Řím - Série 2

(série)
Velká Británie / USA, 2007, 9 h 30 min (Minutáž: 51–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Lindsay Duncan, Tobias Menzies, Kerry Condon, Indira Varma, David Bamber, Haydn Gwynne, Guy Henry, Suzanne Bertish (více)

Epizody(10)

Nach

Excelentní navázání i zakončení příběhu o posledních "demokratických" letech starověkého Říma. Julius Caesar je mrtev, občanská válka začíná a my sledujeme, jak se Octavianus, budoucí císař Augustus pomalu chopí moci. Je to celé velice uvěřitelné, castingově excelentní a jsem moc rád, že se autoři rozhodli to celé touto sérií definitivně uzavřít. Jiné, než plné hodnocení ani dát nemohu. 85% ()

NinadeL

Po 15. březnu skutečně začíná klasický chaos. Období konce republiky, oťukávání Marka Antonia s Kleopatrou, vzestup Oktaviána Augusta... A samozřejmě několik vedlejších linek. Bohužel si tehdy v HBO vybrali to nejohranější story, které bylo okoukané už za Shakespeara. IMHO ani příběh přátelství Vorena a Pulla na tom nic nezmění. Navíc práce s časem byla v rámci série velmi podivná, první epizody přešlapovaly na místě, závěr byl zrychlený až nepřehledný. A dokonce ani scéna s hady nebyla nic moc. ()

*CARNIFEX*

Jeden by si myslel, že to smrťou Cézara skončilo, no až potom, ako otrčil kopytá, začína skutočný súboj o moc, plného intríg. Mne osobne sa prvá séria páčila o čosik viac, i keď musím úprimne priznať, že po vzhliadnutí prvých dvoch-3 epizód tejto druhej, som si skutočne myslel, že tú prvú po všetkých stránkach predčí. ()

Shakers

2. séria 75%. Do tohto seriálu som stúpil zlou nohou a pomýlil som si žáner. Čakal som niečo iné, zo začiatku ma to ale bavilo potom už to bolo raz hore raz dole. Po skončení prvej série, ktorá mi nedala to čo som chcel ale ani som si nijak moc extra nenudil, som rozmýšľal, či sa pustím do druhej série. Po čase som bol ale zvedavý ako sa to skončí a aby som pravdu povedal celkom mi aj chýbala ta rímska doba a tie postavy, aj keď ma to až tak moc nezaujalo. Ale nebola to ani katastrofa. Rím obsahuje historicko - dramatické (- akčné) prvky ktoré sú sfilmované fajn, niekto sa pri tom bude nudiť, niekto len s časti (môj prípad) a niekto vôbec. Čo sa týka druhej série, tak sa mne zdala trošku lepšia. Je to asi aj tým, že som už vedel čo mám čakať a práve preto som nebol sklamaný, tak ako pri prvej sérii. Druha séria je viac akčnejšia - umiera viac postav, dôjde aj na bitky a celý seriál Rím sa chystá na zakončenie, takže to má svižnejšie tempo. Čo sa týka tohto seriálu, tak je to asi najlepší seriál o Ríme. ()

Cappuccino

Stále výborné, ale mierne slabšie ako prvá séria. Mám pocit, že si tvorcovia v niektorých častiach trochu viac uleteli a miesto hlavnej dejovej línie riešili vedľajšie fiktívne príbehy. V nich sa navyše postavy správali častokrát pomerne iracionálne (predovšetkým mrzutý Vorenus), len aby ich scenáristi dostali tam, kam chceli. ()

