Dramatický príbeh z prostredia detského mestečka v Zlatovciach pri Trenčíne. Približuje hlavné okruhy problémov a radostí, s ktorými sa deti a ich noví rodičia stretávajú na ceste k vzájomnému porozumeniu. (oficiální text distributora)

Snorlax

Další z mnoha příkladů kvality televizní tvorby ČST. Když se člověk vyrovná s nadabováním Obermaierové, může si plně vychutnat citlivě natočený příběh o tom, jaká krásná dřina může být rodina. Ocenila bych nejen výborné herecké výkony, které u dvou profesionálů beru vlastně jako samozřejmost, ale především absenci sentimentálních žvástů. ()

Hedka

Dosť citlivý príbeh o náhradnom rodičovstve a o duševných zraneniach osamelých detí. Aj keď sa ma táto problematika bytostne dotýka, film ma veľmi nenadchol. Námet vynikajúci, ale film mi pripadal dosť umelý, dokonalo pedagogický a....taký.....socialistický. Vadilo mi príliš časté spomínanie pedagogiky, citovanie Komenského, dokonalosť riešení a vadila mi aj réžia, ktorá bola bez nápadu. Za námet a z lásky k opusteným deťom, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom súčasťou môjho sveta silné 4****. ()

hygienik

Veľká snaha bola zrazená na kolená dobovými nárokmi na obsah filmu. -Ak jej občas nestrúhnete, nemôže z nej vyrásť správna občianka.- Kým charaktery pestúnov boli vykreslené situačne, v prípade detí to naopak bolo zúfalo doslovné (dialógy, sny, spomienky). Práve dialógy sú až zarážajúco slabé - jednoduchučké. A ten dôraz na súnáležitosť ku kolektívu je už z dnešného pohľadu úsmevný. Búrlivý charakrer hlavnej postavy sa priam ponúkal na hlbšiu psychologickú sondu, tej sa však možno tvorcovia báli. Zdá sa mi, že socialistická scenáristika preferovala pohľad trebárs na adopciu očami dospelých, zatiaľ čo USA inklinuje k pohľadu na realitu očami detí resp. predovšetkým teenagerov. To sa dá logicky odôvodniť tým, že teenageri sú najpočetnejšou podskupinou vrámci divákov amerických filmov. ()

PTuranyi

Mohla by to byť dráma opustených detí a ich hľadania nového domova. Mohla by to byť dráma náhradných rodičov riešiacich neľahké vzťahy so zverenými deťmi. Lettrich však natočil film so socialistickým nadhľadom, ktorý je tak trocha propagáciou experimentálneho rodinného mestečka a uvedomelého socialistického prístupu. Našťastie to nerobí na hulváta, ale s citom rozvíja a splieta osudy jednotlivých hrdinov. Od začiatku tu máme kladných hrdinov, Pavla Benčíka s manželkou a riaditeľa mestečka. Proti nim stoja manželia Jančoví, ktorí výchovne zlyhali. No a potom tu máme niekoľko detí a mládež, ktorí si svoju stranu ešte musia vybrať.  A vyberú si správne. Herecké výkony sú dobré dokonca aj u detských predstaviteľov. Takže keby produkcia trocha viac popracovala na dramatizácii a nebyť toho subtílneho socialistického didaktizmu bola by to výborná psychologická dráma. Vďaka tomu je to príjemný film o zložitých vzťahoch medzi deťmi a dospelými, nabitý pozitivizmom a prísľubom svetlých zajtrajškov. 70% ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 24.12.1978, pôvodný televízny film (autorka: Zora Krištúfková) - Aj dnes vysoko aktuálny príbeh o mládeži vyrastajúcej v pestúnskej starostlivosti a náhradných rodinách. V hlavnej úlohe mierne afektovaná ANDY TIMKOVÁ, známejšia dnes skôr ako moderátorka markizáckeho TELERÁNA. (1.8.2008) ()

• V čase 53:20, keď môžeme vidieť, ako sa centrom Trenčína rúti sanitka, tak tohto času podobný výjav by sme už nezažili. Miesto, odkiaľ sanitka prichádza, je tohto času pešou zónou (Štúrové námestie) v budove pieskovožltej farby napravo od križovatky so semafórmi tohto času sídli Mestská  polícia. Keď sanitka zabočí na semaforoch, tak v pozadí si môžeme všimnúť šedú budovu židovskej synagógy. Sanitka potom pokračuje po Palackej ulici, ktorá tohto času slúžila ako hlavná cesta v centre mesta. (AxelWers)
  • Detské mestečko v Zlatovciach (toho času Zlatovce už boli niekoľko rokov súčasťou Trenčína) vzniklo 1. septembra 1973, išlo o detský domov rodinného typu, kde sa o skupinu osirelých detí staral manželský pár (jednotlivé páry sa pritom zároveň starali aj o vlastné deti). Tento experimentálny projekt mal byť alternatívou ku klasickým detským domovom. Na ploche približne 12 hektárov sa vybudovalo 17 domov pre viac ako 200 detí, pričom jeden dom pripadal pre jednu rodinu. Tento unikátny projekt vzbudil záujem aj vo svete a úspešne fungoval až do roku 2005, avšak potom bol zrušený a nahradený klasickým detským domovom, kde rodičov nahradili profesionálni vychovávatelia. (AxelWers)