Zbojník Jurošík (TV seriál)

• Československo

Jurošík

Animovaný / Pohádka

Československo, 1991, 50x9 min

Jaroslav Baran

Otto Geyer

Zvuk:

Juraj Solan

Rozprávka, ktorá v sebe má všetko. Humor, akciu, iróniu, niekedy až satyru, krásnu ľubozvučnú slovenčinu, jednoduchú "animáciu", a predsa je to jedna z najgeniálnejších slovenských rozprávok. Jurošík, hrdina, ktorý už od prvej časti ukazuje, aký je nebojácni je presne to, čo malé deti potrebujú vidieť. Zemepán, slaboch a ufňukanec prvej triedy, je zas dokonalý výsmech smotánky z minulosti, no často to má odraz aj v dnešnej realite. A nesmie chýbať malý, nemý kamarát vtáčik, ktorý spríjemňuje atmosféru a jeho spev je často, ak nie vždy, druhým introm v každej časti.(5.10.2013)

The dukáty make the world go round alebo Zbojník Jurošík. Toto je môj najobľúbenejší slovenský animovaný seriál. Vtipné a skvelo "zahraté" (Stano Dančiak je úžasný a neprekonateľný!) príbehy a úžasné postavy (samotný Jurošík, zemepán, či Kočiš Pišta) robia tento seriál nezabudnuteľným. Najlepší bol maďarský zemepán: "Ó ja neštastná zemepáááán..."(27.11.2005)

Ááách, ja šťastnáááá diváka ! :-)) K tomu ešte Dančiakov geniálny dabing, Jurošíkov hurónsky-kujónsky smiech a celá spleť postavičiek tejto ukážkovej večerníčkovej skeč šou, ktorá navyše pristupuje k slovenskej zbojníckej mytológii s bodrým nadhľadom a iróniou. Klasika klasík. :-) P.S. Ústredný hudobný motív je asi môj najobľúbenejší spomedzi všetkých v rámci slovenských animovaných seriálov.(23.12.2012)

Jurošík, Zemepán, Pišta, slniečko, vtáčik a vždy nejaká postavička zo studnice slovenských ľudových rozprávok. Prišli aj pokračovania Jurošíka, čo mierne stiahlo nostalgický a pietny závoj z tohto seriálu, ale aj tak dobre. Jurošíkom sa dal o krôčik do povedomia skvelý rukopis karikaturistu Mariana Vaneka.(26.11.2010)

Legendárny zemepán, Pišta a samozrejme Jurošík samotný, spolu s ďalšími bizarnými postavičkami, rozohrali nádhernú a animáciou originálnu, zábavnú smršť päťdesiatich častí. Mnohé som videl opakovane. Mám veľa obľúbených a ani v konkurencii tisícov dnešných rozprávok sa táto legenda nahovorená dokonalým pánom Dančiakom nestratí. Bude to tým, že som nešťastný zemepán.(29.7.2020)

• - Sedem častí seriálu bolo vyrobených v posunkovej reči pre nepočujúcich. Tento experiment sa stretol s priaznivou diváckou odozvou. (Raccoon.city)

• - Špecifický bol dabing Stana Dančiaka kvôli jeho zrakovému hendikepu. Režisér mu opisoval, čo sa v záberoch odohráva. Dančiak na túto tému hovorí: „Je to náročné trafiť sa do synchrónu. Ja založím novú, takú tvorčiu skupinu – slepecký dabing.” (Raccoon.city)