Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

sportovec

V záplavě různých HERKULŮ, GLADIÁTORŮ se jedná asi opravdu o nejzdařilejší ztvárnění klíčového období nejen římských, ale i evropských dějin (co by byla EU bez Římské říše?); od dob Gravesova JÁ, CLAUDIUS jsme svědky dalšího vrcholu v uměleckém zpodobování epoch - ne dílčích momentů, ve kterých u nás vynikl nejvíce Oldřich Daněk - antických dějin. Oproti CLAUDIOVI se tu sestupuje hluboko do antického všedního dne, mimo luxusní gulagy senátorských a zbohatlických vill, domů a paláců. Konstatovaný protiklad vznešených myšlenek a barbarských činů ve vztahu k otrokům je přirozený - lepší a výkonnější stroje tehdy prostě k dispozici nebyly. Řím v tomto někdejším tzv. civilizovaném světě dílčích planetárních enkláv (Indie, Čína, Středomoří, střední a antilská Amerika) způsob, založený na mimoekonomickém donucování pracovní síly, propracoval k absolutní dokonalosti s vrcholem vlády dynastie adoptivních císařů Antoninovců (94-192 n. l.). Zhruba 120-180 000 legionářů z cca 10-12mil. Itálie drželo pohromadě říši měřící 0,5-3,5 mil. km čtvereč. s 30-80 miliony obyvatel. Vlásečnice i tepny silnic a cest, dominanty akvaduktů, to všechno fungovalo již v sullovském i césarovském Římě pozdní aristokratické rodové republiky. Zformována byla i většina římského práva (systematicky bylo zpracováno až o šest století později za vlády byzantsko-východořímského císaře Justiniána). Správa tohoto impéria se vyznačovala úsporností, součástí vnitřních vazeb byla i multikulturnost v limitech a chápání hodotových orientací této antické civilizace. Základní črty Římské říše seriál zachycuje skvěle, nic dlužen nezůstává ani historickým postavám. Zachycení Kaisariónovy matky Kleopatry je právě tak přesné jako postižení ovzduší historicky končící staroegyptské civilizace. Je nutné vyzvednout i výpravu, která se na celkovém zdaru seriálu podílí opravdu mimořádně. Je otázkou, nakolik se podaří v druhé řadě seriálu tuto úroveň zachovat. Jisté je, že atraktivnost děje i převratnost událostí neutrpí a zajímavé bude, jak se autoři seriálu vyrovnají s osobností Caesarova adoptivního syna Oktaviána-Augusta, zakladatelské osobnosti nejen císařského římského období, ale i julijsko-klaudijské dynastie. Náznaků, že je na co se těšit, rozhodně není málo. ()

TeeAge

|| Scenár: Bruno Heller | Hudba: Jeff Beal | Produkcia: Bruno Heller, John Milius, William J. MacDonald, Frank Doelger, Anne Thomopoulos, John Melfi | Distribúcia: HBO, BBC | Štúdio: RAI, Cinecittà Studios | Rozpočet: 110 miliónov $ || Výnimočný seriál, ktorý jednoznačne vedie na poli historických tematík. Dejová linka je strhujúca a výprava nemá obdoby. Je to samozrejme zapríčinené aj monstróznym rozpočtom, ktorý bol do doby výroby absolútnym vrcholom v histórií televíznej tvorby. Herci sú magický, a ich charakterové prehĺbnenie je precízne a silné. Ako pre fanúšika všetkého, čo s Rímskou ríšou súvisí, absolútny klenot a slasť. 100% | DVD, PortaPro, EN DTS | ()

