Epizody(5)

Seriál zobrazuje históriu slovenskej spoločnosti v prvých desaťročiach nášho storočia a zanecháva hlbokú vieru v človeka a národ. Životný príbeh Pavlínky, dcéry robotníka a krčmára, ktorej osud je vyplnený láskou, spoločenskými ambíciami, neuskutočnenými životnými snami a ktorá sa napokon vracia k základu života, k životnej prirodzenosti a múdrosti. (oficiální text distributora)

Arsenal83

"Čo je život? Ťažko povedať. Unáša nás a my nevieme kam. Nemá konca kraja." 700 stranové dielo v 6 hodinovom filmovom materiáli, ktorý výborne poukazuje na život ľudí tesne pred prvou svetovou vojnou a počas nej. Zaujímavá bola ukážka toho, že ešte aj v roku 1914 sa čulo maďarizovalo a nebyť pádu monarchie, zrejme by sme ako národ neprežili. Zároveň je to film o živote na dedine, kde aj počas vojenských operácií niekde veľmi ďaleko život išiel ďalej, naďalej sa žilo podľa sociálneho pôvodu, pozeralo sa na postavenie, majetnosť. Všetko zosobnené v jednej hlavnej postave, žene, ktorá túži po splnení svojich snov, no k šťastiu vedie cesta priúzka. Mnoho ďalších postáv poukazuje na skostnatenosť systému a lipnutiu k hodnotám, ktoré dávno prestali mať zmysel. ()

Eilean Donan

Prvá časť bola čarovná. Stará škola, ale dobrá a viac ako to. Vystavuje na výslnie roztopašnosť spoločnosti, tragiku a silu osobnosti. ()

jhrasko

DOBRÍ ĽUDIA SÚ PRED ŽIVOTOM BEZMOCNÍ. AKO DETI. A ČO JE VLASTNE ŽIVOT? ŤAŽKO POVEDAŤ. UNÁŠA NÁS A MY NEVIEME KAM. NEMÁ KONCA KRAJA. Život akokoľvek nekonečný podľa Františka Švantnera očami Miloslava Luthera čoby brilantná ukážka osobitej literárnej adaptácie. Určite jej mnoho k dokonalosti chýba, napriek tomu každým ďalším pozretím vo mne vzbudí pocit obdivu. Vďaka kongeniálnemu spojeniu výberu a vedenia hercov, navodenej atmosféry a originálne použitej hudby Svetozára Štúra s motívmi symfónií Gustava Mahlera. Navyše s jedinečnou mizanscénou (kto by bol povedal, že ju budem obdivovať v slovenskom seriáli z roku 1982?!). Postava matky je pre mňa jednou z najtragickejších v slovenskej literatúre, postava otca z najsmutnejších. Ďakujem, pani Viera a pán Leopold. Legendy! ()

• Podľa slov Jany Krausovej sa seriál natáčal od konca, keďže na začiatku nakrúcania vážila len 47 kíl a kvôli chorobe syna Davida bola psychicky zdevastovaná. (Arsenal83)