory s několika málo střihy a žádným pohybem, scéna v kuchyni) nebo stylistickou svévůlí (sebevražda Němce). O dialozích radši nemluvě...(19.3.2010)