poster

Zachýsek, zvaný Rumělka (TV film)

Pohádka

Československo, 1990, 65 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • Snorlax
  ***

  Herecká elita a Ondřej Pavelka v pohádce o jedné uražené víle, která se rozhodla z kocoura stvořit člověka tak odporných charakterových vlastností, že by ruče mohl zasednout v našem zákonodárném sboru.(30.3.2013)

 • honajz
  **

  Pokud chtěli svět pohádek ukázat jako nutný pro poetiku všedních dní, neměli celou pohádku natočit jako potemnělý horor, který je spíše blízký filmům Juraje Herze, kde se pohádkových postav divák spíše bojí, než aby jim fandil. Celkové vyznění je pak takové zvláštní - jako by pohádkové bytosti vlastně bojovaly proti sobě, a některé pak i proti lidem. Ano, dá se v tom trochu vidět i politický podtext (lidé věří klamným slibům, mají růžové brýle, ale realita je jiná. Ne každý, kdo říká pravdu, i když je sám, nebo jsou to jen dva lidi, je přijímán větším počtem lidí, kteří pravdu nechtějí slyšet. Apod.) Ale primárně to mělo být o ztrátě fantazie, a tady myslím, že to nebylo domyšlené do konce, co vlastně skutečně přinese ztráta fantazie a nástup jen tvrdé vlády reality. Jenže to by už asi nebyla pohádka.(17.1.2015)

 • Tommassi3
  ***

  "Ale páni studenti, co to děláte ?? Tady nejsme u holiče, ale na zásnubách !!" ;)(14.11.2015)

 • otík
  **

  Studiová a poněkud potemnělá pohádka sice s hvězdným obsazením, ale s příběhem celkem nudným. V království, kde byla spousta kouzelných bytostí a kouzel, se král rozhodne, že zruší všechna kouzla a kouzelné bytosti chce vyhnat od dvora. Mocná víla však očaruje skoro všechny a pouze pár dobrých jedinců je schopno vidět skutečnost takovou, jaká opravdu je. Tato pohádka neupoutá pozornost, navíc není ani vtipná a pointa je ta, že máme věřit na kouzla a čáry. No nevím, co tím chtěli autoři říci. Hudba: Ladislav Simon(25.8.2010)

 • kocik1
  *

  Pohádka, která chce dětem ukázat, jak smutný a bez poetiky by byl svět bez pohádek. Smůla ovšem je, že ze samotného příběhu se poetika kamsi vytratila.(2.9.2018)

 • rakovnik
  **

  Ač dospělý, takže to neumím úplně přesně posoudit, přišla mi tato pohádka pro děti příliš náročná a možná v ní vidí něco jiného, než co nesla za poselství. Z mého pohledu příliš upovídaná, utahaná pohádka, s ošklivými studiovými kulisami i kostýmy.(21.11.2015)

 • Paity
  ***

  Vcelku povedené, přítomno hodně známých tváří, příběhově to také není úplně katastrofa.(12.6.2013)

 • Asmodin
  ***

  Stará dobrá filmová práce se skvělým hudebním doprovodem s vynikajícími herci. Děj samotný nic moc, není to vyloženě pohádka pro děti, ale kdo by se chtěl pustit do remaku jistě by nebyl ani tak dobrý. Hofmannova povídka byla zpracována věrohodně.(30.4.2019)

 • arcticsky
  ***

  Jedna z těch lepších levných TV pohádek v papundeklových kulisách. Zaujala mě zde Marta Vančurová - v tom ohozu jí to fakt slušelo...(13.8.2012)

 • třebapepa
  ***

  Jako pohádka na nedělní odpoledne moc pěkné. Jako adaptace jedné z nejlepších Hoffmanových povídek trochu slabší.(26.11.2011)

 • hermiona
  *

  Jako pohádka doslova o ničem. Infantilní kňourání všech herců (snad až na Petra Štěpánka) a okřídlená teatrálnost nápadníků mi málem způsobily kopřivku. Ale sestříhat to na 10-15 minut a jako spoločenská satira na téma populismus a ukázka samobudovaní Kultu Osobnosti může být.(30.3.2013)

 • Schlierkamp
  ***

  Československá pohádka o pomstě víly místnímu knížeti za povýšené a nesprávné chování. Půvabná víla s prapodivným jménem (M. Vančurová) promění z kocoura člověka, jenž oplývá hrubým a drzým chováním a pošle ho dělat na zámek zmatky. M. Vladyka v roli zákeřného Zachýska Rumělky, jak je pojmenován podle ostře zrzavé kštici a fousků, vypadá velmi komicky a jeho styl by se dal přirovnat ke Koucourovi z Červeného trpaslíka. V pohádce se objevilo mnoho zajímavých hereckých postav, například elegantní doktor/kouzelník P. Štěpánek, hloupý a rozmarný kníže J. Kanyza spolu s jeho tajným speciálním radou úlisným J. Štěpničkou či trojice studentů ve složení O. Pavelka, J. Čenský a O. Brousek ml. Záběry na Vladykova Zachýska jsou vskutku veselé, celá pohádka je však natočena v nepříliš povzbudivém tónu s mírně depresivní hudbou, jak je u pohádkové paní řežisérky Simonové zvykem.(18.1.2015)

 • Pitryx
  odpad!

  No, nevadilo mi, že je tam postav jak na orloji, ale ten děj. Vadili mi herci, nelíbilo se mi v tom absolutně nic. Snad jen Sabině Laurinové v modrém to šíleně slušelo. Bohužel celá inscenace byla jakási splácanina všeho možného.(2.6.2019)

 • Nugat
  ****

  Celkem dobrá a vtipná pohádka, skvělé obsazení i pointa. Jen mne neustále rozčilovalo, jak Kanyza používá Werichovu dikci, jedna z Císařova pekaře, jednak z některých jeho forbín....(15.1.2018)

 • Trucker
  odpad!

  Totální kravina a splácanina, příšerné herecké výkony a princezna pojmenovaná po vaginální kvasinkové infekci, to je fakt moc.(14.11.2015)