Dvacet tisíc mil pod mořem (TV film)

Dobrodružný

Československo, 1980, 83 min

Pavel Kraus

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Radek John

Komentáře uživatelů k TV filmu (25)

Komorní televizní adaptace Verneova románu vypadá sice lacině, ale Johnův (!) scénář dokázal s málem vytvořit solidní konverzační drama, srovnatelné se slavnou československou rozhlasovou adaptací. Trochu mě sice mrzelo, že z profesora Aronnaxe se tu stal naivní děda, který pro harpunáře Neda Landa i vlezdoprdelku Conseile znamená větší zhoubu než pomstě oddaný Nemo. Na druhou stranu postava Neda Landa v podání skvělého Jiřího Schmitzera v sobě nese ten správný morální náboj, který profesorovo slabošství nakonec vyváží.(10.1.2014)

Tato Vernerova adaptace klasické verneovské látky se přiřazuje rovnocenně k těm starším z padesátých a šedesátých let. S úspornou, avšak dostatečnou výpravou dává možnost k vyniknutí tehdy zralé generace našich herců. Osobité pojetí postavy kapitáne Nema ztvárnil Jiří Adamíra, jehož "mluvitelské" herectví tu našlo zvlášť výbornou základnu. Aniž by bylo cokoliv podstatnějšího setřeno z myšlenkového poselství této vrcholné Vernovy sci-fi, podařilo se tehdy vytvořit dílo zralé, přesvědčivé a stále divácky vděčné.(19.3.2008)

Jiří Adamíra je asi ten nejlepší kapitán Nemo, jakého jsem kdy viděl, potěšila mě i věrnost předloze a místy velmi slušná atmosféra. Zároveň však byl film párkrát docela dost nudný, profesor Aronnax v podání Jiřího Pleskota se neustále něčemu divil jako malý kluk na školní exkurzi a vůbec nepůsobil dojmem vědce (možná chyba Johnova scénáře), o Vítězslavu Jandákovi coby Conseilovi ani nemluvím. S Adamírou dokázal udržet krok jedině výborný Jiří Schmitzer jako výbušný Ned Land. Velmi dobrá hudba Jiřího Václava, dávám tři a půl mořské hvězdice.(16.10.2013)

Televizní kulisy by až tak nevadily, jako chybějící více sevřený děj. Zde se projevuje nejvíce zápor samotné Verneovy předlohy, kde vlastně o nic nejde, vše je jen sled scének, kde poznáváme Nema a jeho myšlenky, záměry a cíle, s nimiž můžeme, nebo nemusíme souhlasit. Herecké výkony jsou jak na houpačce - Adamíra je vynikající, ostatním člověk ne vždy jejich hereckou snahu věří.(12.1.2014)

Velmi dobré, škoda, že je to jen v televizním kulisovém balení. Kdyby se to udělalo velkoryseji, bylo by u mne i to na pět hvězdiček.(15.4.2019)

Velmi komorní drama. Tak jsem si všimla dobře, že se tady profesor Aronnax projevoval hodně naivně a že se všemu divil. To bych od vědce neočekávala, ale budiž. S televizními kulisami nemám problém. Překvapilo mě, scénář má na svědomí Radek John. Dostala jsem chuť si tutu Verneovku zase přečíst. Takže i k tomu mi tenhle televizní příběh dobře posloužil.(8.1.2020)

Našinec viděl tři (americké) adaptace tohoto románu, ale tato adaptace se nejvíc držií originálu. Především necpe tam za každou cenu nějakou pohlednou ženštinu, aby byla nějaká erotizující romantika, kterou Hollywood zprznil mnoho klasických dobrodružných příběhů. Velkou slabinou této adaptace je samozřejmě technická stránka, přece jen je vidět, že jde jen o TV inscenaci dělanou takřka na koleně, takže triky jsou již zastaralé a trochu směšné. Ale interiéry Nautila jsou přes svou jednoduchost věrohodné. Tvůrci se vcelku s úspěchem snažili obrátit svou nevýhodu (nedostatek peněz) v přednost, takže dobrodružný sci-fi příběh proměnili v komorní drama. Bohužel výkony J. Pleskota a V.Jandáka jsou jen stěží průměrné, leč Ned Land J. Schmitzera je výborný. A skvělý je ovšem J. Adamíra, to je, hlavně svým chováním, kapitán Nemo jak má dle knihy být - tajemstvím obestřený muž s vyrovnaným chováním se skořepinou neosobní vlídnosti, kterou jen občas prorazí něco z magmatu vášní pod ní vřící: "Ke čtvrté hodině odpolední jsem už nemohl ovládnout svou netrpělivost i sžíravý neklid a vrátil jsem se k hlavnímu schodišti. Palubní otvor byl otevřen. Kapitán se procházel rychlými kroky po plošině. Díval se na loď, která zůstala devět až jedenáct kilometrů za námi. Kroužil kolem ní jako šelma, a nechávaje se pronásledovat, zaváděl ji na východ. Neútočil však. Snad ještě váhal. Chtěl jsem zakročit podruhé. Ale než jsem mohl kapitána Nema oslovit, umlčel mě. "Já jsem právo! Já jsem spravedlnost!" řekl mi. "Jsem utlačený a tady je utlačovatel! To on mi zabil vše, co jsem miloval, zbožňoval, uctíval: vlast, ženu, děti, mého otce, mou matku! Vše, co nenávidím, je tam! Mlčte!"(29.6.2014)

