Soubor epizod o bandě čecháčků na zahraničním zájezdu - žádný souvislý děj, jen sled scének věnovaný jednotlivým rodinkám a charakterům. Herci většinou obstojní, dialogy chvílemi vtipné, chvílemi křečovité, tak trochu nuda z mého hlediska, ale čekala jsem, že to bude horší. Mírně příjemné překvapení. 59%(13.2.2009)

• balone

Vydržel jsem se dívat na celý film i jsem se párkrát zasmál, ale to jen díky podšálkům pánů Krobota a Lišky. Anna Polívková zde ukázala, že není jen dcera herce a skvělého komedianta Bolka Polívky, ale že také umí hrát a ani jí u toho nepřekážel její po otci nos. Celkově však nemůžu hodnotit tento film lépe kvůli nudnému příběhu pana Viewegha, který od Báječného léta pod psa píše spíše pro masy a originální příběh se mu vyhýbá.(14.10.2009)

Hudba mírně vykrádající Arvo Pärta, minimalistický robot Krobot, scéna masturbačního doznání a zachycení deziluze (nejen) jadranských vakací, kdy všichni zažijí nějakou novou zkušenost, aby ve své podstatě zůstali nezměněni. Toť výčet pozitivních momentů držících Vejdělkův film na hladině poseté bublinkami mýdlové opery, ale ty potápěčské závaží v podobě ploché karikatury české malosti a rozpačitého rozvíjení děje nutí diváka přitahovaného ke dnu lapat po dechu někdy až nebezpečně dlouho. Při pohledu na princeznu Annu mě napadá, jestli existuje beznadějnější akt, než (čistě hypotetická) snaha valašského krále popřít své otcovství..(31.10.2011)

Upřímně řečeno jsem tenhle film nikdy netoužil nijak vidět a nic jsem od něj nečekal. Na DVD se mi válel ve skříni už nějaké tři roky a nebýt toho, že ho chtělo vidět ostatní osazenstvo rodiny, tak bych ho asi ani nikdy do domácího kina nestrčil, prostě jsem neměl potřebu ho vidět. A o to úžasnější to bylo překvapení, že jsem se docela příjemně bavil a film mi hodně příjemně plynul, což je u české komedie určené pro masové osazenstvo hodně překvapivé a hodně potěšující zjištění. Takže stále mě leccos ve světě filmu nepřestává udivovat a překvapovat, v tomto případě tedy česká komedie dokázala zaválet. Je zde několik opravdu povedených hlášek a scének, obzvláště tedy dokud je osazenstvo zájezdu v autobusu, tak to je hodně vtipné, s příjezdem k Jadranu mi přišlo, že film už tak vtipný nebyl, ale i tak se i u toho moře sem tam nějaká zajímavá scénka našla. Filmu jistě pomohlo i hodně solidní obsazení, je zde několik hodně známých jmen, naopak některá jména jsou úplně neznámá, ale ve výsledku to je zkrátka příjemný film, u kterého jsem se jako divák docela příjemně pobavil a odreagoval, což je asi ten hlavní aspekt, který u komedie očekávám. Už to nebudu dál komentovat, film potěšil, pobavil, zaujal, a tak mu uděluji plně zasloužené čtyři hvězdy.(14.6.2010)

• Dudek

Možná se budete divit, ale ač nejsem milovníkem českých filmů a Viewegha nepovažuji za kvalitního autora, na Účastníky zájezdu jsem se velmi těšil, či spíše jsem věřil, že by se mohlo jednat o slušnou nenáročnou komedii. Bohužel se tak ale nestalo, tenhle film se vůbec nepovedl. Celé selhání je tu ovšem jen vinou otřesného scénáře, který neobsahuje souvislý příběh, vtipné dialogy ale spíše snůšku trapností a vtípků, které zaostali s dobou. Nezaujal ani hudební doprovod, natož opěvovaná píseň "Nevinná". Na druhou stranu jsem velmi příjemně překvapen vizuální stránkou, která se v naší kinematografii jen tak nevidí. Některé záběry jsou neskutečně nádherná a mohl bych se na ně dívat pořád. Stejně tak byla velmi příjemná pohyblivá fotografie, která sice není originální, ale tady se mi opravdu velmi líbila. Myslím, že Jiří Vejdělek by se ještě někdy mohl ukázat jako velmi kvalitní režisér a doufám, že se k jeho rukám dostane parádní scénář... [TOP 19/8 53%](22.5.2007)

• - Scéna, ve které Denisa (Kristýna Leichtová) svélkne horní díl plavek, se podle portálu ShowBiz.cz umístil mezi stovkou nejlepších českých erotických scén. (BisiJoker)

• - Postava Ladislava Ondřeje ve filmu trpí skutečnou poruchou močení zvanou Paruréza. Příčinou problému přitom není homosexuální orientace, jak je v jedné scéně řečeno. (Scelleton)

• - Autobusem Setra s SPZ 3A4 8848, kterým Účastníci cestují, patří společnosti Vega Tour, která byla založena v roce 1991. (PAULOO)