Krutost podvědomí

(festivalový název)
  • Kanada Subconscious Cruelty

Jeden z nejznepokojivějších filmů vůbec. Hluboké ponoření do nitra lidských emocí, za hranice zkušenosti, do oblastí podvědomé posedlosti, krutosti, náboženských a ponurých sexuálních obrazů. Prvořadě vychází film z dualismu lidského mozku, a tedy i duše, kde levá hemisféra zajišťuje sebeovládání a rozumovou úvahu a pravá intuici a spontaneitu.

V první části ze čtyř - Ovarian Eyeball - jsme žádáni, abychom otevřeli náruč zcela novému způsobu vnímání. Podle vypravěče souvisí to, jak vidíme sami sebe, s tím, jak se díváme na okolní svět. Aby svou tezi dokázal, přijde k nahé ležící ženě a rozřízne ji skalpelem břicho. Z něho vyndá oční bulvu jako stvrzení „vnitřního pohledu“. Zbylé tři příběhy jdou v mnohém ještě dále.

Barevně upomíná Subconscious Cruelty jiného básníka filmového sadismu, Daria Argenta, a i když Karim Hussain jako vizionář pro širší publikum selhává, dá se v jeho prospěch hovořit o „vyšším stupni umění". (Shadwell)

Flipnic

Film je naprosto perfektní v jednom, a to jsou nápady, symboly, výpověď a vstup do nejhlubšího pekla - duše každého z nás ... Osobně mi to přišlo jako velice dobře promyšlený soubor výjevů, které se dotýkají témat, jako je lidská psychika a psychologie samotná, lidská sexualita, vztah k násilí, samotné existneci a "neexistenci" ... a náboženství. Byla by toho spousta, ale nebudu tady filosoficky rozebírat toto dílo, při jehož sledování a po jeho skončení si stejně každý člověk myslí a cítí trochu něco jiného. Výborné však na tom je, že i v takovém filmu se musel každý z nás alespoň na chvíli najít ... Co však film dosti sráží a snižuje jeho "kvalitu", tak je technické provedení, které mi připomíná některé italské "gore začátky" a tak divák (tedy divák typu mě, nazvěte si mne jak chcete ...) necítí ten kýžený nápor, který by chtěl být na něj naložen. Nálož se tedy nekoná v takové míře, jak by mohla, kdyby bylo zřejmě víc peněz a nebo prostě šikovnější maskéři. Na druhé straně musím vyzdvihnout hudbu, která je naprosto úchvatná a "Deodatovsky nesedící"!!! Plné hodnocení u mne také nemůže dovolit nedávné shlédnutí mírně tématicky podobného snímku, který tento, a snad i nějaké podobné, strčí vyloženě do kapsy ... Jedná se o Begotten (1991), jeden z mála alespoň trochu podobných bizardních filmů co znám. Jinak co se týče Subconscious Cruelty, tak varuji běžné diváky nezvyklé brutálním snímkům!! Jedná se o bizardní, nechutný, zvrácený, úchylný a neuvěřitelně drastický snímek!!! ()

J*A*S*M

Humus největší. Chápu snahu o jakousi výpověď, ale nechci chápat způsob, jakým nám ji pan umělec Hussain sděluje. Dojem to zanechalo, ale byl bych radši, kdybych ten film býval neviděl. ()

EvilPhoEniX

Co k Tomu říct? Zvláštní film velice.. Ve filmu mluví jen jeden Člověk! Nesnáším když se dívám na film a slyším jeden Hlas.. Uspává mně to a tady se to stalo Také! ve Druhé Půlce už nemluvil Nikdo Vsázelo to na Music! Konec byl Úplně Šílený Masakr ! ()

Bloody13

Těžko hodnotit tuhle bizarnost, tuhle depresi, tuhle zvrácenost. I když je umě natočená a v některých scénách připomene to "nejlepší" z Begotten a Srbského filmu, stejně mě moc nebavila. Pro diváky, co rádi experimentují a zkoušejí svou výdrž, to však bude zajímavá zkušenost. ()

Aluska88

Subconscious Cruelty je mimořádné dílo. Rozhodně není pro každého. Svou formou zachází až do těch nejzazších temných koutů lidské mysli a představivosti. Pro mě se jedná svým způsobem o umělecký snímek, který zpracovává veškerou temnotu našich duší a myslí. Filozoficko-psychologicky předkládá myšlenky, názory a pohledy na různé oblasti lidských fantazií. Subconscious Cruelty je zvrácený, šokující, sadistický, šílený a především neuvěřitelně fascinující. Ukazuje bolest, utrpení, touhu, chtíč a muka z vlastní existence, našich obav, přání, představ a všeho, co nás tolik přitahuje, stejně jako se toho bojíme. Všechny ty krutosti, zvrácenosti a výjevy v tomto filmu mě ani tak nešokovaly, jako spíše fascinovaly. Čím více člověk trpí a bojuje se svou existencí, okolím, vztahy, touhami a strachy, a čím více touží vnímat různé formy bolesti, zvráceností a odlišností či se dívat, jak je někdo jiný způsobuje a prožívá, tím více mu bude tento film blízký. Nejsme zvrácení, když se nám to líbí a když nás takové věci fascinují. Ale okolí by si to jistě myslelo. Všude okolo nás je nudná průměrnost, stereotyp, konvence, předsudky, nepochopení a všechny ty věci, které nás svazují a díky nimž máme z ostatních lidí strach. Je to proto, že lidé jsou přitahováni temnotou a vším tím, co přináší, nabízí a co si bere. Dokáže pomoci i ničit. A přesto ji tolik potřebujeme, toužíme po ní. Vždyť už jen samotná podstata jakési temnoty či utrpení, které lidé potřebují, je z psychologického hlediska vysoce zajímavá. Všechno to v nás je. Ve spoustě, v malé, či velké míře. Závidím těm, ve kterých ne. Nebo je lituju...? "Realita. Uvězňuje nás v jednotvárném, otupujícím cyklu. Pohlcuje naše sny a touhy, nesčetnými překážkami, které jsou vroubené krutou ironií." ()