StarsFan

Antický Řím nebylo zrovna idylické místo k životu. Ulice v chudších čtvrtích byly plné špíny a žebráků, otroci se považovali za pouhý majetek svého pána a za porušení zákona jste mohli stanout v gladiátorské aréně. To, že ve filmech je toto období znázorňováno jako doba vznešených ideálů, statečných vojevůdců a přepychu pro všechny, už je věc jiná a seriál Řím se tento obraz snaží svým realistickým pohledem vyvrátit. A považujte mě za blázna, mně je tento Řím mnohem sympatičtější. Líbí se mi přehrávaná gesta řečníků. Líbí se mi fakt, že se režiséři nebojí zabrat herce zcela nahé, aniž by v tom musel být nějaký sexuální podtext. Líbí se mi odlišná morálka, která konečně nepůsobí tak, jako kdyby někdo narval názory 21. století do historických kulis. Líbí se mi krvavé obřady. Líbí se mi Caesar, který - ař neplešatící - získal s Ciaránem Hindsem takovou dávku charismatu a charakteru, že s ním budu už navěky všechny filmové a seriálové Caesary nejspíše porovnávat. A líbí se mi to natolik, že si druhou řadu nenechám ujít. ()

Arachneuss

První řada: Z historie Říma mne vždy nejvíce fascinovalo období Prvního triumvirátu a proto jsem naprosto unesen z toho, jak přesně jsou zde podány dobové události. Seriál si totiž nehraje na Řím, on Římem je! Špína kam se podíváš, bordely, žebráci, krysy a mnoho dalších věcí, které tak citelně chyběli předchozím dílům z téže doby, jsou zde naprosto běžná věc. Příběhově se jedná o opravdovou bombu! Skvěle napsané a bravurně zahrané postavy, především Octavianus a Pompei Magnus. Svět se zde nedělí na hodné a zlé, všichni jednají jako opravdoví lidé, snažíc se přežít a získat pro sebe co největší moc, ať už si jako omluvu vymýšlejí záchranu republiky či službu vyšší moci. Pokud jsem měl na začátku ze seriálu obavy, tak ty úplně zmizely a byly nahrazeny úžasem v momentu, kdy Brutus uštědřil Caesarovi poslední bodnutí dýkou. Druhá řada: Kde další série slábne na scénáři, tam to dotahuje skrze značně lepší a nákladnější technickou stránku. Více soubojů, více kulis a dokonce i na na seriálové poměry skvěle udělaná bitva u Filipp. V příběhu sice nedosahuje svého předchůdce, neboť zde neexistuje postava s tak silným charakterem jako měl Julius Caesar, i přesto se na intriky římské spodiny a vrchnosti skvěle kouká. Vrcholem je pak neustálý souboj Octaviana a Marka Antonia. Bezcitná kreatura contra vášnivý agresor. U obou představitelů se dá mluvit o opravdu dech beroucích výkonech. Zakončující díl sice není tak úderný jako v první řadě, i přesto díky němu nastane pocit, že tentokrát jsem se stal součástí něčeho většího, jenž přesahuje hranice běžného seriálu. ()

3DD!3

První řada nabízí skvělé shrnutí Caesarovy vlády s neuvěřitelně vygradovaným finále. Herecky přesné, skvěle obsazené charaktery. Děj sprintuje přes nejdůležitější události a stíhá ukazovat obyčejnou tvář Říma. Podlé svině na každém rohu, klamavá reklama, příživníci a lháři kam se podíváš. Škoda že větší bitevní scény se přeskakují, ale bitka v aréně v předposledním díle je pořádné maso. Druhá série je temnější a celkově rozmáchlejší. Vzestup Octaviana, který se z chytrého a trochu ostýchavého chlapce stává bezcitným kalkulujícím hajzlem, je skvěle gradovaný. Antonius (fantastický Purefoy) a finále v Egyptě, které z klasické tragédie vyždímá realističtější konec věčně zfetovaných trosek bere dech. Výprava je úžasná a i jedné velké bitvy jsme se dočkali. Hra o trůny opisovala dobře, ale originál je jenom jeden. Hlavu pak nasolte, ať ji dovezeme až do Říma. ()

berg.12

Koho zajímá skutečná historie, vezme do ruky knihu. Jestli je seriál něčím zajímavý, tak právě způsobem, jakým si dovede s historií hrát a proplétat ji obyčejnými lidskými osudy. Je fajn vidět starověký Řím pod jinou než křesťanskou optikou, s vlastním světem morálních a etických hodnot. Jak dalece, může každý porovnat třeba s Ovidiovým "Uměním milovat". Téměř bez výjimky skvěle napsané postavy, které občas sympaticky nabourávají divákovou zažitou představou (Cicero, Kleopatra). A stará pravda, že i velké činy se většinou sestávají ze spousty malých a za vším je třeba hledat ženu. ()

