• Renton

Scénář: Russell Gewirtz .. Spojenec je podvodný film. Už trailer byl jen lživá snůška keců o zápletce, která je nakonec dokonalá jen ve své triviální směšnosti a zůstává extra nevyváženou, plytkou přehlídkou velkých hereckých tváří, které nakonec ničemu nepomohou. Na vině je převážně scénář, který nedá postavám pořádný děj a vaří jen z rádobypřekvapivých zvratů. Ani režisér Spike Lee tentokráte nepředvádí nic extra, nezvládá žánr(y) a nesmyslně našroubované společensko-politické kritiky působí uměle, nevhodně, v kontextu snímku až hloupě. Tentokrát Spike prostě neuspěl. Vizuálně pěkný, jinak zcela zbytečný, snímek.(3.2.2007)

Začíná to normálně. Vyloupení banky, které organizuje C.Owen má standartní průběh. To co následuje jsme už taky viděli: rukojmí, FBI a vyjednavač D.Washington. Až dosud to na nás působí, že se vlastně nic zajímavého stát nemůže. Zvlášť, když všichni znají pravidla. Jenže postupně se děj rozvíjí, D.W. zjišťuje, že jeho manévrovací prostor je velmi malej a TI v bance, ať už chystají cokoliv, tak násilí to rozhodně nebude. A situace se pomaličku vyhrocuje.... . První co mě zaujalo, byla hudba. Nevím jestli je dobrá, určitě je výrazná. A pak J.Foster, která (jak zde bylo řečeno) je úžasná děvka! Celkové resumé: velmi poklidná a inteligentní kriminálka. Dokonalej zločin, originální zápletka, občas vtípek, občas akce.(3.9.2006)

Sofistikovaná hříčka, která stejně jako v případě Dannyho parťáků přinutí diváka usilovně fandit bankovním lupičům v čele s šarmantním Clivem Owenem, jenž ze sebe doluje vynikající herectví i s pytlem přes hlavu. Banky a bankéři vzbuzovali coby oběti pramalé sympatie už před bankovní krizí, filmy jako Spojenec onen efekt ještě umocňují. V tom je kouzlo Spojence, respekt k soukromému vlastnictví fikaně zlikviduje i u ctnostného liberála. Spike Lee si zaslouží mohutné poplácání po zádech za nejpříjemnější překvapení posledního roku, mj. za výběr vizuálně originálního kameramana, se kterým bych šla někdy fotit mrakodrapy na Manhattanu- zvenku. Nebo bankovní sejfy- zevnitř. P.S. Jodie Foster mi v té hře Washington-Plummer-Owen připadala jak čtvrté kolo u tříkolky.(5.4.2010)

Úžasné.. Od Spike Leeho sem žádný jiný film zatím neviděl, ale todle mě opravdu dostalo na lopatky. Už úvodní titulky, spolu s arabskými rytmy, a vůbec celkově je film opravdu skvělý. Videoklipově pojatý, úžasně zahraný ( akorat s Jodie Foster mám furt problém.. eště mě v žádém filmu nenadchla a i tady byla asi nejslabší ze všech). Cliwe Owen opět potvrzuje pověst charakterního herce a i s maskou přes obličej jeb prostě boží. A hlavně je to strašná prča. Netušil sem, že film o přepadení banky bude takhle vtipnej.(14.4.2006)

Veľmi, veľmi podarené! Myslím, že opäť obohatil divákov o ďalšiu možnosť bankovej lúpeže, a ako je v obsahu písané, do posledných chvíľ netušíme o čo ide. Premakaný nápad! Priam nečakaná zápletka, úplne sa vymyká štandardným klišé bankových lúpeží. Pre mňa osobne škoda, že nedal Lee viac priestoru Dafoeovi, no Washington jeho miesto dôstojne zaplnil a zahral znova skvelo! 85%.(16.5.2006)

• - Zvonění na mobilu P. Hammonda je úvodní melodie z filmu Kanye Westse "Gold Digger". (don corleone)

• - Ve filmu jsou dva odkazy na předešlý film režiséra Jednej správně. Pizza, která se ve filmu objeví je z pizzerie Sals a postava Denzela Washingtona z něj cituje. (don corleone)

• - V kanceláři majitele banky Arthura Case visí obraz Paula Cézanne "Cards Player". (don corleone)