GTS_PUNK

Po pozerateľnej, hoc nanajvýš priemernej prvej sérii seriálového počinu Rome, tvorcovia po dvoch rokoch prichádzajú s pokračovaním. To priamo, alebo snáď len s malým časovým posunom vpred, nadväzuje na udalosti z predchádzajúcej série. K plnej moci sa dostáva stále mladý Octavian (Max Pirkis/ Simon Woods), ktorý začína zbrojiť proti Markovi Antoniovi (James Purefoy), pričom tento ich spor predstavuje hlavnú dejovú zápletku, popri ktorej má divák takisto možnosť sledovať, ako sa z dvoch bývalých radových vojakov, Lucia Vorena (Kevin McKidd) a Tita Pulla (Ray Stevenson), stávajú vážení občania na Aventínskom pahorku. Stroho tak možno skonštatovať, že sa síce mení príbehová zápletka (hoci svojím spôsobom si je množstvo dejinných udalostí antického Ríma veľmi podobných, založených na večnom súperení a nespokojnosti tej či onej dobovej postavy), ale kvalitatívne seriál naďalej stagnuje a stroskotáva na rovnakých veciach, na ktoré naráža už v sérii prvej. To znamená, že po príbehovej stránke sa jednotlivé epizódy aj napriek kolísavej kvalite sledovať dajú, avšak žiadny zážitok navyše divákovi neprinášajú. Zarytým milovníkom antického Ríma to pri "hltaní" zápletky možno až natoľko nemusí prekážať, no všetcí ostatní si veľmi ľahko všimnú množstvo nedostatkov, ktoré sa neskôr menia na nudné stereotypy. To platí najmä v prípade miestami vyložene nudnej a opakujúcej sa výpravy. Tvorcovia opäť zasadzujú dej do XY interiérov a lokácií, ktoré dookola striedajú, čím postupne unavujú diváka. Malým plusom a vytrhnutím zo sivastého rímskeho stereotypu chladných múrov a neforemných átrií, je zasadenie časti príbehu do egyptského prostredia, ktoré je nakoniec možno tým vôbec najlepším, čo séria ponúka. A to nielen po výpravnej, vizuálnej, ale koniec koncov aj príbehovej stránke. O tom, že rímske dejiny sú vo všeobecnosti zaujímavým a pútavým obdobím histórie, niet najmenších pochýb. Avšak aj táto séria diváka utvrdzuje v tom, že je možno pútavejšie si o týchto historických udalostiach čítať, než sledovať ich spracovanie. Minimálne v podobe, v akej ich tvorcovia ponúkajú v tomto prípade. Rome - Season 2 sa v podstate príliš nelíši od svojho predchodcu. Rozdielmi sú maximálne poradové číslo, počet epizód a príbeh, ale vo svojej podstate druhá séria nepredstavuje nič viac, než len nadväzujúci stereotyp, pri ktorom divák sedí snáď len z akéhosi vnútorného nastavenia, ktoré mu vraví, aby tento počin dopozeral až do konca len z princípu. Divácky záujem postupne s každou ďalšou epizódou upadá a malé záblesky "nádeje" nepredstavujú dostatočne silný impulz na obnovenie počiatočného záujmu. Zjednodušená učebnica rímskeho dejepisu s repetitívnym vizuálom. ()

Blazkowicz

Nemůžu si pomoct, ale je to mnohem horší než první série. Sotva jsem to dodíval do konce. Nejhorší co tam bylo, tak výměna herce Augusta. Tím to úplně zabili. Někoho tak na pohled odporného, to je snad vtip. Dějově taky slabé. Vorenus a Pullo dobrý sami o sobě pořád dobré, ale ty jejich dějové linky, no slabota. Retardovaný Marcus Antonius je tam snad jen do počtu. Prostě nic moc. 3+* ()

baclajean

Ani druhá séria nesklamala, naopak potvrdila, že vskutku zaujímavé spracovanie historických udalostí z prvej série nebolo náhodou či niečím, v čom by sa nedalo pokračovať a na čom by sa nedalo stavať aj v ďalších epizódach. ()

Kerbal200

Připadalo mi to ke konci ulítané, příliš mnoho událostí hned po sobě.. Sérii jako celek ale hodnotím velmi kladně, škoda že tohoto "předchůdce" GoT nezná více lidí, pozornost si určitě zaslouží... ()

ezop1012

Na rozdiel od prvej série je to viac nedramatické, nevážné, komediálné, začiatok vyzerá ako seriál herkules (1995), postupne ku koncu sa to viac a viac v rámci možnosti dramatizuje, ale na prvú sériu nemá. Niektoré scény boli fakt divne ako poprava istého vysokopostaveného muža republiky. V tejto sérii možno paradoxne mi najviac vadila dvojica pullo a voren, tvorcovia sa isto inšpirovali herkulom a iolausom. Spoiler: správanie Vorena je neprirodzené a divne, postava vorena sa niekedy správa chaoticky. Scenár postavy je otrasný a podobne na tom je Pullo. Keby sme vychádzali z prvej série tak by mu deti boli ľahostajné a to už vôbec nehovorím, že by jeho dcéra neprežila, keď zistil, že je zradkyňa. Postava vorena najviac sklamala, rovnako aj Pullo raz najlepší kamaráti potom nepriatelia potom zase kamaráti, veľmi nepremyslený scenár alebo už nebol čas? Vyzdvihol by som Oktaviána, postava bola dobre premyslená, tam nie je, čo vytknúť. ()