Dialog s doprovodem děl (TV film)

Československo, 1982, 53 min

Pavel Háša

Petr Polák

Jiří Šust

V týlu kousek za Verdunem se snaží mladý lékař přesvědčit přiopilého generála o změně zažitého, ale v důsledku smrtícího postupu léčení hlubokých ran.... Minimalistická a nijak dlouhá záležitost, kterou výborně táhnou Preiss jako kpt. Flemming a Viklář jako generál (+ Boris Rössner, který se tu a tam mihne). Celé se to odehrává v jediné místnosti, jen občas to proloží historické záběry z fronty. Oldřichu Daňkovi se mimořádně povedl scénář, rozhodně to není nuda - celá debata obou hlavních protagonistů má výbornou gradaci, která mě udržela u obrazovky od začátku až do konce.(27.7.2008)

Josef Vinklář s nádhernou přesností vystihl postavu generála, který je naplněn despektem z vývoje první světové války. Z toho, jak velký rozsah válka nabrala a z toho, kolik mladých životů kvůli tomu zhaslo. A uvědomuje si, že díky své pozici na tom i on má svou část viny. Věnuje zdánlivě přehnaně velkou pozornost uměleckým předmětům kolem sebe, ale to jen proto, aby své myšlenky alespoň na chvíli oprostil od válečných hrůz. Návštěvu mladého lékaře (Viktor Preiss) vnímá podrážděně: jak mu může někdo, kdo nemá se zákopy osobní zkušenost, radit? Název sice slibuje dialog, ale mluví hlavně generál. Jeho slova se nikdy nepřeklopí do realitě vzdálené filozofické úvahy a díky poměrně krátké stopáži také nepřestanou nudit. Známá slova Jana Wericha, že "válka je vůl", si díky této inscenaci uvědomíme ještě intenzivněji.(31.7.2008)

zajímavý slovní souboj J. Vinkláře, coby starého generála, a V. Preisse jako kapitána Fleminga a budoucího objevitele penicilinu...náhodou jsem přepnul na ČT 2 a už jsem se nedokázal odtrhnout...ač se příběh odehrává v jedné místnosti a kromě Preisse a Vinkláře se tam semtam mihou jen Rösner a Vyskočil, určitě se nebudete nudit...občasné dobové záběry z fronty taky nejsou na škodu...(1.2.2009)

(2x) ,,Důkazy jsou na nic, když jim lidé nevěří." Bravurní dialog z pera Oldřicha Daňka coby epizoda ze života jednoho z nejvýznamnějších objevitelů medikamentů a průkopníků v oblasti tzv. "váleční medicíny" z období 1.světové války, jehož jméno se vlastně dozvídáme až v samotném závěru celého příběhu. Vynikající Viktor Preiss a ještě luxusnější Josef Vinklář v hlavních rolích inscenace, výroky o onech gobelínech na zdech, tlustých fasciklech a laboratórních krysách v týlu jsou nezapomenutelné. Za zmínku stojí určitě i rozhlasová adaptace této hry se Zdeňkem Štěpánkem (generál) a Jiřím Adamírou (Fleming), v této verzi si mimochodem Josef Vinklář zahrál poručíka, strážce generála. Silnou stránku zfilmované verze pak jsou navíc použité dobové ukázky z frontů a bojišť 1.války, které skvěle konfrontují s dialogem a pozdvihují u filmu dokumentární charakter.(4.1.2017)

Jak už tady bylo řečeno,jedná se o fantastické výkony herců Preisse a Josefa Vinkláře.Když se spojí kvalitní scenář plus Vinklář,Preiss,Rösner(jenž zde v malé roli taky vystupuje) nemůže vzniknout vůbec nic špatného.Všechny tři řadím mezi absolutní špičku našeho filmu a především divadla.Už kvůli nim stojí tuto necelou hodinu dlouhou inscenaci shlédnout.(27.7.2008)