Ve druhé povídce Miroslava Vaice Mistr končí postarší pan Prokop lázeňský pobyt a přijíždí pro něho tchyně s malým Prokopovým synkem Borkem. Borek ví o tátově hravosti a schovává se všude, kde jen najde nějakou skrýš. Nakonec končí v kufru a zaklapne za sebou víko, aby ho tatínek nenašel. Zámek ovšem nejde otevřít. Prokop totiž zapomněl číselný kód. Hravý synáček je zamčený v kufru, otec hledá na zámku všemožné kombinace, ale nic. Prokop ví, že musí jednat rychle, aby synka nevystrašil a posléze nezadusil. Hledá pomoc, kde se dá a dokud je čas. Vysvětluje situaci a prosí o pomoc slatináře, hasiče i zloděje – recidivistu, jenž nakonec kufr otevře. V závěru zabouchne dvířka auta s vnoučkem uvnitř pro změnu zase tchyně, nechá uvnitř i klíče a klouček je uzavřený opět – tentokráte v automobilu. (Česká televize)

ostravak30

Miroslav Donutil se tentokrát trochu naběhal. Nutno ale opravit úvodní text. Prokop totiž kód nezapomněl, jen se se svým spolubydlícím jaksi nepochopili. Já jsem zase nepochopil, proč mu zavíral kufr a ještě mu tam dával kód. A tak hlavní hrdina běhá od čerta k ďáblu jako slepička v pohádce a hledá. Ovšem hle, jak může být zloděj najednou prospěšný. Na druhé straně si nejsem jistý, zda by mistr na zámky skutečně dokázal tak snadno otevřít kufr uzavřený kódem. ()