NinadeL

22/22 Kde jsou ty časy, kdy HBO nebylo synonymem pro Hry o trůny? Ve srovnání s jinými antickými seriály jiných kabelovek je sice Řím nuda, ale ne každý projekt může být tak dokonalý jako Spartacus: Gods of Arena. Herecky mi nikdo neutkvěl v paměti, ohranější drama starověku, než je ten Caesarův příběh ani být nemůže. Proklamovaná práce s autenticitou se produkci nakonec nevyplatila, protože více než 2 série už nikdo platit nechtěl. Co je ale důležité, je skutečnost, že obliba historických seriálů se zvedla a dveře byly otevřené pro všechny ty pozdější Tudorovce nebo Vikingy. #hbo ()

sud

Očekával jsem digitální exhibice a podobné krávoviny, ale příjemně jsem se zmýlil. Rozjezd je sice poměrně těžkopádný a druhý díl mi připomínal spíše lehčí porno, další díly už jsou ale OK. Jedenáctý díl je naprostý vrchol a na závěr jsem téměř neudržel slzu. Seriál je natočený jako za starých časů - poctivě a přesto má moderní háv. Násilné a erotické scény se tu poměrně často objevují, ale nikoli samoúčelně a nestaví se na nich. Postavy nejsou kladné a záporné, jsou příjemně lidské. Herecké obsazení je asi pro mne největším překvápkem. Žádné známé tváře a přesto jsou všichni přesvědčiví a charismatičtí. P.S.: Nejoblíbenější postava - Lucius Vorenus. ()

Eddard

Strhující série, kvalitou psaní a poctivostí produce suveréně převyšující všchny vysokorozpočtové seriály poslední doby. Mám příliš málo prostoru, abych zde mohl dostatečně vynachválit casting seriálu a herecké výkony či brilantní scénáristickou práci, pro mě naprosto ideálně balancuící historická fakta s barvitou, "nedosažitelně vzdálenou" dobu zlidšťující a příbližující fabulací (jako náznak příkladu toho, co tím myslím, pomněte nástěné malby Římanů s masivními penisy :-)). Rozhodnutí tvůrců neutopit masivní stomiliónový rozpočet za několik digitálně velkolepých scén, ale soustředit se na komorní (o to více poctivou a úchvatnou) dramatizaci osudů několika klíčových postav oné slavné doby, kvituju s maximálním uznáním, stejně jako nápad suplovat vznešenou latinu alespoň čistou britskou RP angličtinou. Za sebe tedy vztyčený prostředníček Schofieldovi a Burrowsovi z Prison Breaku trosečníkům z Lostu i hrdinům z Hrdinů... já se klaním majestátnímu Juliu Cesarovi, Marku Antoniovi, Cicerovi, Brutovi, Luciu Verinovi, Titu Pulovi a vůbec celému tvůrčímu týmu seriálu Řím. 90% ()

