Jurošík (TV seriál)

Otto Geyer

Stano Dančiak

Zvuk:

Juraj Solan

Rozprávka, ktorá v sebe má všetko. Humor, akciu, iróniu, niekedy až satyru, krásnu ľubozvučnú slovenčinu, jednoduchú "animáciu", a predsa je to jedna z najgeniálnejších slovenských rozprávok. Jurošík, hrdina, ktorý už od prvej časti ukazuje, aký je nebojácni je presne to, čo malé deti potrebujú vidieť. Zemepán, slaboch a ufňukanec prvej triedy, je zas dokonalý výsmech smotánky z minulosti, no často to má odraz aj v dnešnej realite. A nesmie chýbať malý, nemý kamarát vtáčik, ktorý spríjemňuje atmosféru a jeho spev je často, ak nie vždy, druhým introm v každej časti.(5.10.2013)

Jurošík, Zemepán, Pišta, slniečko, vtáčik a vždy nejaká postavička zo studnice slovenských ľudových rozprávok. Prišli aj pokračovania Jurošíka, čo mierne stiahlo nostalgický a pietny závoj z tohto seriálu, ale aj tak dobre. Jurošíkom sa dal o krôčik do povedomia skvelý rukopis karikaturistu Mariana Vaneka.(26.11.2010)

Variácia na Jánošíka menom zbojník Jurošík a jeden veľmi neštastný zemepán. Jeden z mojich najobľubenejších slovenských večerníčkov, ktorý dokázal obstáť v tvrdom návale Českej produkcie. Ešte jedna zaujímavosť. V roku 2001 bolo vyrobených 7 častí v posunkovej reči a boli odvysielané v štruktúrnom okne Večerníčka.(20.11.2005)

BOHU DUŠU A MNE DUKÁTY! ÓCH, JA NÉÉÉŠŤASTNÝ ZEMEPÁN... JA NEMALA DUKÁTY. Neoceniteľná československá klasika. Krásna a jednoduchá animácia, humor, Stano Dančiak (bez ktorého by Jurošík nebol "až takým dobrým"), hudba, ktorú som sa podľa sluchu naučil hrať na klavíri a poznal by som ju aj keby mi seriál pustili bez obrazu a určite perfektné postavy: JUROŠÍK - stelesnené dobro, radosť, zbojníctvo, láskavosť, poctivosť a čestnosť, ZEMEPÁN - humor 1. triedy, výborná maďarská slovenčina, "chápavosť" a hlavne "múdrosť", PIŠTA - túžba, poctivosť a oné... Ostatné postavy sú tiež rovnako výborné ako naše "trio". Nové diely z roku 2010 (poľská koprodukcia), mierne, skutočne veľmi mierne klesali dolu. Menej zaujali ako pôvodné, ale patrí to k tomu. Skrátka tento seriál je určite jeden z najlepších československých večerníčkov a vôbec skvost československej kinematografie. Seriál má perfektný začiatok a zároveň krásne "nekončiace" ukončenie...(3.6.2017)

Ááách, ja šťastnáááá diváka ! :-)) K tomu ešte Dančiakov geniálny dabing, Jurošíkov hurónsky-kujónsky smiech a celá spleť postavičiek tejto ukážkovej večerníčkovej skeč šou, ktorá navyše pristupuje k slovenskej zbojníckej mytológii s bodrým nadhľadom a iróniou. Klasika klasík. :-) P.S. Ústredný hudobný motív je asi môj najobľúbenejší spomedzi všetkých v rámci slovenských animovaných seriálov.(23.12.2012)

• - Sedem častí seriálu bolo vyrobených v posunkovej reči pre nepočujúcich. Tento experiment sa stretol s priaznivou diváckou odozvou. (Raccoon.city)

• - Špecifický bol dabing Stana Dančiaka kvôli jeho zrakovému hendikepu. Režisér mu opisoval, čo sa v záberoch odohráva. Dančiak na túto tému hovorí: „Je to náročné trafiť sa do synchrónu. Ja založím novú, takú tvorčiu skupinu – slepecký dabing.” (Raccoon.city)