Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Námořní soud vyšetřuje podivný případ. Loď James Cook připlula v roce 1885 do přístavu se zavražděným kapitánem Gibsonem (I. Racek) a třemi lodníky, označenými za vzbouřence, na palubě. Během procesu dojde k rekonstrukci případu a za vraždu je odsouzen holandský první důstojník Karel Kip (R. Jelínek) a jeho bratr, inženýr Petr Kip (O. Brousek). Díky zásahu guvernéra (K. Houska) dostávají bratři Kipové jen doživotí v káznici. Tam sestrojí teplovzdušný balón, který zaletí k Irům, žijícím poblíž káznice a ti jim pomohou utéci. Bratři si totiž vzpomněli, že na lodi zůstal fonograf, pomocí něhož by se dal zjistit skutečný vrah kapitána… (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

majo25 

všechny recenze uživatele

Poctivá inscenácia z Verneovho pera, naviac veľmi dobre zahraná. Možno menej známy námet, o to realistickejšie pôsobiaci s tým, že neobsahuje (typické Verneove) sci-fi prvky, len vtedajšie moderné high-tech novinky, ktoré v tom čase asi vytvárali akýsi závoj mystérie. A myslím, že tú mystériu sa podarilo preniesť aj na obrazovku. Prilíšná televíznosť sa ukázala vlastne iba v dvoch exteriérových scénach, ktoré boli vo filme, hlavne tá so psom nebola veľmi kvalitná, ale to je prepáčiteľné. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Krausova adaptace jedné z klasických verneovek není jen pouhým soudním dramatem, jak se snad na první pohled může zdát, ale především vzrušujícím dobrodružstvím z období prvních vynálezů, které tehdy vzbuzovaly obdiv i nemalé rozpaky. Galerii vynikajících hereckých výkonů vévodí vedle Vlastimila Brodského, Rudolfa Hrušínského nebo Josefa Vinkláře výborný Ilja Racek v roli obhroublého kapitána Gibbsona. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Televizní hra podle románu Julese Verna o prvním využití vynálezů fotografie i zvukového záznamu (fonografu), které dokáží odhalit jednu záhadnou vraždu a především zamezit jednomu justičnímu omylu. Výprava sice není moc honosná (v podstatě absentují externí scény), ale tohle spíše komorní zpracování není i tak vůbec špatné. Snad mám jen pocit (z toho co jsem si přečetl o obsahu původního románu), že autor scénáře se poněkud odchýlil od Verneova originálu. Zejména jde o scény odehrávající se v káznici, ale i o onu závěrečnou poentu u revizního soudu. V roli soudce docela výrazný dnes zesnulý Karel Urbánek ()

anais 

všechny recenze uživatele

První Krausova verneovská tv adaptace je trochu ve stínu jeho Dvaceti tisíc mil pod mořem. Přitom má vynikající obsazení (i v nejmenších rolích největší hvězdy:), evidentně velmi nízký rozpočet, a přitom kvality těch nejlepších rozhlasových her, ve kterých záleží na kvalitě přednesu, srozumitelných dialozích a poutavém příběhu. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

(2x) Dobrodružství kriminalistiky kolem prvního využití vynálezu fotografie i zvukového záznamu v soudním procesu. Jules Verne v příběhu Bratrů Kipů výjimečně moc nezacházel do roviny sci-fi a nadpozemské fantazie, ale sáhl po dvou tehdy již reálných technických přístrojů. Ne, že bych si to všechno nedovedl představit s honosnější výpravou a kupou exteriérních scén jako i s větším počtem vizuálních efektů, jaké ve svých filmových adaptacích Verneovek dělával Karel Zeman... ale v tomhle zpracování s komorní atmosférou je to pro mě stejně filmový zážitek... bez rušení nadbytečných triků sledovat za doprovodu příběh nejen o vraždě a justičním omylu, ale i o lidské statečnosti, čestnosti, trpělivosti... ponořit se do doby, kdy produkty "statívu pořizujícího obraz živých i neživých předmětů při světle hořícího magnezia" a "strůjku zaznamenávajícího akustický efekt při dopadu zvukových vln na pružnou blánu" byly žhavou novinkou s řadou nedokonalostí a vyvolávaly neskonalý obdiv i nedůvěru zároveň... a to herecké obsazení! Opět úžasné výkony pánů Jelínka, Vinkláře, Racka, Hrušínského, Adamíry, Brodského a dalších. Mimochodem právě tyhle komorní TV-inscenace jsou mnohdy hodně zajímavým materiálem svědčící o jedinečnosti umění našich hereckých mistrů doby předrevoluční. Vzhledem k této komorné výpravě a nízkému rozpočtu se zde nepovedly jen exteriérní scény (jako třeba napadení psem), což ale ve výsledním dojmu nijak výrazně nepřekáží. 90% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Fonograf, tedy první zařízení na záznam zvuku, pracoval s válečkem, který měl maximální délku záznamu čtyři minuty. Pachatel vraždy by tedy musel přijít a svůj čin vykonat v rozmezí těchto čtyř minut. (sator)
  • Exteriéry věznice se natáčely v Malé pevnosti Terezín. (optik)

Reklama

Reklama