Nebezpečná známost

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2005, 75 min

Pål Sletaune

Pål Sletaune

Simon Boswell

Film je přehlídkou lehké zvrácenosti, a to jak hlavního mužského představitele, tak i ostatních aktérů. Smísilo se tu několik druhů úchylek, které se někomu můžou zdát možná i vzrušující (tím myslím sexuální hrátky, při kterých se milenci bijí nebo lehký náznak nekrofilie). Hlavní náplní filmu je však nezkrotná dráždivost sousedek, které ví skoro všechno o Johnově osobním životě a dokonale toho využívají či zneužívají. Nemůžeme ale přehlédnout, že se prolínají dvě dějové osy. Normální reálný život Johna a jeho halucinační představy. Občas jsem se v tom lehce ztratil, ale na konci to do sebe pěkně zapadlo. Postupně nám byly zodpovězeny všechny menší otazníky ohledně děje, který se zdál místy hodně nelogický a nesouvisející.(26.4.2010)

Přijemný, řemeslně dobře odvedený film, který bohužel doplácí na to, že není nijak zvlášť originální. Trochu zkušenější divák už po chvilce začne tušit, co bude následovat a zajímavější úchylné nápady, jako je krvemilná, sexuálně neukojená sousedka, jsou zaříznuty už v zárodku. Škoda. Kdyby to bylo úchylnější, mohlo se to od svých předchůdců alespoň nějak lišit. Řemeslně a herecky ale velmi slušné.(1.11.2009)

Ano, skandinávci horory prostě umí. A nemluvím teď jenom o mém milovaném Fritt Viltu. Naboer je psycho jak prase. S na první pohled obyčejným klukem se rozejde holka. Z práce si nesoucí mizernou náladu jede výtahem do svýho bejváku když jeho zrak ulpí na zadečku holky, co vystupuje na stejném patře jako on. Holka ho osloví, že potřebuje odsunout něco těžkýho doma a on jí následuje do jejího hnízdečka. Ukáže se, že má spolubydlící a WTF může začít. Nechci prozrazovat moc, ale když antagonista začne (má důvod) jednu z "hrdinek" a pak jí její krví masíruje prsa načež jí tvrdě osouloží, tak jsem byl (protože jsem normální) znechucen a chtěl to vypnout. Ale ty WTF dialogy mě zaujali, já to dokoukal a dočkal se pointy nečekané, ale ne příliš smysl dávající. Ale jo, zajímavý, jenom takový psycho moc nemusím... 6/10(25.1.2014)

Musím se přiznat, že ze snímku mám rozporuplné pocity...zpočátku mě film vůbec nebavil a ztrácel jsem se v ději, konec naopak jede svižně a překvapivě. Rozhodně na tenhle film kouknu ještě jednou (naštěstí nemá dlouhou stopáž :)), abych si uspořádal myšlenky a mohl pak třeba nějakou tu * přidat nebo odebrat :o)(10.9.2009)

• selfesteem

Nedá se říct, že by Naboer byl nějak extrémně špatný film. Mé hodnocení odpovídá skutečnosti, že vše už tu v různých podobách dávno bylo a film mi nepřinesl nic nového. Musím však ocenit brunetku Kim za její opravdu neobyčejný výkon, který mě trochu probudil! Ona se holka tak moc snažila a tady na čsfd nemá ani svou stránku, to je ale ostuda. Jinak jsem stejně jako hlavní hrdina tak nějak bloudila spletitými chodbami podivného bytu, na jejichž konci mě čekalo poněkud nevábné překvapení.(8.12.2011)

• - Kristoffer Joner získal v roce 2005 Amanda Award v kategorii nejlepší herec. (Cheeker)

• - Jak režisér Pål Sletaune později uvedl, měl po dobu zhotovování filmových inscenací puštěnou hudbu k filmu Alfreda Hitchcocka Psycho (1960), který byl jeho největší inspirací. (Conspi)

• - První norský (v koprodukci) film, který dostal rating 18+ za posledních 17 let. Předtim to byl film Hotel St. Pauli (1988).