Krycí jméno: Farewell

Krycie meno: Farewell

Farewell

Thriller / Drama / Romantický

Francie, 2009, 108 min

Plukovnik KGB s uslechtilymi idealy, co miluje francouzske vino a ke stesti mu staci poslech bozskeho Leo Ferre a lepsi budoucnost pro jeho syna. Zda se vam to zvlastni? Ne v tomhle filmu kombinujicim politicko-spionazni zapletku a vztahove drama. Grigoriev sympaticky ztvarneny Kusturicou se rozhodl ve jmenu "dobra" prebehnout na druhou stranu. Muj komentar jsem musel paradoxne poupravit. Kdysi jsem tento film videl a ohodnotil ho na lehky nadprumer, nedavno jsem mu dal druhou sanci a hrozne si ho uzil. I pres delsi stopaz, ktera ale nam fanouskum pomalych spionaznich dramatek nevadi. Spetka patosu se da take odpustit, hezke...(6.4.2013)

Atmosferou dost podobne take vybornemu spionaznimu filmu Tinker Tailor Soldier Spy. Je tu teda o neco pomalejsi tempo vypraveni, ale rozhodne tenhle film ma svoje kvality, predevsim ty herecke. Nejde tu o akci, ale o opravdovou spionaz, lidske osudy a odvahu... a v neposlendi rade o vysokou politickou hru velmoci na konci studene valky... *palec nahoru*(8.2.2015)

Netypický špionážny thriller vychádzajúci zo skutočných udalostí. To je asi hlavným dôvodom, prečo milovníkom bondoviek a iných akčných špionážnych filmov nesadol a nedočkal sa zaslúženej pozornosti. Napriek tomu, že film má pomalé tempo a množstvo odbočujúcich dejových línií bol som s ním nadpriemerne spokojný. Ukazuje, že pripodobnenie niečoho neobvyklého a neuveriteľného k tomu, že je to ako vo filme je oprávnené. Ale u iných filmov, než je Farewell. Pretože skutočné príbehy sa odohrávajú iným tempom, nelineárnym smerovaním a zvratmi, ktoré si dokáže vymýšľať iba sám život.(14.5.2016)

Není to špatné zachycením nálady a příjemně pomalu to plyne. Je to trochu jiné pojetí špionážního thrilleru. Méně akce, více psychologie. Velmi jasně to ukazuje cynismus velmocí. Bohužel ale spousta zajímavého se ve skutečnosti odehrála zcela mimo film a teprve v závěru se divák dozví, co se vlastně dělo. Což je velká škoda, neboť pokud by se alespoň v náznacích něco objevovalo v průběhu filmu, mohlo to být daleko zajímavější.(28.4.2014)

• Ice.dog

Hodně špatný pokus o kombinaci Bourneovek s The Company a kupodivu se pod to podepsala francouzská režie. Téměř dvě hodiny ztraceného času, vleklý děj, jestli se to tomu tak dá říkat, žádné vykreslení psychologie hlavních charakterů ve "špionážním" thrilleru mi přijde jako velký problém, příběh žádný, napětí žádné, bratři sověté majíc IQ tykve si nechají nafotit dokumenty nějakým lojzou Seržou, který je předá přes svou žaboužroutskou spojku američanům? Na to vše režisér potřeboval 113 minut? Mám takový pocit, že tento film musel distributor schvalovat do kin a na dvd v hodně pozdních hodinách z pátku na sobotu jinak nechápu.... absolutní ztráta času(3.7.2012)

• - Film je založen na skutečném příběhu Vladimira Ippolitovitche Vetrova, agenta KGB, který se rozhodl spolupracovat s francouzskou tajnou službou DST. V období let 1981-1982 Vetrov předal francouzské DST téměř 4 000 tajných dokumentů, včetně kompletního oficiálního seznamu 250 tajných agentů, tzv. linky X, kteří pracovali po celém světě. Unik těchto klíčových dokumentů způsobil takřka úplné zhroucení sovětské špionáže. Paradoxní je, že do vězení na 12 let byl odsouzen za vraždu a pokus o vraždu. Během schůzky se svou milenkou si myslel, že byl odhalen agentem KGB, v panice tohoto agenta bodl nožem a následně bodl i svou milenku, o které si myslel, že jej zradila. Zatímco milenka toto napadení přežila, agent KGB takové štěstí neměl. K odhalení, že je Vetrov dvojitým agentem, došlo až během jeho pobytu ve vězení. V roce 1983, nedlouho po tomto odhalení, byl Vetrov popraven. (Posheidon)

• - Film, který sleduje americký prezident, je Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962). (lllkkk)