Klasická slovenská komédia podľa divadelnej hry Jána Palárika. Pani Sokolová a jej pekná dcéra Evička majú dvoch nápadníkov v osobách starého Potomského a jeho syna - študenta práv z Pešti, ktorý sa premenoval na Jelenfyho. Vracia sa do Kocúrkova so skupinou komediantov,ale pritom chce ostať inkognito, aby takto mohol "kúru robiť" peknej Evičke. Ale inkognito prichádza aj slovenský básnik Jelenský, ktorý sa zastaví v Kocúrkove a zámena týchto dvoch mien vyvolá celý rad komickýchzápletiek a konfliktov. (oficiální text distributora)

Autogram

Ján Palárik sa rád zameriaval vo svojich divadelných hrách na zámeny a urovnávanie slovensko-maďarských vzťahov. Pomaďarčovanie Slovákov a zvláštne kombinácie jazykov vytvárajú zmes slov, keď sa v jednej vete objavujú slovenské, maďarské aj nemecké výrazy. Dnes to znie už dosť zvláštne, ale v podaní staršej hereckej elity to má svoje čaro. Trochu ma ale nudili divadelné sceny na začiatku a na konci. ()

lepo

"UŹ CVÁĽAJÚ RYTIERI MOJI KOCÚROVSKÍ" ILYEN !!! Nádherné dialógy v tomto slovenskom skvoste, sú pre človeka znalého slovenskej gramatiky a nárečia, so skomoleninami maďarských výrazov pobavením v každom počasí. Skvelé výkony, dnes už bohužiaľ mŕtvej generácie slovenského divadelného Olympu. ()

Hombre8

Pokud bylo účelem tohoto snímku ukázat diferenc mezi divadlem a hranou tvorbou, tak se to opravdu podařilo. Jinak si ty přechody totiž vysvětlit neumím. Na část divadelní se dívat nedalo, hra samotná stojí za vyliž, ale hraná část díky mistrovství slovenských herců byla moc milá. Blaškovič s Labudou si notovali znamenitě. Zejména Blaškovičova ungáriš-slovenčina byla kiváló! ()