Pásli ovce valasi (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1973, 13x9 min

Ladislav Čapek

Jozef Króner

Nezabudnutelny Jozef Kroner a jeho neopakovatelny hlas nas sprevadza vo vsetkych 13 dielov tejto klasiky natocenej na Barandove. Este si pamatam na tie chvile kedy som hltal tento serialik. Dnes sa na to so synom rad pozriem i s urcitou nostalgiou v srdci. Zasluzene plny pocet vzhladom k dobe vzniku. Tak ako Michal Docolomansky patri k Indianskym rozpravkam, tak Jozef patri neodmyslitelne k tomuto serialu, ktory bol o maly kusok lepsi.(13.2.2007)

Neskazený, rýdzo slovenský námet. Animované príbehy dvoch zdatných valachov, ktoré sa odohrávajú v krásnych scenériach našich malebných hôr, lúk a pastvín. Aj takýmto prirodzeným, nenásilným spôsobom sa dá, už v rannom veku, deťom vštiepiť láska ku vlastnému národu. Hej Slováci, na Maťka a Kubka by sme nemali zabúdať. Svojim spôsobom sú to národní buditelia. ***(5.12.2010)

Hádam, už ani na Slovensku nič klasickejšie zo sveta filmu nie je. Tento večerníček, dokonale vystihuje Slovenskú prírodu vo svojej kráse. Kde kopce vyliezajú jeden druhému na plecia... to "bačovské" prostredie... a všetko to čo sa nachádza v tomto seriáli je super. Jozef Kroner je majster a nikto iný nevie zahrať týchto valachov lepšie ako on. Nádherná slovenčina, ktorá to tiež o nejaké to kultúrne dedičstvo obohacuje, sa tu tiež náramne hodí. A o animácii a hudbe ani nehovorím. Všetko to je v jednoduchosti. To sa týka aj knižky MAŤKO A KUBKO od Marianny Grznárovej.(13.9.2017)

Dnes uz klasicky vecernickovy serial z roku 1973.... Zadavatelom bola Slovenska televizia, na namet a scenar Marianny Grznarovej , realizaval, ako to bolo v tej dobe zvykom, Kratky film Praha, Animovany film "Bratři v triku" pod vytvarnou strankou a zaroven reziou Ladislava Čapeka s genialnou hudbou Jaroslava Celbu a este genialnejsim nadabovanim slovenskeho rozpravaca vecernickovych serialov Jozefa Kronera.... Vzniklo v tej dobe nadcasove dielko ktore svojou sviezostou uchvacuje stale nove a nove generacie malych divakov, a dnes uz aj pamatnikov :-)(25.10.2008)

Na motivy rozprávok Marianny Grznárovej "Maťko a Kubko" natočená série o dvou valaších, jejich chundelatém psisku a stádu oveček. Diváka (nejen dětského) naladí už úvodní hudba, následně Kronerův komentář a pak Kubkovy a Maťovy somáriny - na hranici snu, fantazie a pohádky (napr. "Ako si napásli búrku" - ovečky měnící se v beránky - mraky) se vrací do reality (salaše). Skvělé lidové prvky - salaš, vatra, fujara...(23.3.2009)

• - Pôvodne malo ísť o rozprávku o zvieratkách, ale autorke a spisovateľke Marianne Grznárovej v príbehu chýbali ľudia. (kacer4)

• - Prvý farebný animovaný večerníček slovenskej tvorby. (Raccoon.city)