TheRaven

Nesmírně těžko hodnotitelný film, který si hodnocení možná ani nezaslouží, protože po pouhém jednom zhlédnutí mám pocit, že z celkové jeho hloubky jsem uzřel jen samotnou hladinu, kterou jsem nedokázal proniknout. Jsem si jist, že pod jejím odrazem se otvírá další svět, další pohled, který vrhne na celý film nové světlo a umožní mi pochopit množství Hussainových náznaků a kritik, které jsem tentokrát nedokázal vstřebat. Celá projekce byla výletem do naprosto jiného světa, drsného, depresivního, přesto pravdivého a zvláštně fascinujícího. Snad se brzy odhodlám k další projekci a pokusím se proniknout pod povrch, snad jen trochu, protože dno, je-li tu vůbec, bude v tak temné hlubině, že snad ani využitím všech smyslů nebude dosažitelné. A i kdych se neodhodlal, jedno je jisté. Subconscious Cruelty, který zaujme už jen samotnou fantastickou vizuální stránkou, dokreslenou skvěle padnoucím hudebním doprovodem, z paměti už nikdy nevymažu. ()

kitano

Vstup do ludskej mysle. To je tema, z ktorej sa da vytazit vela. To, ze jedna z podstat ludskej prirodzenosti je nasilie je znama vec a je to namet, ktory je velmi zaujimavy a vyhladavany. Potialto je to vsetko v poriadku. Ak sa vsak mame bavit o extremoch a o tom co vsetko dokaze filmovy divak vstrebat bez toho, aby prestal vnimat myslienku a podstatu filmu, Subconscious Cruelty zlyhava. Hussainova vyzia sice zo zaciatku uspesne ponuka moznost vstupit do ludskej mysle, s pribudajucimi minutami som vsak naberal dojem, ze to do coho vstupujem nieje mysel ludska ako taka, ale zvrhla prestava rezisera, ktora narastie do skutocne obludnych rozmerov. Nie. Toto nieje sonda do ludskej mysle. Toto je experiment, ktoreho jedinym skutocnym zmyslom je zistit, co vsetko dokaze filmovy divak vystat. Mohol by som opisat mnohokrat skvelu vizualnu a hudobnu stranku, otazka vsak znie - je divak schopny popri tom zvrhlom utoku na zmysly vnimat aj nieco ine ? Mozno by niekto povedal ze ano, vhlave vam vsak utkveju iba obrazy extremneho, zvrhleho, perverzneho nasilia. Subconscious Cruelty pre na zostane iba tym, co bol aj pred tym. Filmovou raritou, vyhladavanou pre svoju extremnost. Nic viac. ()

*CARNIFEX*

Psychicky narušený mladý muž potajme sleduje spiacu ženu a predstavuje si svoje zvrátené, choré myšlienky, akým spôsobom by s dotyčnou narábal, keby mohol. Zamýšľa sa nad vznikom života a bolesťou s tým spojenou. Obe totiž idú ruka v ruke. Ako napríklad stratou panenstva, tvrdším sexom či samotným pôrodom. Jedná sa o experimentálny, nízkorozpočtový, monológovo rozprávaný, zvrhlý, snuff snímok. Pre niektorých divákov zrejme ťažko pochopiteľný a vďaka vyobrazeniu myšlienok hlavnej postavy, úplne nevhodný. Človek si v ňom sem-tam niečo nájde, ale, proste, nebavilo ma to – 50%. ()

darkrobyk

Artový snímek se surrealistickými postupy a freudovskými vizemi se pokouší odhalit nejtemnější stránky lidské duše. Co může být největší zlo na světě? Je jím zabití v momentě zrození? V určitých momentech se vybavují různé snímky - Anatomie pekla, Hra o jablko, Cronenbergovy filmy aj. Podmanivá hudba je nejpůsobivější asi v části, kdy se člověk pokouší splynout s přírodou... Oplodnění Země, symbolické pojídání hostie se promění v požírání živého Krista, který je nucen pojídat sám sebe, zatímco žena souloží s jeho vnitřnostmi, rozpolcenost osobnosti připomínající kreaturu z Carpenterovy Věci...nu, tenhle snímek není pro každého. Některé pornografické scény jsou rozostřené, což jistě není cenzura (jelikož drsnější záběry zůstaly), ale záměr tvůrců. Mé hodnocení se střídavě pohybovalo od 1* k 5*....výsledek je jakýmsi kompromisem. ()

