Řím - Série 1

(série)
Velká Británie / USA, 2005, 10 h 15 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kenneth Cranham, Lindsay Duncan, Tobias Menzies, Kerry Condon, Karl Johnson, Indira Varma, David Bamber, Max Pirkis (více)

Epizody(12)

NinadeL

Pokud patříte mezi ty, které na životopisu Gaia Julia Caesara nejvíce bavila linka s Kleopatrou, budete si zřejmě trochu zoufat. Nicméně všechno jde jako po drátkách a 15. březen skutečně na závěr přijde. Bude zajímavější 2. série o tom chaosu po jeho smrti? ()

*CARNIFEX*

Trochu to trvalo, kým si ma seriál plnohodnotne získal, ale akonáhle prišlo na intrigy a všetko s tým spojené, musím uznať, že je táto prvá séria najmä vďaka záverečným epizódam viac než slušná, historická “zábava”. ()

Shakers

1. séria - 70%. Ďalší seriál z dielne HBO, ktorý je po vizuálnej stránke pekne rímsky, kostýmy, výprava a podobne to všetko tu je v takom štýle v akom tomu má byť. No problém vidím v tom, že niektoré časti sú dosť nudné a iné zase prekvapivo dobré. Scény ktoré sa motajú okolo hlavných postáv (Lucius Vorenus, Titus Pullo) sú dobre a je to aj tým, že ich hrajú skvelý herci (Kevin McKidd, Ray Stevenson). Nie že by ostatné scény bez tých hercov boli zlé, ostatný herci sú tiež dobrí (Rím ma vlastne herecké obsadenie fakt skvelé - napr. aj James Purefoy), ale je to viac o budovaní impéria, čo mňa osobne až tak moc táto látka s prostredia Ríma nezaujala. Žánrovo je to viac dráma a historický ako akčný a vojnový. Ale čo už nemohol som odolať plagátu. ()

Cappuccino

Trochu viac intríg/politikárčenia a aspoň niekoľko dlhších bojov a bolo by to za plný počet. S Tullom a Vorenusom je zábava a toho Caesara som si fakt obľúbil, až mi ho bolo ľúto. ()

Nach

Skvělá pilotní série, která věrně seznamuje diváka s tím, jak zřejmě opravdu fungoval antický Řím a jaké to v něm bylo vlastně žít. Seriál má naprosto excelentní casting, dějové zvraty a napsané charaktery. Zvláště ústřední dvojka Vorenus a Pullo mě posadila na zadek a těšil jsem se na ně s každým dílem víc a víc. Jsem moc zvědav, co předvede série číslo dva. 85% ()

GTS_PUNK

Bohatá história antického Ríma v sebe skrýva množstvo zaujímavých a pozoruhodných dejinných udalostí, ktoré neprestávajú udivovať ani človeka dnešnej doby. Niet sa preto čo čudovať, že Rím, jeho kedysi obrovská ríša a neraz kontroverzné postavy, sa v priebehu rokov stali námetmi na knižné, ako aj filmové diela. K jedným z nich môžeme pripočítať aj seriálové spracovanie s jasným a všehovoriacim názvom - Rome. Vo svojej prvej sérii, pozostávajúcej z 12 epizód, a odohrávajúcej sa počas posledných rokov vlády Gaia Iulia Caesara (Ciarán Hinds), sleduje jej dej najmä dvojicu hlavných postáv - vojakov rímskej armády - Lucia Vorena (Kevin McKidd) a Tita Pulla (Ray Stevenson), ale takisto aj vedľajšie postavy či už z radov vyššej spoločnosti alebo plebsu. Na pomerne krátkej, ale príbehovo prepracovanej a údernej sérii, sa za britskú stranu na projekte podieľala BBC, za stranu americkú zasa HBO. A hoci sú zväčša tieto dve značky zárukou kvality, v tomto prípade na diváka výsledný produkt až takým skvelým dojmom nepôsobí. Odpovedí, prečo je tomu tak, môže byť hneď niekoľko. Prvou z nich môže byť už spomínaná údernosť samotnej série, čo znamená, že na relatívne malom priestore 12 epizód sa tvorcovia možno až prirýchlo prehrýzajú obdobím niekoľkých rokov. S tým následne súvisí aj fakt, že tu divák nenachádza kvalitatívnu vyrovnanosť jednotlivých epizód, ale naopak sa stretáva s epizódami horšími (napríklad útek časti prvého triumvirátu do Grécka) a lepšími (epizóda odohrávajúca sa v Egypte). V konečnom dôsledku síce dejovo drží všetko pohromade tak, ako má, ale časový horizont deja by predsa len mohol byť o niečo viac zúžený. Ďalším dôvodom, prečo táto séria až tak veľmi diváka neoslní, je to, že hoci mali tvorcovia určite solídny rozpočet, vo finále to nie je príliš vidno. Jednak čo sa týka kostýmov, s ktorými by sa určite dalo vyhrať viac, ale najviac citeľné je to v tomto smere vo výprave. Namiesto toho, aby divák videl majestátne fóra a paláce, sa dočká zväčša iba ich malých častí, prípadne počítačových CGI spracovaní, ktoré nepôsobia príliš vábne. A to tiež len zriedkavo, keďže väčšina scén sa odohráva v stále tých istých interiéroch, ktoré by bolo možné možno spočítať na prstoch obidvoch rúk, čo po chvíli začne pôsobiť nielen repetitívne, ale v tomto prípade najmä komorne a nudne. Po najdôležitejšej, príbehovej stránke takisto nie je tento počin dvakrát dokonalý. Aspoň teda čo sa hlavných postáv a deja okolo nich týka. Aby sme však len nekritizovali, je potrebné povedať, že zaujímavé dejové línie, intrigy a tak skvelé dekadentné rímske vzťahy, sa dajú nájsť pri vedľajších postavách, najmä čo sa mladej Octavie (Kerry Condon) a Octaviana (Max Pirkis) týka. Rome - Season 1 je síce pozerateľnou záležitosťou, pri ktorej divák nezaspí (možno iba vtedy, ak je unavený), pričom však jedným dychom treba dodať, že to najlepšie na seriálovej sérii by sa nemalo točiť okolo vedľajších postáv a explicitných sexuálnych scén. Ak sa na túto sériu pozrieme z objektívneho hľadiska, ľahko zbadáme jej priemernosť v takmer všetkom, čo divákovi ponúka. V niektorých smeroch by odvážnejší mohli tvrdiť, že sa jedná až o podpriemernosť, ktorá HBO ani BBC nie je zväčša blízka. () (méně) (více)

