Zachýsek, zvaný Rumělka (TV film)

Pohádka

Československo, 1990, 65 min

Jako pohádka na nedělní odpoledne moc pěkné. Jako adaptace jedné z nejlepších Hoffmanových povídek trochu slabší.(26.11.2011)

• honajz

Pokud chtěli svět pohádek ukázat jako nutný pro poetiku všedních dní, neměli celou pohádku natočit jako potemnělý horor, který je spíše blízký filmům Juraje Herze, kde se pohádkových postav divák spíše bojí, než aby jim fandil. Celkové vyznění je pak takové zvláštní - jako by pohádkové bytosti vlastně bojovaly proti sobě, a některé pak i proti lidem.(17.1.2015)

• hermiona

Jako pohádka doslova o ničem. Infantilní kňourání všech herců (snad až na Petra Štěpánka) a okřídlená teatrálnost nápadníků mi málem způsobily kopřivku. Ale sestříhat to na 10-15 minut a jako spoločenská satira na téma populismus a ukázka samobudovaní Kultu Osobnosti může být.(30.3.2013)

Vcelku povedené, přítomno hodně známých tváří, příběhově to také není úplně katastrofa.(12.6.2013)

• otík

Studiová a poněkud potemnělá pohádka sice s hvězdným obsazením, ale s příběhem celkem nudným. V království, kde byla spousta kouzelných bytostí a kouzel, se král rozhodne, že zruší všechna kouzla a kouzelné bytosti chce vyhnat od dvora. Mocná víla však očaruje skoro všechny a pouze pár dobrých jedinců je schopno vidět skutečnost takovou, jaká opravdu je. Tato pohádka neupoutá pozornost, navíc není ani vtipná a pointa je ta, že máme věřit na kouzla a čáry. No nevím, co tím chtěli autoři říci. Hudba: Ladislav Simon(25.8.2010)