Nebezpečná známost

Pål Sletaune

Simon Boswell

Turid Øversveen

Darek Hodor

Přijemný, řemeslně dobře odvedený film, který bohužel doplácí na to, že není nijak zvlášť originální. Trochu zkušenější divák už po chvilce začne tušit, co bude následovat a zajímavější úchylné nápady, jako je krvemilná, sexuálně neukojená sousedka, jsou zaříznuty už v zárodku. Škoda. Kdyby to bylo úchylnější, mohlo se to od svých předchůdců alespoň nějak lišit. Řemeslně a herecky ale velmi slušné.(1.11.2009)

• selfesteem

Nedá se říct, že by Naboer byl nějak extrémně špatný film. Mé hodnocení odpovídá skutečnosti, že vše už tu v různých podobách dávno bylo a film mi nepřinesl nic nového. Musím však ocenit brunetku Kim za její opravdu neobyčejný výkon, který mě trochu probudil! Ona se holka tak moc snažila a tady na čsfd nemá ani svou stránku, to je ale ostuda. Jinak jsem stejně jako hlavní hrdina tak nějak bloudila spletitými chodbami podivného bytu, na jejichž konci mě čekalo poněkud nevábné překvapení.(8.12.2011)

[lehce spoileroidní] A já vůl si až do půlky myslel,že je to jen staré známé přeřikání toho, že ženy jsou zlé, manipulativní, přetvářející se mravní pokušitelky. I tak by to dobré. Ale zatraceně jsem se spletl. Bylo to ještě lepší. Prvotřídní psycho, depresivní, mrazivé, se zatraceně hustou atmosférou. Vypointovaná jednohubka s velmi znepokojivým závěrem. Přidávám pochvalu pro tvůrce za ideální stopáž a absenci zbytečných serepetiček. Nemám co vytknout.(8.9.2012)

Tohle je opravdu hodně zvláštní film, po jehož zhlédnutí jsem musel počkat několik dní než se mi rozležel v hlavě. Svým způsobem je Naboer zvrhlý, nepříjemný, absurdní a depresivní. Na druhou stranu ale také neskutečně atmosférický, napínavý, navíc s neokoukanými herci, zajímavou psychologií hlavní postavy a dobrým závěrem. Tomuhle severskému thrilleru pohybujícímu se někde mezi Psychem a Sekretářkou dávám slabší 4*, v daném žánru (k tomu ještě na evropské poměry) příjemné překvapení.(12.11.2010)

Přiznám se, že jsem film chápal, na pár menších vyjímek, až do cca 40. minuty. Pak už to chtělo trochu více soustředění a dávání si souvislostí dohromady. Celou dobu mne také doprovázela otázka "kolik sakra má ten byt pokojů?". Až někdy psychedelicky natočené, s temnější atmosférou a v čele s Johnem, který nechápe situaci stejně jako divák. Bohužel, znalejšímu divákovi již podle indícií začne docházet, jak to celé asi nakonec bude a má pravdu. Sice je tam vcelku dost zajímavých, dobrých a až matoucích, momentů, ale stejně to ústí v předpokládaný konec. Nutno ale dodat, že dobře zpracovaný. Nicméně, když člověk tohle přehlédne, tak se jedná o dobře natočený a až experimentálně natočený psychothriller, který stojí za shlédnutí.(20.3.2014)

• - Jak režisér Pål Sletaune později uvedl, měl po dobu zhotovování filmových inscenací puštěnou hudbu k filmu Alfreda Hitchcocka Psycho (1960), který byl jeho největší inspirací. (Conspi)

• - Kristoffer Joner získal v roce 2005 Amanda Award v kategorii nejlepší herec. (Cheeker)

• - První norský (v koprodukci) film, který dostal rating 18+ za posledních 17 let. Předtim to byl film Hotel St. Pauli (1988). (Zdroj: ČSFD.cz)