misterz

Ani neviem, či má zmysel toto komentovať. Mám rád krvavé horory, ale mám pocit, že autor zašiel priďaleko. S jednou scénkou ma vyslovene naštval a najradšej by som ho preto nakopal. Snáď len jednu radu. Pre všetky jemné duše: Vyhnite sa tomuto filmu oblúkom. Trpko oľutujete, že ste to videli. Skúmanie dualizmu ľudského mozgu takýmto spôsobom sa vám nebude páčiť a tento film sa vám už nikdy nepodarí vytesniť zo svojho podvedomia. Preto som nedal viac hviezd. Aby som bol spravodlivý, tak vzhľadom na to, že je to amatérsky počin tak to bolo profesionálne natočené a vizuálna stránka takmer dokonalá. ()

pornogrind

Další z řady artovejch bizardností.Těžko hodnotit jako celek.Ale na mě to prostě fungovalo a dokonale udrželo moji pozornost od začátku až dokonce.Skvělá kamera,hra barev,hudební a zvukový doprovod(doporučuju sluchátka-psycho nátlak pro uši)a celkový pojetí a styl vyprávění filmu.Hodně záleží na přístupu člověka k samotnému filmu.A taky jak to kdo pobere a pochopí.Za sebe můžu říct,že jsem nadmíru spokojenej(ikdyž už tady byly větší nechutnosti),ale film NEDOPORUČUJU.Pouze na vlastní nebezpečí.Jen pro otrlé a okrajové diváky.Ty zkušenější už to rozhodně svou krvavostí a perverzností nezaskočí.Jen varuju diváky co by zavítaly do těchto temných koutů kinematografie. ()

sochoking

Dávam 3* , pretože som niektoré obrazy nepoňal, alebo skôr nepochopil. Hudba však bola fantastická. I napriek tomu, že sa autor zaoberá vnútrom, je to iba celé na úrovni mysle a myslenie je povrchné. Hoci môže ísť do hlbky, stále je to myslenie. " You always dream in black and white. " , toť dualizmus, odveký problém človeka. Toto dielo môže byť do takej miery nechutné, do akej pôsobila výchova a stále pretrváva hlboko zakorenená. V každom prípade, každá minca má dve strany. Ide o to, kto berie ktorú, alebo, či rešpektuje mincu v jej absolútnej celistvosti. ()

Goldbeater

Záměr tvůrců chápu, vizuální hrátky cením, ale zároveň musím dodat, že tohle je ten typ filmu, který se dá prostě jen tak nějak prosedět a jakmile skončí, jste rádi, že měl jen 80 minut a ne třeba 2 hodiny. [FOD 2022] ()

Kudly4

Těžce hodnotitelný film. Úchylný, nechutný, pro obyčejného diváka, daleko za hranou snesitelnosti. Vidět tohle před patnácti lety, tak možná vyšší hodnocení dám, ale v dnešní době, byť se jen o tomhle rozepisovat více,  mi přijde nepotřebný. Ke zhlédnutí nedoporučuji, pokud teda zrovna neexperimentujete se svým pohlavním životem. (Full HD) ()

HellFire

Amatérský pokus o zobrazení násilí, který z mé strany zůstává nepochopen. Doufám jen, že se takové myšlenky nehoní autorovi hlavou, protože i když na plátně nejsou díky špatnému zobrazení nekoukatelné, v reálu je to hnus. ()

Karamanlis odpad!

Nestráviteľná prázdna odpornosť, ktorá znechutila aj tak otrlého diváka ako som ja. Extrémne násilné a zvrhlé vízie chorej mysle, záľuba v spermate a sebaukájaní, náznaky homosexuálneho podtextu, samoúčelné striedanie bizarných farieb, úplná absencia dialógov... nie, Subconscious Cruelty ani náhodou nie je mojou šálkou kávy a záverečnú polhodinu som prelúskal s palcom na tlačidle obrazového pretáčania. Takúto formu filmového "umenia" teda nemusím... ()

Xeelee

[FOD 2022] Totálně sick vhled do osobního pekla trpících šílenců, který chudáky zároveň fascinuje a láká. Krutost podvědomí je kreativní v tom nejhorším slova smyslu. Je brutální, nechutná a zvrácená, jen pro ty nejotrlejší. Sice zpracování nepůsobí tak strašně, ale v mozku vám budou hlodat myšlenky nad tím, jak že to ti psychicky nemocní tvůrci mysleli, a zůstane ve vás znepokojivý pocit, že tam je ještě nějaká hlubší myšlenka, zvrácenější než dokážete pochopit, která vám během první (a zaručeně poslední) projekce unikla. Takže, co by na to asi řekl Freud? Jak se říká, zážitek nemusí být pozitivní, hlavně že je intenzivní, že? Velmi intenzivní. ()