Pásli ovce valasi

• angličtina Shepherds Grazed Sheep (festivalový název)
Animovaný / Pohádka
Československo, 1973 (Alternativní 13x7 min)

Hore v horách, kde kopce vyliezajú jeden druhému na plecia, aby dovideli čo najďalej, pasú valasi ovce. Oviec je veľa, valasi dvaja a jeden pes. Ale vari najviac jesto toho, čo sa im pri pasení pritrafilo.

Jednotlivé diely:  1. Ako Kubko s Maťkom vlkovi kožuch vyprášili
9. Ako sa Kubko s Maťkom do popuku slaniny najedli
10. Ako Kubko a Maťko hrali na fujare
11. Ako sa Kubko a Maťko dali na zboj
12. Ako Kubko a Maťko naučili vílu ovečky dojiť
13. Ako Kubko s Maťkom našli poklad na Jána (oficiální text distributora)

majo25

Nie je o čom...klasika. Od perfektnej animácie Čapka, vtipných a originálnych príbehov, ponučením až po skvelého rozprávača Jozefa Krónera. Hodnotenie: 100% ()

dANo

Krásna rozprávka o jednom z najkrajších slovenských povolaní - o pasení oviec. Ústredná melódia a hovorený komentár v podaní Jozefa Krónera sú viac ako 100%-né a vždy, keď mám možnosť si tento skvost pozrieť/vypočuť, tak neváham... ()

pytlik...

Si vzpomínám na ten pocit černočerného zklamání, když jsem v osmdesátých letech coby malý kluk večer zasedl k večerníčku a místo chlapečka jezdícího na jednokolce se v televizi objevil bača, co rozsvěcoval pomocí dlouhé tyče hvězdy. Což znamenalo, že své místo na slunci dostali naši bratři, místo české pohádky se vysílají pohádky slovenské, u kterých většinou tahle úvodní znělka bylo to nejlepší, co se za deset minut na obrazovce událo. Jistou výjimkou se mi jevily právě tyhle příběhy Valachů, sice jsem Kronerovi nerozuměl ani slovo, ale alespoň to bylo hezky kreslené. Nedávno jsem jeden díl viděl znovu a v podstatě se nic nezměnilo, pořád jsem to moc nepobíral. Kromě jedné věci...Díky Matkovým copánkům jsem konečně pochopil, kdo je v jejich vztahu maminka a kdo tatínek! ()

mirec88

Jedna z najkrajších slovenských rozprávok aké som kedy videl. Hláška "Pasieš, Kubko, pasieš?" jednoznačne vstúpila do dejín. A keď k tomu pridáme vynikajúce nahovorenie Jozefom Kronerom, tak je to dokonalé. Milujem túto rozprávku a veľmi rád by som si to pozrel zas a znova. ()

Giggs

Veľmi mila a zabavna rozpravka o dvoch lenivych pastieroch s vkusnou a roztomilou animaciou, ktorej šťavu dodava až hlas majstra Kronera. ()

Kovaja

Famozní Večerníček na kterém sem vyrůstal.Příběhy o slovenských bačoch namluvených nezapomenutelnym Kronerem je opravdová pastva pro oči a uši ()

Marius_ss

Pekne animacie, legedarny Jozef Kroner ako hlavny daber a prekrasna slovenska ludova hudba, rozpravka, na ktoru možeme byt hrdi. ()

gumolit

Čo k tomu dodať? Môj najobľúbenejší večerníček z detstva ani dodnes nestratil zo svojho kúzla.Nezabudnutelny rozprávač Jozef Kroner a pekná hudba. Pozerá sa na to dobre aj po rokoch. ()

Elgin

Nezabudnutelny Jozef Kroner a jeho neopakovatelny hlas nas sprevadza vo vsetkych 13 dielov tejto klasiky natocenej na Barandove. Este si pamatam na tie chvile kedy som hltal tento serialik. Dnes sa na to so synom rad pozriem i s urcitou nostalgiou v srdci. Zasluzene plny pocet vzhladom k dobe vzniku. Tak ako Michal Docolomansky patri k Indianskym rozpravkam, tak Jozef patri neodmyslitelne k tomuto serialu, ktory bol o maly kusok lepsi. ()

Pat_rick_fan

Klasika detstva, ikonická znelka prebúdzajúca ehm..."národné cítenie", nekonečná studnica mravov, poučení, ale hlavne internetových meme. Legends we did not deserve. ()

angar

Ako sa Kubko s Maťkom do popuku slaniny najedli je najlepsšie pozerať o tretej ráno, ale v príjemnej spoločnosti :) pretože kto by si rád nepozrel nejakú dobrú rozprávku na dobrú noc... :) ()

LuiCJ

Hádam, v slovenskej kinematografii za už nič klasickejšie nedá nájsť. Tento večerníček, dokonale vystihuje slovenskú prírodu vo svojej kráse. Kde kopce vyliezajú jeden druhému na plecia... to "bačovské" prostredie... a všetko to čo sa nachádza v tomto seriáli je super. Jozef Kroner je majster a nikto iný nevie zahrať týchto valachov lepšie ako on. Nádherná slovenčina, ktorá to tiež o nejaké to kultúrne dedičstvo obohacuje, sa tu tiež náramne hodí. A o animácii a hudbe ani nehovorím. Všetko to je v jednoduchosti. To sa týka aj knižky MAŤKO A KUBKO od Marianny Grznárovej. ()

Scraffy

Nostalgia ako sviňa... Jeden z najlepších večerníčkov, aký som kedy videl. Jozef Króner je naozaj neskutočný! ()