poster

Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni (TV film)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1989, 70 min

 • Zagros
  ****

  Krásná pohádka, která má základ ve večerníčku "O Kubovi a Stázině". Beze zbytku pro ni také platí ten komentář. Výborná animace, skvělý dabing a především příběh ji zvedá vysoko nad průměr. No a právě díky silnému příběhu z něj dokázali tvůrci udělat i plnohodnotnou pohádku, která mi ke všemu sedla ještě lépe. Zasloužené čtyři hvězdy a už teď se těším na další setkání s touto pohádkou.(25.5.2018)

 • kulyk
  ***

  Sympatický jinoch Kebule je prototypem řádného, snaživého občana, který má svůj cíl a jde za ním se silou i fištrónem správného živnostníka. Plány mu však maří jakýsi baťovský zaměstnanec, který uvěřil štvavým pamfletům nějakého Marxe a dovoluje si otevřeně naznačovat, že je snad stejně kvalitní jedinec jako my, městská buržoazie, či snad s námi spřízněná velkostatkářská klika. Tato odborářská agitka ani omylem nepatří před zrak našich potomků, ne ne ne! Této nehoráznosti se sice dá přiznat snaha o potírání feudálního živlu, ztvárněného retardovaným císařpánem, v zašlých pořádcích přebývajícím knížetem a především onou tupou hnidou, správcem Kolomajznou, tedy šlechtickým podržtaškou, který vysává z nebohých podnikatelů řádně nabyté zdroje a blokuje zavádění volného trhu. I náš praotec Adam Smith by blil nad takovým paznechtem. Ovšem tato bohulibá část díla nemůže převážit onen nechutný, plebejský, rovnostářský podtext. Pro naše blahoslavené potomky doporučuji četbu děl Andrewa Carnegieho, popř. studium manuálů her v golf či v tenis. No a panchartům oněch knechtů, které živíme i přes jejich mizerné pracovní výkony, doporučuji zvýšit počet denně odmakaných hodin na dvacet, aby neměli na podobné krávoviny čas!(10.6.2012)

 • duklak2
  *****

  V mém dětství nejoblíbenější večerníček. Je to neuvěřitelné, co animovaného se před více než dvaceti lety dokázalo natočit. Obsahuje dokonce i zábavné prvky, které zaujmou i úplně malé děti. Což je fantastické. Tato pohádka nikdy nezklame. Už asi pět let jsem ji neviděl. Chybí mi. Zařadil bych ji jednou do hlavního vysílacího času, ať všichni vidí, zač je toho loket:-)(20.6.2010)

 • honzic
  ****

  Tuhle kreslenou pohádku mám rád, sice není kreslená nic extra, ale je koukatelná a napíná, prostě povedená po všech stránkách, jak má být, těžko něco moc vytknout, je tam vtip, děj i láska a vše tak nějak vyrovnaně. Možná trochu zajímavější téma k tomu by to ještě zlepšilo, ale i tak je to dobré. Hodnocení: 75 %(11.2.2008)

 • Tomesh
  ****

  Tohle se mi líbilo. Fandil jsem teda hlavně těm vodníkům.. Jediný, co mám za zlý, byly kecy o tý vodě, která steče dolů o Stázině, když to zrovna bylo v nejlepším a člověk čekal všechno možný, jenom ne konec, který byl ohlašován tímhle moudrem, což měl být zřejmě uklidňovací prvek, že zatím to není oukej, ale nebojte se děti, všechno bude fajn.(9.1.2008)