poster

Romance Helgolandská

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1977, 13 min

Režie:

Zdeněk Miler

Předloha:

Jan Neruda (povídka)

Scénář:

Zdeněk Miler

Kamera:

Zdenka Hajdová

Hudba:

Luboš Fišer
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (17)

 • NinadeL
  *****

  Gothická variace Milera na Nerudu. Mohu.(22.9.2015)

 • flanker.27
  ***

  Tak to dopadá, když se štěstíčku chodí naproti až moc. Enem mi néde na pochopa, že si dcera celou dobu nevšimla, že jim pod domkem nedobrovolně mešká velký koráb.(3.5.2014)

 • troufalka
  *****

  Když von pan Miler toho uměl mnohem víc, než stylizované žáby a myši! Aneb ne všechno, co pro své děti chceme jim prospěje!(8.7.2014)

 • kulyk
  **

  Kulyk na výpravě za cooltůrou, tý jofka! Spojler!!! Pozor na něj! Nejdříve někam stále jedou, až jsem se obával, že tam možná ani nedojedou. Poté kamsi předlouho letí, trnul jsem, že snad nedoletí. Nakonec se vše v dobré obrátilo, tatínek má na pivo a rybičky co žrát. Vše trhaně zanimálil spolek lidí, kteří neviděli maják nebo poštovního vrkůa ani na pohlednici. Moc poučné. Škoda, že již několik týdnů nejsem citlivou dívkou a musím tedy mírně podhodnocovat. PS.: pytlíku, já to odhalil podle toho medailonu! Jsem tedy lepší a musíš mi sloužit. SAHARA!(5.5.2014)

 • Tom_Lachtan
  *****

  Jak málo někdy stačí ku štěstí lachtanovu - Atmosféra, výborná hudba a potemnělá, černotmavěmodrošedá kresba - všechno krásně propojeno do jedné z nejznámějších Nerudových (tedy vlastně i českých) balad. Stejně jako Luciana/Lucianu by mě asi nikdy nenapadlo, že něco takového mohl spáchat strůjce krtečka. Jeden mínus bych ale přeci jen našel, animace je někdy až moc trhaná, což vůbec nepůsobí dobře v kombinaci se scénami, kde je pohyb zcela plynulý. PS: prý příliš snová? To považuju za plus.(31.7.2013)

 • LiVentura
  ****

  Líbeznost dýše v nás...(24.2.2010)

 • evapetra
  *****

  Krásně smutné.(26.6.2015)

 • Luciana
  *****

  Až snová animace a působivá hudba, v kombinaci s věčným tématem nenaplněné lásky, vytváří z tohoto krátkého animovaného filmu zajímavý zážitek. Překvapení pro ty, jež si Zdeňka Milera spojovali výhradně s Krtečkem.(12.10.2005)

 • Una111
  *****

  Tenhle krátký snímek se po všech stránkách moc povedl! Dokonce ani drobný posun obsahový mi nevadil, což jinak nevidím moc ráda. Ale tady je organický, přesvědčivý. - - - Těší mne, že Zdeněk Miler použil jednu z Balad a romancí Jana Nerudy. Jsou to opravdové skvosty a kdyby Neruda žádnou jinou sbírku básní nenapsal, pro mne by to stačilo, abych mu za to jako básníkovi složila uctivou poklonu!(9.4.2016)

 • fragre
  ****

  Od tvůrce Krtečka nečekal bych, že dokáže zachytit atmosféru tohoto melancholického hororu, který se vyznačuje i velkou dávkou líbeznosti. Některé kresby evokují náladu kreseb Jana Zrzavého ke Kytici. Spolu s hudbou to tvoří téměř dokonalý celek. Téměř proto, že ta trhaná animace mi přece jen vadila.(18.2.2014)

 • topi
  *****

  Temná hororová balada v stylizované modrošedé animaci. Zdeněk Miller netočil jen notoricky známé příběhy o Krtečkovi, ale i animované filmy pro dospělé (bohužel ale málo). Nepřetržitý hudební doprovod zkomponoval Luboš Fišer. Ty temné smyčce se vyloženě zařezávají do těla a střídají se s líbeznými klavírními nebo cembalovými motivy. Tohle je prostě NÁDHERA!!! Romance Helgolandská patří spolu s Kábrtovou Svatební košilí k nejlépe zpracovaným animovaným baladám.(25.1.2017)

 • pytlik...
  **

  Pouze z filmu se příběh dá pochopit těžko. Dokud jsem si nepřečetl originální Nerudovu báseň, myslel jsem, že onen otec nechtěl, aby se jeho dcera vdala, což mi přišlo poněkud podivné... že by nechtěl být na ostrově sám, nebo se s ní chtěl dokonce oženit on?(7.8.2013)

 • PollyJean
  ***

  no, možná nakonec dobře, že Zd. Miler skončil u krtečka, jeho pokusy o jinou animaci jsou tak trochu ... nevyvážené. Hudba je zase neobyčejně působivá - což L. Fišer zkrátka umí, a to i v těch případech, kdy variuje již použité motivy.(1.11.2018)

 • lubospoti
  ***

  Jan Neruda byl mistrem hororové básně. A v tomto filmu je toho mystického nádechu požehnaně. Zvláštní animace, která se sice k námětu hodí, ale přesto jsem z ní u vytržení nebyl.(30.4.2013)

 • Peter-1307
  ***

  Tak Zdeněk Miler to nie je len Krtko. Ale toto je až príliš snové.(7.7.2011)

 • mrLotus
  *****

  Nádhera!(5.8.2013)

 • Belsazar
  *****

  Nikoliv za animaci, ale za výbornou hudbu. Vždy mě velmi dojímá.(25.10.2015)