E.M.Remargue je môj obľúbený spisovateľ.Preto som sa tešil na toto dvojdielne spracovanie. Tvorcovia ma nesklamali. František Chmiel obsadil do svojich postáv špičku slovenských hercov. Výborná Zdenka Studénková...80%.(23.5.2010)

Film je spracovaný podľa rovnomenného románu Ericha Maria Remarque vlastným menom Erich Paul Kramer.V roku 1933 fašisti nechali spáliť jeho knihy a v roku 1938 ho zbavili občianstva. V roku 1939 odcestoval do New Yorku a z toho prostredia pochádza aj jeho román Tiene v raji.Dej filmu sa premieta do rokov 1944 až 1945 a popisuje ťažký život nemeckých migrantov v USA, kde hľadali útočisko pred fašizmom. Aj keď sa niektorým podarilo dosiahnuť určitý štandart svojho života, koniec vojny pre mnohých nepriniesol pocit víťazstva. Vnútorne boli presvedčení že nacizmus nie je definitívne porazený.Z histórie vieme, že Američania týchto útečencov nevítali s otvorenou náručou, ba priam opak je pravdou . Pretože 4.6.1939 loď Saint Louis s 937 židmi vyplávala z Európy do USA.V prístave v New Yorku pasažierom nedovolili vystúpiť na pevninu a tak sa loď musela premiestniť do Havany,kde kotvila dva týždne a taktiež nikto nesmel loď opustiť a po dvoch týždňoch sa loď musela vrátiť do Európy a v Antverpách na nich už čakalo gestapo.Viac ako 250 z nich zahynulo v koncentračných táboroch.(24.5.2017)

Krásna inscenácia nakrútená podľa predlohy môjho obľúbenca Ericha. Dnes sa už bohužiaľ takéto diela na Slovensku netočia. Dočko bol pán herec a Zdena Studenková mu tu veľmi zdatne sekunduje. Super vec!(23.1.2017)

Krásna Studenková ako Nataša v dosť sentimentálnom príbehu lásky k Dočolomanskému ako Robertovi na pozadí fašizmu a amerického biznisu. Už ani nedokážem spočítať, v koľkých filmoch a nenápadných inscenáciách sa Studenková odvážila ísť úplne donaha a tento nevynechala. Dokonalé herecké výkony mi akosi nestačili v príliš zdĺhavom príbehu a prebytku sentimentu medzi hlavnými postavami. Dejová linka s Pántikom ako biznismenom Warwickom bola lepšou stránkou filmu. –––– Ale uvedomte si, že nacizmus možno nenávidieť, ale nemeckej ekonómii možno dôverovať. Môj milý, musíme ísť s duchom času.(10.1.2020)

Ťažko povedať, či je tak dobrý Remarquov román alebo naši herci, ktorí to zahrali opäť výborne. Inscenácia s viacvrstevnatým príbehom a nie jednoduchou témou nacizmu, ktorá ovplyvňuje jednotlivé osudy ľudí aj ďaleko od rodného Nemecka. A Amerika ako krajina tisícich príležitostí nastavuje tvár všeliako. Kulisy mohli byť aj lepšie - fotografický salón či socialisticky vyzerajúce reštaurácie nepridávajú na vierohodnosti. Čo zlyháva v spracovaní, doháňa sa na poli hereckom. Dočko v hlavnej úlohe je dobrá voľba, ale musím pochváliť aj ostatných hercov, ktorí mu viac ako zdatne sekundujú. Mladá Zdenka Studenková, okrem toto, že na svoj vek už podáva profi výkon, sa tu dokonca objaví full frontal nahá (nieže by mala veľa čo ponúknuť). Ako v jedinom filme vo svojej kariére - neurobila tak v žiadnom kinofilme, ani televíznom filme, ale paradoxne v inscenácii.(4.6.2020)