1. Film bohužel obsahoval tolik vaty, že by pokryla celou Prahu a ještě kousek Šumperka 2. Snímek pro mě znamená objev nevšední herečky Manon Chafour, která tedy nějaká extra krasavice nebyla, ale takové charisma se u žen jen tak nevidí 3. Jak jsem všema deseti pro nahrazování cizích slov českými ekvivalenty (tedy lépe řečeno českými výrazy se stejným významem že), tak karburátor bych nechal karburátorem než používal nehezké české zplynovač. Zvlášť když se mělo jednat o úžasnou součástku, která snižovala spotřebu jakéhokoli vozu minimálně o polovinu.(22.10.2014)

Když jsem si pustila pro mě naprosto neznámou komedii Tři kamarádi, říkala jsem si, co to asi bude. Rok vzniku nic nenapověděl, mnohem zajímavější bylo obsazení. Ale jaké mě čekalo příjemné překvapení!?! Výrazný dobový snímek plný příjemné muziky a krásných postav! Z ženských postav zazářila pěvecky i pohybem krásná Manon Chafour! Škoda, že nedostala u českého filmu mnohem větší příležitosti. Nesmírně zajímavý ženský typ! Ne tak chladná jako Lída Baarová, ale typově jasná famme fatale. Irena Kačírková je ve své první roli nepříliš výrazná, ostatně dámy zde tvoří spíš jakýsi módní doplněk. Hlavní dějová linka je ryze mužská záležitost. Zde suveréně vévodí Lála Pešek. Jeho humor je ovšem především slovní a elegantní, zato Jára Kohout se opravdu po všech stránkách vyřádil!! Potěší dobové žertíky (žvýkací pryž nabízená panu generálnímu nebo předstíraná tykačka po vyslechnutí telefonního rozhovoru ...). Krásná je i Peškova telofonní scéna, zdá se jakoby vypůjčená od Wericha, ale zde v provenení onemanshow. onemanshow.Tématicky zapadají Tři kamarádi spíše do prvorebublikové tvorby. Za sebe mohu jen a jen doporučit.(2.2.2018)

Česká kinematografie měla v poválečné době silnou nouzi o náměty i tvůrce. Žánr veselohry se pak stal pro režiséry tím nejtvrdším oříškem. Návrat ke komediím předválečného a válečného střihu byl předem považován za zpátečnický krok a proto se od mladých autorů žádala díla s novými hrdiny a aktuálními problémy. Scénárista a režisér Václav Wasserman však patřil ke "staré škole", která věřila osvědčeným motivům. KAMARÁDI jsou v konečném výsledku jakýmsi nuceným kompromisem. Příběh tří přátel, kteří si zařídí malou autosprávkárnu a očekávají, že dědictví jednoho z nich je vyvede z tísnivé finanční situace je sledem hluchých míst, v nichž se tu a tam objeví dobrý nápad, vtip či dialog. Dobová kritika film přijala velmi chladně a poukazovala na nedostatečnost námětu i scénáře. Herecké obsazení je značně nevyrovnané a vedle generace populárních komiků (Gruss, Fiala, Motyčka, Rašilov, Řepa, Trégl, Nedbal, Jára Kohout) zůstávají zcela upozadění mladí představitelé. Jedenačtyřicetiletý Ladislav Pešek se tu definitivně rozloučil se svými mladokomickými hrdiny a v následujícím období se přehrával do charakterních rolí. Nelehký byl úděl poválečných tvůrců a nelehký je i úděl současníků, kteří přistupují k podobným dílům s rozpačitými pocity ve snaze pochopit a přijmout.(3.2.2009)

Zcela zapomenutá komedie s remarqueovským nádechem vrací do duchovního světa třetí Československé republiky. Motiv západní fronty a druhého odboje prolíná do optimismu poválečného budování a víry v šťastnou demokratickou budoucnost. V tomto ohledu jakoby navazoval na ŠKOLU-ZÁKLAD ŽIVOTA i jiné podobně zaměřené filmy z poslednách měsíců První republiky. Nikoliv náhodou se tu projevuje prolínání hereckých generací a uměleckých stylů (Nedbal, Gruss, Zvarík, Pešek, Řepa, Kemr, Kačírková, Rudolf I. Hrušínský, Jára Kohout). Pravděpodobná trezorová existence filmu po r. 1948 je dána některými, již uvedenými jmény i jeho samotným námětem a obsahem filmu. Za úvahu stojí převedení na DVD nosiče právě pro onu zapomenutost. Soudě podle data premiéry lze dobu, po kterou byl film uváděn v kinech, odhadovat na 1-2 roky. Zábavný film své doby jen velmi vzdáleně formou a úrovní svého vytvoření může oslovovat naši současnost. Není to jeho vina. Je to jeho - už jsem naznačil, proč - úděl. Úděl a osud.(9.3.2008)

Jeden z posledních "záškubů" staré české kinematografie. Film nemohl být hrán v kinech déle než jeden, dva roky - už proto, že hlavní hrdinové jsou soukromí podnikatelé, na stolech postávají nejen české a sovětské, ale i anglické a americké vlajky a ke všemu byli všichni tihle "tři kamarádi" na západní frontě - inu fuj. Film je to zapomenutý, snad i právem, ale odpad to určitě není. - - Hrál zde také Vladimír Řepa.(9.3.2008)

• - Film byl mírně motivován významným německým románem spisovatele Ericha Maria Remarquea s názvem "Tři kamarádi". (ricky4)

• - Filmováno v Mělníku. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)