Pôvodný televízny film. Dej filmu sa odohráva v revolučnom roku 1848.Zavedie nás do Príbeliec, kam sa Janko Kráľ po marcovej revolúcii vracia z Pešti, aby spolu so svojím priateľom, učiteľom Jánom Rotaridesom oboznámil slovenský ľud so slávnymi dvanástimi bodmi. Odhlasovali ich na poslednom Uhorskom sneme v Bratislave s prísľubom slobody a rovnoprávnosti pre Slovákov. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Takmer dokonalé spracovanie dôležitých udalostí našich dejín za účasti naozaj skvele vybratých a výkonovo mimoriadnych hercov. Napriek normalizácii som tu až také tlačenie na politizáciu dejín nepozoroval. Komunisti boli omnoho väčší národovci ako dnešní zapredanci v parlamente. ()

Autogram

V tomto filme je Janko Kráľ nielen básnik, ale hlavne revolucionár, najskôr nie ozbrojený, ale chce bojovať poživňou a básňou, keby sa dalo. Aby na Slovensko mohla doraziť sloboda, rovnosť, bratstvo, to nebolo také jednoduché, ako sa mu zdalo. Štúrovcov a ich politiku vo filme veľmi neobľubujem, ale s Kukurom to bolo o niečo lepšie, ako som čakal. –––– Treba si povedať pravdu, Janko. Slovenský ľud je opustený, otupený, nedbanlivý, otrocký a za zlým sa ťahá. O dobro, ku ktorému ho chceš priviesť, neveľmi stojí. Iskry v ňom nevidno, šľachetných citov nemá. –––– Sloboda sa predsa nedostane darom od c.k. vrchnosti. Sloboda je cieľom usilovania človeka. A cieľ nikdy nekráča človeku v ústrety, človek sám musí ísť za cieľom. –––– Čo zmôže báseň, keď slovenský sedliak čítať nevie. –––– Poďte spáliť urbárske knihy. Poďte spáliť dereše! ()

Šuplík

Roľnícky ľud v podaní komunistov, fu, to je iný úlet od reality. Inak zaujímavý kinematografický výkvet. Je fajn, že jednou z postáv je Janko Rotarides. ()

majo25

Trochu rýchlokvasná historická dráma o slávnom revolučnom roku našich dejín. Pritom je tento film skvelo obsadený a na televízne spracovanie určite aj nelacný. Okrem historických zhrnutí však chýba akási nadstavba. ()

Johnny.ARN

Tv film s tým takým elitným slovenským obsadením tých časoch, rozprávajúci v skratke a na jednom mieste o problémoch slovenskej dediny a roľníkov. Inteligencia si zle vyložila znenie marcových zákonov a tak to aj dopadlo. Našťastie to má rozumnú minutáž a človek pri tom nechce zomreť ... veľmi. 4 z 5 ()