• Brejlil

Po právu zapomenutá komedie. Mezi léty 1945 až 1948 se znárodněná česká kinematografie potácela mezi záblesky svobody a přituhujícím socialistickým realismem. Tento film je toho smutným dokladem. Pokus o jakousi "politickou" angažovanost v kulisách prvorepublikové konverzační komedie je mimořádně nevtipný, občas i trapný. Jeho přehlednosti nepřispívá ani nedokonalý střih. Za celý film jsem se zasmál jen Peškově gagu se stolním větrákem, a jednou či dvakrát pochválil kompozici záběru. To je vše... Film opět směřuje do zapomnění...(12.3.2008)

Zcela zapomenutá komedie s remarqueovským nádechem vrací do duchovního světa třetí Československé republiky. Motiv západní fronty a druhého odboje prolíná do optimismu poválečného budování a víry v šťastnou demokratickou budoucnost. V tomto ohledu jakoby navazoval na ŠKOLU-ZÁKLAD ŽIVOTA i jiné podobně zaměřené filmy z poslednách měsíců První republiky. Nikoliv náhodou se tu projevuje prolínání hereckých generací a uměleckých stylů (Nedbal, Gruss, Zvarík, Pešek, Řepa, Kemr, Kačírková, Rudolf I. Hrušínský, Jára Kohout). Pravděpodobná trezorová existence filmu po r. 1948 je dána některými, již uvedenými jmény i jeho samotným námětem a obsahem filmu. Za úvahu stojí převedení na DVD nosiče právě pro onu zapomenutost. Soudě podle data premiéry lze dobu, po kterou byl film uváděn v kinech, odhadovat na 1-2 roky. Zábavný film své doby jen velmi vzdáleně formou a úrovní svého vytvoření může oslovovat naši současnost. Není to jeho vina. Je to jeho - už jsem naznačil, proč - úděl. Úděl a osud.(9.3.2008)

Česká kinematografie měla v poválečné době silnou nouzi o náměty i tvůrce. Žánr veselohry se pak stal pro režiséry tím nejtvrdším oříškem. Návrat ke komediím předválečného a válečného střihu byl předem považován za zpátečnický krok a proto se od mladých autorů žádala díla s novými hrdiny a aktuálními problémy. Scénárista a režisér Václav Wasserman však patřil ke "staré škole", která věřila osvědčeným motivům. KAMARÁDI jsou v konečném výsledku jakýmsi nuceným kompromisem. Příběh tří přátel, kteří si zařídí malou autosprávkárnu a očekávají, že dědictví jednoho z nich je vyvede z tísnivé finanční situace je sledem hluchých míst, v nichž se tu a tam objeví dobrý nápad, vtip či dialog. Dobová kritika film přijala velmi chladně a poukazovala na nedostatečnost námětu i scénáře. Herecké obsazení je značně nevyrovnané a vedle generace populárních komiků (Gruss, Fiala, Motyčka, Rašilov, Řepa, Trégl, Nedbal, Jára Kohout) zůstávají zcela upozadění mladí představitelé. Jedenačtyřicetiletý Ladislav Pešek se tu definitivně rozloučil se svými mladokomickými hrdiny a v následujícím období se přehrával do charakterních rolí. Nelehký byl úděl poválečných tvůrců a nelehký je i úděl současníků, kteří přistupují k podobným dílům s rozpačitými pocity ve snaze pochopit a přijmout.(3.2.2009)

• Karlos80

Ano, ano tento dnes již polozapomentý film (ještě že máme tu ČT) stojí za připomenutí jednak kvůli návratu Ladislava Peška před kameru asi po třech letech odmlky a také kvůli Ireně Kačírkové-debutance-tehdy ještě studentky pražské konzervatoře. Jinak bych ocenil i líbivou Stelibského hudbu a Huňkovu kameru. Půměrná nenáročná komedie, tehdy již znárodněné kinematografie..(9.3.2008)

Jeden z posledních "záškubů" staré české kinematografie. Film nemohl být hrán v kinech déle než jeden, dva roky - už proto, že hlavní hrdinové jsou soukromí podnikatelé, na stolech postávají nejen české a sovětské, ale i anglické a americké vlajky a ke všemu byli všichni tihle "tři kamarádi" na západní frontě - inu fuj. Film je to zapomenutý, snad i právem, ale odpad to určitě není. - - Hrál zde také Vladimír Řepa.(9.3.2008)

• - Film byl mírně motivován významným německým románem spisovatele Ericha Maria Remarquea s názvem "Tři kamarádi". (ricky4)

• - Filmováno v Mělníku. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)