Blues o mrtvém vrabci

Dokumentární

Česko, 2005, 56 min

Zajímavý dokument o znamenitém básníkovi. Režisér se pokouší o jakýsi vhled do Kainarovy duše, ale moc se mu to nedaří. Inu, zeptat se ho už nemůže, i kdyby věděl, jak a na co. Ostatní jsou pak jenom přihlížející, kteří hodnotí věci prizmatem svých osobních zážitků a postojů. Ale i tak stojí film za zhlédnutí.(30.8.2017)

Ano....(29.6.2017)

Patřím k těm, kteří se ke Kainarovi (a vlastně poesii vůbec) dostali přes bigbít, tedy přes LP Město ER od skupiny Framus Five a LP Kuře v hodinkách od skupiny Flamengo. Dodnes si myslím, že obě ta LP patří k tomu nejlepšímu, co čs. bigbít ze sebe vydal, ba jsou to alba tak výtečná, že mi pak pomohla dostat se přes později poznanou skutečnost, že Kainar byl sice velký básník, ale malý člověk. Což nemá být vnímáno jako moralizování, neb sám sebou nejsem si jist, jak bych se zachoval v Kainarově situaci, je to jen konstatování stavu. Ale jinak je to dokument chápavý, neodsuzující, ale nezakrývající slabé stránky Kainarovy. Pan Uhde, jehož působení v politice vnímám spíše záporně, byl zde v hodnoceních a v postřezích mužem na svém místě.(29.6.2017)