viperblade

Hodnoceno po první sérii: Pánové z HBO, máte můj obdiv. Mít klobouk, tak hluboce před Vámi smeknu. Začalo to Bratrstvem neohrožených a nyní to pokračuje s The Wire a Římem. A co? Můj obdiv k tomu, že v dnešním světě se ještě najde někdo, kdo se nebojí ukázat věci tak, jak jsou/jak byly. Dobře, možná si sem tam něco přikreslili, nebo ubrali (chyběla mi věta "I ty, Brute?") ale věřím tomu, že to nějak takhle v Římě mohlo vypadat. SPOILER! Moment, který si budu hodně dlouho pamatovat, je výkřik Thirteenth! při bitvě na život a na smrt v aréně. Konec SPOILERU. Navíc tento seriál má dost povedené obsazení. Polly Walker to je žena, které fandíte i přes to, co tam dělá. A je to kus… :-) Ray Stevenson + Kevin McKidd vytvářejí sympatickou dvojku, které budete vždy držet palce. A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna… Zkrátka a jednoduše, pokud chcete vidět, jak to v Římě mohlo skutečně vypadat, neuráží vás násilí, nahota (ženská i mužská) a občasné nadávky (je to přeci jen HBO :-)) tak Řím by měl být seriál pro vás. Po druhé sérii: Neskutečné. Četl jsem zde o tom, že druhá série je slabší. No, buď jsem sledoval jiný seriál, nebo mám dost odlišný vkus, ale tohle rozhodně nebylo slabší! Jsem nadšen. Už dlouho se mi nestalo, abych 7 dílů sjel v jednom dni. Opravdu výjimečné. Dokonce tak, že se tento seriál probojoval do mé TOP 10. A neodpustím si srovnání: Prison Break je již ukončený, ale já nevím, jestli ho budu chtít někdy vidět od úplného začátku (i přes skvělé první dvě série). Kdežto Řím si určitě celý pustím a věřím tomu, že ne jednou. A co se týče toho plánovaného filmu (podle jedné CSFD novinky) tak nevím. SPOILER!!! Spíše bych ho nechtěl, přeci jen, to podstatné již bylo řečeno (Vorenus zemřel) a nechtěl bych, aby právě Řím dopadl tak tragicky, jako Prison Break. Pokud uvažujete o zhlédnutí, tak vřele doporučuju, i po druhé sérii! (Viděno v originálním znění s titulky). ()

Spooner

Vynikající historický seriál, u kterého sice chvilku trvá než se rozjede, ale potom už vás to nepustí. Hlavním kladem jsou zde postavy, které se chovají jinak, než jak je známe (Kleopatra je strašně nesympatická, Brutovi jsem docela fandil). Herecké výkony jsou také vynikající.V těch posledních pár epizodách se to neskutečně rozjelo a jsem zvědavej s čím přijde druhá řada.Docela se na ní těšim ()

tahit

Seriál „Řím“ z období antického Říma, je to nejlepší co se kdy nafilmovalo o historii Říma. Projekt celého seriálu si udržuje po celou dobu maximální kvalitu. a to není u tak dlouhých seriálu obvyklé. Alfou a omegou tohoto impozantního historického seriálu jsou dva římští vojáci Paulus Vorenus a Titus Pullo. Životní příběh těchto postav není fiktivní, ve svých příbězích nás provázejí dějem velkých politických intrik, úklady, všude přítomné smrti z jedné z nejstabilnějších kultur antického světa. Celý seriál ukazuje život v antickém Římě i v nejmenších detailech. Jak žili, co je tížilo a jaké měli problémy. Herci do rolí jsou typově velmi dobře vybráni. Z hlediska faktu historie popis života Římanů a Gaia Júlia Caesara v projektu není vždy vše 100%, ale komu na tom dnes záleží, nejde o věrný dokument doby. ()

