• Španělsko

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 120 min

Jedna z nejkrásnějších filmových poklon ženám, jaké zřejmě byly natočeny. Vynikající Almodóvár tentokrát trochu změnil styl a ve svém melodramatickém "Návratu" vypráví příběh zneužívaných a životem protřelých žen. Volver narozdíl od předešlé Špatné výchovy, není tak temný a smutný a ač vypráví o věcech neveselých, činí tak s humorem a nadhledem. V klasicky pestrobarevném příběhu dává mistr vyniknout hlavně krásné Penélope Cruz, které její obyčejnou a zkušenou Raimundu s přehledem uvěříte. Vaše srdce si ale získá i charismatická Carmen Maura, coby mrtvá babička nebo Lola Duenas jako roztomile praktická sestra Raimundy. Volver není v žádném případě film feministický, ale nakonec přeci jen platí, o ženách-pro ženy.(1.1.2008)

Almodóvara zatím příliš nakoukaného nemám, ale i díky přítomnosti Penélope Cruz jsem čekal slušnou 4*-ovou podívanou. Jenže nakonec právě herectví krásné Španělky bylo to jediné blyštivé na sice nenudícím, ale jinak téměř úplně obyčejném filmu ozvláštněném pouze kriminálním činem, kterému se však stejně nepřidávalo větší důležitosti či pozornosti. Průměr potvrzují krajně nesympatické vedlejší postavy jako např. Irene a Agustina, z nichž právě Carmen Maure alias "matka duch" byla hodná okamžitého odstřelu.(10.7.2011)

Neobyčejný příběh, ve kterém dominují ženské postavy a jejich nazírání na svět. Občas některé dialogy působí jako vystřižené z telenovely (výměna surovin na přípravu oběda pro 30 lidí), ale i takovéto scény zapadají do pestré palety, pomocí níž Almodóvar vykresluje svět. A přestože je příběh tragický, dramatický a nutí k zamyšlení, tak je zde citlivě zasazen i komediální prvek. Zajímavé je paralelní setkávání sesterského dua s mrtvými (teta/manžel). Výstižně zobrazeny generační vztahy (babička - dcery - vnučka). Duchařský prvek v podobě živé babičky jsem zpočátku opravdu neprokouknul. I kamera (záběry na předmět doličný - nůž) a hudba dotvářejí dokonalost filmu. Takže slovy Raimundy, hlavní pachatelky a oběti zároveň: Jedno ti můžu říct. Nikoho jsem nezabila. Zajímavé komentáře: nithiel, castor.(20.1.2009)

V surovosti příběhu je to vlastně všechno tak nadnesené s určitou naivitou, je tu hodně kontrastů, stojí zde zločin a trest, co je zločin, ale zůstává bez trestu, život se pojí se smrtí, která se vrací jako duch, ale stále je životem. Almodóvar předvedl tanec s filmem pěkně španělsky, ale chyběla mi tu ta opravdovost, ta reálnost postav, příběhu a konání, vytrhávalo mě to z děje, který byl místy příliš nehybný a ženský (jediný mužský princip buď podváděl, nebo znásilňoval).(3.2.2015)

dlho dlho bolo Všetko o mojej matke bezkonkurenčne mojím najobľúbenejším filmom od Pedra, po zhliadnutí Volveru má veľmi vyrovnaného rivala. Almodóvar tu podáva veľmi citlivo a na rozdiel od minulých filmov predsa pestrofarebne, no jemnejšie, niektoré svoje osobné, obľúbené témy, ako vzťah k matke, vyrovnávanie sa s osobnou i národnou minulosťou, s "duchmi" svojej krajiny i života. Symbolický návrat, spomínaný v názve piesne, ktorá dala názov aj filmu, sa tu uskutočňuje vo viacerých rovinách. A tých tu je, kto je na almodovára zvyknutý, neprekvapujúco celkom dosť. Penelópe krásna a spolu s ostatnými predstaviteľkami výborná, aj toho jemného humoru tu bolo na moje potešenie trošku viac ako napríklad vo Vysokých opätkoch, ďalšom tematicky blízkom filme(29.1.2007)

• - Amodóvar spolupracoval s Penélope Cruz předtím už dvakrát, konkrétně na snímcích Na dno vášně (1997) a Vše o mé matce (1999). (imro)

• - Almodóvarův opus kromě toho, že po celém světě utržil víc než 60 milionů dolarů, vykazoval vynikající výsledky i v USA. Během debutového víkendu (3. – 5. 11. 2006) tu vydělal 197 703 dolarů v pěti kinech a po třech týdnech zisk akvizice Sony Classics překročil 683 000 dolarů. (imro)

• - Penélope Cruzová byla za svůj herecký výkon ve filmu nominována na Oskara. (Elisebah)