Kam az saha pomsta?(3.1.2020)

Rok 1980, takže jsem na to koukal ohromen. Tv nemohla nabídnout kdoví jaký rozpočet, tak šla cestou spíš komorního vyprávění, ale i po letech mě to bavilo.70 %(3.3.2011)

"Svět má raději milosrdnou lež než krutou pravdu." Jules Verne(16.12.2014)

Nic horšího jsem dlouho neviděl, ani výborní herci to nemohli napravit, podobné jako Robinsoni z Kronborgu(3.1.2020)

Triky klasicky televizní (špatné), ale jinak jde o slušný film s kvalitními hereckými výkony a pravou verneovskou atmosférou. Film mě jako puberťáka dost chytnul, a to je co říct, tenkrát jsem byl náročnějším divákem než dnes.(9.2.2016)

Škoda tej lacnej formy inscenácie s príliš jednoduchými interiérmi a častých nudných scén. Lebo čo sa týka vernosti predlohe, tak to bola asi najsilnejšia stránka filmu, za to plus jedna hviezda. Mnohé pamätné dialógy som si vybavil, aj keď knihu som čítal dávno, pred desaťročiami. Je pravda, že už kniha sa celá nesie v ponorkovej atmosfére niekoľkých miestností, ale spád filmu je slabý a o trikoch sa takmer ani nedá hovoriť.(17.8.2013)

Krásně zpracovaný námět a vynikající výkon noblesního Jiřího Adamíry. "Jenom" televizní film, ale jednoznačně předčí americké velkofilmy s Kirkem Douglasem nebo Michaelem Cainem, jejichž autoři jenom použili, nebo spíš zneužili jméno slavného spisovatele Julesa Verna a jeho neméně slavný román.(12.3.2012)

Film je určen především pro mládež. Má výbornou atmosféru a přestože jsem samozřejmě předlohu znal, tak se mi (když jsem ho v 80. letech poprvé viděl) líbil a ani zpracování mě nijak neurazilo. Takže tuhle televizní adaptaci bych nijak neodsuzoval.(4.11.2005)

Televizní adaptace s kvalitními českými herci.(17.8.2013)

• PhillM.

Tuhle vizuálně/scénáristickou hrůzu nezachránil ani Jiří Adamíra. Když se Pleskot (Aronnax) podívá z okna Nautilu na rozmazané dvoumetrové akvarijní rybičky a řekne "neuvěřitelné", nelze než s ním souhlasit.(1.9.2014)

• prezdivaka

Tohle snad mělo být spíše rozhlasovou hrou. Zpracování je děsivé a směšné. Výprava je jedním slovem úděsná. Když profesor Aronax žasne na palubě Nautilu nad sbírkami mořských lastur, vidíme odrbané, polámané střepy. On prohlásí, že tyto poklady by mohly být ozdobou pařížského muzea. Pak několikrát špatně pojmenuje a zařadí několik schránek plžů. Stačilo před natáčením oslovit nějaké sběratele. Trikové záběry jsou ubohé i na dobu vzniku. Místo aby se použila zadní projekce, použilo se klíčování s akváriem, takže vydíme zvětšené akvarijní rybky. Děsivé dialogy jen umocňují křečovité herectví, ze kterého vybočuje snad jen Jiří Adamíra. Ateliér natřený zlatou barvou, který má vypadat jako vnitřek Nautilu? Kdyby se finance použily na animovaný film, nemohlo to dopadnout hůř.(3.1.2020)

"Já jsem právo, já jsem spravedlnost! .. Budete stejně jako tamti vraždit jen ty nejslabší?" Konverzační vernovské drama.(5.1.2020)

Československá televizní adaptace slavného vědecko-fantastického románu J. Verna. Scénář R. Johna se poměrně věrně drží předlohy a do hlavní postavy kapitána Nema, tajemného muže, jenž se rozloučil s civilizací a své dny prožívá v mořských hlubinách v podmořském člunu zvaném Nautilus, ztvárnil charismatický J. Adamíra. Herecké obsazení zachráněných trosečníků pařížského profesora Aronnaxe (J. Pleskot), jeho sluhy Conseilla (V. Jandák) a kanadského velrybáře hrubého chování Neda Landa (J. Schmitzer) bylo zvoleno též vhodně. Televizní zpracování P. Krause se vyznačuje dobře zvládnutou atmosférou stísněného prostředí, jednoduchou kulisovou výpravou a prostým zobrazením podmořského světa. I díky zkušeným, skutečným mistrům mluvených slov Adamírovi a Pleskotovi se jednoznačně může řadit ke kvalitním dílům televizní tvorby.(16.9.2017)

Dobružství tady v té levné televizní inscenaci ustupuje spíše té morálně-sociální stránce Verneovky - Nemo cestuje po světě hlavně proto, aby pomáhal různým hnutím odporu, revolucionářům, rebelům proti útlaku kolonistů a kapitalistů.(10.3.2014)

<< předchozí 1 2