Do Himálaje s Michaelem Palinem (TV seriál)

• Česko

Himálajem s Michaelem Palinem

Himalaya with Michael Palin

Himaláje

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 6x60 min

Michael Palin

Michael Palin

Palin je určitě skvělý průvodce. Tahle sérka se mi zamlouvala. Kamera i hudba, což je u dokumentu důležité, jsou excelentní. Co mě ale mrzí, a je to možná dost subjektivní pohled je to, že se zde věnuje málo pozornosti Himálaji samotné. Nejvíce se mi líbila druhá epizoda, která zahrnuje trek po Himálaji. Opravdu pastva pro oko. Naopak záběry obyvatel zemí Himálaje, mě už tolik neuchvacovaly.(15.12.2005)

Miesta, ktoré by som chcel navštíviť. Tak by sa dala opísať Himalája od Michaela Palina. Kultúrne, geopoliticky a nábožensky hútne a plné zaujímavých príbehov, ľudí a historiek. Palin možno nie je Pilkington a jeho vtip je akýsi old school slapstick, ale vždy mi príde, ako mierne cynický a skrz naskrz Britský sprievodca, ktorý kutrá a pátra po najzaujímavejších príbehoch medzi obyčajnými ľuďmi. Rovnako, ako jeho predchádzajúce dokumenty jej aj tento veľmi uspokojivý. Rozhovor s Dalai Lámom je pre mňa vrcholom, rovnako ako aj celá epizóda v Bhutáne.(14.8.2017)

Himalájí křížem krážem. Skvělý seriál o úchvatném koutu světa s nejslavnějším součastným cestovatelem v roli průvodce. Mohlo tu být více trekingu v horách a méně "kultury přilehlých zemí" (kde se Himalajím poněkud vzdalujeme), ale i tak velmi nadprůměrný seriál. Především epizody tři (treking v Nepálu, základní tábor pod Everestem) a čtyři (Tibet) nemají chybu. Celkově silnější čtyři hvězdičky.(2.12.2010)

Božský Michael Palin putuje naprieč Himalájami a je to poučná zábava ako sme na Palina zvyknutí. Množstvo kultových príhod (napr. čínsky chovateľ jakov, ktorý ďakuje komunistickej strane a strihá jaky v saku ;)) bohužiaľ vsekaných iba do šiestich hodín programu. Aj tak je to jeden z vrcholov cestopisných dokumentov od najlepšieho súčasného cestovateľa.(30.12.2006)

Horší než Palinova předchozí výprava na Saharu. Jak v televizní, tak (především) i knižní podobě. Přeci jen domov pilířů podpírajících nebeskou klenbu nenabízí takový rozsah témat, politických odlišností, zvyků či zajímavých lidských osudů jako státy spadající na území písečného oceánu. A ani Palin samotný není tentokrát zase až tak vtipný. Ve srovnání sám se sebou, nikoliv s běžnými smrtelníky samozřejmě. Oproti nim je stále ještě guru inteligentních bonmotů, života a tak vůbec.(28.7.2008)

• - Dokument byl natočen na kameru Aaton XTR Prod. (Dragoni)

• - Nejvyššího bodu, kterého Michael Palin dosáhl, byl Everest Base Camp ve výšce 5 300 m n. m. (Dragoni)

• - Název Himálaj pochází ze sanskrtských slov "hima", v překladu "sníh", a "álaja", v překladu "obydlí". Vykládá se jako "Domov sněhu". (Dragoni)