Čudný človek (TV film)

Romantický / Drama

Československo, 1975, 69 min

Juraj Kukura bez fúzov nahladko oholený je tu úplne na nespoznanie. Ako syn bohatého aristokrata je znechutený ľuďmi a celou spoločnosťou, dokonca každému napriamo povie, čo si myslí, a to sa neodpúšťa. Intrigy sú na dennom poriadku, v majetkoch aj v láske, hlavne u kňažnej Sofie, Soňa Valentová tu vyzerá úplne na zjedenie. Herci sú celkovo úplne dokonalí, len tá ťažká ruská predloha nie je mojou šálkou kávy. Naviac, zdá sa mi, že do jednej hodiny sa nedajú vtesnať všetky udalosti a zložité charaktery postáv, všakáno. –––– Svet je zlý. Prečo by doktor z tohoto sveta mal byť dobrý. –––– Priatelia, dovolím si vám oznámiť, že sme boli pozvaní a ustanovili sa na pohreb zdravého rozumu. Na zdravie hlupákov! –––– Voloďa, musíme sa rozísť. Budem vám príkladom: Zabudnem na vás.(15.3.2017)

Láska a úklady po slovensku. Není to špatné, ale schází tomu silnější dramatický konflikt, jaký původní Lermontovova jevištní předloha bezpochyby nabízí. Leccos zachraňují herci, vedle Magdy Vášáryové a Soni Valentové především vynikající Viliam Záborský v roli bezcitného Arbeninova otce. A Kukura? Ten byl v osmadvaceti a bez svého tradičního kníru zatraceně sexy.(31.12.2016)

• Ej Hlemýžď

Jeden z mála filmů či inscenací, kde je J. Kukura hladce oholen zcela bez svého typického knírku, vlastně si ho ani nemohu vybavit jinde bez vousu. Příběh mne však nijak zvlášť nezaujal.(22.2.2009)

Inscenační lahůdka určená spíše pro fajnšmekry, u které mě, při vší úctě k hercům z díla Neokončennaja piesa dľa mechaničeskogo pianino, po celou dobu pronásledovala fascinující myšlenka. Co by asi tak vzniklo za dílko, kdyby si toto herecké obsazení půjčil Nikita Michalkov ke svému stejně laděnému příběhu o pokrytectví a falši samozvané vyšší společnosti, ve které je projev upřímnosti považován za bláznovství. Pravdu Ti řeknou až po Tvé smrti. Klasicky nadprůměrný snímek, potvrzující inscenační sílu a kvalitu vznikající pod Tatrami v každém desetiletí minulého století.(18.3.2017)

Božská slovenská inscenace z ranku božských slovenských inscenacích, o kterých se tak často básnilo a básní. Téma dodal Lermontov, herecky oslnila Magda Vašáryová a Soňa Valentová. Ty jejich společné scény jsou nad vším, skvěle nalíčené ve vhodných dobových kostýmech niterně prožívají každý zlom v tom emočně bohatém světě, ve kterém i drobná zmínka o počasí ve společenském salonu mohla znamenat mnoho. Učiněná radost si doplnit četbu takovým přepisem.(20.11.2016)