Stav nouze (TV film)

Mayday: Stav núdze

Akční / Katastrofický

USA, 2005, 88 min

• ellysium

Musím opravit Geminiho ,protože autor knihy Mayday se nejmenuje Arthur ,ale Thomas.(Thomas H.Block).Knihu mám doma a když mám chuť ,tak ji přečtu.Je natolik kvalitní,že tahle televizní slátanina se na ni nechytá ani v nejmenším.Kniha je více méně napínavá a fakt v některých fázích zachází až do hororové podstaty.Když jsem film poprvé uviděl v programu,byl jsem zvědav ,jak si s knižní předlohou "rejža" poradil.V knize měl straton 412 tun a měl několik tříd včetně baru a piána.Byl to obr kolos a tahle filmová stíhačka byla velmi špatnou atrapou.V knize měl cestující civilní pilot malých letadel John Berry plné ruce práce,kopec problémů při řízení,řešil lidské osudy a tady ten filmový hrdina si prostě sedl do kokpitu a odšoféroval to až domů bez nějaký větší námahy,prostě nic co by mě nadchlo.Scott prostě film vyloženě odflákl s totální ignorací vynikající knihy.Takže film Vám doporučuji shlédnout pokud možná jen pro srovnání a raději si sežeňte knižní podobu od Thomase Blocka,který je mimochodem vynikající letecký odborník a pilot.Být jím,tak dám Scottovi takovou přes hubu za to že mi takhle zmršil knížku,až by se probral a předělal to...Dvě hvězdy jen za ty pasáže s vojenským pilotem...(29.5.2011)

• hudryhudry

Já nemůžu pochopit to, že každý film o katastrofě letadla je scénářem naprosto na chlup stejný a každý je stejně blbý. Letadlo je poškozeno, pilotování se ujme pilot amatér a letuška, protože piloti jsou mrtví. Zákadlana je chce nechat zabít, ale najide se i někdo, kdo se letadlo snaží zachránit. Nakonec přistanou, zachrání se a pilot a letuška se do sebe většinou zamilují. Ne o moc jiný byl i tento film. Už to prosím netočte, vyhazujete prachy do vzduchu.(9.2.2007)

• ice.tea

Takhle brutálně ořezaný příběh oproti románu jsem snad dlouho neviděla.Škoda,mohl z toho být mnohem mnohem víc,než jen začátek,prostředek a konec,když román je plný zvratů,napětí,tohole byla nekonečná nuda.Autorem románu je http://www.databazeknih.cz/knihy/mayday-44255(6.10.2013)

• ic

Námořní admirál který stojí za projektem oné cvičné raktey říká "Jsme první kdo cvičnou raketo zasáhl civilní letadlo, tak si nějak poraďte". To ale asi ještě nevěděl, že Ukrajině se přesně tohle povedlo už 2 roky před nimi. http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?r=zahranicni&c=A031212_174524_zahranicni_jpl(10.2.2007)

• Tico

Tak tomu se řiká nářez!! Největší stupidita, která mi vzala 88 minut mého života. Přesto jsem se tak dlouho nepobavila. Nejvíc mě fascinovala letuška, která i přestože lidé "v pohodě" vypadáváli z letadla, stále zachovávala úsměv na rtech. Potom si až po dlouhé době vzpoměla, že spojení se zemí se dá navázat nejen přes vysílačku, ale i písemnou formou. Prostě hustý.(9.2.2007)

• - Film vznikol na motívy rovnomennej knihy Thomasa H. Blocka. (ti88na)

• - Raketa odpálená z letounu F-18 Hornet je AIM-9 Sidewinder. Sidewinder je tepelně naváděná raketa s krátkým doletem a neměla by dostatek paliva, aby doletěla 480 mil ke vzdušnému cíli. Operační radius této střely je zhruba 11 mil. Tepelně naváděná střela nemůže spoléhat na navádění radarem, jako je uvedeno ve filmu. (Cheeker)

• - C-130 Hercules a F/A-18 Hornet jsou skutečné letouny. To samé se nedá říct o dopravním letounu Straton, který se ve snímku objevil. (Cheeker)