Neoneun nae unmyeong

You are My Sunshine

Romantický

Jižní Korea, 2005, 122 min

• Sysel_CZ

Hrůza a děs, nekonečná přehlídka psychotických postav a předem odhadnutého děje - kromě zvratů, které byly natolik nelogické, že jsem je předvídat nemohl. Co je na tom horší, jest, že to vše je podle skutečné události; k tomu můžu říct jen málo, snad jen že nevím, proč si zrovna tenhle příběh zasloužil zfilmovat; nebo alespoň, proč takhle. On je hloupoučký buran, ona, no, nebudu používat hanlivých českých slov, ale řekněme, že v angličtině na ni krásně sedí výraz "bitch"; představení postav v první části filmu nedopadlo dobře, protože s tímhle duem jsem nějak cítit nemohl. Druhá část filmu je jako vyměněná, jako by zůstalo jen obsazení a místo přehlídky tuposti tu byl romantický film; pak nastal velký zvrat, který jsem moc nepobral a je smutné, jestli se to takhle stalo - a přichází dloooooouhý závěr, ve kterém se opět rozehraje plejáda psychóz, slavných korejských násilností a v mých očích i nechtěné komedie, třeba když se snažil protáhnout rozhlasem. No... za několik separovaných scén dávám hvězdičku a konstatuju, že podle mě by se korejci měli vyhnout filmům podle skutečných událostí. Poslední tři, co si pamatuju, byly: nuda, samoúčelnost a teď tohle.(3.7.2007)

Suk-jung je dobrácký a nesmělý chlap, spokojeně pracující v kravíně, jenž navzdory svému věku nemá větší zkušenost se ženami. Jeho počáteční námluvy s lehkou děvou proto působí úsměvným dojmem. Leč film celý není tak úsměvný, aby spadal jen do škatulky "romantický", jak se tomu děje zde. V první řadě je Naoneun nae unmyeong výborným realistickým dramatem, nebojícím se dotýkat jednoho z nejpalčivějších problémů současného světa.(12.2.2006)

Film je poutavý a drží se celou dobu ve vysokém nadprůměru, dotýká se i jednoho z problému v Koreji, a to nedostatku žen či nevěst pro muže na venkově, které se spíše stěhují do měst, což je jedna z příčin tohoto nedostatku. Celý film jsem čekal na nějaké to vyvrcholení, které pak opravdu přišlo. Jedna ze závěrečných scén, kdy Jeong-min Hwang jde navštívit konečně Do-yeon Jeon do vězení, kdy tak dojemná scéna za sklem tenhle film katapultuje z vysokého nadprůměru k 80%. Skvělý film.(9.11.2009)

Zaujimava melodrama, ktorej objektivne nemam, co vytknut, ale ja som mal dost velky problem s ustrednym duom. On je natolko naivny az ma svojou naivitou stval a ona aj ked nie je mrcha, tak zaroven nie je ziadne neviniatko, takze si moje srdce neziskala. Napriek tomu ma finale dokazalo dojat, takze film funguje a asi by som mu mal dat 4*, ale kedze to uz viackrat znova vidiet nechcem, tak viac ako 3* dat nemozem.(24.4.2012)

Slovo "unmyeong" ma v korejstine dva vyznamy, osud a zkazu zaroven. Tezko rict, ktere z nich lepe vystihuje niternou podstatu tohohle filmu. Mozna prave proto, ze nevyslovne se mnohdy dokaze dotknout daleko vic nez zaplava slov, je You Are My Sunshine, natoceny podle skutecne udalosti, necim unikatnim a dost dobre nesrovnatelnym s ostanimi korejskymi 'romantickymi' filmy. Nese v sobe veliky kus opravdovosti, ktery je jednak nezpochybnitelny, ale hlavne svym ledovym dotykem zamrazi az nekde hluboko v rozbolavelem srdci.(23.12.2005)