Davies182

Řím překvapil, a to hodně. Dlouho jsem o něm slýchal jak skvělý je to seriál, dlouho mi byl několika kamarády doporučován, a já jej dlouho naschvál přehlížel. A to i navzdory tomu, že se mi již několik měsíců doma hezky hřeje na blyštivých placičkách... První díl trpí jako většina později výborných vážnějších seriálů pomalejším a trochu chaotickým rozjezdem, jenže v druhé polovině se přehoupne do neuvěřitelně napínavého tempa, kdy je radost sledovat osudy všech hlavních hrdinů a jejich zákeřné a vypočítavé intriky. Druhý díl pak rozhodně v rychlosti nepolevuje a je úžasné, že celých 50 minut se pořád něco děje. Stylizace samozřejmě (jak je to u HBO zvykem) výborná, herci vkusně vybraní, počítačové triky při záběrech na daleká města, vojska atd. nevadí. Musím taktéž smeknout před působivým zobrazením explicitních scén, a to jak sexuálních, tak těch krvavě brutálních. Je jen dobře, že v seriálu jako je tento se podobné záběry neodsunují do pozadí, k Římu podobné věci v minulosti zcela určitě patřily... Takže zatím shlédnuto cca 100 minut, a už se velmi těším na další díly! 1. série: Ze začátku mne Řím dostal a hodnotil jsem za pět. Prvních několik dílů je jakž takž nadprůměrných, pak ale v mém případě přišel jakýsi podivný zlom, a uprostřed první řady jsem se solidně nudil... Posledních pár dílů je naštěstí tak napínavých, že téměř stoprocentní verdikt zůstává. 2. série: Kupodivu mne ve své druhé sezóně o deseti dílech dokázal Řím překvapit ještě více, než při prvních dvanácti epizodách. Nejdůležitější zůstává fakt, že jsem si každý díl užíval, těšil se na shlédnutí a nenudil se, což u S01E01 - S01E05 rozhodně neplatilo. Vorennus a Pullo jsou skvělí týpci a sledovat jejich putování napříč plynoucími roky se mi hodně líbilo, stejně jako bavit se nad intrikami Cézarovy rodiny... jo a v každém díle se š*ká o106, je to skoro jako Californication ve středověku :-). ()

Tom_Lachtan

neskutečné, to je opravdu někdo koho si Řím nepodmanil? Děj funguje ať už u spodiny Lucia Vorena a Tita Pulla, tak u aristokracie, osobně jsem dost rád že se seriál vyvaroval všech "slavných slov" historických postav, druhá série je jen o maličko horší ()

sepp

Trošku méňe dialogu a kapku vic bitev by neskodilo, i tak ale nadprumerny serial. Uz se vsichni tesime az si zas budem s nasimi hrdiny vyslapovat po via Appia v druhe sezone =) ()

Phobia

První série se blíží ke konci a považuji za málo pravděpodobné, že by se kvalita zvedla nebo naopak klesla natolik, abych seriálu udělila jiné hodnocení než 4*. Spousta zdejších komentářů se rozplývá nad dobovou autentičností, což nedokážu posoudit - nejsem tak stará, abych si pamatovala starověký Řím;-). Kulisy mě neposadily na zadek, ale také mě nic vyloženě netahalo rušivě za oči. Spojení skutečných historických postav s osudy několika fiktivních obyčejných lidí se rozhodně povedlo, zásluhu na tom má výborné obsazení - nepříliš známí herci skvěle odpovídají daným charakterům. Všichni hrdinové jsou lidé se všemi jejich přednostmi i nectnostmi, záporné postavy ukážou i záblesky dobra, klaďasové dělají i špatné věci, nic není černobílé. Je těžké najít si oblíbence ve spleti špinavých intrik, takže z tohoto souboje popularity vítězně vyjdou vymyšlení legionáři Vorenus a Pullo, s jejich komplikovaným přátelstvím navzdory odlišným povahovým vlastnostem. Celkově je seriál zajímavý, nenudí, byť bych občas uvítala menší zkratkovitost např. v taženích a bojích Julia Caesara. Jsem skutečně zvědavá na závěr série, zvláště tedy na osudy těch, jimž los neurčila historie;-). 79% EDIT: Druhá série je výrazným krokem dolů, dějové linie nejsou tak zajímavé, postavy jsou jaksi méně sympatické, přibylo sexu a násilí. Celkově se to jeví na ubrání hvězdičky, ale počkám na dokončení a rozhodnu se pak... EDIT2: Celkový dojem po obou sériích 70%, obávám se, aby plánovaná třetí řada neznamenala další kvalitativní krok dolů:-/. ()

