Televízny videofilm o možných príčinách vzniku drogovej a hráčskej závislosti detí. Emotívny a apelatívny príbeh dvoch detí - trinásťročného Martina a pätnásťročného Fedora, pre ktorých cesta späť bude veľmi ťažká, ba možno nemožná. (oficiální text distributora)

Koloman_R

Pre mňa ultimátny film. Prečo? Vyrastal som priamo na miestach, kde sa film odohráva. Denne som sa pohyboval pri Chorvátskom ramene, na Námestí hraničiarov, na Jungmannovej, Vlasteneckom námestí a žil svoj život mladistvého petržalčana. Prežívali sme presne to isté čo chalani - túžili sme po nových značkových teniskách, voľný čas trávili vonku na sídlisku, nadšene hrávali hry na PC.  Pravidelne som chodil do videopožičovne z filmu, kde bola samoobslužná kopírka, na ktorú som chodil kopírovať otcovi technické správy k projektom. Pravdou je, že problémy s patologickým hraním alebo konzumáciou tvrdých drog ako Martin s Fedorom som nemal, ale vo svojom okolí som podobné prípady videl. V našom dome si partia chalanov spravila z priestorov kočíkarne klubovňu. Spočiatku tam prebiehali nevinné stretká, ale časom začal dotyčný sused chodiť po bytoch a predávať za lacno GameBoy-e, značkové bundy a pod. Bolo jasné o čo ide. Časom sa z toxikománie dostal, ale jedného z tej partie vraj našli predávkovaného vo výťahu na Rovniankovej ulici. A takých prípadov bolo veľa. Pre mňa je tento film potrétom doby, môjho detstva, puberty a autentickým zobrazením môjho životného priestoru. Je v tom veľa sentimentu, nostalgie a tiež spokojnosti s tým, že som sa do toho nenechal strhnúť. A že možností bolo. Stačilo ísť do „Bokača“ o dve ulice ďalej. Super bonus je parádna hudba od Oskara Rózsu a Andreja Šebana. ()

retroslovak

Peniaze, nuda a túžba niekam patriť, to sú 3 príčiny hlavného mladého protagonistu Maťa. Žije len s matkou, ktorá sa musí o syna postarať sama a tak pracuje často aj po nociach, nikdy nemá dovolenku. Maťo si po presťahovaní do nového prostredia, blúdiac ulicami, našiel kamaráta, ktorý rád hrá automaty za peniaze a predáva heroin zašúľaný v cigaretách. Na jednej akcii Maťo skúsi takúto cigaretu a tá mu veľmi zachutí, kam to všetko vedie??? To už si viete sami aj domyslieť. Veľmi zaujímavý snímok, ktorý ma zaujal hneď z viacerých hľadísk, jednak svojou pútavou témou a jednak dobou, v ktorej sa dej odohráva. Je to presne obdobie môjho detstva. Som veľmi rád, že som sa nezaplietol do podobnej skupiny a najhoršie čo som mal, aj to až v 15-tich bolo víno a cigareta. Myslím, že deti, mladiství, na ktorých rodičia nemajú čas sa ľahko dostanú do podobnej situácie. Myslím, že v našom hlavnom meste to mali práve takéto mladiství najťažšie a zároveň najľahší prístup ku drogám, ale určite to nebol problém ani niekde na diskotéke zohnať. Výkony hercov mohlibyť aj lepšie, celkovo film ale hodnotím na plný počet 5 hviezd. ()

javlapippi

Hlavný nezletilý hrdina sa po dlhšom pobyte na idylickom vidieku navracia do skazeného rodného veľkomesta. Tam sa venuje vykorenenému citovému strádaniu, aby následne zahájil kariéru narkomana/dílera. Okrem drogovej problematike film venuje pozornosť aj gamblerstvu, napríklad v postave záhadného týpka v obleku, striedavo navštevujúcemu petržalské a dedinské krčmy disponujúce hracími automatmi. Výchovným dopadom filmu som si nie úplne istý, mne najväčšiu radosť urobili dobové zábery na vtedajšiu realitu medziobdobia prechodu zo socialistického na kapitalistické zriadenie. Nereťazcové obchody, lacné krčmy, butiky so značkovým textilom a obuvou za horibilné sumy, mládežnícka diskotéka, počítač 486 a bordové sako. Navyše je väčšina filmu točená na Námestí hraničiarov a blízkom okolí, kde som o zhruba dekádu neskôr pobýval. Spokojnosť preveliká. ()

PeteBuck

Trainspotting na slovenský spôsob. Až na to, že to vtipné nebolo a bola to taká sonda do života v Péétržke v polovici deväťdesiatych rokov. Je to iba televízny film, ale na to, v akom stave bola slovenská televízia, je to malý zázrak. Inak tá hudba mi okamžite udrela do uší a neprekvapuje, že to urobil Andrej Šeban s Oskarom Rózsom. Minutáž celkom fajn, na 80 minútach sa povedalo, čo bolo treba. Keďže to bol iba televízny film, tak z toho čiší slabý rozpočet, ale obsadili tam slušných hercov, takže hviezdička naviac za snahu a celkom peknú psychedelickú hudbu, inak by to bolo za tri. ()

KarolMalina

Film zachytávajúci nielen realitu Petržalky 90 . rokov, ale aj reálne spracovanie prenáša empatickéko diváka spať do mladosti a krásnych rokov. Typický príklad toho, ako Petržalka spravila aj s tichého a slušného mladíka devianta. O kamarátov tam nikdy nebola a ani nie je núdza, avšak ulica akosi na výber nikdy nedávala. Mierne mi prekáža trochu menej dynamiky, a to hlavne v prejave hercov a pri dialógoch. Trochu viac pohybu to chcelo, ale aj tak je to zaujímavý snímok. Bohužiaľ nevychádza z neho silnejšie mravné ponaučenie, keďže ani tento film pre mládež tú mládež nijako neodradil od drog a gemblerstva. Tieto dve diagnózy sa bohužiaľ "legalizovali". Jedna neoficiálne, druhá oficiálne a zničili mnoho rodín a mladých životov. ()