Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

Sided

Hodně slušná česká komedie, velký nadprůměr mezi filmy, které se u nás v posledních letech točí. ()

Hemp

Spaste Svěráky a pošlete na Aliašku! Ten film je blábol stejně jako většina české produkce. Dějově chudý, bez vtipu, bez spádu. ()

Umělec

Hezký Svěrákovský film... Akorát, kdyby Jan jen režíroval a nezasahoval do scénáře. Čím víc větší slovo má Jan ve společných filmech, tím hůř :-( Obecná škola byla ještě výborná, v dalších filmech už jsou patrné jaho zásahy. Chybí tomu pak větší laskavost a poetika filmů, jako bylo třeba Na samotě u lesa, Vrchní prchni, Vesnička středisková... Škoda. Jan Svěrák tomu bere duši. Kdyby natočil původní scénář Ladislav Smoljak, bylo by to určitě 100%. I tak toho zbylo ale ještě hodně - 80%. Po druhém shlédnutí snižuji na 3*, je to upracované s chybí tomu víc vtipu. ()

A.Dufresne

Za poslední dobu jeden nejlepší z českých filmů. Svěrákovy vtipy jsou stále dobré. Když jsem byl na tom v kině, pořád jsem se dobře bavil. ()

Ladeo

Trochu zklamání, ale na druhou stranu je to to nejlepší, za poslední tvůrčí léta naší kinematografie. Na rovinu : kdyby hlavní postavu hrál někdo jiný, tak bych to hodnotil daleko hůře. ()

bozskydave

Ještě že se Honza Svěrák umoudřil a natočil Vratné lahve. Přijít o takto kvalitní snímek by byla velká škoda. Již vyšel i v HD ()

padlar

Popravdě řečeno tenhle fiml byl pro mě menším zklamáním. Nevím proč, ale film mě jako celek nějak nesedl. Některé jeho scény byly sice naprosto dokonalé. I porce takového toho jemného a příjemného Svěrákovského humoru byla ve filmu více než vydatná. Ale dohromady to ve mě zanechalo takový všelijaký pocit. Ale jsem rád, že jsem tenhle film viděl. ()

Liquigas

Svěráci prostě uměj. Krásná komedie o stárnutí, které vtip rozhodně nechybí, ale zároveň dokáže dojmout. Svěráka s jeho tradičně vysokým standartem doplňují další skvělí herci - obsazení jednotlivých rolí se povedlo na jedničku. Snímek je natočený s mistrovstvím Svěrákům vlastním, i o dvě generace mladší diváci se dokáží vžít do role starouše Tkalouna. Svěrákovic filmy budou vždycky patřit mezi to nejkvalitnější z českých luhů a hájů a já už se těším na jejich další počin. ()

Cabbage92

Zcela ojedinělý pokus za posledních snad dvacet let. Troufám si říct, že jeden z nejlepších českých polistopadových filmů. Trochu mi připomněl atmosféru starých „cimrmanovských“ komedií typu Marečku, podejte mi pero, Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Vrchní, prchni. Někde jsem četl, že kdyby bylo po vůli Zdeňka Svěráka,objevilo by se ve filmu ještě více komediálních scén, ale kdyby rozhodoval Jan Svěrák, byl by film spíše vážnější dílo o stáří. Naštěstí se hoši dohodli na kompromisu, i když by možná bylo zajímavé srovnání obou potenciálních verzí. Každopádně jde o počin v českých filmových vodách opravdu ojedinělý. Po Koljovi další zajímavá rodinná spolupráce otce a syna Svěrákových. Zdeněk Svěrák si zde perfektně střihl Tkalouna, stárnoucího učitele, který vyrůstal ve zcela jiném světě se zcela jinými hodnotami než jeho studenti. Možná je škoda, že tohle téma trochu nerozvinul. To ovšem nic nemění na tom, že role byla zahrána perfektně a jejímu provedení konkuroval už snad jen Jan Vlasák se svým „...bfízka se k bfízce naklání...“ Na začátku komentáře jsem se zmínil, že mi Vratné lahve připomínají klasiku 70. let, tak teď abych taky řekl čím. Ve své podstatě smutné téma stárnoucího učitele, který hledá směr, jímž se ubírat, kamuflované komickými situacemi. Právě tohle bylo (tedy aspoň pro mě) tolik typické pro ony již jmenované klasiky, které skrývaly protirežimní kritiku za humor. Takový film se tu dlouho neobjevil a já už jsem začínal ztrácet naději. Ale přece jenom se film podobné kategorie objevil a jsou jím právě Vratné lahve. Pokud jste tedy právě takové nostalgické osobnosti jako já, které prahnou po tom, aby si rozvzpomněli na mládí, kdy se do kina ještě chodilo za deset korun, je tenhle film právě pro vás. Snad jediné Vratným lahvím chybí a to jsou hlášky, které by se staly nesmrtelnými, až na pár vyjímek.Musím taky pochválit vcelku nevtíravou ústřední písničku, která svým textem vystihuje Tkalounovu situaci a do filmu zapadá. Proto tomuhle filmu nemůžu (a to opravdu nemůžu) dát nic jiného než pět hvězd. ()

ra0474401

Od dua Svěrák - Svěrák jsem čekala víc. Chabý děj, chabý příběh, výkony jinak skvělých herců velmi podprůměrné. Jediné, co nezklamalo, bylo obsazení Filipa Renče. ()

Shameeka

Tenhle film mě vydeptal. Po delší době jsem se odhodlala podívat se na něj ještě jednou a opět jsem měla depku. Myslím, že to nechci znovu absolvovat. Málokterý film umí tak zapůsobit, Zdeněk Svěrák hrál skvěle, proto dávám 4 hvězdičky. ()

miman

Další ze Svěrákových filmů s jeho typickým humorem. Kdo nemá rád jiné "svěrákovské" filmy, nebude mít rád ani Vratné lahve. Viděl bych i jistou podobnost s filmem na Samotě u lesa (tentokráte už ovšem stárne sám Svěrák). U filmu jsem se skvěle bavil, i když to uvědomění toho stáří film zase trošku zvážní. ()

Chloris

Lehce depresivní, ale pořád výborně "svěrákovsky" humorné. K čemukoliv napsal scénář Zdeněk Svěrák, to dopadlo vždy dobře. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady