• sud

Kdybych nebyl zvědav, jak se vyprávění bude dál odvíjet a očekával nějakou srandu, vypnul bych film už po deseti minutách. Naprosto triviální a nezajímavou jízdu autobusem s vyloženě trapným extempore s podšálky , kdy se vůbec nic neděje, natáhli na dvacet minut. Ovšem, ono se vlastně neděje nic po celý film. Jenomže to jsem tak trochu předpokládal, myslel jsem si, že se film bude skládat ze střípků vtipných scének. Bohužel ty vtipné scény byly asi dvě a velice krátké. Jinak tuny dialogů o hovně, občas prokládané neskutečně rušivým elementem v podobě dvou starých dam. Najdou se tu i skvělé herecké výkony (Anna Polívková, Klepl - překvapivě, Martin Sitta), ovšem těch trapných a vyloženě hrozných je víc (Liška - toho fakt nikde nemůžu vystát a mnoho dalších, kteří nevím ani jak se jmenují). O hrozné režii se už vůbec nezmiňuji. Jednu hvězdičku dávám pouze za rodinku Martina Sitty, dvě vtipné scény (tygří mast, vorvaň) a závěrečnou písničku (které však ubírá zpěv Davida Krause). Jako celek ale totální ztráta času.(3.11.2007)

Účastníci zájezdu zdaleka nejsou nějakou vtipnou komedií roku, spíše milým a sympatickým mixem, který toho nemá až tolik co sdělit, stejně jako takovým modelovým mixem české společnosti. Osazenstvo zájezdu tvoří svérázný kolorit, kde nikdo není vyloženě zlý, každý má jen svoje soukromá tajemství, představy, sny. Vztahy mezi nimi se pročistí, urodí se nové. Dialogy disponují civilností, jsou uvěřitelné, i když některé by měly mít místo pouze na papíře. Řemeslně jde o průměrné, ale neurážející dílko, pro masové publikum bezpochyby vděčné. Co vyloženě potěší je (po delší době v tuzemské kinematografii) herecké obsazení jednotlivých rolí. Od figurkaření (Pavel Liška mi po příjezdu na zájezd vůbec nechyběl), přes očekávané výkony (Eva Holubová a uměřený Klepl), až po zralé herecké party (Anna Polívková je skutečným talentem, kterého bychom si měli i nadále všímat).(22.5.2007)

Pozoruhodný jev - nástup demokracie - provází viditelný pokles kvality polistopadové filmové produkce - nepotěší ani nezahřeje. A to ani tam, kde se jedná o relativně slušné dílko. ÚČASTNÍCI jsou až příiš poplatni ne příliš zdařilé literární předloze, která ulpívá na povrchu postav i dějů. Divákovo zvídavé čekání - kdy se za jakžtakž omalovanými kulisami objeví cosi podstatnějšího, se ze zvídavého mění v zívavé a ze zívavého v čím dále méně zastíranou nudu. Vydrží-li, nezklame se. Zájezd opravdu dojel do místa svého výjezdu a opravdu se nikomu nic nestalo. Do mýdlové telenovely se nepropadl a drtínek ne zcela špatných postřehů a momentů tím také nezanikl, byť herci neměli mnoho co hrát. Zbývá rezignující lítost - protože i když hody nebyly, o hladovění se také mluvit nedá. Je to moc nebo málo?(27.8.2007)

Hudba mírně vykrádající Arvo Pärta, minimalistický robot Krobot, scéna masturbačního doznání a zachycení deziluze (nejen) jadranských vakací, kdy všichni zažijí nějakou novou zkušenost, aby ve své podstatě zůstali nezměněni. Toť výčet pozitivních momentů držících Vejdělkův film na hladině poseté bublinkami mýdlové opery, ale ty potápěčské závaží v podobě ploché karikatury české malosti a rozpačitého rozvíjení děje nutí diváka přitahovaného ke dnu lapat po dechu někdy až nebezpečně dlouho. Při pohledu na princeznu Annu mě napadá, jestli existuje beznadějnější akt, než (čistě hypotetická) snaha valašského krále popřít své otcovství..(31.10.2011)

"A svlíkat! Do naha! Fofrem! Mně tady na hlavu nikdo srát nebude." Jezdit autobusem k Jadranu je pod mou úroveň a tak to dělám maximálně jednou za rok. A asi v tom nebudu sám, když už se o tom natočil film a já jsem v něm poznal spoustu spoluobčanů, kteří se mi někdy pokusili pokazit dovolenou. Těmi se zabývat nebudu, protože sedí v každém autobusu, ale od premiéry tohoto snímku jsem si všiml, že vždy řídí alespoň jeden Karel a taková pitomost vždycky pobaví úplně všechny. Takže podšálky vrátit, Pamelu svléknout, paštiku na chleby namazat a bude to dovolená, o jaké si mohou Frantíci, Japonci a Eskymáci jenom nechat zdát.(30.12.2016)

• - Martin Pechlát, amatérský potápěč Vladimír, a Eva Nosálková-Leinweberová, představitelka Jituš, si o několik let později zahráli manžele Fabiánovi ve filmu Ženy v pokušení (2010). (funhouse)

• - Pro natáčení Účastníků zájezdu jako celovečerního filmu se tvůrci rozhodli až po úspěchu Románu pro ženy, taktéž natočeného podle předlohy a scénáře Michala Viewegha. (Siriuss)

• - Při natáčení v Itálii bylo letní počasí jen zdánlivé. Ve skutečnosti bylo dost chladno a teplota vody v moři dosahovala jen 13 stupňů. (Zazie)