Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

Paldini

Drsný seriál o drsné době. Autoři se snaží věrně držet historických skutečností, až na jednu drobnost. Při každé významné události stojí v pozadí, ať už více či méně, dva vcelku bezvýznamní vojáci Vorenus a hrdrořez Pullo, kteří jsou vlastně hýbateli celého děje. Je až neuvěřitelné, kde je autoři dokáží všude vpašovat. V seriálu se nachází pár nezapomenutelných scén. Dostala mě dvojka učitel a žák nebo žák a učitel Pullo - Octavianus a jejich výslechové metody v kanále, zfetovaná amorální děvka Kleopatra, intrikářská válka mezi mocnými Říma, Pullo v aréně gladiátorů ad. ()

Aky

Antika, jaká byla. Musela taková být, jiná představa je po shlédnutí celého seriálu nemožná. Historicky (co můžu já posoudit) věrné a vymyšlené vedlejší postavy a příběhy naprosto uvěřitelné. Herci jako by nehráli, ale žili před dvěma tisíci lety a někdo je přitom natočil. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// +jednoznačně výprava a realismus, plno krve násilí a sexu, tedy něco co jinde neuvidíte, hlavní postavy zajímavě proplouvají seriálem a ostatní rychle jedna po druhé mizí, tak jak to historie nabízí, na konci moc postav nezůstane, seriál má velký rozsah a to jak časový tak i historický -přijde mi, že největší válečné scény jsou vystřiženy, opravdu málokdy narazíte na velkou bitvu jako třeba v Gladiátorovi, často dojde jen k "řečnění" o tom co se stalo, rovněž přechod mezi díly mi přijde jakoby na sebe nenavazovali/// Po Deadwoodu další realistický pohled, který nám tentokrát detailně poodkryje dobu starověkého Říma. To co už známe z historie a to co už jsme viděli mnohokrát tu uvidíme znovu. Jenže tentokrát jinak a dost věrně a uvěřitelně. Nebo snad opravdu věříte tomu, že byly hodní a zlí? Ne nikoliv, každý chtěl mít moc, bohatství a slávu nebo se jen snažil přežít a proto se mnohdy neštítil ničeho. Nás provází dva hlavní hrdinové, kteří se často dostanou do víru dějiného dění. Dá se říct, že jsou u všeho, přestože že se do historie nezapsaly. Tímto seriál získává i jiný rozměr a jak jsem už naznačil, vy to budete s těmito postavami prožívat také. Nakonec dám pátou hvězdičku, protože i druhá řada má o čem vyprávět. Možná, že je ještě o chloupek lepší a upřímně, klidně bych si dokázal představit i třetí řadu. Škoda, že do toho tvůrci nešli, protože historie Říma ještě nekončí./// Celkem 85%/// ()