LiVentura

Poměrně zajímavě zpracované historizující dílko, díky dvěma ústředním postavám, legionářům, se stáváme svědky psaných pravd i polopravd z dávné minulosti jedné megalomanské říše. ()

kinej

Kdybych hodnotil jen první řadu, asi bych sáhnul po nejvyšším hodnocení. Zdobí jí tah na bránu a každá scéna působí dojmem, že v seriálu má svůj smysl a děj někam posunuje. Bohužel druhá série trpí nešvarem většiny seriálů a to zbytečnou dějovou vatou v prostředku série. Když se jedná o politické intriky vše funguje, ale u některých podružných dějových linií jsem se nemohl zbavit dojmu, že se jedná o zoufalé nahánění stopáže. Druhá série, tak klidně mohla být poloviční. Jinak koncept seriálu je velmi dobrý. Dává nahlédnout jak do života té nejvyšší třídy, tak mezi obyčejné občany a otroky. Fantastický je casting, samí téměř neznámí, avšak kvalitní herci. Zejména ústřední dvojice jednoduchých legionářů se povedla. Jinak je to klasická produkce HBO sázející na to, že nejlepší reklama je šokování. Tedy sex, násilí a vulgarita. Je na každém, jak se s tím srovná. Připouštím, že je to trošku laciné, nicméně v kulisách Říma ne až tak nepatřičně. Škoda, že seriál skončil, protože i dál by bylo co vyprávět. ()

Shakers

1. séria - 70%. Ďalší seriál z dielne HBO, ktorý je po vizuálnej stránke pekne rímsky, kostými, výprava a podobne to všetko tu je v takom štýle v akom tomu má byť.No problém vidím v tom, že niektoré časti sú dosť nudné a iné zase prekvapivo dobré.Scény ktoré sa motajú okolo hlavných postáv (Lucius Vorenus, Titus Pullo) sú dobre a je to aj tým, že ich hrajú skvelý herci (Kevin McKidd, Ray Stevenson).Nie že by ostatné scény bez tých hercov boli zlé, ostatný herci sú tiež dobrí (Rím ma vlastne herecké obsadenie fakt skvelé - napr. aj James Purefoy), ale je to viac o budovaní impéria, čo mňa osobne až tak moc táto látka s prostredia Ríma nezaujala.Žánrovo je to viac dráma a historický ako akčný a vojnový. Ale čo už nemohol som odolať plagátu. 2. séria 75%. Do tohto seriálu som stúpil zlou nohou a pomýlil som si žáner. Čakal som niečo iné, zo začiatku ma to ale bavilo potom už to bolo raz hore raz dole. Po skončení prvej série, ktorá mi nedala to čo som chcel ale ani som si nijak moc extra nenudil, som rozmýšľal, či sa pustím do druhej série. Po čase som bol ale zvedavý ako sa to skončí a aby som pravdu povedal celkom mi aj chýbala ta rímska doba a tie postavy, aj keď ma to až tak moc nezaujalo. Ale nebola to ani katastrofa. Rím obsahuje historicko - dramatické (- akčné) prvky ktoré sú sfilmované fajn, niekto sa pri tom bude nudiť, niekto len s časti (môj prípad) a niekto vôbec. Čo sa týka druhej série, tak sa mne zdala trošku lepšia. Je to asi aj tým, že som už vedel čo mám čakať a práve preto som nebol sklamaný, tak ako pri prvej sérii. Druha séria je viac akčnejšia - umiera viac postav, dôjde aj na bitky a celý seriál Rím sa chystá na zakončenie, takže to má svižnejšie tempo. Čo sa týka tohto seriálu, tak je to asi najlepší seriál o Ríme. ()

Big Bear

Ó bohové ! Ultimátní záležitost po všech stránkách. Pro milovníky historie nutnost vidět !!! HBO přeji ať i nadále nad ním drží žehnající ruku sám Jupiter. Dávám pět zlatých orlic. * * * * ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted