Yeogo goedam 4 : moksori

Whispering Corridors 4: Voice

Horor

Jižní Korea, 2005, 104 min

Ik-hwan Choi

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,920,187(9.8.2010)

• tombac

Představte si, že byste se probudili po znepokojujícím snu v učebně hudební konzervatoře, vyšli z ní ven a tam zjistili, že kapky vody ze stropu kapou a vaše spolužačky procházejí skrze vás, nikdo na váš zoufalý hlas nereaguje a prostory školy se pro vás staly věčným vězením.. Opravdu děsivá představa. Přesně to se stalo mladé studentce Young-eon. Ta touží po jediném, zjistit proč to všechno a uchovat k sobě vztah nejlepší kamarádky Sun-min, která jí překvapivě slyší. Ale neslyší ji jen ona.. Základní premisa filmu je tedy více než slibná. Počtvrté se ocitáme v atraktivním prostředí dívčí školy v duchařském dramatu, přičemž tento je z celé série Whispering Corridors nejvíce "light". Příběh se nese ve smutně poetickém duchu Memento Mori. Avšak druhý díl série se může směle honosit přídomkem strhující, kdežto Moksori je duchařinou nudnou a unylou, téměř bez většího dramatického a jakéhokoliv horrorového prvku. Prudké střihy na mrtvoly to nezachrání. Mně osobně je z toho smutno, do letní vlny korejských duchařin jsem vkládal velké naděje a podle ohlasů i Gabal, Cello a Red Shoes moc nepřesvědčili. Nechám se překvapit.. Moksori mě zklamalo.(17.12.2005)

Proč konečně po záplavě ječících studentek, které prchají před plížícími se a letmo problikávajícími duchy, neukázat konečně situaci z pohledu druhé zúčastněné strany? Příběh ducha s "amnézií" se mi zdál celkem originální. Už jsem docela zvědavá na chodbu číslo 5.(3.10.2009)

Na mě to zapůsobilo jako máloco. Směs hororu a temného psychologického dramatu je naprosto dokonalá, zoufalství hlavní hrdinky na nás díky skvěle podbarveným scenériím přímo dýchá. A jak děj postupuje, atmosféra jen houstne a když na konci vše zapadne na své místo... Určitě jedno z těch nejlepších a nejoriginálnějších korejských děl, které mě potkaly.(16.3.2007)

• jondzavid

Slabšia ducharina, ktorá je skôr stavaná na atmosferickosti (lakačky takmer absentujú a film by som nezaradil ani do kategórie vlasaticových hororov). V podstate sa jedná o nevýraznú snímku, ktorej príbeh vyšumí rýchlo do stratena a jediným kladom sú tu sympatické mladé herečky.(27.10.2005)

Filmasia 2007, hororová noc: zcela béčkový Černý dům, divný nesourodý splácanec Recyklace a mezi tím tahle příjemná lehká duchařinka. Pro pravidelného diváka drsných hororů možná nuda, mě ale potěšila. Není to film, u kterého byste se zvlášť báli, lekaček je málo a nejsou nijak zvlášť „husté“. Zato atmosféra na mě působila, nápad se mi líbil, byť není zcela originální, jen lesbický motiv mi přišel trochu nadbytečný. 3,5* a mám celkem chuť to vidět znovu.(10.1.2009)