GilEstel

To, co předvedli tvůrci tohoto seriálu, je něco neuvěřitelného. Řím, jak je zde vykreslený, jsem si do té doby mohl představovat jen ve své fantazii a nečekal jsem, že se v této podobě někdy dostane na filmové plátno. Filmů o starověkém Římě byla natočena řada. Vesměs se ale všude prezentuje jen jeho dokonalost. Kulturní, vojenská, sociální, politická, technická, právní atd., která se pro mnoho staletí stala vzorem a jakýmsi ideálem, který nebyl až do doby pozdního novověku překonán. Na jednu stranu je to pravda, ale je to jen jedna strana mince. Krásné paláce, chrámy, vily, aquadukty, sochy, divadla, lázně, stadiony, atd. to byl život aristokracie. Je to trochu zkreslený obraz života běžných Římanů. Právo ano, ale bez politické podpory v podstatě nevymahatelné. Bohatství a luxus ano, ale jen pro mocné rodiny patriciu a jejich přisluhovače. V ulicích špína, chudoba, hlad, prostituce, otroctví. Za vším intriky, korupce, politické vraždy, život v neustálém strachu o vlastní život. Ten markantní rozdíl, jak je římský život civilizovaný, kulturně vyspělý až zhýralý a zároveň barbarský a odsouzeníhodný, je právě zde lehce postřehnutelný. Teď k vlastnímu provedení filmu. Imitace římského světa prostřednictvím dobových šatů, nářadí, zbraní, staveb atd., je provedena velmi hodnověrně. Velmi oceňuji, že tvůrci šetřili s počítačovou animací. Vyhnuli se tak srovnání s řadou velkofilmů, které už mi trochu lezou krkem. Se souboji obrovských armád ve stylu Alexander Veliký, Trója atd. proto nepočítejte. Filmu to jednoznačně prospělo. Souboje krom menších oddílů probíhají spíš muž proti muži a vše v detailních záběrech. Také vesměs méně známí herci se ujali svých rolí velmi dobře. Osobně mám problém snad jen s Ciceronem, který pro mě byl a bude větší osobností, než je zde zobrazen. Hrát Caesara je vždy trochu oříšek, protože ztvárnit takovou osobnost je úkol více než nelehký. V hodnocení filmových Caesarů jsem vždy hodně kritický, přesto podání Ciarána Hindse je jedno z nejlepších, které jsem viděl. Za zmínku stojí postava Kleopatry, protože tato feťačka jde proti tradici sexy modelek, které v roli božské panovnice známe. Pravda, že historie se dá vykládat různě a i o tom je tento seriál. Naprosto smekám před postavou Atii. To je prostě dokonalá mrcha a neskutečně zábavná. Na její scénky jsem se těšil pomalu víc, než na ty s hlavním hvězdným duem Pullo, Vorenus. Tito dva legionáři nás doprovází celý příběh seriálu. Navzdory svému na dnešní dobu až šílenému chování se tak stávají hlavními hrdiny pro diváky. Člověk se jistě více ztotožní s životem vojáka, který se protlouká na vlastní pěst světem, než s ironickým životem aristokracie plným zrady. U Pulla s Vorenem se dostáváme trochu ke konfliktu realita vs. popularita. Ve skutečnosti jsou jména Lucius Vorenus a Titus Pullo pouze zmíněna v Zápiskách o válce Galské. Nikde jinde se o nich historie nezmiňuje. V seriálu se naopak pohybují okolo všech zásadních událostí týkajících se doby pádu republiky a zavraždění Caesara. Zde stejně jako v dalších případech se autoři seriálu chytli více myšlenky, uděláme to pro diváka zajímavější. Přišlo mi to, že autoři rádi využívají některá „hluchá“ místa historie k vlastní (často velmi poutavé) interpretaci. Místy i za cenu toho, že se rozcházejí s historickými prameny. Kdo se nezajímá o historii, tak si toho asi většinou nevšimne. Já pár knížek z tohoto období četl, přesto mě to v celkovém hodnocení neodradilo a bral jsem to spíše jako nevšední interpretaci. Řeknu to asi takto. Pokud máte rádi historii a římskou kulturu, zajděte si do knihovny nebo do muzea. Pokud chcete poznat římský život se vší svou surovou a ničím nekrášlenou realitou, doporučuji tento seriál. () (méně) (více)