Hellknight12

Prvá séria za mnou. Som celkom zvedavý, čo bude v druhej sérii. Rozhodne za mňa prvá séria je skvelá. Prvá časť má síce trochu sklamala, keďže ma hodili rovno do skončení jedného príbehu a aj keď to v úvode spomenuli, tak som to do konca časti už aj zabudol. Dej rozoberá niekoľko hlavných postáv a ich časť života. Bohužiaľ až tak dobre Rímsku históriu nepoznám aby som vedel posúdiť na koľko percent je to historicky presné. Každopádne niečo viem a z toho, čo viem tak tie časti boli pekne zachytené. Máme tu skvelé herecké výkony, hudbu, charaktery postáv. Atmosféra je tu veľmi dobrá. Z veľkej časti je pekne napínavá a v niektorých prípadoch je tu aj dosť romantiky. Čo beriem ako plus, keďže to pekne osviežilo historickú drámu. Máme tu tiež humor ale iba málo a je celkom dobre daný. Čo je veľké plus, keďže to trochu uvoľní atmosféru. Je tu aj pár časti, hlavne rozhodnutí, ktoré ma poriadne prekvapily. Najviac ma prekvapilo hlavne rozhodnutie jednej osoby na konci. Prvú sériu môžem rozhodne odporučiť. Za mňa je to jeden z najlepších historických seriálov. HBO znova potvrdilo, že ak chce tak si dá, či už na seriáli alebo filme záležať. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

playboy_05

Po tech skoro 15 letech od premiery (strasne ten cas leti) je to pro soucasneho divaka pomerne slabe. Verim ze videt to v roce 2005, pred Spartakem a Hrou o truny, jsem nadsen. Takhle to na me pusobi relativne malo velkolepe, az komorne. Casting je nicmene vyborny. Po prvni serii jsem na vazkach, pomaly rozjezd, ale za to, o to lepsi zaver...jen za boha nemuzu tvurcum odpustit uplne vynechani bitvy u Farsalu...zaslouzilo si to opravdovou rezbu. ()

baclajean

Prvá séria vynikajúco vniesla do svojho deja historické postavy typu Caesar, Cleopatra, Cato, Cicero, Brutus, Marcus Antonius... plno akcie, radovánok, bojov, sexu... skrátka vtedajší Rím. ()

meda2016

Velmi dobře protkaný příběh. Co se blíží skutečnosti víc a co míň jen odhadujeme - ale věřit tomu je snadné. Co nízkého známe, tam najdeme. I trochu vtipu. I to jak skomírá demokracie. ()

Tomulka

Hlavně díky hercům se na to dalo koukat. Rozhodně Ray Stevenson si to užil naplno. Na druhou sérii se už dívat nebudu zas tak dobré to nebylo. ()

ezop1012

Tak toto bolo výrazne lepšie, ako game of thrones a teraz mám na mysli len kvalitne časti game of thrones. Postavy sú prepracované, správanie uveriteľné v kontexte doby, ale občas aj tam to tvorcovia prepískli a bolo treba skôr ubrať. Caesar je asi najlepší filmový Caesar, s Július Caesar (2004) sa to nedá porovnať, tu predstavoval cieľavedomého tvrdého stratéga, ktorý ku koncu stratil súdnosť (to píšem podľa seriálu) a dopadol, ako dopadol. Kamera a výprava je dobra, scenár je výborný a výborne herecký zahrané. Som rád, že sa tvorcovia snažili prispôsobiť správanie jednotlivých postáv v rámci doby i, keď nie všade sa to celkom podarilo. V dnešnej dobe si už nedokážem predstaviť, aby sa niečo podobné zrealizovalo, žiaľ. Napríklad pri Caesarovi by bol radca morganko freeman, bolo by tam omnoho viac lesbických scén a aj iných na úkor deja. Tak spätne, keď sa pozriem a porovnám sériu s game of thrones, tak je mi jasné z čoho ťažili v game of thrones. ()