DaViD´82

Kapitán Blake z MI5, přední světový profesor/vědec Mortimer a zlotřilý plukovník Olrik jsou na západ od nás slavné postavy dobrodružné komiksové série, která je takovou vyspělejší verzí Tintina. Ostatně jejich příběhy právě v Tintinovi od padesátých let vycházely. Je to na stejné vlně a ve stejném stylu, jen tu absentují odlehčující prvky tolik typické pro Tintinovy eskapády; přeci jen Tintin je mladík, má za pobočníka hláškujícího opilce, situaci vždy zachraňujícího psa a o humor se stará ono detektivní duo. Tady nic takového není; je to pravověrná vážně pojatá braková šestákovka do morku kostí, což je hlavním důvodem, proč to navzdory tomu, že jde o animovaný seriál, není zase až tak moc pro děcka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tato série od autorů seriálového Tintina (jak také jinak, že?) zpracovává devět příběhů z předloh a čtyři vytvořené speciálně pro seriál. V zásadě se dají rozdělit do třech stylů; indianajonesovských výprav za poklady, detektivních případů a špionážních ve stylu původních filmových bondovek. A tato animovaná série ducha předloh zachycuje perfektně. Má to spád (předlohy jsou z dnešního pohledu přeci jen hodně ukecané a popisné), akci, napětí, skvělé hrdiny i padouchy a žádná z epizod není vyloženě špatná, byť kolísavou kvalitu nesporně mají. Každopádně ty nejlepší z nich patří ke zlatému fondu dobrodružného žánru. ()