HAL

Realistický a pohlucující pohled na život několika postav v Římě za doby Julia Ceasara. Otroci, vojáci, intrikánky, senátoři... ti všichni rovnoměrně pokrývají všechny důležité a zajímavé mocenské třídy skomírající "republiky" a bez heroizování či zjednodušování jsou zobrazeni jako lidé s jedinou hlavní vlastností - touhou po lepším životě, moci postavení... a dosahují toho způsoby které limituje jen jejich vlastní morálka a svědomí. A ta u některých nepatří k největším. HBO točí velmi kvalitní minisérie a Řím není vyjímkou, nebýt několika zaškobrtnutí v ději a možná až příliš uspěchaného závěru se zjevně nucenou snahou o menší příběhový twist je to bezchybná záležitost, která velmi zajímavou formou představuje události u kterých si většinou jen znuděně čteme v učebnicích dějepisu. Je velmi příjemné vidět i v televizi dílo které se v zobrazování reality nezastaví před ratingovými komisemi a ukazuje všechno, od nevázaného sexu, přes násilí a krev až po celkovou dekadenci doby, ale není to ta nejdůležitější věc pro kterou stojí za to seriál sledovat. Dokonale to totiž je vidět jak ve skutečnosti vypadala tehdejší společnost - neustálé pohanské rituály a klanění se desítkám nejrůznějších bohů, otroci ve kterých ostatní nevidí často nic jiného než kus nábytku, idealizované myšlenky pronášené současně s pobíjením desítek lidí... A k tomu charaktery postav ke kterým lze zaujmout jakýkoli, jen ne neutrální postoj. 8/10 ()

Vavča

Seriál, kde jsem se vždy třásl netrpělivě na další díl a sledoval ho průběžně, jak vycházel(u druhé série). Velmi zábavné, snaha blížit se, co nejvíce historické přesnosti. Výhodou je nejen povedená sonda do nižších pater společnosti, ale zejména skvěle zvolené herecké obsazení Kevin McKidd jako Lucius Vorenus a Ray Stevenson jako Titus Pullo jsou skvělí. Ciarán Hinds je pravděpodobně ten nejlepší Caesar, jaký kdy byl zatím k vidění a co teprve Markus Antonius! James Purefoy se při jeho hraní fakt musel vyžít. I zbytek herců je ovšem dobrý, vysoce zajímavá rozvětvená zápletka, napětí. Slušná výprava, jenže nakonec se do obou sezón vloudily jisté historické nepřesnosti(které si myslím nezájemce o epochu nezachytí), případně mě mrzí, že některým událostem a věcem nebyla věnována pozornost. Co zamrzí nejvíce je absence větších válečných střetnuí, ale já to chápu, musel by to sponzorovat Bill Gates nebo jiný miliadář, aby na to bylo. Snad se dočkáme jindy, jinde v nějaké starověké historické sérii. (domnívám se, že animace je hezká věc, ale živé lidi v dobových kostýmech a zbraních nic nahradit nedokáže). Poznámka k Faye: Lyndsey Marshal je skutečně nesympatická Kleopatra, docela ošklivá, jenže pokud jsou nalezené kosterní pozůstatky její, tak skutečně příliš krásna nebyla (měla jiné přednosti na dobu antiky, byla vzdělaná, zábavná, měla charakter, nebyla to šedá myš v rohu, jak předepisovala doba, tedy většinou), ostatně uvědom si že dynastie Ptolemaiovců měla velmi zvrácenou sňatkovou politiku, takže jak ti lidé mohli asi vypadat. To Isherwood: No, od antického seriálu to čekáme vojenské souboje, byla to doba, kdy se bojovali obrovské bitvy a války, k takovým rozměrům se svět vrátil až v 18.století! Celkově mohu říci, že seriál zaujal i moje vyučující. Sezóny se od sebe kvalitou výrazně neliší. Seriál vás donutí zapátrat více po osudech postav, speciálně Cicero tam dostává dobře na frak, ale historicky to sedí, kdo nevěří ať si přečte jeho dopisy z té doby a nějakou historickou práci novější. Na explicitu scén bych si nestěžoval, byť chápu, že někdo by se bez nich obešel a někomu přišly zbytečné. Jen si pořád musím říkat, stejně jako u literární produkce - to se musí neustále dělat jenom témata z doby Říma, to se všichni příslušníci euroamerické civilizace považují za následovatele a dědice odkazu Římanů?! Uvítal bych fakt i něco mimo nejvíce protěžovanou tématickou oblast... Rád bych viděl pořádnou sérii na punské války, nebo éru diadochů, Filipa II., Anabasis, Peloponnéská válka, a spousta jiných námětů by se dala vyhrabat pro tv, filmovou produkci. ()

