Nastala chyba při přehrávání videa.
 • spotczek
  ****

  Trochu jinak Životy těch druhých nebo Pouta. Určitě se ani Farewell neobejde bez určité stylizace a lehkých nepřesností (ne každý den chodili pionýři ve slavnostním po ulicích v organizovaných průvodech; myslím, že dítě vyrůstající v Rusku, respektive v jakémkoliv autoritářském systému, by svého rodiče nevykázalo ze svého pokoje; těžko by Grigoriev věřil, že jeho syn dostuduje, když hodlal podrazit své chlebodárce apod.), ale jinak se jedná o další nečernobílý pohled na fungování totalitního systému. Kusturicovi lze plukovníka věřit. Ze špionáže se nedělá zbytečné drama. Naopak právě ten zdánlivý klid působí hrozivě, když cáry papíru i psychologické tlaky pohybují bezejmennými úředníky a jejich rodinami, manipulují se jimi prezidenti, šéfové rozvědek i světové dějiny. Nejhorší zůstávají ty základní principy, u nichž mi něco říká, že se od osmdesátých let zásadně nezměnily.(1.5.2014)

 • borsalino
  ****

  Příjemné, pomalu se odvíjející špionážní drama, které významně vyniká právě absencí svištících kulek, nadpozemsky schopných a vševědoucích agentů, šťastných náhod, opuštěných lepých žen a jiných nesmyslů (Bourneovky & spol.). Jde spíše o konverzační drama s motivem studené války a vyjádření rozpadu sovětského impéria, ztracených nadějí a budoucí perspektivy. Zklamaný Grigoriev chce pro svého syna a Sovětský svaz lepší budoucnost, než břežněvovský těžkopádný a chatrný systém. Začátek vidí v rozpadu stávajícího systému. Některá místa ve filmu jsou jistě nedotažená, seznamy agentů se válejí po stole, Moskvou se projíždí jako oligarcha s hlasitě puštěným rádiem, kde vyhrává Léo Ferré aj. Ale když budete mít nadhled a budete chtít vidět příběh muže, který už nemůže pokračovat v ubíjejícím stereotypu bez budoucnosti, uvidíte jej. Film si rád pustím ještě jednou.(15.11.2014)

 • mac000
  ***

  Solidně natočené špionážní drama. Předlohou byla kniha francouzsky píšícího novináře a spisovatele Sergeje Kostina z roku 1997 poodhalující praktiky sovětské KGB. Mnohé z toho činí i film, který více než na akčních scénách buduje na poodhalování motivace a pozadí jednání hlavních protagonistů. Poněkud nejasný je důvod natočení tohoto filmů - téměř 20 let po pádu železné opony (a více než 10 po publikování knižní předlohy)(30.12.2014)

 • nascendi
  ***

  Netypický špionážny thriller vychádzajúci zo skutočných udalostí. To je asi hlavným dôvodom, prečo milovníkom bondoviek a iných akčných špionážnych filmov nesadol a nedočkal sa zaslúženej pozornosti. Napriek tomu, že film má pomalé tempo a množstvo odbočujúcich dejových línií bol som s ním nadpriemerne spokojný. Ukazuje, že pripodobnenie niečoho neobvyklého a neuveriteľného k tomu, že je to ako vo filme je oprávnené. Ale u iných filmov, než je Farewell. Pretože skutočné príbehy sa odohrávajú iným tempom, nelineárnym smerovaním a zvratmi, ktoré si dokáže vymýšľať iba sám život.(14.5.2016)

 • Morholt
  ****

  Pomalý a pečlivý špionážní film, který ukazuje, jak ve skutečnosti sítě agentů fungují, ačkoliv v tomto případě se jedná o nepříliš standartní naverbování civilisty rovnou do akce. Každopádně nečekejte žádné střílení, špionská superhejblata či tajné schůzky v konspiračních objektech vybavených únikovými chodbami či skrýšemi zbraní. Tady se vlastně jen vozí papíry přes hranice. V druhé linii jde i o osobní dramata jak sovětského krtka uvnitř KGB, tak jeho francouzské spojky, První je zklamán socialistickým vývojem a dělá vše pro to, aby jeho dítě žilo v lepším světě, zatímco druhému spojení s francouzskou tajnou službou rozkládá manželství. A oba minipříběhy působí přirozeně a tím i uvěřitelně. Hercům není co vytknout, ale stejně jako většina i já na pomyslný piedestal stavím Emira Kusturicu, který mezinárodnímu obsazení výrazně dominoval. Na druhou stranu jestli jste se jako já těšili na Diane Kruger, budete zklamáni. Ta tu jen proběhne lesem. I tak se ale Francouzi vytáhli. 80%(11.1.2015)

 • - Film je založen na skutečném příběhu Vladimira Ippolitovitche Vetrova, agenta KGB, který se rozhodl spolupracovat s francouzskou tajnou službou DST. V období let 1981-1982 Vetrov předal francouzské DST téměř 4 000 tajných dokumentů, včetně kompletního oficiálního seznamu 250 tajných agentů, tzv. linky X, kteří pracovali po celém světě. Unik těchto klíčových dokumentů způsobil takřka úplné zhroucení sovětské špionáže. Paradoxní je, že do vězení na 12 let byl odsouzen za vraždu a pokus o vraždu. Během schůzky se svou milenkou si myslel, že byl odhalen agentem KGB, v panice tohoto agenta bodl nožem a následně bodl i svou milenku, o které si myslel, že jej zradila. Zatímco milenka toto napadení přežila, agent KGB takové štěstí neměl. K odhalení, že je Vetrov dvojitým agentem, došlo až během jeho pobytu ve vězení. V roce 1983, nedlouho po tomto odhalení, byl Vetrov popraven. (Posheidon)

 • - Film, který sleduje americký prezident, je Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962). (lllkkk)