HoneyBunny

Po prvních třech dílech čtyři *, ale zatím si nejsem jistá, jestli Řím není "poněkud drsný" jen na efekt. Pokud si ovšem libujete v rituálním obětování zvířat, znásilňování, politických vraždách atd. atd., pak si klidně jednu hvězdu přidejte. PS: Na tomhle seriálu je mi hodně sympatické, že, jak podotkl scénárista, není o moderních lidech v tógách, ale o úplně jiné sortě lidí, mezi kterými byste asi nechtěli žít. ()

Kothy

Zajímavý historický seriál z období, kdy se Caesar ujal absolutní moci nad Římem a o době poté. Zároveň sledujeme osudy dvou vojáků, kteří se k tomuto převratu nachomýtnou a hýbou vlastně celým dějem. Odehrává se to zhruba od roku 52 př. n. l. až do roku 30 př. n. l. Postupně sledujeme vzestup a pád Caesara, Marka Antonia i Octaviana Augusta. Krom Říma se podíváme i do Galie, Řecka nebo Egypta. Naši vojáci Vorenus a Pullo se připlétají k různým událostem, které následně hýbou s celým dějem. Oba si projdou dlouhou cestou plnou slasti i zklamání. Druhá série je o něco lepší. Akorát tam není moc akce... "Třináctá!" ()

Ant

Všeobecné nadšení kolem Říma moc nechápu. Pro mě neskutečná nuda a otravní herci. Nebyla jsem schopna se prokousat víc jak třemi díly. ()

klerik

1. séria Kvalitné, skutočné, netelevízne. No kam sa hrabe GLADIÁTOR :) Občas trochu schematické, ale atmosféru to má neuveriteľne skvelú... Už nechápem, len jedno, prečo všetci nezhltli rovnako kvalitného Attilu s Gerardom Butlerom... 2. séria Rovnako divácky atraktívna, ale už sa tu obajvujú menej uveriteľné zápletky (prekonbinované vzťahy) a menej zaujímavé (aj keď krátke) dejové linky (napr. židia). Už nie tak skutočné, ale o to hriešnejšie a skazenejšie... a vyvolavajúce chuť po prípadnej ďalšej sérii... ()

Chrustyn

Velice kvalitní a poměrně drsný seriál z produkce HBO. Nešetří se zde krví, sexem a různými druhy perverzí. Nečekejte zde nějaké kolosální stavby apod. spíše je zde vše zničené a špinavé. Žádný z hlavních hrdinů není zrovna dvakrát sympatický a nejspíše nebudete nikomu z nich fandit. Je to skvělá drsná podívaná jen mi tu chybí nějaké větší bitevní scény. ()

Crocuta

Jeden z vrcholů seriálové tvorby posledních let. "Řím" je natolik drsný a má takový spád, že i "Deadwood" vedle něj působí jako rozvláčná a krotká podívaná. Reálie jsou nad očekávání povedené, tvůrci se nezalekli sexu ani násilí, po herecké stránce vše funguje na výbornou a ani milovník historie nebude sklamán. Nepřesnosti v detailech se jistě najdou - ale pokud není divák skutečný hnidopich, klady seriálu bohatě převáží jeho nedostatky. Po první sérii 4/5 *. (O římské historii období, jehož se "Řím" týká, píše patrně nejpodrobněji Apiános: Občanské války II - III. Mimo jiné se zde dozvíte zajímavé podrobnosti o bitvě u Farsalu, Césarových vrazích nebo sebevraždě senátora Catona, která neměla zdaleka tak snadný průběh jako v seriálu :-) ). ()

korbitch22

tak tahle realistická,drsná,brutalitou a nahotou nešetřící třešnička,se ke mě dostala teprve nedávno.nenápadný seriál,ze kterého se vyklubal opravdu vynikající kus,historické podívané.s velikou radostí,sleduji pravidelně. ()

Arsenal83

Toto bol veľký prelom na pôde historických seriálov. Prvýkrát je Rím zobrazený nielen so svojou veľkoleposťu a majestátnosťou, ale aj príznačnou zhýralosťou a neviazanosťou. Ide o veľmi kvalitnú zábavu, ktorá kombinuje to známe z dejepisu s osobnými príbehmi vymyslených postáv, preto môže zaujať široké spektrum divákov. Tento seriál zároveň ovplyvnil svojím štýlom mnoho ďalších, ktoré po ňom vznikli, a preto si zaslúži plné hodnotenie. A to napriek pár historickým nepresnostiam. Určite nie je nutné brať do úvahy miestnych pseudokritikov, ktorí plačú, že to bolo vraj uťahané (akoby niekoľko desaťročí tak turbulentnej histórie šlo zobraziť v troch dieloch) alebo že už v ukážke to bolo nudné. Hodnotiť a komentovať podľa ukážky dokáže skutočne len duševný impotent. ()

Jirka_Šč

Tak jsem s odstupem shlédl znova obě dvě série a musím potvrdit, ze si film mých starých 80% zaslouží. Hodnotím autentičnost, herecké výkony, charaktery postav (druhá série je samozřejmě o něco slabší, protože mě však zajímalo, jak některé postavy dopadnou, nevadilo mi). Navíc se moje jedenáctiletá dcera se seriálu doslova "zažrala" (při prvním sledování přibližně před rokem ji tak nezaujal) - je super, že pro ni mám tak přitažlivou "učebnici" římského světa. ()

Yardak

Starověký Řím zobrazený bez přetvářky, tak jak to opravdu mohlo být. Na seriálu je znát, že HBO chtělo vytvořit starověký Řím podle historických dokladů a díky tomu opravdu nevytvořili nějakou slátaninu, to je velké plus. Dvě hlavní postavy legionářů jsou v podstatě něco jako průvodci v politickém příběhu, který je v seriálu jako hlavní linie (první série) - vše se totiž točí kolem vzestupu Caesara a jeho tvrdého konce v roce 44 př. n. l. Řím je plný politiky, chudoby, chuti po moci, sexu a násilí:)). Druhá série začíná přesně tam, kde první skončila. Na scénu se dostává Marcus Antonius, který si užívá život plnými doušky (tak to má být:-)). Lucius Vorenus a Titus Pullo zažívají další zajímavá dobrodružství. V druhé sérii snad ještě přibylo více brutálních, sexuálních a rituálních scén. Veliká škoda, že není další série...Ave Caesar! ()

giblma

Přestože nejsem v historii vzdělaná zdaleka tak, jak bych chtěla, něco mi říká, že přesně tak nějak Řím vypadal. Smrad, bordel, krev, chlast, souložení, intriky. Navíc historické zasazení kolem triumvirátu a jim následujícího století je z celých sáhodlouhých dějin Říma asi divácky nejvděčnější a nejatraktivnější. ()

sharky

zkouknul jsem prvni serii, tu druhou uz jsem nedokoukal, prilis me to nebavilo. V mnoha americkych filmech mi vadi patos, nemyslel byhc ze to kdy napisu, ale tady mi chybel. Neni tam jedina scena, ktera utkvi hlave, chybely mi tam ony klasicke vety - I ty brute, Kostky jsou vrzeny a podobne. Furt jsem mel pocit, ze koukam na sestrihanou verzi, blizi se bitva *strih* cezar vjizdi vitezne do tabora nepratel. Kdyz mely takovy penize na reklamu, tak uz nezbyly na bitvy!? Bitvy byly prece nejdulezitejsi soucasti dejin Rima, ty rozhodly o jeho osudu. Neni to spatny serial, ale naprosto z me hlavy vysumel, navic je tam hrozna spousta nezajimavych vedlejsich osudu a hlavni hrdina mi byl velmi nesympatickej. To takovi Tudorovci jsou mnohonasobne lepsi. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted